Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 01.10.2009, 14:17:34
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiM Vezi mesajul
Nu cred ca poti sa te casatoresti cu cineva pentru ca e asa sau altfel,dar pentru ca te simti iubit,in siguranta si parca acea persoana iti ia inima in mana si ti-o mangaie(cel putin asa ma simt eu).Calitatile sunt ceva redundant si pot fi pierdute sau dobandite in timp...
Eu m-am simtit iubita de multi, dar nu m-as fi casatorit nicicum pe considerentul asta. Este clar ca persoana alaturi de care alegi sa iti petreci restul vietii trebuie sa fie intr-un anumit fel.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 01.10.2009, 17:43:08
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Eu m-am simtit iubita de multi, dar nu m-as fi casatorit nicicum pe considerentul asta. Este clar ca persoana alaturi de care alegi sa iti petreci restul vietii trebuie sa fie intr-un anumit fel.
Este adevarat, dar in ce fel?
Daca avem un sablon prea stramt nu prea cred ca avem sanse sa gasim.
Anumite lucruri de baza da, cred ca trebuie sa le hotaram dinainte, dar nu pe toate.
Altfel riscam si sa le vedem la cineva care nu le are, prin proiectie.
Mai degraba cred ca este importanta o afinitate, o potrivire, o completare, care este greu de definit.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #133  
Vechi 01.10.2009, 17:47:58
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Este adevarat, dar in ce fel?
Daca avem un sablon prea stramt nu prea cred ca avem sanse sa gasim.
Anumite lucruri de baza da, cred ca trebuie sa le hotaram dinainte, dar nu pe toate.
Altfel riscam si sa le vedem la cineva care nu le are, prin proiectie.
Mai degraba cred ca este importanta o afinitate, o potrivire, o completare, care este greu de definit.
Da, cu siguranta la ultima fraza faceam referire Greu de definit, dar totusi usor de simtit atunci cand este cazul sau nu...din experienta mea personala :D
Reply With Quote
  #134  
Vechi 01.10.2009, 17:54:42
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

In iubire nu iesi ca la cumparaturi, unde iti spui: nu pot sa cumpara asta pentru ca nu am decat suma X. Eu nu mi-am luat sotia din motive de bani, statut... ci pentru ca din momentul in care ne-am intalnit, inima mea a inceput sa bata pentru ea si invers. Asa ca din experienta mea, trebuie sa spun ca acesta trebuie sa fie omul cu care trebuie sa te casatoresti: cel care iti daruieste inima.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 01.10.2009, 18:08:19
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit inima

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
In iubire nu iesi ca la cumparaturi, unde iti spui: nu pot sa cumpara asta pentru ca nu am decat suma X. Eu nu mi-am luat sotia din motive de bani, statut... ci pentru ca din momentul in care ne-am intalnit, inima mea a inceput sa bata pentru ea si invers. Asa ca din experienta mea, trebuie sa spun ca acesta trebuie sa fie omul cu care trebuie sa te casatoresti: cel care iti daruieste inima.
Deacord cu tine dar ce te faci cind la inceput iti daruieste inima si apoi se schimba in comportari si alte........?si deja ai incheiat cununia.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #136  
Vechi 01.10.2009, 20:09:07
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
In iubire nu iesi ca la cumparaturi, unde iti spui: nu pot sa cumpara asta pentru ca nu am decat suma X. Eu nu mi-am luat sotia din motive de bani, statut... ci pentru ca din momentul in care ne-am intalnit, inima mea a inceput sa bata pentru ea si invers. Asa ca din experienta mea, trebuie sa spun ca acesta trebuie sa fie omul cu care trebuie sa te casatoresti: cel care iti daruieste inima.
Da. Dar asta se poate intampla si nu numai la prima vedere. Se poate sa cunosti opersoana si sa nu o vezi din diverse motive, si la un moment dat sa incepi sa o vezi, si reciproc.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #137  
Vechi 01.10.2009, 23:47:52
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
In iubire nu iesi ca la cumparaturi, unde iti spui: nu pot sa cumpara asta pentru ca nu am decat suma X. Eu nu mi-am luat sotia din motive de bani, statut... ci pentru ca din momentul in care ne-am intalnit, inima mea a inceput sa bata pentru ea si invers. Asa ca din experienta mea, trebuie sa spun ca acesta trebuie sa fie omul cu care trebuie sa te casatoresti: cel care iti daruieste inima.
Ai fost sa zicem "mai norocos" probabil in cazul asta...dar nu toti oamenii isi intalnesc din prima " Alesul/a". Cred ca primul baiat care " mi-a daruit inima" a fost un fost coleg liceu, insa nu eu nu l-am putut privi niciodata decat ca pe un bun amic cu care ma intelegeam si atat. Dupa acest " dar" au mai urmat multe altele, insa in cazul meu a durat ceva pana ce am simtit ca am cui sa imi ofer inima...si ma felicit pentru acest lucru.

Cu fiecare relatie si baiat intalnit in viata mea am avut ceva nou de invatat, m-am definit ca persoana si iubirea mea a aparut atunci cand eram pregatita sa o simt.
Reply With Quote
  #138  
Vechi 02.10.2009, 00:00:33
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Deacord cu tine dar ce te faci cind la inceput iti daruieste inima si apoi se schimba in comportari si alte........?si deja ai incheiat cununia.
In opinia mea pe undeva poate fi si vina celor care " isi daruiesc inima" si desi primesc indicii ca viitorul partener nu e tocmai cel de la inceput, merg inainte si spera ca il vor schimba. Eu nu cred in schimbarea caracterului unui om decat daca acest lucru se intampla de la sine si fara ca el sa fie constient de aceasta schimbare...altfel nu se merita, cred ca e timp si sentiment irosit.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 18.03.2010, 13:08:53
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aradeanu Vezi mesajul
credeti ca merita continuata o relatie in care exista vesnic reprosuri, jigniri, raceala, orgoliu, in care s-au uitat clipele minunate, dar in care ai investit candva mult sentiment? E asta o iubire adevarata? Mai poti spune cuiva: ,,Te iubesc", iar a doua zi sa-l pui al zid?
Imi imaginez ca reprosurile sunt bazate si pe diferente de statut social, agravate de racirea relatiei in pat. Inseamna ca exista o diferenta notabila intre valorile pe care le impartasiti. Incearca sa aduci persoana spre intelegerea setului tau de valori si eventual analizati sa vedeti de ce exista aceste diferente. Poate reusiti sa va miscati fiecare spre celalalt si sa ajungeti la a va aprecia pt ce sunteti. Eventual analizati cum ar fi viata fiecaruia din voi daca celalalt ar fi dupa dorinta voastra, si e foarte important sa se gaseasca si sublinieze si posibilele lipsuri.
Exemplu
Ea: de ce nu aduci si tu mai multi bani in casa?
El: ai vrea sa fiu un om de afaceri?
Ea: oo da! ar fi foarte misto sa avem bani multi..
El: dar atunci voi veni seara foarte tarziu acasa, ne vom vedea mai putin
Ea: nici o problema!
El: si voi veni de multe ori dupa diverse "intalniri de afaceri" duhnind a alcool
Ea: paai poate nu vei bea chiar tot timpul
El: si de multe ori voi mirosi a parfum de femeie...
Ea: pai de ce? e obligatoriu sa ai amanta?
El: pai daca voi fi un barbat bine si de succes imi vor pica in brate bucati de bucati... fotomodele in devenire au nevoie si ele sa le plateasca cineva chiria la apartament, cumpere toale etc..
Ea(nervoasa): pai atunci vom divorta si gata!
El: deci practic tu doresti sa fiu intr-un anume fel pt a avea noi doi o casnicie fericita in viziunea ta, chiar daca acea viziune a ta ar duce la un (potential) divort? Nu prea se potrivesc lucrurile...
Ea: nu mai stiu nici eu ce vreau...
El: intelege ca nu le poti avea pe toate. Orice set de plusuri vine si cu setul de minusuri atasat.

E o discutie imaginara evident, dar reflecta de multe ori situatii reale. Stiu un fost coleg de facult care are destul de multi bani si e "de succes" dar nevasta-sa este foarte nemultumita si zice el ca ei sunt deja in stadiu de divort nepronuntat. Pe mine nu ma mira din moment ce el vine mai tot timpul baut acasa si de multe ori de prin saloane de masaj erotic sau cluburi de noapte.
E adevarat, am un alt prieten care e probabil visul oricarei femei - arata bine, citit si cultivat, foarte bine crescut, de succes, foarte atent cu nevasta sa si foarte bun si devotat familist. Dar astia sunt ca eclipsa - vin o data la nu stiu cate decenii

Scuze pt post prea lung ..
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.

Last edited by sergiu; 18.03.2010 at 14:17:48.
Reply With Quote
  #140  
Vechi 18.03.2010, 14:43:00
Dimmu1
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aradeanu Vezi mesajul
esentiala e credinta in Dumnezeu

ce legatura are religia cu asta?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine s-ar casatori cu o desfranata ? windorin Nunta 428 13.07.2012 14:54:59