Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 21.01.2010, 22:16:32
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Oh, da, ai dreptate, Andrei. Citatul nu-mi apartine; e din Indrumarul de spovedanie:
http://www.scribd.com/doc/411371/Spo...sie-Anastasiou-
Mi s-a parut atat de potrivit aici!
Reply With Quote
  #132  
Vechi 21.01.2010, 22:16:40
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul

Filmul e naiv si diletant în ceea ce reprezinta scenariul si designul elementelor (personaje, vehicule etc) dar impresionant prin nivelul detaliilor si amploarea scenelor animate.

Mesajul politic si filozofic al filmului e mai mult din întâmplare, putea foarte bine sa lipseasca. Scenariul de tip Dansând cu lupii (personajul care trece în tabara adversa) si în general cam totul e menit sa suporte realizarea unor efecte vizuale.
Tu chiar crezi ca J Cameron a "clocit" la filmul asta 12 ani pentru efecte speciale.:))
Ma astept la mai mult de la tine Andrei
Reply With Quote
  #133  
Vechi 21.01.2010, 22:18:05
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

@ Andrei
Am o singura intrebare pt tine (nici nu-i nevoie sa-mi raspunzi, doar gandeste-te la ea):
De ce a murit Iisus Hristos pe cruce?

(Daca toate religiile sunt mantuitoare, nu am fi putut sa credem in orice altceva, mai ales ca panteismul si tot ce exista azi pe piata, cu putine exceptii, au radacini precrestine!)

Fa-ti o mare favoare si nu te mai impartasi pana nu intelegi exact jertfa lui Hristos! De altfel, cred ca daca duhovnicul tau ar sti ce postezi aici te-ar opri de la sf impartasanie.

(pe zi ce trece sunt tot mai intristata de mesajele pe care le citesc pe-aici )

Last edited by anna21; 21.01.2010 at 22:20:12.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 21.01.2010, 22:34:40
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Dar tu oare intelegi ce spui si pe ce piedestal imaginar te situezi( fara nici un merit?)
Ciudat, doar tu o percepi astfel pe Anca
Citat:
Acelasi Dumnezeu se manifesta in alte religii altfel citeodata si in detrimentul progresului tehnic si de civilizatie asa cum este la musulmani( DIN CAUZA filtrelor lor CULTURALE in care s-au format),
Dumnezeul altor religii sunt draci. Scrie chiar in Sf. Scripturi.. cand o sa am timp voi cauta citatul.
La fel ne invata si traditia bisericii.

Citat:
Deci daca ai nelamuriri in privinta OMNIPREZENTEI LUI DUMNEZEU IN ABSOLUT TOATE RELIGIILE fa draga ce a facut Sf Ilie

DOUA RUGURI , unul pentru tine si altul pentru religiile lumii si pune intrebarea catre Dumnezeu:
"Doamne, tu care le stii pe toate si ne luminezi mintile noastre intunecate, daca tu esti numai al Ortodocsilor si prezent NUMAI in mijlocul ORTODOCSILOR fa ca acest rug sa se aprinda de la sine!
...si vezi ce se intimpla
Uite fa-o acum la tine in curte in Suedia si vezi daca Dumnezeu este doar al Ortodocsilor si anunta-ne si pe noi
Si..evident ca daca nu se aprinde sper ca vei intelege ca Dumnezeul nostru iti trimite prin NEAPRINDERE mesajul ca GRESESTI, el este prezent LA TOTI SI IN TOATE!
Am avut jertfa lui Hristos si Invierea Lui.. plus toate vietile sfintilor.
Tu inca ceri dovezi?
Reply With Quote
  #135  
Vechi 22.01.2010, 00:23:29
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
@ Andrei
Am o singura intrebare pt tine (nici nu-i nevoie sa-mi raspunzi, doar gandeste-te la ea):
De ce a murit Iisus Hristos pe cruce?

)
daaa, ce sa-ti spun ca m-ai incuiat!
Ai ajuns si tu la ortodoxie de doi ani si acum deja dai lectii de catehism. Sunt convins ca simti ca ai puteri supranaturale date de cartile pe care le-ai citit.
Eu , Anna21, ce sa-ti spun..ia-o mai usurel si nu te arunca ca berbecul si nu trece cu vederea ceea ce iti recomanda chiar sotul tau in privinta comportamentului pe care-l manifesti, desi TU il faci ateist..iar pe restul prietenilor vostrii eretici -sectanti. Nu lua cu usurinta ceea ce iti recomand asa, prieteneste, ca doar iti vreau binele!

Schimbarea ta interioara si cresterea unui suflet nu se face in DOI ani!...nici un copil nu invata sa mearga intr-o zi. Prin ce treci tu acum, eu am simtit pe pielea mea, pe la inceputuri si am trecut in viteza si m-am scuturat la timp, am simtit pericolul, si m-a ferit Dumnezeu!

ca sa-ti raspund dilemei tale pe care nici tu nici altii nu o inteleg, este ca nici Sf Ilie nu s-a bazat pe minunile lui Moise la Marea Rosie(si de care STIAU TOTI inclusiv preotii lui Baal) prin care a IZBAVIT pe evrei din mina Faraonului ci a pus umarul si a construit un rug prin care Dumnezeu le-a reamintit tuturor CINE ESTE IN CONTROL!

V-am mai spus fetelor,vedeti-va de treaba si nu faceti voi pe avocatii Domnului ca nu v-a pus nimeni!

Last edited by andreicozia; 22.01.2010 at 00:30:28.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 22.01.2010, 00:33:54
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Am avut jertfa lui Hristos si Invierea Lui.. plus toate vietile sfintilor.
Tu inca ceri dovezi?
Exact draga, tu faci cum te taie capul9 ca doar ai puteri ci "citesti" lumea pe aici(mai ai putin si devi proorocita), insa eu putinstiutorul cer SI alte dovezi!
Am acest drept dat de Dumnezeu!
Reply With Quote
  #137  
Vechi 22.01.2010, 00:37:57
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul

Dumnezeul altor religii sunt draci. Scrie chiar in Sf. Scripturi.. .
?
Serios? wow, si cum de mai sunt in viata? cum de mai fac fapte bune daca se inchina la al rau?:)))
Tu oare nu te vezi cit de caraghioasa esti?
Nu uita ca sotul ti l-a dat Dumnezeu, hmmm, oare de ce v-a unit?..doar sa-i pui in fata o farfurie de mincare sau sa si asculti si eventual sa si inveti la ce are el sa-ti spuna?
Reply With Quote
  #138  
Vechi 22.01.2010, 00:42:59
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul

Fa-ti o mare favoare si nu te mai impartasi pana nu intelegi exact jertfa lui Hristos! De altfel, cred ca daca duhovnicul tau ar sti ce postezi aici te-ar opri de la sf impartasanie.

(pe zi ce trece sunt tot mai intristata de mesajele pe care le citesc pe-aici )
Nu, fa-ti tu o favoare :))( uite cum imbogatim noi dictionarul de expresii romanesti prin expresiile americane ale lui Ana) si vezi-ti tu de treaba deoarece duhovnicul meu este in tema si discutal liber aceste aspecte. Singurul lucru la care nu ne intelegem este nedigerarea musulmanilor de catre el(speriat ca ne vor inghiti:)), in schimb restul le discutam fara sa ne contrazicem :)
Si lui i-a placut Avatar FOARTE MULT
Reply With Quote
  #139  
Vechi 22.01.2010, 00:59:55
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Nu, fa-ti tu o favoare :))( uite cum imbogatim noi dictionarul de expresii romanesti prin expresiile americane ale lui Ana) si vezi-ti tu de treaba deoarece duhovnicul meu este in tema si discutal liber aceste aspecte. Singurul lucru la care nu ne intelegem este nedigerarea musulmanilor de catre el(speriat ca ne vor inghiti:)), in schimb restul le discutam fara sa ne contrazicem :)
Si lui i-a placut Avatar FOARTE MULT
Imi place de duhovnicul tau! :) cum il cheama?
Reply With Quote
  #140  
Vechi 22.01.2010, 11:48:38
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

[quote=anna21;203514]Ciudat, doar tu o percepi astfel pe Anca

Dumnezeul altor religii sunt draci. Scrie chiar in Sf. Scripturi.. cand o sa am timp voi cauta citatul.
La fel ne invata si traditia bisericii.

.Daca ciesti si alte biblii o sa-ti dai seama ca toti au un singur Dumnezeu,Creatorul.Afirmatia ca toti sunt draci,este deplasata.Mai documenteaza-te putin,nu pierzi nimic.Jertfa Domnului Hristos este pt.a renunta la "ochi pt.ochi..."si sa trecem la iertare si iubire.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
filmul rusesc "Preotul" padrevicentiu Generalitati 9 14.04.2011 11:19:51
Dar filmul "Angora"? anika12 Biserica Ortodoxa si Massmedia 4 21.01.2011 11:25:14
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
Filmul "Locul Ingerului" andreicozia Generalitati 2 23.09.2009 16:14:30