Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 03.04.2007, 21:17:06
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am fost la o biserica ortodoxa si nu mica mi/a fost mirarea sa vad ca unul din dintre cei doi cantori era femeie. Mi s/a sps ca si la alte biserici vom intalni studente la teologie indeplinind aceasta functie.Este acesta un semn de modernitate? Este accceptat ca postul de cantor sa fie ocupat de o femeie?
Reply With Quote
  #122  
Vechi 03.04.2007, 22:01:58
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Am fost la o biserica ortodoxa si nu mica mi/a fost mirarea sa vad ca unul din dintre cei doi cantori era femeie. Mi s/a sps ca si la alte biserici vom intalni studente la teologie indeplinind aceasta functie.Este acesta un semn de modernitate? Este accceptat ca postul de cantor sa fie ocupat de o femeie?
Presupun ca acel "cantor" este sinonim cu "cantaret" sau "dascal". In zona in care locuiesc eu sunt folosite ultimele doua denumiri.
Daca este vorba desprea asta, nu este nici o problema.
Nu exista prevedere caninica prin care sa se interzica femeilor sa fie cantor. In unele zone, mai ales in parohiile de tara, se obisnuia, si inca se obisnuieste, ca acesta functie sa fie detinuta chiar de sotia preotului.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 04.04.2007, 11:03:03
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Evolutia e voita de Dumnezeu, darul cresterii este primit dintru inceput. Modul in care crestem este insa important.
Civilizatia occidentala in care traim are la baza autonomia creatiei (si a omului, se intelege) fata de Dumnezeu, rezultat al conceptiilor catolice scolastice: gratia creata si papa ca vicar al lui Hristos. In cer este o plenitudine (Sf. Treime) inchisa, care nu se deschide si nu comunica cu creatia direct (prin energiile necreate, ca in ortodoxie), iar in creatie este plenitudine (Biserica), administrata de un vicar al lui Hristos, devenit intre timp (1870) si infailibil. Denominatiunile protestante, rasarite din catolicism, au mentinut aceeasi autonomie (fiecare protestant este un papa in miniatura). Omul este un stapan (tiran) al creatiei, de care poate dispune dupa bunul sau plac pentru a-si satisface poftele. Cum zice Sf Iustin Popovici, umanismul confesiunilor occidentale a inlaturat divino-umanismul Bisericii. Fara deviatia occidentala, civilizatia ar fi aratat astazi altfel. Poate nu s-ar fi inregistrat progresele tehnice de astazi, dar nici alienarea si lipsa de spiritualitate (si de sens, pana la urma) a omului contemporan.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 04.04.2007, 11:26:55
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Acolo unde omul nu se mai supune lui Dumnezeu, se pierde toata ordinea fireasca a lucrurilor! Cand punctul de sustinere a intregii creatii este eliminat din locul cuvenit, haosul este inevitabil, atat la nivel individual cat si social!
Reply With Quote
  #125  
Vechi 04.04.2007, 20:47:59
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

iosif... uita-te in jurul tau. dar majoritatea oamenilor se supun legilor laice. sunt destul de putini care se supun lui dzeu.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 04.04.2007, 22:29:33
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Romandragut...calea crestina este calea celor putini, nu ma mira ca multi il exclud pe Dumnezeu din viata lor. Acum sunt din ce in ce mai multi care Il exclud pe Dumnezeu din viata lor si haosul valoric este pe masura.
Legile laice sunt intr-o oarecare masura bazate pe un fundament moral, asta e bine. INsa cat va dura si asta?
Reply With Quote
  #127  
Vechi 05.04.2007, 08:30:47
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romandragut
iosif... uita-te in jurul tau. dar majoritatea oamenilor se supun legilor laice. sunt destul de putini care se supun lui dzeu.
Consideri ca legile laice intra in contradictie cu preceptele morale? Argumenteaza!
Mie mi se par O.K.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 05.04.2007, 09:05:11
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Ti se pare ca nu sunt suficiente exemple? Avortul...etc
Reply With Quote
  #129  
Vechi 05.04.2007, 09:52:33
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Ti se pare ca nu sunt suficiente exemple? Avortul...etc
Prietene, avortul se face la cerere. Nu te obliga legea sa faci avort.
Sunt cazuri in care se face "avort medical", aspect privit cu ingaduinta si de Biserica.

Ma asteptam la exemple in care legea te OBLIGA sa incalci preceptele crestine!
Astept...
Reply With Quote
  #130  
Vechi 05.04.2007, 12:01:56
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Prietene, exprima-te mai clar:)

O lege care legifereaza avortul, prostitutia, homosexualitatea intra, dpdv moral, in contradictie cu perceptele crestine.
O justitie corupta este un organ bolnav si imoral! Acest organ face legi in Romania. Situatia politica din ultimele luni arata starea conducatorilor nostri. Au dat la o parte pe cei competenti si apreciati care s-au zbatut pentru starpirea coruptiei....e imoral! Nu trbeuei sa fie doar legile, ca si oamenii legii trebuie luati in vizor!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 11:22:01
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Biserica Sfantului Mormant - Biserica Invierii GabrielaV Intrebari utilizatori 0 06.04.2010 15:04:27
Ortodoxia si modernitate Noesisaa Despre Biserica Ortodoxa in general 15 17.12.2009 12:26:23