Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1291  
Vechi 14.07.2010, 21:20:33
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Apostolul Pavel nu omora pe crestini cu citate, ci cu realitati ale vietii.
Apostolul Pavel a omorat crestini? Cu realitati ale vietii
Pana azi credeam ca doar Saul din Tars ucisese crestini. Dupa ce a devenit Apostolul Pavel nu prea a mai omorat pe nimeni.

Apoi, cum ar putea fi crestinii omorati cu...realitati ale vietii?
Si Apostolul Pavel...off...sunt chiar in ceata. Ai vreo statistica ceva, au fost multi crestini omorati cu realitatile vietii?
Stii ceva nume de crestini ucisi in aceasta maniera?

Si inca: daca Apostolul Pavel nu a omorat pe nimeni cu citate nu ne nimici nici tu cu postari kilometrice!
  #1292  
Vechi 25.02.2011, 15:02:03
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Daca filmuletele de pe youtube, reflecta realitatea in ceea ce priveste presupusa vorbire in limbi la penticostali sunt consternata! La inceput m-am speriat de gesturile alora "plini de duh" si dupa m-a pufnit rasul!
Nu stiu cum poate cineva sa creada ca asemenea gesturi au vreo conotatie sfanta. Pfuu...
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
  #1293  
Vechi 25.02.2011, 16:21:16
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Daca filmuletele de pe youtube, reflecta realitatea in ceea ce priveste presupusa vorbire in limbi la penticostali sunt consternata! La inceput m-am speriat de gesturile alora "plini de duh" si dupa m-a pufnit rasul!
Nu stiu cum poate cineva sa creada ca asemenea gesturi au vreo conotatie sfanta. Pfuu...

Ceea ce ai vazut pe you tube nu este vorbirea in limbi la penticostali; aceia sunt o gupare desprinsa din penticostali , sunt carismatici.
Si penticostalii nostrii cand vorbesc in limbi, scot sunete de neintele, "doar vb in limbi ingeresti"... galagia si zgomotul produs atunci cand sunt in rugaciune, este rodul "duhului sfant" care se pogoara peste ei la insistenta lor...doar pusca din degete si "duhul sfant" vine peste ei ; doar e la cheremul lor!
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #1294  
Vechi 25.02.2011, 16:31:33
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Ceea ce ai vazut pe you tube nu este vorbirea in limbi la penticostali; aceia sunt o gupare desprinsa din penticostali , sunt carismatici.
Si penticostalii nostrii cand vorbesc in limbi, scot sunete de neintele, "doar vb in limbi ingeresti"... galagia si zgomotul produs atunci cand sunt in rugaciune, este rodul "duhului sfant" care se pogoara peste ei la insistenta lor...doar pusca din degete si "duhul sfant" vine peste ei ; doar e la cheremul lor!
Deci... aia se tranteau pe jos, tremurau si parca aveau dureri ca urlau. Asa ceva e rar. Am cautat si la penticostali si se auzea un pacait ( nici nu stiu cum sa descriu sunetul).
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
  #1295  
Vechi 25.02.2011, 16:34:22
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Mie mi-e greu să cred că e vorba de vreo biserică. Nu e cumva vreo "făcătură"?
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
  #1296  
Vechi 25.02.2011, 17:14:49
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Mie mi-e greu să cred că e vorba de vreo biserică. Nu e cumva vreo "făcătură"?
Sunt carismatici...e un cult desprins din penticostali....cautati Miscarea carismatica pe google si gasiti informatii.

Si la noi in tara, prin "grija" patorului baptist Iosif Ton, este o grupare numita Miscarea Strajerilor, care cuprinde invatatura baptista si invatatura penticostala...se practica in rugaciune urletul si vaicareala , adica strigatul. Adeptii nu se comporta ca si carismaticii, nici ca penticostalii...intre ei!
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #1297  
Vechi 25.02.2011, 17:43:43
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Sunt carismatici...e un cult desprins din penticostali....cautati Miscarea carismatica pe google si gasiti informatii.
Si la noi in tara, prin "grija" patorului baptist Iosif Ton, este o grupare numita Miscarea Strajerilor, care cuprinde invatatura baptista si invatatura penticostala...se practica in rugaciune urletul si vaicareala , adica strigatul. Adeptii nu se comporta ca si carismaticii, nici ca penticostalii...intre ei!
Ei, da, m-am cam lămurit. Știam de Iosif Țon din vremuri antedecembriste, i-am mai auzit și eu câte o predică la radio, părea ceva mai serios. Urmărind datele despre mișcarea străjerilor, mi se pare la o primă lectură că ar vrea să fie un liant de legătură între neoprotestanți, un soi de mișcare ecumenică neoprotestantă? Cine, Doamne iartă-mă!, va mai opri valul acesta de revelații ale lu' fi te' cine care ia Scripturile în mână? Să ne lumineze Cel de Sus!

Dar nu înțeleg ce legătură au manifestările acelea, ce reclamă o expertiză psihiatrică, cu Dumnezeu? Nu știu, rămân la părerea mea: un om normal nu poate să facă așa ceva, cu atât mai mult un creștin dedicat lui Iisus Hristos, deci, acele postări de pe youtube, pot fi reale au ba. Or fi ceva exorcizări, ceva demoni sau pur și simplu, unii cu grave tulburări psihice? Unde e oare rugăciunea în ascuns și nu în fața lumii? Unde este echilibrul sfinților apostoli?
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
  #1298  
Vechi 26.02.2011, 00:12:44
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Or fi ceva exorcizări, ceva demoni sau pur și simplu, unii cu grave tulburări psihice? Unde e oare rugăciunea în ascuns și nu în fața lumii? Unde este echilibrul sfinților apostoli?
Penticostalii si cred ca si carismaticii isi bazeaza zbenguielile sau manifestarile demonice pe relatarile din Fapte cap. 2 unde cei care erau prezenti au spus de cei care vb in limbi ca sunt plini de must...
Apoi , isi argumenteaza urletul pe pasajele Biblice unde se vb de practica rugaciunii cu strigare...
As spune mai multe, dar toate la timpul lor.
Un lucru e de stiut, cele de pe you tube postate de bindersamuel (asa cred ca-l cheama pe autor) sunt adevarate, am avut confirmari de la unii penticostali...
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #1299  
Vechi 26.02.2011, 00:32:53
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Un lucru e de stiut, cele de pe you tube postate de bindersamuel (asa cred ca-l cheama pe autor) sunt adevarate, am avut confirmari de la unii penticostali...
Fals! Cele postate de bindersamuiel, [cu "i"] sunt adevarate. Cele postate de bindersamuel [fara "i"] se vor doar denigrari si bataie de joc. Cel ce le-a postat a imitat intentionat numele lui bindersamuiel ca sa creeze confuzie si sa beneficieze de incredere.

In rest, pentru cuvintele pe care le spui despre penticostali [zbenguieli, manifestati demonice, urlete] sa-ti fie rusine! Stiu ca "Vorbele defăimătorului sunt ca niște mâncări alese; ele coboară în cămările pântecelui.", insa ma astept la mai mult de la tine. Dupa cum am mai spus, pe forumul np esti numai miere si zahar. Si iti sta mult mai bine. Insa acum te poti lua de mana cu bindersamuel [fara "i"]
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #1300  
Vechi 26.02.2011, 01:42:43
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit Spre cunostinta fratelui Geony (si a altora ca el)

Printre afirmatiile tale, care cuprind si adevar din cand in cand, spui o multime de prostioare. Am selectat doar doua:

Prostioara nr. 1 - Carismaticii sunt o grupare desprinsa din penticostali.
Adevarul: carismaticii sunt ortodocsi, catolici sau protestanti care au imbratisat invatatura biblica (si penticostala) conform careia toate darurile Duhului Sfant se pot manifesta pana la venirea Domnului. Inclusiv vorbirea in limbi.
Prostioara nr. 2 - Penticostalii nostrii cand vorbesc in limbi, scot sunete de neintelese.
Adevarul: Penticostalii cand vorbesc in limbi intotdeauna folosesc o vorbire inteleasa.
a) Cand vorbesc Bisericii, aceasta intelege vorbirea pentru ca este intrerpretata prin darul talmacirii limbilor.
b) Cand se roaga, volosesc o vorbire pe care Dumnezeu o intelege.

Last edited by Iosif77; 26.02.2011 at 01:53:40.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10