Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1291  
Vechi 08.02.2017, 14:49:04
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Dacă e să comentăm ce am văzut azi în parlament, ar trebui să începem cu impolitețea lui Tăriceanu, care i-a cerut președintelui statului să aibă grijă cum și ce spune. De la unul care se trage dintr-o veche familie liberală, din ce se spune, ar fi fost de așteptat puțin ștaif.

Iohannis a avut un discurs voit provocator, după mine, dar care a scos ce era mai urât din audiența pesedistă. Reacții ca la o galerie de fotbal, golănești din partea unora. Se confirmă, din păcate, că sunt posesorii unei mentalități față de care orice om care prețuiește buna cuviință nu poate fi decât în opoziție.
Nu e bine sa credem orbeste pe cineva, fara sa cercetam care este adevarul. Mai ales ca Iohannis e cel care cu putin timp in urma afirma ca cei ce nu-s de acord cu casatoriile homosexuale sunt fanatici religiosi. Mai interesant e ca a spus ca problema nu suscita interes, desi erau milioane de semnatari. Aceasta e o deformare a realitatii in sustinerea punctului propriu de vedere, cel ce face asta e interesat doar de adevarul propriu, negand adevarul sau manipulandu-l ca sa corespunda propriilor interese.
Parerea mea este ca resentimentele acestea puternice impotriva membrilor PSD nu sunt izvorate doar din dorinta de dreptate si adevar. O parte a acestui discurs provine din retorica lui Basescu, Iohannis parand si razbunatorul lui Basescu, luandu-se de Dragnea, acuzat ca a facut nereguli in referendumul pentru suspendarea lui Basescu.
Dar cea mai mare parte cred ca sunt resentimente de ordin personal, in timpul campaniei prezidentiale fiind acuzat de cei de la PSD de coruptie din cauza proprietatilor imobiliare. Problemele s-au acutizat, presedintele devenind mai inversunat dupa ce, la sfarsitul anului 2015, a pierdut casa care genera venituri foarte mari. Iar zilele acestea se judeca si ultimul recurs, dupa aceea va trebui, probabil, sa returneze o suma foarte mare obtinuta din inchirierea catre o banca (peste 300 000 de euro). Practic, dincolo de ceea ce vedem, presedintele este intr-o situatie disperata, nedispunand, cred, de acei bani. Marea problema e ca acea casa a fost obtinuta in mod incorect, de aceea nu trebuie sa ii credem pe toti cei ce striga hotii sau coruptii. In mesajul urmator am sa citez din link-ul in care scrie cum a dobandit acea casa: http://www.riseproject.ro/articol/mo...laus-iohannis/
Reply With Quote
  #1292  
Vechi 08.02.2017, 14:50:04
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Popoarele pagane evaluaza alte popoare tinand cont de cat respect primesc
batranii fata de catre tineri la acele popoare.
Se spune ca un popor care nu-si respecta batranii nu este demn sa mai traiasca.
Asa o fi si la popoarele ortodoxe (pe hartie) ca in realitate vorbim de anarhism si primitivism. ?
In cazul asta, putin respect tinere, da?
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #1293  
Vechi 08.02.2017, 14:53:48
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
In cazul asta, putin respect tinere, da?
pai respect pe toti, dar asta nu trebuie sa ma impiedice sa spun adevarul.
Reply With Quote
  #1294  
Vechi 08.02.2017, 14:55:58
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Ce ma enerveaza chestia asta - sa tii oamenii in banci de frica sa nu-ti pice guvernul. Inventata de aia ai lui Basescu, dar iata ca se merge inante la fel. Nu-i normal si e un semn de mare slabiciune, ai ajuns sa te temi pana si de proprii parlamentari ? Nu mai spun ca-i umilitor pentru ei.
Reply With Quote
  #1295  
Vechi 08.02.2017, 14:59:53
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Un preot călugăr, scrisoare deschisă lui Iohannis:

Mi-a plăcut, în mod special, punctul 10:

10. Teritoriul național devine tot mai mult scena de desfășurare a multinaționalelor străine. Vă îndemn să aveți în vedere, prin Guvernul pe care îl controlați, de stimularea micilor producător și a țăranilor români care sunt marginalizați și aduși la sapă de lemn pentru ca în România să aibă loc doar mărfurile străine. Am ajuns să ne importăm mâncarea în timp ce recoltele țăranilor se strică pentru că românii nu au unde să-și vândă marfa. Acest proces are ca scop distrugerea bazei de producție a românilor, iar datoria dumneavoastră ca Președinte este să opriți acest dezastru.

http://www.activenews.ro/stiri-socia...pos=6&at_tot=4
Reply With Quote
  #1296  
Vechi 08.02.2017, 15:02:36
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
pai respect pe toti, dar asta nu trebuie sa ma impiedice sa spun adevarul.
Pai uite, unor colegi li s-a parut ca ai sarit calul. Eu nu m-am simtit jignit, insa acei "mah" si "bah" probabil sunt de vina.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #1297  
Vechi 08.02.2017, 15:04:10
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ce ma enerveaza chestia asta - sa tii oamenii in banci de frica sa nu-ti pice guvernul. Inventata de aia ai lui Basescu, dar iata ca se merge inante la fel. Nu-i normal si e un semn de mare slabiciune, ai ajuns sa te temi pana si de proprii parlamentari ? Nu mai spun ca-i umilitor pentru ei.
Hai nu fii nervos, nu are sens. :))
Reply With Quote
  #1298  
Vechi 08.02.2017, 15:07:02
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Un preot călugăr, scrisoare deschisă lui Iohannis:

Mi-a plăcut, în mod special, punctul 10:

10. Teritoriul național devine tot mai mult scena de desfășurare a multinaționalelor străine. Vă îndemn să aveți în vedere, prin Guvernul pe care îl controlați, de stimularea micilor producător și a țăranilor români care sunt marginalizați și aduși la. sapă de lemn pentru ca în România să aibă loc doar mărfurile străine. Am ajuns să ne importăm mâncarea în timp ce recoltele țăranilor se strică pentru că românii nu au unde să-și vândă marfa. Acest proces are ca scop distrugerea bazei de producție a românilor, iar datoria dumneavoastră ca Președinte este să opriți acest dezastru.

http://www.activenews.ro/stiri-socia...pos=6&at_tot=4
Sunt intru totul de acord ca situatia este defavorabila micilor intreprinzatori, dar rezolvarea cred ca e in sarcia guvernului. Nu stiu ce poate presedintele sa faca in sensul asta.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #1299  
Vechi 08.02.2017, 15:11:05
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Pai uite, unor colegi li s-a parut ca ai sarit calul. Eu nu m-am simtit jignit, insa acei "mah" si "bah" probabil sunt de vina.
Plus "uiteți-l pe Nicușor", "nazistule" sau altele, de parcă dormi cu el sub același acoperiș. Ai votat cu el, e dreptul tău, dar nu am nici un drept să te jignesc sau să te bag în aceeai oală când un ales greșește. De greșit, au greșit ambele tabere, nu sunt mai buni unii decât ceilalți. M-a deranjat modul cum ți se adresează, tu fiind un user care nu sari calul, dar "impațialul" nostru nu omite să te taxeze de câte ori are ocazia.

Last edited by simpllu; 08.02.2017 at 15:14:00.
Reply With Quote
  #1300  
Vechi 08.02.2017, 15:11:38
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Hai nu fii nervos, nu are sens. :))
Pai asta nu discrediteaza tara in ochii strainilor ? Nu vede opinia publica internationala ca guvernul castiga cu 0-200 ?
Pe bune, gandeste-te ca erai tu in parlament la PSD si iti zicea ala ca trebuie sa stai in banca. Pai nu te facea hot pe fata ? :)
Reply With Quote
Răspunde