Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 13.01.2012, 15:43:43
AnnaKarenina90 AnnaKarenina90 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Barbatii normali (excludem din aceasta categorie don juanii, perversii si cei cu probleme psihice) inseala in general pentru ca nu primesc ce trebuie acasa atat sexual cat si afectiv.
Conceptia asta ma calca pe nervi! Daca te implici intr'o relatie, o faci cunoscand persoana cu care te legi, cu bune si rele. Daca ti se pare ca e destul de afectuoasa, ca iti ofera ceea ce ai nevoie, te legi. Daca nu, nu. Iar daca pe parcurs apar probleme, discuti, comunici, cauti solutii, te lupti si te zbati. Daca nu se poate si nu se poate, iesi din relatia care te face nefericit, care nu te implineste si abia apoi iti cauti altceva.

Ca asa nu merge: sotia mea nu ma satisface sexual, deci imi mai iau vreo 2-3 amante pe langa. Nu e ok nici invers, bineinteles, deci nu fac diferente intre sexe. Sunt destui barbati care inseala si nici femeile cu care o fac nu sunt mai breze, asa cum nu sunt nici femeile care insala si nici barbatii care se incurca cu doamne casatorite.

Nu mi se pare normal ca cineva sa gandeasca asa si sa caute scuze adulterului!
Reply With Quote
  #132  
Vechi 13.01.2012, 15:54:24
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AnnaKarenina90 Vezi mesajul
Conceptia asta ma calca pe nervi! Daca te implici intr'o relatie, o faci cunoscand persoana cu care te legi, cu bune si rele. Daca ti se pare ca e destul de afectuoasa, ca iti ofera ceea ce ai nevoie, te legi. Daca nu, nu. Iar daca pe parcurs apar probleme, discuti, comunici, cauti solutii, te lupti si te zbati. Daca nu se poate si nu se poate, iesi din relatia care te face nefericit, care nu te implineste si abia apoi iti cauti altceva.

Ca asa nu merge: sotia mea nu ma satisface sexual, deci imi mai iau vreo 2-3 amante pe langa. Nu e ok nici invers, bineinteles, deci nu fac diferente intre sexe. Sunt destui barbati care inseala si nici femeile cu care o fac nu sunt mai breze, asa cum nu sunt nici femeile care insala si nici barbatii care se incurca cu doamne casatorite.

Nu mi se pare normal ca cineva sa gandeasca asa si sa caute scuze adulterului!
Pai asta sunt: scuze. E usor sa il acuzi pe celalalt ca a gresit si tu nu ai nici o vina. Ori esti vinovat ca nu ai comunicat si nu ati ajuns la un consens, ori esti vinovat ca te-ai implicat intr-o relatie care ar fi trebuit sa fie ptr toata viata cu cineva pe care nu il cunosti si care nu iti e "suficient".
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 13.01.2012, 15:56:33
AnnaKarenina90 AnnaKarenina90 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Pai asta sunt: scuze. E usor sa il acuzi pe celalalt ca a gresit si tu nu ai nici o vina. Ori esti vinovat ca nu ai comunicat si nu ati ajuns la un consens, ori esti vinovat ca te-ai implicat intr-o relatie care ar fi trebuit sa fie ptr toata viata cu cineva pe care nu il cunosti si care nu iti e "suficient".
Exact! Eu nu sunt de acord cu inselatul, sub nicio forma si cu nicio scuza. E una din putinele probleme in care pentru mine ori e alba ori e neagra.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 13.01.2012, 15:57:22
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Nu, pentru ca un copil e intr-adevar conlucrarea intre om si Dumnezeu chiar daca ne lasam in totalitate in voia Sa. Aici gresiti. Nu inseamna ca noi nu mai facem nimic, daca "lasam sa vina oricati copii or veni", ci ca implinim voia Lui Dumnezeu.
Pai si eu am zis acelasi lucru, ca e ok sa lasi sa vina cati copii or veni, dar numai in cazul in care vrei si tu asta! Dar nu inseamna ca daca nu vrei oricati Il superi pe Dumnezeu.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #135  
Vechi 13.01.2012, 18:41:01
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Pai si eu am zis acelasi lucru, ca e ok sa lasi sa vina cati copii or veni, dar numai in cazul in care vrei si tu asta! Dar nu inseamna ca daca nu vrei oricati Il superi pe Dumnezeu.
Nu, dar daca te impotrivesti prin diferite mijloace de a avea copii il superi pe Dumnezeu.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #136  
Vechi 13.01.2012, 18:56:32
AnnaKarenina90 AnnaKarenina90 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Nu, dar daca te impotrivesti prin diferite mijloace de a avea copii il superi pe Dumnezeu.
Si daca ii cresti in mizerie, ii tii flamanzi si desculti il bucuri pe Dumnezeu?
Reply With Quote
  #137  
Vechi 13.01.2012, 19:17:12
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AnnaKarenina90 Vezi mesajul
Si daca ii cresti in mizerie, ii tii flamanzi si desculti il bucuri pe Dumnezeu?
Il bucuri atunci cand ii cresti pentru mantuirea ta si a lor. Pana la urma "drumul spre Golgoda" e un urcus cu greutati si suferinte. Placerea nu face parte din "drumul spre Golgota", ci din drumul spre iad. Comoditatea la fel. Fiecare are crucea sa de dus si asumat.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #138  
Vechi 13.01.2012, 19:26:26
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Il bucuri atunci cand ii cresti pentru mantuirea ta si a lor. Pana la urma "drumul spre Golgoda" e un urcus cu greutati si suferinte. Placerea nu face parte din "drumul spre Golgota", ci din drumul spre iad.
Nu e legat de tema topicului, dar pe mina ma intriga ideea asta a ortodocsilor ca viata asa trebuie sa fie, un chin, ca Domnul e musai sa ne dea greutati.
Poate ca e "obligat" uneori sa ne trimita incercari, ca altfel nu ne trezim, dar este multa bucurie chiar si in suferinta, daca e cu Domnul!
Eu cunosc ca Domnul e boier, risipitor, e nesfarsit de bun; si nu dupa pacatele noastre ne da noua. Nu ne-a zis El : Bucurati-va pururea?
Ca iata a venit prin Cruce BUCURIE la TOATA LUMEA!
Reply With Quote
  #139  
Vechi 13.01.2012, 19:43:51
AnnaKarenina90 AnnaKarenina90 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Il bucuri atunci cand ii cresti pentru mantuirea ta si a lor. Pana la urma "drumul spre Golgoda" e un urcus cu greutati si suferinte. Placerea nu face parte din "drumul spre Golgota", ci din drumul spre iad. Comoditatea la fel. Fiecare are crucea sa de dus si asumat.
Si cu ce drept alegi tu, ca parinte, sa ii oferi unui copil crucea de a creste in saracie si lipsuri, sa il doara sufletul si sa nu inteleaga de ce altii au si el nu? Mi se pare culmea egoismului sa te mantuiesti tu pe spatele copiilor.
Reply With Quote
  #140  
Vechi 13.01.2012, 19:47:22
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Crucea trebuie sa o duc eu, nu sa o pregatesc altora
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce nu (prea) merg barbatii la biserica? N.Priceputu Reguli in Biserica 113 19.11.2012 13:12:39
De ce barbatii vor doar aspectul fizic? AGabriela Nunta 151 09.11.2012 09:24:09
barbatii pot fi fideli unei singure femei? Jamaica Nunta 133 10.09.2012 16:06:38