Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1341  
Vechi 23.01.2012, 15:47:27
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Mai oameni buni aia a fost o gluma.
Aha. A fost o gluma sa-l faci neintelept pe inteleptul Solomon, argumentand chiar cu cele scrise de el(vedeti aici postarea dvs.:http://www.crestinortodox.ro/forum/s...postcount=1335) . Domnule, ai un umor atat de fin incat un neghiob ca mine nu are cum sa se prinda.


Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Bineinteles ca Solomon a fost un mare intelept.Pacat ca cei care-l citesc nu au destula minte.
Atunci, lamureste-ne dumneata ce a vrut sa spuna inteleptul Solomon prin:
"cei morti nu stiu nimic" (Ecleziastul 9:5) si ca "în locuinta mortilor în care te vei duce nu se află nici faptă, nici punere la cale, nici stiintă, nici întelepciune."(Ecleziastul 9:10).

Dupa ce ne lamuriti cu Solomon, trecem si la patriarhul David sau profetul Isaia, care au facut afirmatii de acelasi gen, sa ne explicati si cele scrise de ei.

Last edited by grasu77; 23.01.2012 at 15:50:29.
  #1342  
Vechi 23.01.2012, 16:39:07
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Aha. A fost o gluma sa-l faci neintelept pe inteleptul Solomon, argumentand chiar cu cele scrise de el(vedeti aici postarea dvs.:http://www.crestinortodox.ro/forum/s...postcount=1335) . Domnule, ai un umor atat de fin incat un neghiob ca mine nu are cum sa se prinda.




Atunci, lamureste-ne dumneata ce a vrut sa spuna inteleptul Solomon prin:
"cei morti nu stiu nimic" (Ecleziastul 9:5) si ca "în locuinta mortilor în care te vei duce nu se află nici faptă, nici punere la cale, nici stiintă, nici întelepciune."(Ecleziastul 9:10).

Dupa ce ne lamuriti cu Solomon, trecem si la patriarhul David sau profetul Isaia, care au facut afirmatii de acelasi gen, sa ne explicati si cele scrise de ei.
Tocmai ti-am spus ce a vrut sa spuna Solomon.Ce e scris si in apocrifa :

1. Cei care cugeta nedrept si-au zis in sine: “Viata noastra este scurta si trista si omul nu poate scapa de moarte, nici nu cunoaste cine l-ar izbavi de seol.
2. Din intamplare am ajuns sa fim cum suntem si dupa viata aceasta vom fi ca si cum n-am fi fost niciodata; caci fum este suflarea din narile noastre si cugetarea o scanteie care se aprinde din miscarea inimii noastre.
3. Cand se va stinge, trupul nostru se va face cenusa si duhul se va risipi ca aerul cel usor.
4. Numele nostru se va uita cu vremea si nimeni nu-si va aduce aminte de lucrurile noastre si viata noastra va trece ca urma norului si se va risipi ca negura, pe care o alunga razele soarelui si caldura lui o ingreuiaza.
5. Ca umbra de trecatoare este viata noastra si sfarsitul ei este fara inapoiere, ca s-a pecetluit si nimeni nu mai vine inapoi.
6. Veniti deci si sa ne desfatam cu bunatatile cele de acum si de fapturi sa ne folosim cu toata caldura tineretii.
7. Sa avem din belsug vinuri scumpe si miresme si sa nu lasam sa treaca florile de primavara.
8. Sa ne incununam cu flori de trandafir, pana nu se vestejesc.
9. Nimeni dintre noi sa nu lipseasca de la petrecerile noastre, sa lasam pretutindeni semnele veseliei noastre, caci aceasta este partea si menirea noastra.
10. Sa asuprim pe cel sarac si drept, sa nu ne fie mila de vaduva, si de caruntetile batranului incarcat de ani sa nu ne rusinam.
11. Puterea noastra sa fie legea dreptatii noastre, ca ce este slab nu este de nici un folos.

Si multe altele.Exact asta scrie si acolo dar se pare ca e greu de inteles.
  #1343  
Vechi 23.01.2012, 16:43:00
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Aha. A fost o gluma sa-l faci neintelept pe inteleptul Solomon, argumentand chiar cu cele scrise de el(vedeti aici postarea dvs.:http://www.crestinortodox.ro/forum/s...postcount=1335) . Domnule, ai un umor atat de fin incat un neghiob ca mine nu are cum sa se prinda.
Iarta-ma dar nu e vina mea.Solomon joaca rolul prostului in Ecclesiast dar se pare ca are un umor prea fin pentru tine.
  #1344  
Vechi 23.01.2012, 17:55:07
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Tocmai ti-am spus ce a vrut sa spuna Solomon.Ce e scris si in apocrifa :
Dar, ce este scris in cartile canonice ale Sfintei Scripturi, nu-ti place? Ca este spus foarte clar, fara sa ai nevoie de surse suplimentare (si indoielnice) de documentare.
  #1345  
Vechi 23.01.2012, 17:58:05
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Iarta-ma dar nu e vina mea.Solomon joaca rolul prostului in Ecclesiast dar se pare ca are un umor prea fin pentru tine.
Cand inteleptul Solomon spune ca
"cei morti nu stiu nimic" (Ecleziastul 9:5) si ca "în locuinta mortilor în care te vei duce nu se află nici faptă, nici punere la cale, nici stiintă, nici întelepciune."(Ecleziastul 9:10), sa inteleg ca sunt afirmatiiile prostului (pe care, chipurile, il joaca) sau afirmatiile inteleptului (cum este cunoscut)?

Interesant este ca si alti oameni ai Scripturii au spus cam aceleasi lucruri. Oare faceau si ei pe prostii si eu nu mi-am dat seama?
  #1346  
Vechi 23.01.2012, 18:03:06
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Dar, ce este scris in cartile canonice ale Sfintei Scripturi, nu-ti place? Ca este spus foarte clar, fara sa ai nevoie de surse suplimentare (si indoielnice) de documentare.
In primul rand ca pentru mine sant carti ok si citesc ceea ce vreau eu nu ce vrei tu sa citesc.
In al doilea rand cartea e o buna lectura pentru cei care inteleg Ecclesiastul cu partea dorsala.Nu e vina mea ca tu nu intelegi ceva.Nici nu sant sigur ca e vina ta...e vina ta ca nu te straduiesti mai mult.
  #1347  
Vechi 23.01.2012, 18:05:25
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Cand inteleptul Solomon spune ca
"cei morti nu stiu nimic" (Ecleziastul 9:5) si ca "în locuinta mortilor în care te vei duce nu se află nici faptă, nici punere la cale, nici stiintă, nici întelepciune."(Ecleziastul 9:10), sa inteleg ca sunt afirmatiiile prostului (pe care, chipurile, il joaca) sau afirmatiile inteleptului (cum este cunoscut)?

Interesant este ca si alti oameni ai Scripturii au spus cam aceleasi lucruri. Oare faceau si ei pe prostii si eu nu mi-am dat seama?
Sa intelegi ca sant afirmatiile prostului pe care-l joaca.

Sufletele dreptilor sunt in mana lui Dumnezeu si chinul nu se va atinge de ele.In ochii celor fara de minte, dreptii sunt morti cu desavarsire si iesirea lor din lume li se pare mare nenorocire.

Eu te-am mai intrebat odata : Ce inseamna "Inaintea oamenilor totul este desertaciune. " ? Uite iti spun eu inseamna IN OCHII OAMENILOR TOTUL ESTE DESERTACIUNE.

Last edited by iuliu46; 23.01.2012 at 18:08:07.
  #1348  
Vechi 24.01.2012, 05:28:40
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

I Corinteni : "16. Căci dacă morții nu înviază, nici Hristos n-a înviat.
17. Iar dacă Hristos n-a înviat, zadarnică este credința voastră, sunteți încă în păcatele voastre;
18. Și atunci și cei ce au adormit în Hristos au pierit."

Pevel spune aici ca daca nu exista inviere, atinci cei ce au adormit(murit) in Hristos au pierit.

Cum poate un suflet nemuritor sa piara? ...

II Tesaloniceni :
"9. Ei vor lua ca pedeapsă pieirea veșnică de la fața Domnului și de la slava puterii Lui"

oare ce crezi ca inseamna PIEIREA VESNICA ?

Repet : Filipeni 3 :
"18. Căci mulți, despre care v-am vorbit adeseori, iar acum vă spun și plângând, se poartă ca dușmani ai crucii lui Hristos.
19. Sfârșitul acestora este pieirea. Pântecele este dumnezeul lor, iar mărirea lor este întru rușinea lor, ca unii care au în gând cele pământești."

Spune clar : sfarsitul lor este pieirea ... adik adio, adio, povestea ta s-a terminat.

Luca 18 : "29. Și El le-a zis: Adevărat grăiesc vouă: Nu este nici unul care a lăsat casă, sau femeie, sau frați, sau părinți, sau copii, pentru împărăția lui Dumnezeu,
30. Și să nu ia cu mult mai mult în vremea aceasta, iar în veacul ce va să vină, viață veșnică."

Deci viata vesnica va fii, dar pentru veacul care va sa vina ... in veacul asta toti murim, in cel care o sa vina nu o sa mai murim,vom avea viata vesnica adica sufletele noastre vor mantuite.

II Timotei : "8. De acum mi s-a gătit cununa dreptății, pe care Domnul îmi va da-o în ziua aceea, El, Dreptul Judecător, și nu numai mie, ci și tuturor celor ce au iubit arătarea Lui."

Deci cununa cand o primeste, in in ZIUA ACEEA, la inviere cand va incepe VEACUL CARE VA SA VINA!!!!

Iar daca sufletele sunt nemuritoare de ce mai spune Iisus :
"3. Răspuns-a Iisus și i-a zis: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva de sus, nu va putea să vadă împărăția lui Dumnezeu.
4. Iar Nicodim a zis către El: Cum poate omul să se nască, fiind bătrân? Oare, poate să intre a doua oară în pântecele mamei sale și să se nască?
5. Iisus a răspuns: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva din apă și din Duh, nu va putea să intre în împărăția lui Dumnezeu.
6. Ce este născut din trup, trup este; și ce este născut din Duh, duh este.
7. Nu te mira că ți-am zis: Trebuie să vă nașteți de sus."

Deci DUHUL este nemuritor. Duhul inseamna energia divina cereasca pe care o primesti la Botez ca sa il cunosti pe Dumnezeu, si sa intri in imparatie, SA FII VIU.

Sufletul este energie creata in momentul conceptiei si se termina in momentul mortii. De aceea nu este bine sa facem avorturii.
Omul este un suflet, din momentul conceptiei, asa cum si animalul este un suflet numai ca el nu are ratiune, si plantele au suflet dar fara ratiune si simtire.

- Invatatura Grigorie Palama.

Luca 9 : "24. Căci cine va voi să-și scape sufletul îl va pierde; iar cine-și va pierde sufletul pentru Mine, acela îl va mântui."

Deci cine si-a perdut sufletul pentru Iisus in veacul acesta, il va mantuii in cel viitor.
FOARTE CLAR!!!!

"Căci Fiul Omului n-a venit ca să piardă sufletele oamenilor, ci ca să le mântuiască."

MARE ESTE CALEA CE DUCE LA PIEIRE SI MULTI SUNT CEI CE O AFLA, SI STRAMTA SI INGUSTA CALEA CE DUCE LA VIATA VESNICA SI PUTINI SUNT CEI CE O AFLA.

Ioan 6: "39. Și aceasta este voia Celui ce M-a trimis, ca din toți pe care Mi i-a dat Mie să nu pierd nici unul, ci să-i înviez pe ei în ziua cea de apoi."

Ioan 8: "24. V-am spus deci vouă că veți muri în păcatele voastre. Căci dacă nu credeți că Eu sunt, veți muri în păcatele voastre."

si chiar asa a fost : AU MURIT IN PACATELE LOR.

"35. Iar robul nu rămâne în casă în veac; Fiul însă rămâne în veac."

Last edited by bob2909; 24.01.2012 at 05:36:43.
  #1349  
Vechi 24.01.2012, 09:54:50
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit sufletul moare (10)

"Blestemat să fie cel ce va lua mită, ca să ucidă suflet și să verse sânge nevinovat! Și tot poporul să zică: Amin!" (Deut.27,25- versiunea ortodoxă)


Iacătă: sufletul (atât în TM, cât și în LXX נֶפֶשׁ/ψυχή) poate fi ucis, sufletul moare.
  #1350  
Vechi 24.01.2012, 10:16:33
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.867
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
"Blestemat să fie cel ce va lua mită, ca să ucidă suflet și să verse sânge nevinovat! Și tot poporul să zică: Amin!" (Deut.27,25- versiunea ortodoxă)


Iacătă: sufletul (atât în TM, cât și în LXX נֶפֶשׁ/ψυχή) poate fi ucis, sufletul moare.


inca nu mi-ai zis : CINE POATE SA UCIDA SUFLETUL? Doamne ajuta!
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre moarte si pomenirea mortilor AnnaEnache Intrebari utilizatori 42 13.06.2012 09:43:28
SA VORBIM DESPRE URA,PEDEAPSA SI MOARTE. bitza Generalitati 28 20.03.2011 02:05:27
Despre viata de dupa moarte georgian_osa Din Noul Testament 30 14.03.2010 18:49:29
Marturii despre moarte Iustin44 Generalitati 14 31.03.2009 23:59:56
despre randuielile de la moarte cuiva si parastase mara2008 Generalitati 1 20.05.2008 15:07:31