Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 03.03.2011, 12:32:28
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Poate ca stiti ce vorbiti, poate , dar sa ascultam un cuvint uitat :

,,Inceputul intelepciunii este frica de Domnul" (Ps 110/10);
,,Frica de Domnul este curata, ramine in veacul veacului" (Ps.18/10);
,,Slujiti Domnului cu frica si va bucurati de El cu cutremur"(Ps. 2/11);

Vorbe mari si grele, nu mai vorbesc de adevarate . Difera insa felul in care inveti frica Domnului pe un adult si pe un copil !
Dar asa cum arata practica , inafara de ignorantii si contestatarii credintei, putini sunt cei care se apleaca cu sufletul si cu frica spre invatatura Domnului . De obicei , pe Hristos nu il mai respectam ca pe Imparatul Slavei , Imparatul imparatilor , ci il tratam ca si pe Stefanel , baitelul cu pantaloni scurti, ochelari si pistriu pe fata , vecinul si prietenul nostru de joaca! Si cum il dam naibi pe Stefanel , cum ne rastim la el la joaca, cum il scuipam pe el,cum il mintim pe el, cum il furam si il pacalim pe el tot asa vom face si cu Hristos ! Si asta se invata din casa , de la parinti si de la scola .
De unde taria credintei daca noi de mici suntem invatati ca D.zeu este un mosnegel plin de ani , cu barba alba , mergind in baston si care ne implineste noua toate poftele ?
De unde taria credintei daca nici ce zice in cartile sfinte (precum psaltirea aici de fata) nu voim sa facem si sa ne invatam copii ?

Iacata atitudinea si rezultatele occidentului putrind de umanism si socializare falsa !
Asadar, dragi co-forumisti, calea de urmat e cea a bagarii groazei in copii. Frica trebuie sa fie lait-motivul vietii lor. Nu conteaza ca teama le va patrunde atat de mult de madulare incat nu vor fi in stare de nimic pe lumea asta, ideea e sa le inoculam cat mai bine conceptul de “Dumnezeu – drept judecator” in defavoarea celui de “Dumnezeu – iubitor de oameni”.
In acest scop li se vor prezenta periodic copiilor planse cu reprezentari cat mai sugestive si infricosatoare despre cum vor arata chinurile la care vor fi supusi atat in viata asta cat si in urmatoarea. Se vor utiliza planse ilustrand bolnavi in faze terminale, flacari de iad, victime transfigurate ale tsunami-urilor, incendii, cutremure, samd.
Efectul va fi cel scontat. Copiii vor fi paralizati de frica, asa cum orice bun crestin ar trebui sa fie…..

Vai de noi!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 03.03.2011, 12:35:47
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Asadar, dragi co-forumisti, calea de urmat e cea a bagarii groazei in copii. Frica trebuie sa fie lait-motivul vietii lor. Nu conteaza ca teama le va patrunde atat de mult de madulare incat nu vor fi in stare de nimic pe lumea asta, ideea e sa le inoculam cat mai bine conceptul de “Dumnezeu – drept judecator” in defavoarea celui de “Dumnezeu – iubitor de oameni”.
In acest scop li se vor prezenta periodic copiilor planse cu reprezentari cat mai sugestive si infricosatoare despre cum vor arata chinurile la care vor fi supusi atat in viata asta cat si in urmatoarea. Se vor utiliza planse ilustrand bolnavi in faze terminale, flacari de iad, victime transfigurate ale tsunami-urilor, incendii, cutremure, samd.
Efectul va fi cel scontat. Copiii vor fi paralizati de frica, asa cum orice bun crestin ar trebui sa fie…..

Vai de noi!

Aoleu, ce REA esti !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #133  
Vechi 03.03.2011, 12:39:03
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Asadar, dragi co-forumisti, calea de urmat e cea a bagarii groazei in copii. Frica trebuie sa fie lait-motivul vietii lor. Nu conteaza ca teama le va patrunde atat de mult de madulare incat nu vor fi in stare de nimic pe lumea asta, ideea e sa le inoculam cat mai bine conceptul de “Dumnezeu – drept judecator” in defavoarea celui de “Dumnezeu – iubitor de oameni”.
In acest scop li se vor prezenta periodic copiilor planse cu reprezentari cat mai sugestive si infricosatoare despre cum vor arata chinurile la care vor fi supusi atat in viata asta cat si in urmatoarea. Se vor utiliza planse ilustrand bolnavi in faze terminale, flacari de iad, victime transfigurate ale tsunami-urilor, incendii, cutremure, samd.
Efectul va fi cel scontat. Copiii vor fi paralizati de frica, asa cum orice bun crestin ar trebui sa fie…..

Vai de noi!

Eu nu vad lucrurile intamplandu-se chiar asa... stie careva cumva cum mai sunt scolile in zilele de azi ? Vad doar copii fugind pe coridoare poreclindu-se cu nume din Biblie si batandu-si joc de ceea ce s-a predat la ora de religie. Educatia religioasa trebuie sa fie ceva intim care sa se invete in cadrul familiei.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 03.03.2011, 13:38:52
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Aoleu, ce REA esti !
Discutam persoane sau idei, Zaharia?

In aceeasi ordine de idei, nu-ti judeca aproapele c-o sa dai tu insuti de toate grozaviile cu care ii ameninti pe co-forumistii care nu-ti impartasesc ideile.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 03.03.2011, 17:43:43
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lugrez Vezi mesajul
Potisa dai ceva surse?

Eu vazusem o comparatie intre SUA (politica similara ca la noi, doar abstinenta) si Olanda, Germania si mai era una, unde s-a facut educatie sexuala cum trebuie. Rezultatele dezastruoase erau in SUA, cu boli venerice foarte multe la adoloscenti, sarcini la varste fragede, avorturi si tot felul de odiosenii. Tarile europene stateau mult mai bine la toate capitolele si nu promovau educatie de tip "doar abstinenta", ci de tip "cand faceti, folositi prezervativ, evitati contactele frecvente, testati-va ambii regulat daca aveti viata sexuala activa (infectiile pot fi si pe alte cai, nu doar sexuale), e preferabil sa nu schimati partenerii etc.".
Pe mine ma dezgusta sa port discutii cu abortionisti, te rog nu o lua personal..

Imagineaza-ti ca eu imi invat copiii sa nu omoare nici o musca.. daca gasesc un paianjen in casa, ei stiu cum sa-l prinda si sa-l scoata afara etc... pt ca are viata data de Dumnezeu.

In ce termeni pot eu gandi despre cineva care crede ca un fetus nu este om?!

Daca dezvoltarea creierului/ constiinta/ prezenta durerii sunt criterii ptr departajarea omului.. atunci se justifica uciderea celor cu alzheimer sau a celor in coma... etc. Deschidem larg portile atrocitatilor. Sa stii ca nici nazistii nu erau departe de astfel de idei.
Fa-ti un bine si citeste despre istoria ideilor privind contraceptia si controlul populatiei ca sa afli ce fel de oameni le-au gandit si promovat (sa intelegi ca sunt cu adevarat de origine demonica).

Revenind la educatia sexuala:

De astfel de statistici e plin netul: educatia sexuala nu are rezultatele scontate (acelea fiind scaderea avorturilor).

La primul search pe google:
Figures from the Office for National Statistics indicated 42.4 per cent of all pregnancies to women under the age of 20 ended in a legal abortion in 2008. This compares with 37.8 per cent a decade ago.

Experts said that though some progress had been made in halting Britain's alarming rate of teen pregnancies, abortion was increasingly seen as the major method of contraception for many young women.
Nearly two-thirds, 61.5 per cent, of all pregnancies to girls under the age of 16 ended in abortion, up from 52 per cent a decade ago.
Some of the highest rates of teen abortions were in the most affluent areas in the country. Richmond upon Thames, Windsor & Maidenhead, Westminster all witnessed rates of 70 per cent or more of all pregnancies to women under the age of 18 ending in abortion.


sau alta:
"Official figures to be published next week will show the conception rate among under-18s is on the rise after dropping for several years.
They will reinforce England's position as the teenage pregnancy capital of Europe, with about 40 in every 1,000 schoolgirls becoming pregnant. Half of them go on to have abortions.
The statistics will also mean Labour misses its pledge – backed up with a multi-million pound plan to make condoms, the morning-after Pill and sex education more easily available – to halve teenage pregnancy rates between 1998 and 2010.
It comes amid growing concern about Britain's youth sex culture, following the claims that a 12-year-old boy, Alfie Patten, fathered a child. He is now being forced to take a DNA test to establish the paternity after two other youths claimed they could be the father.
A survey published today discloses the extent of teenage promiscuity, with one in six young people admitting to having had more than 10 sexual partners
."

Etc.. sunt luate de pe www.telegraph.co.uk

Cred ca este destul de clar.

Analize mai largi despre dezastrul educatiei sexuale am gasit cartile lui Virgiliu Gheorhe depre mass media..
Reply With Quote
  #136  
Vechi 03.03.2011, 17:47:12
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotsman Vezi mesajul
Daca educatia sexuala include o educatie despre riscul inceperii vietii sexuale la o varsta frageda,riscul bolilor venerice si al avorturilor in serie,da sunt de acord.Pana acum nu s-a facut.S-a pastrat inocenta?Nu.Chiar asa:ce demersuri concrete s-au facut? Spuneti-mi unul care a avut rezultate in ultimii 20 de ani in RO.Cum sa aiba rezultate daca cifrele sunt in urcare?

Cum ajung copii corupti?Asta este o alta discutie.Ce s-a facut concret sa nu se intimple asta?Hai ca incet,incet ajungem la cauze.Nu a interesat pe nimeni.Asta este adevarul care doare.Toti s-au complacut in situatia asta dar efectele au inceput deja sa se vada.In viitor se vor vedea si mai clar>daca scade natalitatea rezulta populatie imbatrinita adica>

,,Niciun județ nu încasează suficiente contribuții sociale pentru a-și plăti pensiile.Această situație arată starea de criză a sistemului de pensii din România, explică analistul economic Ilie Șerbănescu: „Problema este de viață și de moarte! Trebuie luate măsuri fără echivoc, fiindcă pensiile reprezintă cea mai periculoasă problemă a bugetului".

Intelegeti ce spun?Vorbesc in baza unor cifre,nu opinii personale.
Sa stii ca m-am gandit aseara mult timp cum s-ar putea pune problema unei educatii "corecte" intr-un mediu ne-crestin..

Si am ajuns la concluzia ca nu se poate!

Pur si simplu eu nu vad cum poti separa problema conceptiei de credinta in Dumnezeu si totusi sa ramai cu o idee "valida", macar in termeniu omenesti.
Nu se poate.


Cum extraordinar de adevarat a spus Dostoievski, daca nu exista Dumnezeu TOTUL ESTE PERMIS.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 03.03.2011, 17:56:00
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Tot @ Scotsman..
Eu am ajuns la concluzia ca parintii nu educa ci isi corup copiii, privind la proprii mei vecini, la colegii de scoala ai fiului etc..

Pai la aniversarile la care-mi insotesc baiatul (5,6, 7 ani) fetitele danseaza din buric, se contorsioneaza care mai de care sa faca miscari lascive sub influenta a ceea ce vad la televizor.. priveliste mai groteasca nu-ti poti imagina. Sunt vopsite (in fine, decolorate, suvite etc..) de la gradinita... sunt incurajate sa faca tattoo-uri false, sa poarte bijuterii colorate, sa-si vopseasca unghiile (unghii vopsite vezi de la copii de carucior).. sunt hipersexualizate de mici..

Ma intreb.. asta este educatia, pai cu ce ne deosebim de triburile primitive care-si impodobeau grotesc (ritual, de fapt) fetele de mici si le maritau la 10 ani? Ca noi nu le maritam, dar le lasam sa se acupleze (le si invatam, cica la ora de educatie sexuala) si le spalam creierul ca este "firesc" sanatos si in fond aceasta e iubirea!

Cred ca am mai povestit de prietena mea care manca cu pofta si fiul ei de 4 ani o priveste o vreme apoi spune: "mananci mult, cred ca esti gravida".
Reply With Quote
  #138  
Vechi 03.03.2011, 18:04:46
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Cu riscul sa fiu extraordinar de enervanta cu exemplele mele personale, eu am realizat ca si eu am facut "educatie sexuala" fiului meu la modul urmator:
Scriam pomelnicul cand ma pregateam sa merg la biserica, iar copilul meu privea lista.. intr-un final observa ca nu l-am trecut pe unchiul lui.
Am fost nevoita sa-i explic ca este foarte gresit inaintea lui Dumnezeu sa traiesti in casa cu o femeie ca si cum ati fi sot si sotie, dar sa nu fiti in realitate (ca nunta se face doar la biserica, inaintea lui Dumnezeu).. ca nu poti sa te impartasesti daca traiesti viata asa etc...
cred ca aceasta a fost prima lectie de educatie sexuala... si sper ca eficienta, ca pomelnicul acela il vede saptamanal.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 03.03.2011, 18:09:12
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Cu riscul sa fiu extraordinar de enervanta cu exemplele mele personale, eu am realizat ca si eu am facut "educatie sexuala" fiului meu la modul urmator:
Scriam pomelnicul cand ma pregateam sa merg la biserica, iar copilul meu privea lista.. intr-un final observa ca nu l-am trecut pe unchiul lui.
Am fost nevoita sa-i explic ca este foarte gresit inaintea lui Dumnezeu sa traiesti in casa cu o femeie ca si cum ati fi sot si sotie, dar sa nu fiti in realitate (ca nunta se face doar la biserica, inaintea lui Dumnezeu).. ca nu poti sa te impartasesti daca traiesti viata asa etc...
cred ca aceasta a fost prima lectie de educatie sexuala... si sper ca eficienta, ca pomelnicul acela il vede saptamanal.
Felicitarile mele! Bine ati facut! Astfel de persoane ar trebui excluse si din societate nu numai de pe pomelnic!
Reply With Quote
  #140  
Vechi 03.03.2011, 18:13:10
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinadaciana Vezi mesajul
Felicitarile mele! Bine ati facut! Astfel de persoane ar trebui excluse si din societate nu numai de pe pomelnic!
Nu-ti inteleg ironia.
Daca nu stiai, cei care traiesc in curvie nu pot fi pomeniti la Sf. Liturghie..
Traind in curvie te autoexcluzi singur din biserica (nu te poti impartasi, adica). Iar daca te spovedesti.. evident ca trebuie sa iesi si din acea situatie..

Deci nu este o "pedeapsa" pe care am aplicat-o eu cuiva, dupa cum insinuezi tu in raspunsul tau.

Pe de alta parte, e bine de stiut ca daca fiul/fiica ajunge sa traiasca in pacate, parintele nu este cu totul nevinovat de aceasta! Ci are o mare parte din rapundere pt o educatie pe care nu a facut-o la timp.

Cati ar indrazni sa spuna copiilor ca este pacat de moarte sa faci un lucru sau altul? Oamenilor le este jena sa spuna si acest cuvant "pacat".. sa nu fie cinsiderati bigoti, cumva.

Last edited by anna21; 03.03.2011 at 18:16:54.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 19:23:54
Voi ati adopta un copil? sophia Generalitati 47 17.03.2011 16:16:54
Copil avortat care a supravietuit elena20 Generalitati 37 18.10.2010 07:08:34
'UN COPIL CONDAMNAT LA MOARTE' Catalina Umanitare 0 18.01.2008 18:58:09
Bona pentru copil mirc Generalitati 5 12.08.2007 15:00:04