Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 15.06.2011, 14:43:04
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Thor01 Vezi mesajul
Pământul, din punct de vedere geometric, este un elipsoid de rotație turtit la poli.
Făcându-se abstracție de relieful neregulat, forma Pământului poartă numele de geoid
Cam asta este forma pamantului ... In opinia ta care este ??? CA vad ca nu esti de acord cu cei care au adus aceste denumiri formei pamantului ...
Dacă e rotund, și atmosfera e o lentilă convexă, de ce nu vezi un soare din ce în ce mai mare dacă urci pe munte?

Vei vedea că nu există nicio curbură când vor trage cu laser din America paralel cu marea sau oceanul și va ajunge la aceiași înălțime în Europa și nu poți susține că laserul merge în linie curbă.


Forma respectivă nu a văzut-o nimeni ci e o formă închipuită de ai prin care își justifică teoriile absurde. E un model. Defapt nu există nici un glob și nicio planetă, și nu ne învârtim nici în jurul soarelui și nici în jurul vreunei axe. Pământul de sub cer, ieșit din ape e fix și stă pe ape, și împreună cu apele formează un vas iar dincolo de vas nu e nimic creat. Ca și cum ai avea un castron cu apă în care plutește înghețata, iar dincolo de castron în jos sau lateral nu e nimic creat. N-ai ce să vezi.

Last edited by vsovivi; 15.06.2011 at 14:47:12.
  #132  
Vechi 15.06.2011, 15:12:12
Thor01 Thor01 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Mesaje: 80
Question

WTF ??
Am auzit o gramada de teorii nebunesti , dar asta concureaza pentru cea mai demnta ,negativ , teorie ...
Omule , du-te de te scaneaza la un psiholog ...
Deci , dca pleci dintr-un punct , si mergi tot inainte , la un moment dat nu te intorci in acelasi punct de unde ai plecat ???
  #133  
Vechi 15.06.2011, 15:13:47
Thor01 Thor01 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Mesaje: 80
Implicit

Sunt naucit ... nu mai am nici o idee ... inca n-am intalnit un om care sa spuna ca pamantul e plat ... ca asta vrea sa spuna ....
Locul lu' asta trebuie sa fie intr-o gradina zoologica cu inscriptia ... ASA NU ...
  #134  
Vechi 15.06.2011, 15:19:01
Raziel Raziel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Mesaje: 201
Implicit

Oameni buni nu va mai luati cu nebunii, e inutil. Cea mai simpla metoda este ignorarea...
  #135  
Vechi 15.06.2011, 15:25:38
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Vei vedea că nu există nicio curbură când vor trage cu laser din America paralel cu marea sau oceanul și va ajunge la aceiași înălțime în Europa și nu poți susține că laserul merge în linie curbă.

Privind dintr-un loc neted, o campie, vom putea vedea lucrurile pana cand curbura Pamantului nu ne va mai permite sa vedem mai departe (linia orizontului).
Laserul tau nu va ajunge niciodata in Europa... ci va avea parcurge distanta pana la orizont, va trece prin atmosfera si in cele din urma se va indeparta de Pamant uite asa:

dar daca tu ai un laser care ajunge din America pana in Europa... te rog sa ne inviti la o demonstratie.
  #136  
Vechi 15.06.2011, 15:27:59
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Știu că voi nu pricepeți absolut nimic ci doar mirându-vă mă faceți în fel și chip, nevenindu-vă să credeți.

Păi ce credeți că eu nu cunosc teoriile cu pământul glob și cu planetele și toate celelalte iluzii?

Nu vă dați seama că sunt absurde fiindcă voi nu ați priceput nici matematica nici fizica și nimic din ce susțineau ei, dar vă mirați de mine ca și cum eu aș fi întunericitul.

Ce vi se pare neverosimil? Ireal, imposibil?

Unde să curgă apa de sub cer mai jos dacă mai jos nu e nimic creat? Sau lateral?

Voi vedeți castronul din afară, că îl țineți în mână, și vedeți capetele castronului, marginile, dar dacă nu există decât castron iar în jos și lateral nu există nimic fiindcă nu e creat? Ce ați putea vedea voi dacă ați sta pe înghețata din castron? Nimic.

Care sunt implicațiile?

Păi iată dreapta pe care mergi la „infinit” tot drept, paralel cu pământul, dar care are o lungime finită, căci creația e finită, deci e un segment cu începutul și sfârșitul care coincid și mergi până străbați dublul lungimii ei și ajungi astfel de unde ai plecat.

Simplu și clar. Dar voi vă mirați că nu puteți concepe că toți științificii voștrii pe care-i apărați v-au fraierit... vă e rușine că sunteți păcăliți și nu puteți să recunoașteți pe Adevărul... dar dacă chiar ați fi iubit pe Adevărul... ați fi găsit unde șade dreptatea.

„Dar”, din păcate, nu vă pasă...

Last edited by vsovivi; 15.06.2011 at 15:31:54.
  #137  
Vechi 15.06.2011, 15:34:00
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GLAdoS Vezi mesajul
Privind dintr-un loc neted, o campie, vom putea vedea lucrurile pana cand curbura Pamantului nu ne va mai permite sa vedem mai departe (linia orizontului).
Laserul tau nu va ajunge niciodata in Europa... ci va avea parcurge distanta pana la orizont, va trece prin atmosfera si in cele din urma se va indeparta de Pamant uite asa:

dar daca tu ai un laser care ajunge din America pana in Europa... te rog sa ne inviti la o demonstratie.
Nu e vorba de nicio curbură, nu există curbură, ci avem deaface cu unghiul de refracție și reflexie la trecerea luminii prin medii sau prin același mediu încălzit diferit sau prin straturi. Astea de ce nu le socotiți dacă știți fizică?

Păi mie nu-mi folosește laserul la nimic fiindcă eu știu căci am crezut și cred pe Adevărul dar vouă o să vă fie de folos când vor demonstra cei ce vor demonstra făcând ei experiența asta.

Și apa poate sta ea în linie curbă, în suprafață curbă? Sau nu ocupă volumul în care este ea așezată? Chiar dacă ar fi atrase particulele spre jos la fel, vi se pare normal să ocupe apa un volum mai mare prin curbura uniformă decât dacă ar sta orizontal? Sau nu e mai sus punctul maxim și nu apasă astfel mai mult având energie potențială mai mare?

Last edited by vsovivi; 15.06.2011 at 15:40:48.
  #138  
Vechi 15.06.2011, 15:36:36
Thor01 Thor01 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Mesaje: 80
Implicit

Ma tu folosesti etnobotanice sau ce ??
Zici ca esti expert in matematica , fizica si chimie , dar tot ce zici e un imens non sens ...
Zici ca linia e dreapta dar daca o parcurgi , intr-o singura directie ajungi de unde ai plecat , caci matematica la tine se combina cu creatia care e finita ...
Tu ai impresia ca mie imi este rusine de faptul ca "cred gresit" ca pamantul este un geoid ???
Sau ca pamantul se invarte in jurul soarelui ??
Ce este soarele ?? Un bec in bucataria lui Dumnezeu ???
  #139  
Vechi 15.06.2011, 15:38:42
Thor01 Thor01 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Mesaje: 80
Implicit

Baiatul asta nu a auzit de acceleratia gravitationala ... Sau o fi si asta o facatura ??
Ce este luna ??? Cum apar mareele ?? Hai ca ma intereseaz teoriile lu' asta ...
  #140  
Vechi 15.06.2011, 15:43:16
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Nu e vorba de nicio curbură, nu există curbură, ci avem deaface cu unghiul de refracție și reflexie la trecerea luminii prin medii sau prin același mediu încălzit diferit sau prin straturi. Astea de ce nu le socotiți dacă știți fizică?
REFLÉXIE . Fenomen de reîntoarcere parțială a luminii, a sunetului, a radiațiilor în mediul din care au venit atunci când întâlnesc o suprafață de separare a două medii.
REFRÁCȚIE Fenomen de abatere a direcției de propagare a unei unde, a unei radiații sau a unui corpuscul, când aceștia întâlnesc suprafața de separație a două medii diferite.

Atmosfera e unul si acelasi mediu. Nu e vorba de refractie sau reflexie.
Subiect închis

Tags
creatie, geneza, universul



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noua teorie despre univers ! iuliu46 Stiri, actualitati, anunturi 2 19.06.2012 15:58:20
Cum a aparut diavolul in Univers? mariamargareta Secte si culte 100 19.01.2011 18:46:15
Univers ORTODOX cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 21.01.2010 20:17:46
Cum putem integra raul in univers, si care este rolul acestuia magnusfelyx Generalitati 6 30.12.2008 19:14:48