Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 06.08.2010, 11:09:33
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Nu era vorba nici de eficienta, nici de cui revin responsabilitatile. Bineinteles ca si astea sunt probleme majore.
Dar aici era vorba de faptul ca ne doare foarte tare ca un preot de tara trebuie sa traiasca din 800-900 lei, dar nu ne doare ca acei sateni pe care ii pastoreste sunt lipsiti de dreptul la educatie si ingrijire medicala.
Mi se pare foarte grav ca mentalitatea colectiva ar opta pentru construirea unei noi biserici in locul unui dispensar, a unei scoli sau a unei gradinite.
Nu ii doare pe nimeni de preoti, fi fara grija
eu sunt constient ca si tine de problemele societatii, dar ceea ce am facut eu prin mesajul respectiv a fost sa arat ca mentalitatea potrivit careia TOTI preotii traiesc bine mersi din nunti si botezuri de mii de lei, nu este reala, desi se pare ca acesta mentalitate este incurajata, din pacate de oameni care au capacitatea sa faca o analiza si o ierarhizare a lucrurilor, dar nu o fac , pentru ca dupa cum am spus sunt mai degraba interesati de subiecte senzationale gen x preot are nustiu ce masina sau y preot a cerut 2000 de lei pe o cununie, pe care le extrapoleaza la intreaga tagma preoteasca
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)

Last edited by danyel; 06.08.2010 at 11:13:18.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 06.08.2010, 11:33:24
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Nu ii doare pe nimeni de preoti, fi fara grija
eu sunt constient ca si tine de problemele societatii, dar ceea ce am facut eu prin mesajul respectiv a fost sa arat ca mentalitatea potrivit careia TOTI preotii traiesc bine mersi din nunti si botezuri de mii de lei, nu este reala, desi se pare ca acesta mentalitate este incurajata, din pacate de oameni care au capacitatea sa faca o analiza si o ierarhizare a lucrurilor, dar nu o fac , pentru ca dupa cum am spus sunt mai degraba interesati de subiecte senzationale gen x preot are nustiu ce masina sau y preot a cerut 2000 de lei pe o cununie, pe care le extrapoleaza la intreaga tagma preoteasca
Inteleg faptul ca un preot trebuie sa-si completeze veniturile cu o parte din incasarile bisericii.
Cu toate ca nici asta nu este 100% corect, pentru ca sunt bani neimpozitati.
Dar cand vezi reportajele facute cu camera ascunsa, in care preotii refuza sa boteze copii, pentru ca parintii nu au banii pe care acesta ii cere, trimitandu-i la bisericile de cartier, te apuca groaza. Reportajele respective erau facute la biserici cu nume grele din Bucuresti.
Vei spune, bineinteles, ca generalizez plecand de la cateva cazuri.
Poate gresesc. Dar nu cred ca cineva care a trecut printr-o cununie, botez sau inmormantare, nu s-a lovit de aceasta problema.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 06.08.2010, 11:42:01
Pandion Pandion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Romania. 18300 de biserici, 425 de spitale .
Ce parere aveti ?
Pai ce parere sa am, prea multe biserici in comparatie cu numarul de spitale. Macar de ar fi bisericile pline si spitalele goale, dar stim cu totii ca e invers din pacate.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 06.08.2010, 12:00:50
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Inteleg faptul ca un preot trebuie sa-si completeze veniturile cu o parte din incasarile bisericii.
Cu toate ca nici asta nu este 100% corect, pentru ca sunt bani neimpozitati.
Dar cand vezi reportajele facute cu camera ascunsa, in care preotii refuza sa boteze copii, pentru ca parintii nu au banii pe care acesta ii cere, trimitandu-i la bisericile de cartier, te apuca groaza. Reportajele respective erau facute la biserici cu nume grele din Bucuresti.
Vei spune, bineinteles, ca generalizez plecand de la cateva cazuri.
Poate gresesc. Dar nu cred ca cineva care a trecut printr-o cununie, botez sau inmormantare, nu s-a lovit de aceasta problema.
Sunt ingrijoratoare astfel de cazuri si nu sunt incurajate deloc, dar asa cum ai spus, nu trebuie extrapolat, eu cand mi-am inmormantat bunica, nu am avut mari probleme, preotul mi-a cerut 30 de lei pentru care mi-a taiat chitanta
in cazul nuntilor si botezurilor, chestiile acestea nu le faci in fiecare zi, faptul ca platesti cateva sute de lei nu cred ca este un capat de lume
Dar nu sunt de acord cum nici Biserica nu este, ca un preot sa refuze oficierea unei slujbe pe motiv financiar, si totodata nu cred ca daca un preot refuza, nu se gaseste un alt preot mai inimos, sunt oameni si oameni, altii mai buni altii mai rai, preotii sunt tot dintre noi, cum suntem noi asa sunt si ei
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #135  
Vechi 06.08.2010, 12:06:36
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Ce parere aveti ?


Daca cifrele sunt exacte ,raportul Biserici ,Spitale este dezastruos . Poate se trage un semnal de alarama in acest sens ,Nu ar fi bine ?
Reply With Quote
  #136  
Vechi 06.08.2010, 12:20:09
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Sunt ingrijoratoare astfel de cazuri si nu sunt incurajate deloc, dar asa cum ai spus, nu trebuie extrapolat, eu cand mi-am inmormantat bunica, nu am avut mari probleme, preotul mi-a cerut 30 de lei pentru care mi-a taiat chitanta
in cazul nuntilor si botezurilor, chestiile acestea nu le faci in fiecare zi, faptul ca platesti cateva sute de lei nu cred ca este un capat de lume
Dar nu sunt de acord cum nici Biserica nu este, ca un preot sa refuze oficierea unei slujbe pe motiv financiar, si totodata nu cred ca daca un preot refuza, nu se gaseste un alt preot mai inimos, sunt oameni si oameni, altii mai buni altii mai rai, preotii sunt tot dintre noi, cum suntem noi asa sunt si ei
Toate situatiile in care tu zici "treaca de la mine" sunt total anormale.
Asta este mentalitatea noastra balcanica, orientala sau cum o fi ea.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 06.08.2010, 12:42:00
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihele_m Vezi mesajul
Daca cifrele sunt exacte ,raportul Biserici ,Spitale este dezastruos . Poate se trage un semnal de alarama in acest sens ,Nu ar fi bine ?
si cui vrei sa tragi semnalul de alarma?smurdul este poate singura institutie care merge bine,cine a infintat-o?.
lasati bisericile in pacea Domnului si ocupati-va de altceva ce tine de competenta voastra!!!.iertati-ma.

Last edited by mihaila_alin; 06.08.2010 at 12:45:39.
Reply With Quote
  #138  
Vechi 06.08.2010, 12:52:06
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihele_m Vezi mesajul
Daca cifrele sunt exacte ,raportul Biserici ,Spitale este dezastruos . Poate se trage un semnal de alarama in acest sens ,Nu ar fi bine ?
Eu zic sa ii tragi un semnal de alarma lui Dumnezeu! Nu vad cu ce va deranjeaza asa mult raportul cand vindecarea este de la Dumnezeu!
Reply With Quote
  #139  
Vechi 06.08.2010, 13:25:36
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Eu zic sa ii tragi un semnal de alarma lui Dumnezeu! Nu vad cu ce va deranjeaza asa mult raportul cand vindecarea este de la Dumnezeu!
Tocmai asta e.
Vorbeam mai devreme de eficienta.
Ori nu prea se vede aceasta "vindecare" de care pomenesti.
Reply With Quote
  #140  
Vechi 06.08.2010, 13:30:00
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Tocmai asta e.
Vorbeam mai devreme de eficienta.
Ori nu prea se vede aceasta "vindecare" de care pomenesti.
In acest caz inseamna ca lipseste credinta! Dumnezeu ajuta prin oameni e drept insa daca omul respectiv nu este luminat de Dumnezeu de unde dar diagnosticul si tratamentul potrivit?!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Copiii din spitale Adriana Cluj Umanitare 0 11.04.2012 08:30:57
Biserici din Romania cu moaste 1 Bucurie Moaste 10 09.07.2011 00:21:12
taxele in biserica si in spitale Mirela0110 Generalitati 53 18.02.2011 20:19:40
Biserici Ortodoxe si Biserici Schismatice adelin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 27.01.2010 22:34:48
Romania bunului simt ...sau ....Romania nesimtirii ! elenavioletacocos Generalitati 22 22.11.2009 22:58:28