Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1351  
Vechi 13.02.2018, 12:11:50
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Asta fac pocăiții. Ca să știe toată lumea! Cei care sunt candidați la botezul cu Duhul sfânt, sunt puși pe genunchi ore în șir, ca să repete ”slavă”. Apoi lucrătorii vin și le vorbesc în limbi, în ureche, ca să le bage cumva vorbirea în limbi în cap. Sau nu știu de ce fac asta. Cert este că le vorbesc în limbi în ureche. Este această vorbire în limbi o rugăciune spre Dumnezeu? Evident, nu.
  #1352  
Vechi 13.02.2018, 13:25:49
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.636
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Asta fac pocăiții.
Este o generalizare tendentioasa.
Asa fac unii pocaiti, in mod special prin cercurile exotice, dizidente.
Dar practica este intalnita si in unele biserici din Cultul Penticostal.
Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Ca să știe toată lumea!
Daca vrei sa stie toata lumea, du-te si spune la CNN!
Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Cei care sunt candidați la botezul cu Duhul sfânt, sunt puși pe genunchi ore în șir...
Nu este pus nimeni pe genunchi.
Fiecare ingenuncheaza, de bunavoie, cu bucurie si reverenta in fata Suveranului.
Iar daca se roaga ore in sir, Marit sa fie Domnul.
Alti crestini daca se roaga cinci minute, sunt sleiti de puteri si plictisiti nevoie mare.
Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
ca să repete ”slavă”. Apoi lucrătorii vin și le vorbesc în limbi, în ureche, ca să le bage cumva vorbirea în limbi în cap.
Acestea sunt realitati izolate si controversate. Cei mai multi pastori penticostali romani dezavueaza asemenea practici. Nu s-a luat pana in prezent o masura disciplinara asupra celor care le promoveaza insa cei mai multi nu le incurajeaza.
Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Este această vorbire în limbi o rugăciune spre Dumnezeu?
Orice vorbire in alte limbi prin Duhul Sfant este fie rugaciune spre Dumnezeu fie mesaj de incurajare pentru Biserica. In al doilea caz trebuie sa fie insotit de talmacirea limbilor.

Last edited by Penticostalul Traditional; 13.02.2018 at 13:29:22.
  #1353  
Vechi 13.02.2018, 14:11:17
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.869
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Traiesti intr-o ignoranta crasa, prietene.
Sunt milioane de vorbitori in limbi protestanti si catolici. Multe milioane.
vorbitori de asa zise limbi pe care NIMENI NU le intelege
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
  #1354  
Vechi 13.02.2018, 15:16:19
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Dar practica este intalnita si in unele biserici din Cultul Penticostal.
Așa se face peste tot. Asta este stăruința penticostală. Altfel nu apare vorbirea în limbi.
  #1355  
Vechi 13.02.2018, 15:18:43
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
In al doilea caz trebuie sa fie insotit de talmacirea limbilor.
Tălmăcire care există în doar 1% din bisericile penticostale. Iar dacă există, ei bine, tălmăcitorul va vorbi un sfert de oră pentru o vorbire în limbi de 3 minute. Așa că las-o baltă cu explicațiile, că nu e deloc așa.
SUNTEȚI MONTANIȘTI - SPIRITIȘTI. Nicidecum creștini.
  #1356  
Vechi 13.02.2018, 19:35:05
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Carismaticii catolici sunt hindusi?
Nu sunt hindusi, sunt un fel de catolici penticostalizati. Sunt un grup in cadrul catolicilor. De exemplu in ortodoxie, cei cativa carismatici erau rataciti, desi erau ortodocsi.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Cati crezi tu ca sunt la numar catolicii carismatici, Catalin?
Hai arata-ti abilitatile de statistician!
Ziceai ca ai predat matematici superioare. Ar trebui sa mai stii cate ceva...
Daca faceai si tu matematica aflai ca statistica nu are nevoie doar de matematica.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Pare a fi foarte probabil ca penticostalii sau baptistii au mers si i-au numarat pe catolici. Asa ar fi fost normal, cel putin.
Asta e Marea Insarcinare a neoprotestantilor: sa-i numere pe catolici. Si sa umfle cifrele. Si sa se mire incantati cat de multi sunt.
Tocmai ca nu i-au numarat, au pus probabil un numar din burta, exagerat, asa cum au facut si cu numarul penticostalilor si carismaticilor. Au o obsesie, sa para cat mai multi, de parca musulmanii nu sunt multi si nu-i ajuta cu ceva. Si daca ati fi jumatate din populatia globului nu ar schimba nimic, adevarul nu depinde de numar. Tot rataciti ati fi si trebuie sa veniti in Biserica si sa lepadati ereziile.
  #1357  
Vechi 13.02.2018, 19:54:31
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.636
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Așa se face peste tot.
Asta e o exagerare.
O uriasa si mincinoasa exagerare.
  #1358  
Vechi 13.02.2018, 19:55:25
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
nu mai insist, cred ca e vina mea ca discutia a ajuns la persoana. eu iti zic ca te inseli, tu-mi zici mie ca nu stiu nimic, asta e...
dar retine lucrul asta, cei ca tine pica cel mai repede, se aprinde un beculet la un moment dat, cine stie cum, si au impresia ca s-au inselat, cred ca totul a fost gresit si... pleaca. incearca sa fii mai deschis.
Tu nu intelegi ce este adevarul, ca adevarul e absolut. Cei care au conceptii asemanatoare cu ale tale au ideea adevarului relativ, care vine din religiile asiatice. Daca stii un adevar nu are cum sa ti se aprinda un beculet sa crezi altceva. De exemplu, tie niciodata n-o sa ti se aprinda un beculet si sa iti dai seama ca oaia are sapte picioare, nu patru. Intotdeauna o sa crezi ca are patru picioare, nu-i asa? Tu nu ai descoperit inca adevarul credintei, de aceea nu vezi ce este ortodoxia.
Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
ps.printre lalaielile de rigoare, pentru ca habar n-ai ce am scris mai sus, bati campii si cu sursele, olimpicule! sursa-i sursa, buna sau rea, adevarata sau falsa, ai obligatia sa le prezinti, daca esti un adevarat om de stiinta. explici, de ce una poate fi adevarata, de ce alta poate fi falsa, etc. dar o prezinti. e ca atunci cand am discutat despre legionari, eu iti spuneam despre sursele primare, indubitable, tu-mi ziceai de perceptii internetice, eu iti spuneam de un proces international care i-a absolvit, tu bateai campii ca nu stiu ce... exact la fel faci si in religie, iei de adevar suprem credinta, dar faptele sunt de multe ori altele.
O intorci, tu dai sursele false ca fiind cele adevarate, iar cele adevarate ca fiind false, nu le prezinti. Iar daca ti se spune care e adevarul spui ca tu ai nu stiu cate doctorate in istorie si n-ar trebui sa conteste cineva ceea ce spui. Tu te-ai contrazis si cand era ceva scris negru pe alb si tu negai in continuare. Legat de legionari si procesul de la Nurnberg, ma confunzi, altcineva te-a contrazis, eu stiam aceste lucruri. Chiar am vrut sa iti spun data trecuta ca imi amintesc ca ai spus si tu ceva corect, cu legionarii si Nurnberg.
  #1359  
Vechi 13.02.2018, 20:10:42
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Cel care vorbeste cu Dumnezeu, se roaga, Catalin.
Tu recunosti ca un om vorbeste cu Dumnezeu dar pretinzi ca nu e rugaciune.

Daca nu este rugaciune ce este atunci?
Cel care vorbea in limbi vorbea intr-o limba a unui popor. Daca tu spui ca "afara ploua" in engleza nu inseamna ca te rogi. Acolo spune ca acel credincios vorbea in limbi, dar pentru ca nimeni nu intelegea ce spune, nici macar el, spune ca doar Domnul il intelege ce spune, vorbeste cu Domnul. Scrie chiar in acel capitol ce spuneau cei ce vorbesc in limbi: "6. Iar acum, fraților, dacă aș veni la voi, grăind în limbi, de ce folos v-aș fi, dacă nu v-aș vorbi - sau în descoperire, sau în cunoștință, sau în proorocie, sau în învățătură?" De aceea se si cere sa se talmaceaca, altfel n-ar avea niciun rost sa se talmaceasca ce se roaga un credincios.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Teologii Penticostali au o teologie deplina. Completa.
Au raspunzurile la toate intrebarile.
Nu am evitat sa iti raspund. Insa hai sa le lamurim pe rand!
Orice credinta si religie cauta sa aiba un set de invataturi, cu explicatii. problema e ca cele ce nu sunt adevarate au contradictii in invatatura lor. Pentur ca sunt facute de oameni, pe cand invatatura dreapta e revelata, fara contradictii.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Cel care vorbeste in limbi, comunica cu Dumnezeu. Asa zici tu.
Comunicarea cu Dumnezeu se numeste rugaciune sau nu?
Si daca nu e rugaciune, ce este?
Nu, ti-am spus de fiecare data, cel ce vorbeste in limbi vorbeste intr-o limba straina, a unui popor. Am dat mai sus pasajul in care scrie ce spune cel ce vorbeste in limbi. Poate sa spun o proorocie, o invatatura, o cunostinta sau o descoperire. Asa cum au vorbit si Sfintii Apostoli, la Cincizecime. Asta auzeau prozelitii, nu rugaciuni.
  #1360  
Vechi 13.02.2018, 20:16:56
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Este o generalizare tendentioasa.
Asa fac unii pocaiti, in mod special prin cercurile exotice, dizidente.
Dar practica este intalnita si in unele biserici din Cultul Penticostal.

Daca vrei sa stie toata lumea, du-te si spune la CNN!

Nu este pus nimeni pe genunchi.
Fiecare ingenuncheaza, de bunavoie, cu bucurie si reverenta in fata Suveranului.
Iar daca se roaga ore in sir, Marit sa fie Domnul.
Alti crestini daca se roaga cinci minute, sunt sleiti de puteri si plictisiti nevoie mare.
Am citit in mai multe locuri, sunt diferiti practici. Unii repeta aceleasi cuvinte, ca niste mantre. Asta fac si paganii, cand incearca sa cheme spiritul, sa ii posede, incearca sa intre intr-o stare de semi-trasa.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Vorbirea despre Dumnezeu George.m Spiritualitatea ortodoxa 28 02.02.2011 13:01:53
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10