Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 02.01.2011, 19:57:22
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit Interesant!

Mă gândesc că vă referiți la faptul că am spus că multor biserici li se potrivește descrierea făcută de Domnul Isus Bisericii din Sardes:
”Știu faptele tale că îți merge numele că trăiești, dar ești mort. … Totuși ai în Sardes câteva nume care nu și-au pătat hainele” (Apocalipsa 3: 1-4).
Nu sunt singurul care plânge că în bisericile noastre a intrat păcatul și corupția, pe care mulți o numesc cu termenul ”elegant” de ”lumificare” , sau ”a intrat lumea în biserică.”
Accentul pe care îl pun eu acum este că păcatele noastre ne duc înapoi sub stăpânirea celui rău, conform textului din Romani 6:16, ilustrat dramatic în Faptele Apostolilor 5:3.
Știu că această învățătură deranjează și supără. Dar stăpânirea demonică a credincioșilor datorită întoarcerii la viața de păcat este o învățătură pe care o dau mulți teologi baptiști din toată lumea. În orice caz, ea nu poate fi considerată o erezie care să scoată pe cineva în afara mișcării baptiste.
Oare este o ”atitudine nepotrivită față de viața spirituală a bisericilor baptiste din România” dacă dau un sunet de alarmă ca bisericile să se întoarcă prin pocăintă la dragostea dintâi?

(Iosif Ton catre Comunitatea Baptista)
Reply With Quote
  #132  
Vechi 02.01.2011, 20:53:09
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Stii ce ma intreb eu in cazul Ananiei si a Safirei, de ce daca au gresit au fost pedepsiti cu moartea...oare ei nu aveau dreptul la indreptare?
Oricât te-ai întreba, nu apostolii i-au blestemat și nu ei i-au omorât. Doar Dumnezeu are acest drept și nu I se poate cere socoteală pentru asta.

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Stie ca e ziua a 7-a Duminica, pt ca asa au invata , nu la Biserica...
Eu stiu ca inca din sanul familiei, la gradinita si apoi in clasele primare, copii invata zilele saptamanii incepand numaratoarea de LUNEA - ziua 1, MARTI- ziua a 2-a...etc...
Despre asta e vorba. Sute de ani a fost întreținută minciuna asta.

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Sambata, -sabatul-, este ziua poruncita de Dumnezeu pentru odihna poporului lui Israel ...tot sabatul e ziua de odihna randuita pt AZS de Doamna EGWhite bsi sotul dansei...
A fost rânduită cu sute și chiar mii de ani înainte să se nască doamna EGWhite, iar dacă Dumnezeu a binecuvântat-o și sfințit-o pot să "sfințească" altă zi sute de soboare de preoți, papi, imperatori ori calendare... în fața lui Dumnezeu este egal cu 0 (zero)!
Reply With Quote
  #133  
Vechi 02.01.2011, 20:54:28
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Si daca a facut acest lucru si in calendarul din 2010, ce zici?
Nu știu. Abia cu ocazia apariției calendarului ortodox 2011 a devenit cunoscută public această recunoaștere și nu pot decât să apreciez pozitiv acest lucru.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 02.01.2011, 20:56:15
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
L-o fi botezat mamica lui cand o fost mic, asa cum te-o fi botezata si pe tine...dar cum in iad sunt multe scaune, asa si unii se grabesc sa le ocupe...si stii ce am eu impresia, ca pe acele scaune stau si ortodocsi, catolici, penticostali, baptisti...dar adventisti cred ca-s mai multi...
Pentru liniștea ta sufletească, vor fi și penticostali, baptiști și adventiști în Iad; însă mai mulți ca ortodocși nu vor fi dintr-o simplă evaluare probabilistică: numeric ortodocșii sunt cvasimajoritari numeric.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 09.02.2011, 19:09:38
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Pentru liniștea ta sufletească, vor fi și penticostali, baptiști și adventiști în Iad; însă mai mulți ca ortodocși nu vor fi dintr-o simplă evaluare probabilistică: numeric ortodocșii sunt cvasimajoritari numeric.

Pastore, in is toti NP care au trait departe de Biserica lui Hristos.
Ortodocsi?...si din aia ii plin, numai ca is aceia care sunt ortodocsi cu numele.
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 09.02.2011, 19:13:29
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Nu știu. Abia cu ocazia apariției calendarului ortodox 2011 a devenit cunoscută public această recunoaștere și nu pot decât să apreciez pozitiv acest lucru.
Incepand cu anul 2011 pastorii AZS nu au mai avut de dat "gogosi" la enoriasi si, s-au pus pe cercetare, si spre surprinderea lor, au gasit cele amintite de tine...
Vezi ca si tu esti pastor?
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 09.02.2011, 19:30:56
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Pentru liniștea ta sufletească, vor fi și penticostali, baptiști și adventiști în Iad; însă mai mulți ca ortodocși nu vor fi dintr-o simplă evaluare probabilistică: numeric ortodocșii sunt cvasimajoritari numeric.
daca imi perniti un banc:
moare un calugar foarte credincios, ce avusese o viata extrem de smerita.
ingerul ii ia sufletul si ajung la poarta raiului.
acolo vad in interior mari pregatiri, de parca asteptau un mare oaspete.
ingeri cu trompete in maini se aliniau pe margini, pe jos se presarau petale de trandafiri, toti marii sfinti se adunau sa-l intampine pe noul sosit.
bietul suflet se gandea, ca iata, viata lui a fost placuta lui Dumnezeu de ii face o asemenea primire.
dar ingerul in loc sa-l bage in Rai pe poarta, il duce mai departe, dupa un colt, si intra pe o usa mica, saracacioasa. inauntru, nici ingeri, nici sfinti, nimeni care sa-l astepte.
mirat il intreaba pe inger: dar pregatirile pentru cine erau?
eeeee, e mare bucurie ... vine un cardinal.
dezamagit, calugarul gandea in sinea lui: uite ca si aici e ca pe pamant. tot cei cu functii sunt mai respectati.
vazandu-i tulburarea, ingerul ii spuse:
nu fi intristat. am sa-ti explic.
oameni ca tine vin cu miile, in fiecare zi.
dar un cardinal ... nici nu mai tin minte de cand nu a mai venit unul.
de aceea e atata bucurie in Cer.
Reply With Quote
  #138  
Vechi 09.02.2011, 19:57:24
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
daca imi perniti un banc:
moare un calugar foarte credincios, ce avusese o viata extrem de smerita.
ingerul ii ia sufletul si ajung la poarta raiului.
acolo vad in interior mari pregatiri, de parca asteptau un mare oaspete.
ingeri cu trompete in maini se aliniau pe margini, pe jos se presarau petale de trandafiri, toti marii sfinti se adunau sa-l intampine pe noul sosit.
bietul suflet se gandea, ca iata, viata lui a fost placuta lui Dumnezeu de ii face o asemenea primire.
dar ingerul in loc sa-l bage in Rai pe poarta, il duce mai departe, dupa un colt, si intra pe o usa mica, saracacioasa. inauntru, nici ingeri, nici sfinti, nimeni care sa-l astepte.
mirat il intreaba pe inger: dar pregatirile pentru cine erau?
eeeee, e mare bucurie ... vine un cardinal.
dezamagit, calugarul gandea in sinea lui: uite ca si aici e ca pe pamant. tot cei cu functii sunt mai respectati.
vazandu-i tulburarea, ingerul ii spuse:
nu fi intristat. am sa-ti explic.
oameni ca tine vin cu miile, in fiecare zi.
dar un cardinal ... nici nu mai tin minte de cand nu a mai venit unul.
de aceea e atata bucurie in Cer.
Vai mitrut, chiar ca ii frumos bancul!
Vi l-a spus pastorul la adunare?
Vad in poza din avatar ca esti bine dispus...vii de la evanghelizare sau de la rugaciunea de seara????
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.

Last edited by Geony; 09.02.2011 at 20:00:47.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 09.02.2011, 20:05:30
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Vai mitrut, chiar ca ii frumos bancul!
Vi l-a spus pastorul la adunare?
Vad in poza din avatar ca esti bine dispus...vii de la evanghelizare sau de la rugaciunea de seara????
cred ca tu esti ruda cu Geoana, ala de a fost presedinte doar o noapte. cum i-a zis Iliescu?
as face misto de tine si ti-as spune ca l-am citit intr-o carte a lui Darwin.

dar pentru conformitate, l-am citit intr-o carte a lui Plesu. sublinia ca l-a auzit atunci cand era ministru, chiar pe treptele Vaticanului.
Reply With Quote
  #140  
Vechi 09.02.2011, 20:06:57
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Vai mitrut, chiar ca ii frumos bancul!
Vi l-a spus pastorul la adunare?
Vad in poza din avatar ca esti bine dispus...vii de la evanghelizare sau de la rugaciunea de seara????
de la berea de seara
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imaculata conceptie si Adormirea Maicii Domnului petrut-angel Biserica Romano-Catolica 378 22.07.2013 13:47:04
despre conceptie mar_alexandra Generalitati 2 01.12.2009 17:59:09