Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1321  
Vechi 12.10.2012, 21:01:22
moromete moromete is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.10.2012
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
toata lumea aici stie cu ce se mananca adventismul.
Mai putin dvs. si altii asemenea.

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
mai bine intelegeti ca nu aveti Duhul Sfant ! vreti sa va demonstrez ca nu aveti Duhul Sfant? in doi timpi si trei miscari.
Ati mai inceput o demonstratie, acum cateva zile, si ati abandonat discutia din fașă.

Eu zic sa nu discutam despre ortodoxie sau adventism, ci sa discutam despre invataturi crestine (adica, venite de la Domnul Iisus Hristos si Sfintii Sai Apostoli).
Reply With Quote
  #1322  
Vechi 12.10.2012, 21:36:37
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
mai bine intelegeti ca nu aveti Duhul Sfant ! vreti sa va demonstrez ca nu aveti Duhul Sfant? in doi timpi si trei miscari.
Iti spun un secret: daca tot insisti pe partea cu Duhul Sfant si exorcizari se prind colegii de forum ca vii de la penticostali si n-ai nici in clin nici in maneca cu ortodoxia. Nu ca nu ar fi evident... Asa ca fii si tu mai atent, de dragul unui trolling reusit.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #1323  
Vechi 12.10.2012, 21:48:54
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
deci nu este posibila o inchinare alaturi de fratii domnului MihaiG, catolic carismatic, care se roaga in limbi si fumeaza pipa????!!!!!
De unde ați scos prostia asta, că mă rog în limbi sau că aș face parte din mișcarea carismatică ?!
Reply With Quote
  #1324  
Vechi 12.10.2012, 21:59:09
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
mai bine intelegeti ca nu aveti Duhul Sfant ! vreti sa va demonstrez ca nu aveti Duhul Sfant? in doi timpi si trei miscari.
Nu e nevoie, ați demonstrat deja altceva într-un timp și o mișcare. În locul dumneavoastră aș fi mai reținut când e vorba de posedarea Duhului Sfânt. În loc să ne dăm cu cărămida-n piept, mai bine ne-am da cu pumnu-n piept murmurând: "Dumnezeule, fii milostiv mie, păcătosului!"
Reply With Quote
  #1325  
Vechi 12.10.2012, 23:11:13
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moromete Vezi mesajul
Asta consider si eu adevarata minune. Cunosc astfel de minuni (oameni transformati radical, intorsi de la viata lor cea rea).
Si eu cunosc pe unul: pe mine. Dar marturisesc ca nu am reusit sa scap de patima mea cat am stat pe la sambetisti. Numai dupa ce am revenit la Ortodoxie am reusit sa scap, dupa impartasirea cu Sf.Taine.

Citat:
În prealabil postat de moromete Vezi mesajul
Era nevoie de o eliberarea de acei demoni. Nu am exclus niciodata asa ceva.
Eu nu condamn pe nimeni. Doar amintesc ce spune Cuvantul lui Dumnezeu:
Limpede si fara echivoc.

Cand un om se pocaieste si isi schimba viata (renuntand la betie, curvie, minciuna si altele) nu credeti ca este o vindecare de cele diavolicesti? Te poti considera posedat de cel rau si atunci cand minti, furi, curvesti, lovesti, ucizi, etc. Nu este nevoie sa faci spume la gura.

Cui ii lasati pe cei care "doar" fura, mint, curvesc, etc? Pe ei de ce nu ii "exorcizati", desi roiesc prin jurul nostru? Unde este "harul" sau "duhul" cu care va laudati?
Se vede treaba ca e un talmes-balmes prin capul Dvoastra.
Dvoastra.afirmati:
"Nici o biserica, oricat de mult s-ar lauda cu "harul" sau "Duhul" pe care a pus monopol, nu-i va putea scapa pe betivi, curvari, mincinosi, etc(despre care spuneti ca eu ii condamn)."

"Te poti considera posedat de cel rau si atunci cand minti, furi, curvesti, lovesti, ucizi, etc. Nu este nevoie sa faci spume la gura."

La Dvoastra.la sambetisti vietuiesc betivi, curvari si mincinosi sau nu?
Daca da, cum ii exorcizati? Ce folositi la exorcizare?

Lucrurile sunt distincte: una este omul care pacatuieste (minte, fura sau curveste), dar se lupta impotriva acestor patimi si alta este cand omul nu asculta de mustrarea ce vine dupa savarsirea acestor fapte si se adanceste tot mai mult in patima pana cand devine posedat.
Si atunci numai o exorcizare il mai poate scapa.

Ah, am uitat: sectarii ocupa un loc special. Fiind slugile dracilor, acestia nu ii mai ispitesc pe sectari ca sa vada lumea ca sectarii sunt virtuosi cu scopul de a atrage pe cat mai multi la minciuna; ba chiar le induce o anume smerenie pentru ca lumea sa le arate respect crestinesc (vezi cazul Doriana: Doriana ar trebui sa fie prezentza speciala a acestui forum, Insusi Duhul Sfant Se salasluieste intru ea in mod special, de aceea are intotdeauna vorba cea mai duhovniceasca pentru ca este asemenea cu Proorocii).

O regula de aur pe care voi, sec(a)tarii ati cam uitat-o: ereziile vin in urma vietuirii patimase, pacatoase!!!
Deci exista o cauza a minciunii (ereziei), si anume viata in pacat, viata traita in patimile necuratzate care gadila mandria omului si-l face sa enunte aberatii cu statut de adevaruri!!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"

Last edited by Illuminatu; 12.10.2012 at 23:15:14.
Reply With Quote
  #1326  
Vechi 13.10.2012, 07:47:57
moromete moromete is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.10.2012
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Si eu cunosc pe unul: pe mine. Dar marturisesc ca nu am reusit sa scap de patima mea cat am stat pe la sambetisti. Numai dupa ce am revenit la Ortodoxie am reusit sa scap, dupa impartasirea cu Sf.Taine.
Despre ce patima este vorba? Sa fie cumva atitudinea fata de semeni? Daca da, inseamna ca ati facut schimbarea intr-un sens gresit.


Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
La Dvoastra.la sambetisti vietuiesc betivi, curvari si mincinosi sau nu?
Daca da, cum ii exorcizati? Ce folositi la exorcizare?
Vin pe la noi betivi, curvari si mincinosi. Noi suntem neputinciosi. Asa ca-i ducem la Domnul (prin rugaciuni si indemnuri de a cerceta Cuvantul Domnului - Sfanta Scriptura).

Eu am fost un betiv fruntas. Uneori, veneam la biserica adventista, mahmur. Domnul m-a scapat definitiv de aceasta patima (nu-mi mai place alcoolul - nu am mai pus picatura de cca 6 ani). Rugaciunile (ale mele si ale celorlalti), apropierea de Dumnezeu (pe care-L cunosteam tot mai mult din Cuvantul Sau - Sfanta Scriptura) m-au scapat de aceasta patima care imi intuneca viata. Stiu ca aceasta lucrare a fost facuta de Dumnezeu, nu de oameni.

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Ah, am uitat: sectarii ocupa un loc special. Fiind slugile dracilor, acestia nu ii mai ispitesc pe sectari
Erezie (ca tot vorbiti de asa ceva, mai jos). Adevarul este ca dracii nu ii mai ispitesc pe cei ce li se impotrivesc si se supun lui Dumnezeu. O spune Sfanta Scriptura:
"Supuneti-va lui Dumnezeu, impotriviti-va diavolului, si el va fugi de la voi."(Iacov 4:7)

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
ca sa vada lumea ca sectarii sunt virtuosi cu scopul de a atrage pe cat mai multi la minciuna; ba chiar le induce o anume smerenie pentru ca lumea sa le arate respect crestinesc (vezi cazul Doriana: Doriana ar trebui sa fie prezentza speciala a acestui forum, Insusi Duhul Sfant Se salasluieste intru ea in mod special, de aceea are intotdeauna vorba cea mai duhovniceasca pentru ca este asemenea cu Proorocii).
Cred ca sunteti invidios pe Doriana. Nu ar fi mai bine sa incercati sa fiti ca ea (in loc sa o jigniti)?

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
O regula de aur pe care voi, sec(a)tarii ati cam uitat-o: ereziile vin in urma vietuirii patimase, pacatoase!!!
Deci exista o cauza a minciunii (ereziei), si anume viata in pacat, viata traita in patimile necuratzate care gadila mandria omului si-l face sa enunte aberatii cu statut de adevaruri!!
V-am dat (mai sus) exemplu de erezie: cea cu ispitele dracilor. Mai este valabila paralele dvs. (intre erezii si vietuire)?
Reply With Quote
  #1327  
Vechi 13.10.2012, 08:27:29
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
De unde ați scos prostia asta, că mă rog în limbi sau că aș face parte din mișcarea carismatică ?!

domnule, sper sa nu fie cu suparare, era doar o "punere in scena", plauzibila, deoarece ati afirmat public ca simpatizati cu catolicii carismatici.

acest coleg de forum, "osutafaraunu", a emis ideea nefericita ca toate cultele crestine apartin de drept crestinatatii, numai ca sunt in stadii diferite de dezvoltare.

asa ca am vrut sa verific daca chiar crede asta, ar merge "osutafaraunu" la mormoni sau la carismatici...ori la catolici?

noi ortodocsii suntem avizati cu privire la aceste miscari religioase extrem de pagubitoare sufletului...

la mormoni se vorbeste in limbi, la carismatici se cade pe spate...se duce *99 la astfel de manifestari? nu, pentru ca in sinea sa stie ca acolo sunt activitati demonice, dar de ce nu are curajul sau barbatia, ori onestitatea, luati-o cum vreti, sa recunoasca asta public? de ce spune ca toate aceste miscari sunt crestine, prin urmare posesoare ale Duhului Sfant? ca sa se puna bine cu userii acestui forum?

fatarnicia, ipocrizia ce supureaza in cazul acestui element straniu, de neinteles, al formului nostru crestin ortodox, e vorba de osutafaraunu, ma oripileaza si eu personal iau atitudine.

cat va mai tot invartiti dupa deget si umblati cu cioara vopsita, stimate osutafar'unu?
Reply With Quote
  #1328  
Vechi 13.10.2012, 08:30:46
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
În loc să ne dăm cu cărămida-n piept, mai bine ne-am da cu pumnu-n piept murmurând: "Dumnezeule, fii milostiv mie, păcătosului!"
faceti asta? atunci e bine, e primul pas catre Iisus Domnul nostru.
Reply With Quote
  #1329  
Vechi 13.10.2012, 08:39:15
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moromete Vezi mesajul
Mai putin dvs. si altii asemenea.

las ca stiu eu, am destui vecini apartinatori diverselor culte religioase si sunt destul de bine informat.

Citat:
În prealabil postat de moromete Vezi mesajul
Ati mai inceput o demonstratie, acum cateva zile, si ati abandonat discutia din fașă.
probabil cei vizati, nu au "percutat", preferand sa se retraga acoperiti de afirmatii eschivante...

Citat:
În prealabil postat de moromete Vezi mesajul
Eu zic sa nu discutam despre ortodoxie sau adventism, ci sa discutam despre invataturi crestine (adica, venite de la Domnul Iisus Hristos si Sfintii Sai Apostoli).
invataturile crestine le gasiti in cadrul Bisericii Ortodoxe.
insa aici, discutam despre "sectanti".

eu nu consider ca aceste culte precum penticostalii ori adventistii sunt sectanti, deoarece a trecut demult vremea cand aceste miscari erau in minoritate absoluta si privite ca niste ciudatenii...astazi avem penticostalii in numar extrem de mare, chiar majoritari in anumite localitati, spre exemplu Bihor ori Suceava, sunt acolo penticostali cu zecile de mii...nu mai vorbim de SUA !
eu privesc aceste religii ca pe niste miscari desacralizate, menite sa stoarca de bani pe aderenti, fara Hristos ci aducand surogate ieftine, traditii omenesti mai ales privind partea pecuniara sau miscari apartinand domeniului ocult, in care fenomenele supranaturale, paranormale, se petrec cu intensitate sporita, spre a atrage pe cei curiosi, pacalindu-i ca sunt crestine.
Reply With Quote
  #1330  
Vechi 13.10.2012, 13:06:52
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moromete Vezi mesajul
Despre ce patima este vorba? Sa fie cumva atitudinea fata de semeni? Daca da, inseamna ca ati facut schimbarea intr-un sens gresit.
Una mult mai subtila decat betia. De betie se poate scapa si in mod nereligios, va asigur de asta, sunt o gramada de multe cazuri cand au scapat de betie oameni necredinciosi.

Citat:
În prealabil postat de moromete Vezi mesajul
Vin pe la noi betivi, curvari si mincinosi. Noi suntem neputinciosi. Asa ca-i ducem la Domnul (prin rugaciuni si indemnuri de a cerceta Cuvantul Domnului - Sfanta Scriptura).
Se vede treaba ca stati greu cu intelesul lucrurilor. S-ar putea sa fie de vina neuronii pierduti la betie.
Eu am intrebat 2 lucruri:
1.daca si betivii, mincinosii si hotii sunt de fapt cazuri de posedare de demoni, cum ii exorcizati? Fac spume la gura sau nu? Daca da, cum ii exorcizati?
2.ati intalnit cazuri de demonizati - asemnea celor intalniti in Evanghelia din care v-am reprodus mai-sus - care au venit la voi, sectarii sambetisti sa fie exorcizati - sau vindecati, daca nu va place cuvantul "exorcizare"?

Citat:
În prealabil postat de moromete Vezi mesajul
Erezie (ca tot vorbiti de asa ceva, mai jos). Adevarul este ca dracii nu ii mai ispitesc pe cei ce li se impotrivesc si se supun lui Dumnezeu. O spune Sfanta Scriptura:
"Supuneti-va lui Dumnezeu, impotriviti-va diavolului, si el va fugi de la voi."(Iacov 4:7)
Sfatul Sf.Ap.Iacov se refera la cei aflati in Biserica, boteazati cu un botez real, impartasiti cu Sf.Taine, si nu la cei aflati in afara Bisericii, care sunt ca pleava vantului si demonii nu ii mai ispitesc pentru ca ... pur si simplu le apartin.


Citat:
În prealabil postat de moromete Vezi mesajul
Cred ca sunteti invidios pe Doriana. Nu ar fi mai bine sa incercati sa fiti ca ea (in loc sa o jigniti)?
Cred ca aberati. Doamne fereste sa fiu ca ea! Sa ma laud peste tot ca Duhul "Sfant" vorbeste omenirii prin mine si pe de alta parte sa nu stiu sa fac diferenta intre bun-simt si nesimtire? Nu, mersi.

Citat:
În prealabil postat de moromete Vezi mesajul
V-am dat (mai sus) exemplu de erezie: cea cu ispitele dracilor. Mai este valabila paralele dvs. (intre erezii si vietuire)?
Nu mi-ati dat nimic si n-am primit nimic de la Dvoastra. Doamne fereste de asa ceva!
Ce ati afirmat, insa mai-sus reprezinta dovada ca intelegeti Scripturile ca si cand nu ati fi treaz la gandire.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca nu sintem ecumenisti ce rost are sa discutam cu sectantii? bmd Secte si culte 177 08.11.2010 20:20:53
Ignorati Sf.Asteapta Generalitati 5 03.05.2010 07:01:32