Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 19.01.2014, 23:39:15
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca poti sa maninci o vaca, un porc, o gaina care n-au facut nimic rau, sunt sanatoase, etc. de ce sa nu eutanasiezi o pisica sau un caine atunci cand este evident ca au o problema cronica majora?
Aspectul mai putin moral ar fii acela ca nu toate afectiunile sunt cronice si iremediabile de la bun inceput, si ca de multe ori ajung asa tot din "marea noastra purtare de grija". Si apoi una e sa ajunga un animal de companie la o insuficienta hepatica, renala sau respiratorie la 16 ani, si alta e la 2, 3 sau 5 ani ; nu ma refer aici la hamsteri si perusi, desigur, si nici la cei cu malformatii sau afectiuni congenitale, ci la cei indopati sau intoxicati cu porcarii, sau cu afectiuni tratabile dar ignorate deplin (infectii, raceli etc), in ideea ca le trece de la sine...
Reply With Quote
  #132  
Vechi 20.01.2014, 09:43:04
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
de ce sa nu eutanasiezi o pisica sau un caine atunci cand este evident ca au o problema cronica majora?
E permis doar dacă ai acordul victimei.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 20.01.2014, 11:35:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Aspectul mai putin moral ar fii acela ca nu toate afectiunile sunt cronice si iremediabile de la bun inceput, si ca de multe ori ajung asa tot din "marea noastra purtare de grija". Si apoi una e sa ajunga un animal de companie la o insuficienta hepatica, renala sau respiratorie la 16 ani, si alta e la 2, 3 sau 5 ani ; nu ma refer aici la hamsteri si perusi, desigur, si nici la cei cu malformatii sau afectiuni congenitale, ci la cei indopati sau intoxicati cu porcarii, sau cu afectiuni tratabile dar ignorate deplin (infectii, raceli etc), in ideea ca le trece de la sine...
Pai si ce, e moral sa investesti 1000 lei sau mai mult in tratarea unui animal de companie cand altul te costa sa zicem 200?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 20.01.2014, 11:41:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
E permis doar dacă ai acordul victimei.
E vorba de pisica.
Trezirea.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 20.01.2014, 12:06:15
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
E vorba de pisica.
Sau de un câine, ai zis.
E vorba de eutanasie, indiferent cui i se administrează injecția letală.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 20.01.2014, 12:08:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
E vorba de eutanasie, indiferent cui i se administrează injecția letală.
Da, dar aici e vorba de pisici.
pisica <> om la capitol asta, poti sa pricepi?

Sau nu..
Probabil pentru tine pisica are suflet nemuritor si abia astepti sa te intalnesti in Rai cu bunica si ...pisica ei.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 20.01.2014, 12:35:43
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da, dar aici e vorba de pisici.
pisica <> om la capitol asta, poti sa pricepi?
Ai zis că și la câini e valabil.
Reply With Quote
  #138  
Vechi 20.01.2014, 21:52:53
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai si ce, e moral sa investesti 1000 lei sau mai mult in tratarea unui animal de companie cand altul te costa sa zicem 200?
Ia-te de mana cu iubitul meu, la faza asta (urmatorul pas va fii sa spuna ca daca cineva are salariul sau pensia prea mica nu se mai justifica sa dea prea multi bani pe medicamente)! Chiar o sa le spui copiilor ca decat sa tratam animalul mai bine ne luam altul, ca ne costa mai putin, si putem sa ne batem joc si de ala?
Nici nu prea se pune problema cat costa "unul nou", poti sa iei animale si de pe strada si sa "investesti" bani in ele (impropriu spus; aici e mai degraba un act de mila); desigur, daca iti permiti, acum, nu poti sa rupi de la gura copiilor; mai bine le spui din capul locului ca nu ne putem permite; dar in principiu e vorba de o asumare a unei responsabilitati. Daca poti si esti pregatit, ti-o asumi, daca nu, nu. O fiinta vie nu e totusi o jucarie sau un obiect. Si apoi, daca esti o persoana constiinciosa, cu intentii bune si cu inima curata, poate ai noroc sa dai peste persoane care sa te inteleaga si sa te ajute, fara sa te jecmaneasca. Credeti ca eu mi-as fii permis interventiile pe care le-am avut la orataniile mele, daca nu as fii avut prieteni care sa ma ajute? sau chiar daac eu mi-as fii permis au as fi fot dispusa, credeti ca el m-ar fii lasat? Vreau sa mai spun in cunostiinta de cauza ca am eutanasiat multe animale (nu ale mele ce-i drept, pana acum), si am vazut exact care e diferenta (semnificativa) dintre a-l lasa sa se chinuie si a-i curma suferinta, si chiar si persoanele carea au solicitat-o si au insistat sa asiste, mi-au imparatsit parerea. Daca as fii stiut ca e naspa, nu le-as fii lasat sa asiste, desigur. Insa nu pot spune acelasi lucru despre modul cum au executat-o alti colegi de-ai mei, dar, in fine...fiecare cu calitatile lui... une voiam sa ajung e ca la un moment dat aveam noi acasa un animal (e drept, doarun hamster) pe care l-am descoperit grav bolnav, iar eu am vrut sa il iau la cabinet sa il eutanasiez, si al meu nu m-a lasat pe motiv ca e ziua mea libera si am alta treaba...(stiu, sunt o sotie rea, egoista si iresponsabila !).totusi imi pare rau ca am spus asta, pana la urma am reusit sa-l conving si pe el care e diferenta intre una si alta. Doar ca nu am mai apucat sa o pun in practica. Si pana la urma, de fiecare data, am facut cum am considerat eu ca e bine (la mine acasa, deigur), si a fost bine.

Last edited by fallen; 20.01.2014 at 22:52:47.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 21.01.2014, 19:26:10
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Chiar o sa le spui copiilor ca decat sa tratam animalul mai bine ne luam altul, ca ne costa mai putin, si putem sa ne batem joc si de ala?
Nu despre asta este vorba. Este vorba de a da prioritate animalului si a-l ridica aproape la "rang" de om. Si sunt o gramada de oameni care cheltuie sume importante pe animale. De ce? Din lipsa socializarii cu alti oameni. Daca in timpul alocat animalului ar sta cu un om care are nevoie nu ar mai simti nici nevoie de a-si lua un "pet". Nu vorbim de a avea un catel de paza la casa. Sau o pisica. Dar una care sta afara. Nu un "alt membru al familiei".

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Nici nu prea se pune problema cat costa "unul nou", poti sa iei animale si de pe strada si sa "investesti" bani in ele (impropriu spus; aici e mai degraba un act de mila); desigur, daca iti permiti, acum, nu poti sa rupi de la gura copiilor;
Ba exact asta faci. Exista atatia oameni care nu au. Cand cheltui sume importante pe animalele de companiei rupi de la gura oamenilor pe care ai fi putut sa ii ajuti.

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
dar in principiu e vorba de o asumare a unei responsabilitati.
Nu-i asa ca o reala dovada de asumare a unei responsabilitati ar fi sa ajuti un om care are nevoie.

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
fiecare cu calitatile lui... une voiam sa ajung e ca la un moment dat aveam noi acasa un animal (e drept, doarun hamster) pe care l-am descoperit grav bolnav, iar eu am vrut sa il iau la cabinet sa il eutanasiez, si al meu nu m-a lasat pe motiv ca e ziua mea libera si am alta treaba...(stiu, sunt o sotie rea, egoista si iresponsabila !).totusi imi pare rau ca am spus asta, pana la urma am reusit sa-l conving si pe el care e diferenta intre una si alta. Doar ca nu am mai apucat sa o pun in practica. Si pana la urma, de fiecare data, am facut cum am considerat eu ca e bine (la mine acasa, deigur), si a fost bine.
Gaina pe care o cumperi de la hipermarket crezi ca atunci cand e "eutanasiata" i se face si anestezie?
Acum, daca ai un catel e mai greu sa il "eutanasiezi" tu. Dar daca ai un sobolan sa stai sa mai si platesti bani pentru asta este exagerat. Si in mod ciudat cei "fara suflet si nemilosi" sunt cei care sunt realisti nu cei care aleg animalele in detrimentul oamenilor pentru ca ei considera ca daca intorc privirea in partea cealalta problema dispare.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #140  
Vechi 22.01.2014, 21:21:42
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Nu despre asta este vorba. Este vorba de a da prioritate animalului si a-l ridica aproape la "rang" de om. Si sunt o gramada de oameni care cheltuie sume importante pe animale. De ce? Din lipsa socializarii cu alti oameni. Daca in timpul alocat animalului ar sta cu un om care are nevoie nu ar mai simti nici nevoie de a-si lua un "pet". Nu vorbim de a avea un catel de paza la casa. Sau o pisica. Dar una care sta afara. Nu un "alt membru al familiei".


.
Nu e neaparat sa iti iei un animal pt ca simti nevoia. de multe ori se intampla pur si simplu sa iti iasa in cale , si sa mai aiba si nevoie de ajutor.
Si nu , nici eu nu sunt de acord cu ideea de "membru al familiei cu drepturi egale" (gen "nu mananc, nu dorm, nu plec de acasa, etc, ca nu ma lasa potaia). Iar de cheltuit, nu cheltui mai mult decat iti permiti si nici nu rupi de la gura altcuiva, decat a ta...

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul

Ba exact asta faci. Exista atatia oameni care nu au. Cand cheltui sume importante pe animalele de companiei rupi de la gura oamenilor pe care ai fi putut sa ii ajuti.

Nici intr-un caz, nici in celalalt, nu-ti cere nimeni mai mult decat poti sa duci, de cat esti dispus si de cat iti permiti.

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul


Gaina pe care o cumperi de la hipermarket crezi ca atunci cand e "eutanasiata" i se face si anestezie?
Intr-un fel, da. In abator, dar termenul corect este 'asomare". Si, in orice caz, sacrificarea gainii nu este una extrem de anevoioasa, dureroasa, etc.

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Acum, daca ai un catel e mai greu sa il "eutanasiezi" tu. Dar daca ai un sobolan sa stai sa mai si platesti bani pentru asta este exagerat. .
Nu se punea problema sa platesc bani pt soarecele ala, il duceam la cabinetul unde lucram eu pe atunci. si in orice caz, cand am eutanasiat si eu la randul meu soarecele altcuiva (unui client), nu am cerut decat o suma modica, 5 lei sau 10 lei, ceva de genul...si pana la urma, daca nu voia sa plateasca si mi-l lasa acolo, o faceam si fara bani.

Last edited by fallen; 22.01.2014 at 21:28:06.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Un penticostal in biserica ortodoxa zoridezi Secte si culte 8 08.05.2009 07:14:10
Biserica Ortodoxa Secreta mathly24 Alte Religii 27 28.11.2008 18:29:08
Biserica Ortodoxa din Ucraina SSB Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 5 18.04.2008 15:40:07
Cum ati prezenta Biserica Ortodoxa? Va_iubesc Despre Biserica Ortodoxa in general 244 20.05.2007 00:46:46