Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1291  
Vechi 13.10.2009, 18:11:35
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul

Ioan 11.26 "26.Și oricine trăiește și crede în Mine nu va muri în veac. Crezi tu aceasta? "
Pe cine oare sa credem? Pe Hristos sau pe sambetisti?
Sa-L credeti pe Domnul Iisus Hristos. Tot El va ajuta sa intelegeti corect versetul pe care l-ati postat.

"Voia Tatalui Meu este ca oricine vede pe Fiul, si crede în El, sa aiba viata vesnica, si Eu îl voi învia în ziua de apoi."(Ioan 6:40)

Domnul Iisus Hristos ne vorbeste deseori de inviere si mostenirea vietii vesnice. Dvs. de ce ocoliti invierea? Este un merit al Mantuitorului. Dar, cineva (impotrivitorul) cauta sa ne invete despre "nemurire" (fara inviere).

Pe cine credeti: pe Domnul Iisus Hristos sau pe "potrivnicul"?

Last edited by condor; 13.10.2009 at 18:18:01.
  #1292  
Vechi 13.10.2009, 19:30:10
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s
Ioan 3.15 "Ca tot cel ce crede în El să nu piară, ci să aibă viață veșnică. "
Filipeni 1.23 "Sunt strâns din două părți: doresc să mă despart de trup și să fiu împreună cu Hristos, și aceasta e cu mult mai bine;
Interpretare de adventist:

Citat:
În prealabil postat de condor
"Voia Tatalui Meu este ca oricine vede pe Fiul, si crede în El, sa aiba viata vesnica, si Eu îl voi învia în ziua de apoi."(Ioan 6:40)
Domnul Iisus Hristos ne vorbeste deseori de inviere si mostenirea vietii vesnice. Dvs. de ce ocoliti invierea? Este un merit al Mantuitorului. Dar, cineva (impotrivitorul) cauta sa ne invete despre "nemurire" (fara inviere).
Pe cine credeti: pe Domnul Iisus Hristos sau pe "potrivnicul"?
Ioan 11.26 "26.Și oricine trăiește și crede în Mine nu va muri în veac. Crezi tu aceasta? "
Pe cine oare sa credem? Pe Hristos sau interpretarea sâmbetiștilor?
Nimeni nu a negat Invierea! Invierea sta la baza credintei creștine:
Ioan 5.28-29 "Nu vă mirați de aceasta; căci vine ceasul când toți cei din morminte vor auzi glasul Lui,
29. Și vor ieși, cei ce au făcut cele bune spre învierea vieții și cei ce au făcut cele rele spre învierea osândirii."
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #1293  
Vechi 13.10.2009, 19:45:21
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Bai sectantilor nu v-ati saturat sa va mintiti atata pe voi insiva?

Daca Iisus zice ca nu vom muri in veac inseamna ca nu vom muri in veac.

Daca viata "cea de apoi" este la fel ca cea de acum , atunci cu ce e ea mai buna?Daca moartea mosteneste tot starea de murire, atunci cu ce e mai buna?Daca tot aici vom fi si va fi ca si acum atunci cu ce e mai buna imparatia lui Dumnezeu decat lumea asta?Tot la fel va fi si veacul acela, cu suferinta, oboseala , carne si sange?Nu, caci carnele si sangea nu mostenesc imparatia lui Dumnezeu.Si ca vom invia o spune chiar apostolul ca vom invia cu trupurile, dar cu trupuri incoruptibile.Dar daca si la inviere va fi nunta, slujba , suferinta si moarte pentru ce mai e buna invierea?Vom stapanii noi lumea asta, aceasi lume?Nu.Ci vom fi precum ingerii.Credinta Ortodoxa , spune ca sufletul este cel care da viata trupului, si dupa moarte, sufletul isi urmeaza drumul sau in functie de ce a facut in viata aceasta pana la Judecata cea de a doua, la Judecata de Apoi, cand vom invia cu tot cu trupuri si vom ramane in eternitate impreuna cu trupurile noastre in Rai sau in Iad.

Iar ca viata nu se opreste dupa moarte vedem de aici, Ca Dumnezeu se intutuleaza , Dumnezeul celor vii si da exemplu pe trei care au murit cu trupul: Avraam , Isaac si Iacov.Cum pot acestia dar trai dupa moarte , daca nu prin suflet.
  #1294  
Vechi 13.10.2009, 19:58:26
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Raspund cam tarziu,dar mi-a picat netul cand am vazut ce imi scrii condor si tricesimusquintus :).As folosi domnilor sa fim mai rationali decat pana acum(nu ca pana acum nu am fost).Pot sa iti spun tricesimusquintus ca si tu ai o multime de idei preconcepute(acum nu stiu daca ale mele sunt preconcepute sau ale tale sa lasam pe cineva obiectiv sa decida).Toata barbologia pe care mi-ai scris nu mi-era nimic nou.Eu singur daca ai fost atent am spus ca suflet se refera la mai multe lucruri,dar eu ma refer la acea entitate insesizabila de duh care este nepieritoare.In rest nu ma intereseaza(cele care se refera la animale s.a.m.d.).Tu crzi ce vrei,eu nu te oblig sa faci altfel,iti cer doar sa fii mai rational si sa gandesti la rece.Din topate citatele pe care ti le-am dat e clar ca sufletul si duhul parasesc omul in timpul mortii,e clar pentru cine vrea sa vada.Citatele mele se refera clar la continuitatea sufletului dupa moarte,repet pentru cine vrea sa vada.Din tot ce tu te-ai scuzat eu am inteles acelasi lucru:"Ideea nemuririi sufletului a pătruns în gândirea ebraică târzie, nu în limba ebraică târzie. Și nu a pătruns în NT, ci mai degrabă în limba greacă de care s-au folosit scriitorii Noului Testament."(nu a patruns in NT cica in limba greaca de care s-au folosit scriitorii NT,si cum NT e scris in lb greaca e clar la ce te-ai referit fara sa o mai ocolim).
Ceea ce nu imi pot explica este credinta ta oarba in invierea lui Moise.Da-mi un singur pasaj care macar ar sugera invierea lui Moise.Nu imi pot explica cum vezi in Biblie "ceea ce nu este" si nu vezi sau nu vrei sa vezi ceea ce este.Oare de ce?Invierea lui Moise este o presupunere si o credinta autentica nu trebuie sa se bazeze pe presupuneri.Nu ti-ai pus intrebarea macar,de ce L-ar fi inviat Dumnezeu pe Moise?De ce Dumnezeu a acceptat ca Moise sa moara,ca apoi sa il invieze?De ce nu ar mai fi trait Moise,fara sa mai fie nevoie de "invierea" sa?Care e logica,ca nu este nici o logica in ce spui.Intr-adevar arhangelul Mihail s-a certat pentru TRUPUL lui Moise(de ce biblia nu vorbeste nimic despre sufletul si duhul lui Moise in acest context?).Chestiunea daca citesti in VT s-a rezolvat Dumnezeu ascunzand trupul lui Moise,diavolul pierzand disputa nemaiindeplinindu-si planurile"cu privire la trupul lui Moise"(pentru ca sper ca esti constient ca "cearta" avea motive despre care noi putem face doar "presupuneri").
tricesimusquintus ma dezamagesti.Tu totusi vad ca cunosti Scriptura,cum poti sa spui sigur pe tine un lucru pe care Scriptura nu il spune?Ma dezamagesti si sincer iti spun.Cum poti sa spui nonsalant:"Pasajul din Iuda 1,9 mi se pare edificator. Că doar Hristos nu se certa de flori de măr cu diavolul, avea un scop precis: învierea lui Moise!"In primul rand nu Hristos s-a certat cu diavolul pentru trupul lui Moise,ci arhanghelul Mihail si apoi binenteles ca Cearta nu a fost fara motive(eu am scris "o perla" ca ipoteza in acest sens).Pai daca Dumnezeu vroia sa il invieze pe Moise,trebuia sa ii ceara voie diavolului?Dumnezeu il putea invia pur si simplu.Dar arhanghelul Mihail a avut sarcina sa ascunda trupul lui Moise si binenteles ca diavolul nu a fost de acord,avea el planurile sale.Iar spun ca ma dezamagesti.Te credeam mai rational,mai cumpatat.Inteleg sa vii si sa spui ca Moise se poate sa fi inviat,dar sa zici ca e o teorie,o ipoteza dar nu sa vii fara nici un argument biblic si sa spui nonsalant ca :ti se pare edificator".Unde ti se pare tie edificator,vorbeste Iuda despre "o inviere",nici pe departe,nici macar Moise nu era tema principala in tot ce a spus Iuda,el doarea altceva sa spuna si a amintit aceasta intamplare in treacat,daca citesti cu atentie.Ma dezamagesti,este ca si cum ai adauga tu de la tine.Ce spune biblia despre cei care adauga lucruri la Cuvantul Sfant?Accept idei,dar macar sa fie biblice,macar sa fie probate baremi cu un verset biblic,cu un pasaj.Vad ca nu esti de acord cu parerile mele,dar trebuie sa recunosti ca am adus argumente biblice la ele .Asta e nu pot eu sa te schimb,doar Dumnezeu poate.
Condor ai cautat tu sa imi dai un raspuns la intrebarea cu ingerii,dar a fost un raspuns tot fara argumente biblice.
Ingerii iti spun eu daca nu stii ca sunt nemuritori(intr-un fel spus ,pentru ca si ei au fost creati).Te-ai eschivat cu sufletul cu duhul,ma mir ca incerci asa si in cazul ingerilor.E cat se poate de clara chestiunea,biblia afirma ca ingerii sunt nemuritori.Si o sa iti aduc un verset biblic la care sa meditezi:
Geneza 3:22 Domnul Dumnezeu a zis: "Iată că omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscând binele și răul. Să-l împiedicăm dar acum ca nu cumva să-și întindă mâna, să ia și din pomul vieții, să mănânce din el, și să trăiască în veci."Aceasta este o intrebare foarte greoaie,biblia spune ca ingerii au fost creati,dar de asemenea spune ca in vesnicie cei alesi vor fi printre altele "alaturi de ingeri".Isus insusi afirma ca ingerii sunt eterni:
Luca 20:36 Pentru că nici nu vor putea muri, căci vor fi ca îngerii. Și vor fi fiii lui Dumnezeu, fiind fii ai învierii(asta ca sa vezi "de unde am scos-o pe asta cu posibila vesnicie a ingerilor";acum ce mai spui,sa te auzim )Dumnezeu poate sa nimiceasca intr-adevar tot ceea ce e pacatos,dar aceasta pedeapsa ar fi prea mica pentru ingerii cazuti.De ce nu l-a nimicit pe Lucifer cand s-a rasculat?Ei au fost sau sunt vesnici,de aceea vor fi chinuiti vesnic(nu ti se pare corect?):"Apocalipsa 20:10 Și diavolul, care-i înșela, a fost aruncat în iazul de foc și de pucioasă, unde este fiara și proorocul mincinos. Și vor fi munciți zi și noapte în vecii vecilor."(deci alaturi de diavol sunt si fiara si prorocul mincinos,care foarte probabil vor fi persoane,oameni) Acum sa te vad cum mai comentezi.Cum explici acest verset?
As putea sa mai scriu despre ingeri,dar deja vad ca am scris cam mult,poate cu alta ocazie.
Ti-as cere sa cercetezi in detaliu scriptura ca apoi sa imi raspunzi cu argumente cu tot,pentru ca la mine vorba fara argumente nu are nici o valoare.Acum iar m-am oprit la ceva spus de tine:"Exista o gradare a pedepsei (incheiata cu nimicirea definitiva)". Ar trebui sa imi arati in Biblie unde se vorbeste despre aceasta "gradatie",ca nu se vede :).Arunci vorbe in vant,poate crezi ca noi nu plecam si te verificam,adu argumente,asta daca exista ca daca nu exista nu iti cer sa le "inventezi".Ai uitat totusi sa imi raspunzi la acele 2 intrebari,sau iar spui ca nu le vezi?
Voi cred ca aveti o idee preconceputa referitoare la existenta sufletului dupa moarte,eu nu am vorbit despre fantome sau mai stiu eu ce,asa ca tricesimusquintus renunta la ironii de genul "Unde vezi tu hălăduirea lui pe coclauri după momentul morții?".Eu ma bazez pe biblie,iar biblia vorbeste despre aceste lucru,asta pentru cine le vede(ca am impresia,nu stiu de ce,ca voi nu vreti sa le vedeti,nu pentru ca argumente biblice nu exista,ci pur si simplu nu vreti).Inca o data spun ca o concluzie:Nu stiu cum puteti sa vedeti in biblie ce de fapt nu exista(Invierea lui Moise) si refuzati sa vedeti ceea ce exista(suflet si duh nepieritor,despre care biblia vorbeste cu varf si indesat).Oare de ce?
  #1295  
Vechi 13.10.2009, 20:03:59
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Pentru ca asa au fost spalati pe creier! Cum de altfel multe secte "evanghelice" sunt, la alte puncte doctrinare.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #1296  
Vechi 13.10.2009, 20:08:34
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Bai sectantilor nu v-ati saturat sa va mintiti atata pe voi insiva?

Daca Iisus zice ca nu vom muri in veac inseamna ca nu vom muri in veac.
Ca nu vom muri, o spune invatatorul dvs. "Hotarat ca nu veti muri". (spune diavolul in Facerea 3:4).

Domnul Iisus Hristos spune altceva: ca vom muri (asa cum a murit si El), ca vom fi inviati (asa cum a inviat si El) si ca vom mosteni viata vesnica (impreuna cu El).

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Credinta Ortodoxa , spune ca sufletul este cel care da viata trupului, si dupa moarte, sufletul isi urmeaza drumul sau in functie de ce a facut in viata aceasta
Raspalta pentru ceea ce s-a facut in viata aceasta va fi primita la revenirea Mantuitorului.

"Iata Eu vin curand si rasplata Mea este cu mine ca sa dau fiecaruia dupa fapta lui"(Apocalipsa 22:12)

Eu zic sa-L credem si sa-L asteptam.

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Iar ca viata nu se opreste dupa moarte vedem de aici, Ca Dumnezeu se intutuleaza , Dumnezeul celor vii si da exemplu pe trei care au murit cu trupul: Avraam , Isaac si Iacov.Cum pot acestia dar trai dupa moarte , daca nu prin suflet.
Domnul Iisus Hristos vorbea despre inviere (cuvant la care aveti alergie), atunci cand spunea cele amintite de dvs.:
"Cît priveste învierea mortilor, oare n-ati citit ce vi s-a spus de Dumnezeu, cînd zice:
"Eu sunt Dumnezeul lui Avraam, Dumnezeul lui Isaac, si Dumnezeul lui Iacov?" Dumnezeu nu este un Dumnezeu al celor morti, ci al celor vii."
(Matei 22:31,32)

Si, tot Domnul Iisus Hristos spune, putin mai inainte, adresandu-se celor care nu cred in inviere (sau cred doar din gura- adevarata lor credinta fiind in "nemurire"):
"Drept raspuns, Isus le-a zis: "Va rataciti! Pentru ca nu cunoasteti nici Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu.
Caci la înviere..."

Last edited by condor; 13.10.2009 at 20:11:47.
  #1297  
Vechi 13.10.2009, 20:12:27
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor
Ca nu vom muri, o spune invatatorul dvs. "Hotarat ca nu veti muri". (spune diavolul in Facerea 3:4).

Domnul Iisus Hristos spune altceva: ca vom muri (asa cum a murit si El), ca vom fi inviati (asa cum a inviat si El) si ca vom mosteni viata vesnica (impreuna cu El).
Hristos spune altceva.
Ca sufletul e nemuritor:
Ioan 3.15 "Ca tot cel ce crede în El să nu piară, ci să aibă viață veșnică. "

si sf Pavel:

Filipeni 1.23 "Sunt strâns din două părți: doresc să mă despart de trup și să fiu împreună cu Hristos, și aceasta e cu mult mai bine;
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #1298  
Vechi 13.10.2009, 20:33:14
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
"Drept raspuns, Isus le-a zis: "Va rataciti! Pentru ca nu cunoasteti nici Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu.
Caci la înviere..."
Le-a zis alora ca tine , care nu cred in suflet(duh) si care cred intr-o lume pamanteasca la fel ca asta, saducheilor.

Fapte 23:8 Căci saducheii zic că nu este înviere, nici înger, nici duh, iar fariseii mărturisesc și una și alta.
Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Domnul Iisus Hristos vorbea despre inviere (cuvant la care aveti alergie), atunci cand spunea cele amintite de dvs.
Alergie la inviere aveti voi.Caci noi marturisim atat invierea sufletului, cat si invierea trupului.Atat moartea cea dintai cat si moartea cea de a doua.

Sa-ti pun o intrebare:Cum veti mai invia voi adventistii fara trup?Caci trupul dupa moarte se descompune si este mancat de viermi?

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Ca nu vom muri, o spune invatatorul dvs. "Hotarat ca nu veti muri". (spune diavolul in Facerea 3:4).
Nu stii tu cumva mai bine decat Iisus?

Ioan 11.26 "Și oricine trăiește și crede în Mine nu va muri în veac. Crezi tu aceasta? "
  #1299  
Vechi 13.10.2009, 20:44:52
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Condor spune :
"Ca nu vom muri, o spune invatatorul dvs. "Hotarat ca nu veti
muri". (spune diavolul in Facerea 3:4)."


Stiai domnule Danut7 ca invatatorul nostru si al milioanelor de sfinti si de martiri care au crezut in existenta sufletului dupa disparitia trupului, este diavolul si ca adevarul a fost reinstaurat de adventisti?
Stiai ca atatea secole am trait in intuneric?
Pentru o replica ca aceasta Condor- "Marturisitorul" ar trebui sa fie scos de pe forum.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #1300  
Vechi 13.10.2009, 20:58:16
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Nu-l lasa dracu , e luat rau.Limba lui e erezia.Secta asta e cea mai ratata secta care exista.Adventistii.Asta e o secta anticristica, si o credinta moarta(la fel ca sufletele dupa teologia lor:).O secta formata de niste oameni bolnavi psihici si instabili din punct de vedere mental.Oameni rupti complet de realitate.Manati si batjocoriti de duhul anticristic care sta la baza prooriciilor false pe care le-au facut atat Milleriti cat si baba White.Proorocii care desigur nu s-au indeplinit.Cum recunosti un prooroc fals?Ceea ce "prooroceste" nu se indeplineste, si se face de ras.Is batjocoriti de dracu , ce sa mai zic...
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (3) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 3 04.05.2010 21:29:27
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (4) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 1 04.05.2010 19:53:57
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (2) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:55:25
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (1) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:26:17