Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1321  
Vechi 18.02.2010, 11:19:30
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Am o recomandare de lectura pentru ateisti si agnostici.Cartea se numeste : Ce naiba stim noi, de fapt?/ What the bleep do we know? si vorbeste despre stiinta , filozofie, psihologie si religie, trateaza mai multe subiecte interesante.Mie mi s-a parut o carte interesanta asa cat m-am uitat eu peste ea, v-o recomand si voua .
  #1322  
Vechi 18.02.2010, 11:32:07
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Eu nu mi-as bate capul intr-atat, caci astfel de oameni nu vor sa cunoasca, nu vor sa inteleaga, desi sunt plini de sensuri inchipuite, ei vor doar sa impuna stiinta altora adaptata goliciunii proprii .
Prea multe intrebari si prea putine raspunsuri gasim de ambele parti, tocmai de aceia s-a " inventat " simtirea care sa domoleasca atata incertitudine si mister, caci prin simtire , tot acest razboi dintre ateism si credinta devine doar un joc neinsemnat de-a opinia interesanta.
Neputinta, pe care o simtim cel mai adesea la nivel afectiv, neputinta ne face cei mai buni profesori ai adevarului universal, tocmai fiindca ea ne invata sacrificand din trup si suflet, tot ceea ce nici o teorie nu reuseste.
Pare o exprimare ambigua, dar nu este, fiindca de cele mai multe ori ne impotmolim in teorii si formule justificatoare, insa ceea ce ne doboara cu adevarat, sau ne inalta, nu prezinta nici o formula exacta, la nivel mental, fizic ori spiritual, tine de ceea ce nu poate fi atins, calculat, palpat sau vazut . Tocmai de aceia este aberanta confruntarea dintre credinta si ateism, este aproape paroxista...
Ai mare dreptate, imi pare rau ca m-am bagat intr-o astfel de potrivnicie, nu trebuie sa aruncam margaritarele la caini, ca riscam sa se intorca si sa ne muste. Iti multumesc pentru bunul tau sfat. Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!
  #1323  
Vechi 18.02.2010, 11:38:31
Mariusica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Am o recomandare de lectura pentru ateisti si agnostici.Cartea se numeste : Ce naiba stim noi, de fapt?/ What the bleep do we know? si vorbeste despre stiinta , filozofie, psihologie si religie, trateaza mai multe subiecte interesante.Mie mi s-a parut o carte interesanta asa cat m-am uitat eu peste ea, v-o recomand si voua .
Unde o gasim?
  #1324  
Vechi 18.02.2010, 11:45:42
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Intr-un fel, da
Si in opinia ta, unde se termina stiinta si incepe credinta?
  #1325  
Vechi 18.02.2010, 12:20:42
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mariusica Vezi mesajul
Unde o gasim?
Pe la librarii, poate ca si pe net.
  #1326  
Vechi 18.02.2010, 14:28:42
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Nu înteleg ce zici. Daca cercetatorii vor putea imita orice din natura, de ce nu ar putea materializa si psihicul unui om religios?
Uite aici ceva legat de religia ca by product al evolutiei:

http://scienceblogs.com/pharyngula/2...or_by-prod.php
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
  #1327  
Vechi 18.02.2010, 14:35:07
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Nu înteleg ce zici. Daca cercetatorii vor putea imita orice din natura, de ce nu ar putea materializa si psihicul unui om religios?
Bineinteles ca daca ar putea imita orice, ar putea face orice. Conteaza mult cu ce ar fi invatata respectiva masina. Daca nu ai invata-o nimic ar avea intelectul unei maimute.
  #1328  
Vechi 18.02.2010, 14:45:44
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Uite aici ceva legat de religia ca by product al evolutiei:

http://scienceblogs.com/pharyngula/2...or_by-prod.php
Pfuai, daca a zis ala asa pe scienceblogs, hai, stingeti candelele, ridicati-va din genunchi si-om mere pe l casele noastre, ca au dat oamenii de stiinta verdictul. Nu e Dumnezeu, e un by product. LoL.

De fapt, de ce exista aiurelile astea de threaduri? Nimeni nu convinge pe nimeni. Niciodata nu o sa produceti nici o dovada ca Dumnezeu nu exista. O sa treaca si ateismul cum au trecut toate.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
  #1329  
Vechi 18.02.2010, 14:47:57
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Eu nu mi-as bate capul intr-atat, caci astfel de oameni nu vor sa cunoasca, nu vor sa inteleaga, desi sunt plini de sensuri inchipuite, ei vor doar sa impuna stiinta altora adaptata goliciunii proprii .
Prea multe intrebari si prea putine raspunsuri gasim de ambele parti, tocmai de aceia s-a " inventat " simtirea care sa domoleasca atata incertitudine si mister, caci prin simtire , tot acest razboi dintre ateism si credinta devine doar un joc neinsemnat de-a opinia interesanta.
Neputinta, pe care o simtim cel mai adesea la nivel afectiv, neputinta ne face cei mai buni profesori ai adevarului universal, tocmai fiindca ea ne invata sacrificand din trup si suflet, tot ceea ce nici o teorie nu reuseste.
Pare o exprimare ambigua, dar nu este, fiindca de cele mai multe ori ne impotmolim in teorii si formule justificatoare, insa ceea ce ne doboara cu adevarat, sau ne inalta, nu prezinta nici o formula exacta, la nivel mental, fizic ori spiritual, tine de ceea ce nu poate fi atins, calculat, palpat sau vazut . Tocmai de aceia este aberanta confruntarea dintre credinta si ateism, este aproape paroxista...
Normal ca nu o sa te invete teoria evolutionista cum sa te indragostesti de pilda sau cum sa iti jelesti un prieten. Chiar daca teoria evolutionista si materialista iti explica cum functioneaza dragostea, nu te pune nimeni sa te uiti in manualul cu formule sa vezi cum se ia o fata de dupa umeri. Nu e nici o confruntare intre ateism si credinta in domeniul pe care tu il iei in discutie.
  #1330  
Vechi 18.02.2010, 15:07:42
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Pfuai, daca a zis ala asa pe scienceblogs, hai, stingeti candelele, ridicati-va din genunchi si-om mere pe l casele noastre, ca au dat oamenii de stiinta verdictul. Nu e Dumnezeu, e un by product. LoL.

De fapt, de ce exista aiurelile astea de threaduri? Nimeni nu convinge pe nimeni. Niciodata nu o sa produceti nici o dovada ca Dumnezeu nu exista. O sa treaca si ateismul cum au trecut toate.
Nu pot demonstra ca nu exista Dzeu, la modul general. Dar pot demonstra ca nu exista anumiti dumnezei.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Partener ateu onyx235 Nunta 87 26.03.2011 21:52:20
Suntem crestini, intrebati-ne orice andreicozia Generalitati 133 16.08.2010 23:01:34
Eminescu ateu? pisi Generalitati 39 18.01.2010 16:49:03
De ce sunt ateu agnostic hmiron Teologie si Stiinta 43 30.12.2009 22:51:32
ateu sau crestin? Dan-Virgil Generalitati 33 12.07.2008 21:21:58