Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 28.07.2012, 00:50:20
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.869
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Eu asa am inteles aceste cuvinte: "Cum se face că ierarhii BOR și poate și ai altor Biserici Ortodoxe stau la tot felul de dialoguri, conferințe, ba chiar am înțeles că BOR chiar face parte din Consiliul Mondial al Bisericilor (CMB sau CEB) cu adunări, grupări, culte protestante și neoprotestante, despre care se știe că au apărut prin tocmai ridicarea și revolta împotriva ierarhiei, ce-i drept aceea a Bisericii Romano-Catolice?..."

Nici fariseii nu erau multumiti cu faptul ca Mantuitorul vorbea cu desfranatii, ca a luat masa in casa vamesilor ...
dar daca ierarhii sunt corupti atunci CE NE FACEM? NU TREBUIE sa luam atitudine? Ierarhul din episcopia din care fac eu parte (Ep. Buzaului si a Vrancei) ESTE CORUPT. E un adevarat despot. A colaborat si cu fosta securitate. Acum e PSD-ist (se putea altfel?), le face si campanie electorala. Trebuie sa ascundem "aceste fapte crestinesti" ale ierarhului sub pres?
PS: toate acestea le stiu de la unii prieteni preoti si de la unii fosti elevi ai Seminarului Teologic din Buzau. Am si o colega de serviciu sotie de preot, asa ca stiu foarte bine situatia din episcopie si cat de "bun" este actualul arhiepiscop
Reply With Quote
  #132  
Vechi 28.07.2012, 03:04:15
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
dar daca ierarhii sunt corupti atunci CE NE FACEM?
Rog sa fiu ingaduit cu un cuvant despre ingrijorare si frica.
Ma gandeam chiar acum, ce coincidenta, fix inainte sa intru aici pe topic, ma gandeam la o intamplare recenta din biserica, legat de ingrijorare si frica. Iar ochii mi-au cazut, iata, tocmai pe semnalul de alarma tras de Stefan Florin. Coincidenta vadita...

La o adunare in incinta bisericii, in afara programului liturgic, m-am nimerit sa sed alaturi de o doamna care, atunci cand i-a venit randul sa isi spuna parerea in legatura cu tema dezbatuta acolo (pe probleme de sanatate) a tinut sa precizeze, spre uimirea mea si aprobarea tacita a interlocutorilor ca: Spovedania e apa de ploaie, Biserica ne invata prostii, ca lumea de azi are probleme mult mai arzatoare care se rezolva cu minti instruite iar nu cu superstitii etc. Am crezut la inceput ca visez, ca traiesc un cosmar, mai ales ca intrunirea se tinea chiar in incinta bisericii, iar in jurul nostru se aflau toti sfintii si sfintele, icoanele Dumnezeirii toate, cate sunt intr-o biserica ortodoxa.
A trebuit sa iau rapid o decizie. Dupa un sir de ipostaze posibile am luat hotararea sa tac si sa nu intervin. (Am dezbatut mai apoi problema, cu un folos mai mic sau mai mare, Domnul stie...)
Ceea ce mi-a atras insa atentia a fost gama trairilor mele de atunci: furie, manie, indignare, ingrijorare, uluire etc. Cam pe gama asta am ratacit minute in sir, iar la intrunire nu am mai putut sa rostesc nici un cuvant. Eram facut KO.

Ce am descoperit cercetindu-ma mai apoi? Ce am invatat de aici si ce legatura au toate acestea cu afirmatia lui Florin si cu tema topicului. Iata ce anume:

1) Am descoperit ca sub reactia mea constientizata pe loc, atunci cand am auzit cuvintele acelei femei, eu traiam o imensa frica si o mare ingrijorare. Dar la suprafata constiintei mele se agitau doar furia, uluirea si celelalte.
2) Am inteles ca frica mea era ca voi pierde ceva, impreuna eventual cu altii. Pesemne gandeam chiar asa: "daca s-a ajuns pana aici, incat sa vorbim asa in biserica, atunci e clar ca suntem pierduti, credinta noastra a fost distrusa, e ceasul de pe urma al Ortodoxiei".
3) Am inteles ca ma temeam de acea pierdere intrucat credeam ca e un fel de lucru care imi apartine, ca si cum eu l-as fi creat. O idee elaborata de mine, o credinta nascuta din mintea mea, imagini ale mele, visuri ale mele, scopuri ale mele create de mine din puterile si vointa mea.
4) Ma simteam deposedat de ceva drag faptuit de mine, de lumea faurita de persoana mea.
5) Nu intelegeam atunci ca, daca e vorba de credinta traita de mine si de Biserica lui Hristos, eu nu eram in postura creatorului acestor realitati ci in masura beneficiarului, al cerui care de fapt nu are si nu este mai nimic, totul fiind un dar din partea Cuiva mult mai capabil sa administreze propria avutie decat suntem noi, oamenii.
6) Am priceput ca de fapt nu eram deloc sigur pe credinta mea intrucat eu aveam impresia, fie si ascunsa de gandurile de zi cu zi, ca aceasta e gaselnita mea de baiat destept, bun si frumos. Iar cuvintele acelei femei au spulberat intr-o clipa constructia artificiala a mintii mele "smerite". O credinta de paie (ce altceva sunt constructiile omului), precum casa purcelusilor din desene animate.
7) Mi-am dat seama ca de cate ori ma framanta ceva legat de soarta Bisericii, de conduita preotilor si ierarhilor nostri, vad lucrurile lumeste. Iar teama ca s-ar putea darama constructia omeneasca e puternica si fireasca, cata vreme sunt constructii lumesti.

Dar nu aceasta e stanca Bisericii noastre!
Teama aceasta nu e semnul unui suflet care se odihneste in Domnul, a unui suflet continut de Continatorul din Ceruri! Teama aceasta e a unui om religios, care si-a confectionat o lume de conceptii cu masca crestina, bune doar de acoperit goliciunea sau golul din adincul inimii.

Intre timp am cugetat la multe forme prin care ne ascundem fricile si ingrijorarile reale (provenite din religiozitatea noastra, iar nu din forta credintei, nu din har): orice gand rautacios, orice forma de agresivitate, orice critica a celor care fac acte compromitatoare privind imaginea Bisericii, orice actiune de atac cu scopul de a pune la punct, de a elimina un "corp strain" din Biserica prin opozitie si infruntare, orice sfidare, orice ironie, orice defaimare, orice regret pentru soarta bietului stramb-credincios etc.: toate acestea sunt aparente, perdele magulitoare pentru naivitatea ochiului meu superficial care se crede crestin si se lafaie cu inconstienta totala intr-un castel de iluzii. Dar credinta mea o descopar ca fiind slaba, cata vreme, in realitate, adevarata putere a credintei ortodoxe izvoraste lin din pieptul dezgolit al Barbatului Rastignit pentru noi.

Din forta credintei nu se nasc nici nelinisti, nici balbe, nici furii, nici regrete.
Ci o acceptare calma, plina de nadejde, discreta, intima cu Gandul, cu Voia, cu Pronia lui Dumnezeu.

Ca urmare, mai mult ma mira acum ca sunt si eu ingrijorat, ca si voi, de anumite intamplari din istoria noastra agitata, decat ca in Biserica se intampla ce se intampla.

Lipsa linistii noastre sufletesti, a pacii launtrice, a impacarii cu constiinta noastra tainica, este un lucru cu mult mai ingrozitor decat miscarile diplomatice mai mult sau mai putin izbutite ale ierarhilor nostri.

Eu asa socot de-o vreme, sa ma iertati.
Si asist deocamdata neputincios la propriile mele zbateri si iritari chiar pe acest forum.

P.S. Florin, daca ierarhii nostri sunt corupti, atunci sa ne reamintim, frate, ca Arhiereul Cel Ceresc este incoruptibil, in vecii vecilor! Slava lui Dumnezeu pentru toate!

Last edited by ioan cezar; 28.07.2012 at 03:11:46.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 28.07.2012, 03:20:31
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Reamintesc ce spunea Parintele Profesor Coman, de la fac. de Teologie, in legatura cu Revolutia din 89 si cu Parintele Sofian Boghiu.

Cand s-au adunat la Antim, toata "lumea buna" a Teologiei bucurestene, in 22 decembrie 89, a iesit si Parintele Sofian. Toti s-au strans in jurul Duhovnicului si, care mai de care mai surescitati, ingrijorati, nerabdatori, alarmati, debusolati, entuziasti etc., i-au cerut sfat: "Ce sa facem, Parinte?"

Iar Parintele a plecat capul si, cu voce blanda, ca de obicei, a spus simplu: "Sa mergem la rugaciune"... Apoi a plecat.
Putini au fost cei care l-au urmat...

Ne povestea Parintele Coman...
Reply With Quote
  #134  
Vechi 28.07.2012, 09:36:08
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.869
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Rog sa fiu ingaduit cu un cuvant despre ingrijorare si frica.
Ma gandeam chiar acum, ce coincidenta, fix inainte sa intru aici pe topic, ma gandeam la o intamplare recenta din biserica, legat de ingrijorare si frica. Iar ochii mi-au cazut, iata, tocmai pe semnalul de alarma tras de Stefan Florin. Coincidenta vadita...

La o adunare in incinta bisericii, in afara programului liturgic, m-am nimerit sa sed alaturi de o doamna care, atunci cand i-a venit randul sa isi spuna parerea in legatura cu tema dezbatuta acolo (pe probleme de sanatate) a tinut sa precizeze, spre uimirea mea si aprobarea tacita a interlocutorilor ca: Spovedania e apa de ploaie, Biserica ne invata prostii, ca lumea de azi are probleme mult mai arzatoare care se rezolva cu minti instruite iar nu cu superstitii etc. Am crezut la inceput ca visez, ca traiesc un cosmar, mai ales ca intrunirea se tinea chiar in incinta bisericii, iar in jurul nostru se aflau toti sfintii si sfintele, icoanele Dumnezeirii toate, cate sunt intr-o biserica ortodoxa.
A trebuit sa iau rapid o decizie. Dupa un sir de ipostaze posibile am luat hotararea sa tac si sa nu intervin. (Am dezbatut mai apoi problema, cu un folos mai mic sau mai mare, Domnul stie...)
Ceea ce mi-a atras insa atentia a fost gama trairilor mele de atunci: furie, manie, indignare, ingrijorare, uluire etc. Cam pe gama asta am ratacit minute in sir, iar la intrunire nu am mai putut sa rostesc nici un cuvant. Eram facut KO.

Ce am descoperit cercetindu-ma mai apoi? Ce am invatat de aici si ce legatura au toate acestea cu afirmatia lui Florin si cu tema topicului. Iata ce anume:

1) Am descoperit ca sub reactia mea constientizata pe loc, atunci cand am auzit cuvintele acelei femei, eu traiam o imensa frica si o mare ingrijorare. Dar la suprafata constiintei mele se agitau doar furia, uluirea si celelalte.
2) Am inteles ca frica mea era ca voi pierde ceva, impreuna eventual cu altii. Pesemne gandeam chiar asa: "daca s-a ajuns pana aici, incat sa vorbim asa in biserica, atunci e clar ca suntem pierduti, credinta noastra a fost distrusa, e ceasul de pe urma al Ortodoxiei".
3) Am inteles ca ma temeam de acea pierdere intrucat credeam ca e un fel de lucru care imi apartine, ca si cum eu l-as fi creat. O idee elaborata de mine, o credinta nascuta din mintea mea, imagini ale mele, visuri ale mele, scopuri ale mele create de mine din puterile si vointa mea.
4) Ma simteam deposedat de ceva drag faptuit de mine, de lumea faurita de persoana mea.
5) Nu intelegeam atunci ca, daca e vorba de credinta traita de mine si de Biserica lui Hristos, eu nu eram in postura creatorului acestor realitati ci in masura beneficiarului, al cerui care de fapt nu are si nu este mai nimic, totul fiind un dar din partea Cuiva mult mai capabil sa administreze propria avutie decat suntem noi, oamenii.
6) Am priceput ca de fapt nu eram deloc sigur pe credinta mea intrucat eu aveam impresia, fie si ascunsa de gandurile de zi cu zi, ca aceasta e gaselnita mea de baiat destept, bun si frumos. Iar cuvintele acelei femei au spulberat intr-o clipa constructia artificiala a mintii mele "smerite". O credinta de paie (ce altceva sunt constructiile omului), precum casa purcelusilor din desene animate.
7) Mi-am dat seama ca de cate ori ma framanta ceva legat de soarta Bisericii, de conduita preotilor si ierarhilor nostri, vad lucrurile lumeste. Iar teama ca s-ar putea darama constructia omeneasca e puternica si fireasca, cata vreme sunt constructii lumesti.

Dar nu aceasta e stanca Bisericii noastre!
Teama aceasta nu e semnul unui suflet care se odihneste in Domnul, a unui suflet continut de Continatorul din Ceruri! Teama aceasta e a unui om religios, care si-a confectionat o lume de conceptii cu masca crestina, bune doar de acoperit goliciunea sau golul din adincul inimii.

Intre timp am cugetat la multe forme prin care ne ascundem fricile si ingrijorarile reale (provenite din religiozitatea noastra, iar nu din forta credintei, nu din har): orice gand rautacios, orice forma de agresivitate, orice critica a celor care fac acte compromitatoare privind imaginea Bisericii, orice actiune de atac cu scopul de a pune la punct, de a elimina un "corp strain" din Biserica prin opozitie si infruntare, orice sfidare, orice ironie, orice defaimare, orice regret pentru soarta bietului stramb-credincios etc.: toate acestea sunt aparente, perdele magulitoare pentru naivitatea ochiului meu superficial care se crede crestin si se lafaie cu inconstienta totala intr-un castel de iluzii. Dar credinta mea o descopar ca fiind slaba, cata vreme, in realitate, adevarata putere a credintei ortodoxe izvoraste lin din pieptul dezgolit al Barbatului Rastignit pentru noi.

Din forta credintei nu se nasc nici nelinisti, nici balbe, nici furii, nici regrete.
Ci o acceptare calma, plina de nadejde, discreta, intima cu Gandul, cu Voia, cu Pronia lui Dumnezeu.

Ca urmare, mai mult ma mira acum ca sunt si eu ingrijorat, ca si voi, de anumite intamplari din istoria noastra agitata, decat ca in Biserica se intampla ce se intampla.

Lipsa linistii noastre sufletesti, a pacii launtrice, a impacarii cu constiinta noastra tainica, este un lucru cu mult mai ingrozitor decat miscarile diplomatice mai mult sau mai putin izbutite ale ierarhilor nostri.

Eu asa socot de-o vreme, sa ma iertati.
Si asist deocamdata neputincios la propriile mele zbateri si iritari chiar pe acest forum.

P.S. Florin, daca ierarhii nostri sunt corupti, atunci sa ne reamintim, frate, ca Arhiereul Cel Ceresc este incoruptibil, in vecii vecilor! Slava lui Dumnezeu pentru toate!
dar cu cei din acesta lume de jos in care traim cu totii (ma refer la ierarhii corupti) ce facem? Ii lasam in continuare sa ne pastoreasca? Uite ce spune Arhiereul Cel Ceresc:
"Luminătorul trupului este ochiul tău. Când ochiul tău este curat, atunci tot trupul tău e luminat; dar când ochiul tău e rău, atunci și trupul tău e întunecat". (Luca 11:34)
Iar daca comparam ochiul cu ierahul (si nu cred ca gresec deoarece Hristos a spus despre apostoli: VOI sunteti LUMINA LUMII-Matei 5:14) iar acesta este luminatorul Bisericii, iar daca el este rau si corupt...unde ajungem? Arhiereul Ceresc spune ca INTREG TRUPUL va fi intunecat datorita ochiului rau, iar NOI prietene facem parte din trupul Bisericii.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 28.07.2012, 11:56:03
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ortodoxia nu se poate face fara ortodocsi, cu directive "de la centru".
Dacă Ortodoxia se face cu ortodocși, atunci ce a păzit și ce păzește de peste 1000 de ani încoace pe aici pe la români? Nu se face cu directive de la centru? Văd că din nou încercați să subminați, chiar și în vorbe numai, unitatea Bisericii Ortodoxe Române și a Bisericii Ortodoxe în special. Afirmația că nu se face cu directive de la centru este o eroare anti-ortodoxă și împotriva obligațiilor și drepturilor legitime ale credinței creștine ortodoxe. Este pe față încurajarea haosului "ortodox", a lipsei de lege, de rânduială și de orânduială, de bună organizare generalizată a Bisericii Ortodoxe. Iar la acest capitol romano-catolicii le-au administrat și încă le administrează lecții în continuare ortodocșilor și îi fac zilnic de rușine în fața istoriei.

Ortodoxia, pe baza acestei mentalități și practici întreținută de niște inși care refuză cu obstinație apărarea intereselor legitime și majore ale Credinței Creștine Ortodoxe, a ajuns în halul în care a ajuns, într-o stare de permanentă dezbinare și lipsă de unitate bisericească, asta în condițiile în care, din punct de vedere istoric, Răsăritenii ajunseseră la un moment dat să încerce să revendice un așa numit titlu de Patriarh Ecumenic, adică un fel de Patriarh A-Toată-Lumea, A-Toată-Biserica, atentând în mod ilegitim la primatul, chiar și nerecunsocut universal, al papalității de la Roma. Cu alte cuvinte inclusiv din punct de vedere istoric afirmațiile domnului AlinB sunt eronate pentru că tocai un patriarh de Constantinopol a revendicat titulul de Patriarh sau Papă al Întregii Biserici Creștine, Catolice și asta pentru că avea de gând să păstorească "de la un centru" adică de la Constantinopol întreaga Biserică Catolică.

Lipsa unității autentice în Biserica Ortodoxă, întreținută de astfel de mentalități retrograde și eronate din punct de vedere biblic și patristic, contrazice chiar dorința Mântuitorului Iisus Christos exprimată în Rugăciunea arhierească, și anume "ca toți să fie una" precum Tatăl și Fiul sunt una. Astfel de mentalități retrograde sunt și ele la baza dezbinărilor din sânul Bisericii Ortodoxe, unde vedem spectacolul bizar în care Patriarhia Ortodoxă Română este în ceartă și dezbinare cu alte Patriarhii Ortodoxe, dar în schimb întreține relații foarte bune cu Consiliul Mondial al "Bisericilor" (și am pus între ghilimele, pentru că protestanții nu sunt Biserici din punct de vedere al ecleziologiei ortodoxe), și asta în timp ce alte Patriarhii Ortodoxe au ieșit afară din CMB. Ce vedem? Un haos generalizat în care fiecare își face de capul lui, iar imaginea Bisericii Ortodoxe în ansamblu trece ca o biserică dezbinată, lipsită de unitate și de organizare, lipsit de comunicare, de iubire și prietenie, lipsită de puterea oferirii de soluții pentru problemele zilei de astăzi, așa la un nivel organizat.

Ba mai mult, afirmațiile domnului AlinB sunt contrazise chiar de anumite hotărâri din BOR, cum sunt cele spre exemplu privitoare la așa zisele comemorări anuale care se fac, acest an 2012 fiind dedicat Sfântului Maslu. Prin urmare vedem că există lucruri care se fac de la centru, prin directive de la centru, iar poziția domnului AlinB precum și a altora care au astfel de păreri ascund de fapt adevărul că doar anumite lucruri se fac de la centru, acelea pe care le decid unii. În schimb Biserica Ortodoxă Română și Biserica Ortodoxă în general nu inițiază și nu are organizații și doctrine pe baza cărora să trateze și să influențeze politicul, BOR comportându-se ca o cenușăreasă care stă la marginea drumului cu mâna întinsă, tot așa precum BOR nu organizează înființarea unor organisme care să fie membre ale așa zisei societăți civile, așa încât vedem astăzi cine împânzește așa zisa societate civilă făcută din tot felul de bursieri dubioși, din tot felul de soroșiști, etc. Sunt pline televiziunile și presa din România de tot felul de așa ziși membri ai societății civile, ale căror intervenții, poziții și obicetive se vede pe față că sunt anticreștine, antiromânești, antiortodoxe, iar BOR nu face nimic pentru contracararea acestei influențe prin membri ai societății civile de inspirație și doctrină ortodoxă, și care în același timp să promoveze interesele creștinismului autentic ortodox în societate. În schimb ce face BOR? Zidește ziduri, mari și înalte, construcții megalomanice, etc, etc, etc, tace din gură de la nivel oficial, ect, etc, etc ... NO COMMENT.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 28.07.2012, 12:39:24
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Rog sa fiu ingaduit cu un cuvant despre ingrijorare si frica.

3) Am inteles ca ma temeam de acea pierdere intrucat credeam ca e un fel de lucru care imi apartine, ca si cum eu l-as fi creat. O idee elaborata de mine, o credinta nascuta din mintea mea, imagini ale mele, visuri ale mele, scopuri ale mele create de mine din puterile si vointa mea.
4) Ma simteam deposedat de ceva drag faptuit de mine, de lumea faurita de persoana mea.

6) Am priceput ca de fapt nu eram deloc sigur pe credinta mea intrucat eu aveam impresia, fie si ascunsa de gandurile de zi cu zi, ca aceasta e gaselnita mea de baiat destept, bun si frumos. Iar cuvintele acelei femei au spulberat intr-o clipa constructia artificiala a mintii mele "smerite". O credinta de paie (ce altceva sunt constructiile omului), precum casa purcelusilor din desene animate.
7) Mi-am dat seama ca de cate ori ma framanta ceva legat de soarta Bisericii, de conduita preotilor si ierarhilor nostri, vad lucrurile lumeste. Iar teama ca s-ar putea darama constructia omeneasca e puternica si fireasca, cata vreme sunt constructii lumesti.

Dar nu aceasta e stanca Bisericii noastre!
Teama aceasta nu e semnul unui suflet care se odihneste in Domnul, a unui suflet continut de Continatorul din Ceruri! Teama aceasta e a unui om religios, care si-a confectionat o lume de conceptii cu masca crestina, bune doar de acoperit goliciunea sau golul din adincul inimii.
Într-o anumită măsură poziția exprimată de domnul Ioan Cezar este justificată. Dar doar până la un punct și anume până la punctul în care contrazice Sfânta Scriptură. Contradicția cu Sfânta Scriptură constă în aceea că domnul Cezar trăiește cu iluzia că dacă porțile iadului nu vor birui Biserica lui Christos, asta înseamnă că nici o Biserică locală a Bisericii Creștine Universale nu poate fi biruită de-a lungul timpului. Ori faptul că, în ciuda faptului că Biserica lui Christos nu va fi biruită, și vedem până în ziua de azi că nu a fost, nu implică faptul că o biserică locală nu poate dispărea din istorie. Faptul că Biserici locale pot dispărea din istorie, faptul că pot fi biruite este arătat de Apocalipsa, cap. I, II și III în care Christos vorbește foarte clar despre posibilitatea "mutării sfeșnicului"; și realitatea istorică ne arată că, în timp ce alte Biserici au rămas în picioare, Bisericile din Asia Mică, la care face referire Ioan în Apocalipsă, sunt astăzi doar ruine. Mesajul pe care Christos îl adresează prin intermediul apostolului Ioan este în mod special "îngerilor" Bisericilor din Asia Mică, adică episcopilor acelor Biserici, și arată foarte clar că poate avea loc "mutarea sfeșnicului" adică mutarea Bisericii; și vedem că în Asia Mică au rămas ruinele. A te baza deci pe faptul, că datorită faptului că Biserica Universală a lui Christos nu va fi biruită, pentru a trage concluzia că o Biserică locală nu poate să dispară este o eroare împotriva adevărului biblic, adevăr care luminează discernământul. Iar a avea discernământ bazat pe adevărul biblic este cu totul altceva decât a avea o frică nejustificată, omenească, frică despre care vorbește domnul Ioan Cezar.

Last edited by Decebal; 29.07.2012 at 20:08:11.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 28.07.2012, 15:01:48
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cand am scris textul pe care l-ai comentat, Decebal, aveam in vedere tocmai faptul ca, in receptarea si interpretarea unor evenimente legate de Biserica, oamenii isi neaga, adeseori, adevaratele sentimente. Cunosc acest lucru foarte bine, deoarece meseria mea cu asta se ocupa, printre altele: cu dezvelirea mormintelor frumos varuite.
Exista, in astfel de situatii, cateva tendinte tipice la oameni de a se ascunde dupa deget, din motive pur psihologice. Una din ele este rationalizarea, cautarea de tot felul de argumente, explicatii, scuze etc. pentru a justifica, din pacate, ratiunea ascunderii dupa deget.
Un alt semn este ostilitatea si celelalte, pe care le enumeram in pasajul meu pe care l-ai comentat.

Frica, angoasele, groaza adinca si toate mecanismele de aparare atasate lor, sunt insusiri ale multor asazis credinciosi.

Sau, altfel spus, credinta are multe trepte, ori mai bine zis credinciosii au nesfarsite varste in dezvoltarea lor duhovniceasca si putini sunt cei care, prin Hristos, castigind pe Duhul Sfant, au depasit stratul de infern subiectiv pe care plutim majoritatea dintre noi. Este exact ca in situatia noastra fizica: mergem linistiti pe suprafata pamantului, pe trotuare si sosele, pe campii inverzite, pe pasarele si platforme inaltate la sute de metri si totul e bine si frumos si nu ne gandim, fireste, ca doar nu suntem nebuni, nu ne gandim ca imediat sub scoarta pamantului se afla locuri unde nu ne-ar placea sa ne aflam nici macar o clipa....
Precum pamantul are o zona aparenta, la suprafata, unde totul e bine si frumos, uneori, iar inauntru e pesemne iadul
la fel si omul poate pluti frumos la suprafata propriei minti iar inauntru sa fie tocmai iadul, de care nu stie sau nu vrea sa stie.

Asadar, scripturistic, Domnul spune "morminte frumos varuite" nu doar ca noi sa ne laudam ca nu suntem asa, sau ca sa aratam ca unii din Biserica sunt asa, iar noi nu. Domnul ne atrage atentia fiecaruia dintre noi ca suntem, fiecare in gradul si in felul lui, exact asa: morminte frumos varuite si inlauntru pline de toata putreziciunea.

Asta voiam sa ilustrez prin postarea in care vorbeam despre descoperirea fricii, si anume in partea cand descoperisem ca o buna parte din credinta mea era construita psihologic, de aceea nici nu era rezistenta. Multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat acel prilej, si multe altele, adevarate incercari lamuritoare, ca sa pricep cam la ce genunchi al broastei ma situez.

Tu insa, poate esti mai avansat, desigur... Poate ca tu esti un barbat fara frica, ajuns la desavarsire, cu ajutorul pesemne al harului existent in alte parti decat Sacramentele...:)
Foarte bine, avem nevoie de astfel de barbati vrednici printre noi, barbati in care aluatul credintei a dospit intr-atat incat i-a transformat cu totul, in paine cereasca, nu alta....

Eu raman o gaina fricoasa, pana la proba contrarie, sau poate nici macar atat...

Cat priveste soarta BOR, de-o fi ca altele din vechime, asta eu nu stiu. Sunt, insa, convins ca Domnul stie. Ceea ce, din fericire, imi mai linisteste un pic angoasele...

P.S. Lasind de-o parte faptul ca ai dat gres cu presupunerea ta legat de modul cum fac si cum nu fac vreo interpretare bazata pe suportul scripturistic (nu, nu gandesc cum ai spus, era mai bine sa ma intrebi, daca doreai sa afli!), astept mai departe, cu rabdare, sa vad cum dezvolti topicul cu harul si Sacramentele. Pana acum bati pasul pe loc. Atat a fost? O simpla izbucnire emotionala la amintirea Sfintilor Palama si Simeon? Pai se poate!... Din partea unui barbat vrednic si fara de frica, eu ma astept la mai mult.
Iar a doua ta trebusoara, asta cu dezvaluirea neajunsurilor din Biserica, pusa alaturi de prima in care ne indemni in alte locuri cu har, popii fiind corupti, nu-i asa?, ce poate insemna? Ca esti preocupat de Biserica, amice, nitel mai mult decat iti e masura. Cata sa iti faci rost de-o masura mai mare, in cazul acesta, ce sa zic... Eu iti doresc succes, cu toata sinceritatea! Domnul sa te ocroteasca si sa te creasca barbat mare si tare in Biserica Lui! AMIN+
Reply With Quote
  #138  
Vechi 28.07.2012, 15:10:22
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc, Decebal, ca asemenea unui vechi prieten de mai demult, ma vezi fie si inconstient, ca pe un Iona, iar nu Ioan...
Din pacate te inseli si aici. Iona era un profet, asa minor cum a fost, dar profet! Adica om drept inaintea lui Dumnezeu, un ales al Domnului pentru salvarea unei cetati intregi. Nu e desigur cazul meu, acesta, nici pe departe.
Ar parea insa ca poate fi al tau, cel putin dupa cum strigi la pacatosii astia de popi care nu vor nicicum sa se pocaiasca!... Poate ii convingi totusi, pe ei, pe regele lor (ma refer la presedintele tarii aici), pe tot boborul pacatos, eventual si pe animalele lor de povara, sa se-mbrace in sac si sa-si puna cenusa in cap. Ei, daca faci asta... jos palaria!
Reply With Quote
  #139  
Vechi 28.07.2012, 17:57:39
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
dar cu cei din acesta lume de jos in care traim cu totii (ma refer la ierarhii corupti) ce facem? Ii lasam in continuare sa ne pastoreasca? Uite ce spune Arhiereul Cel Ceresc:
"Luminătorul trupului este ochiul tău. Când ochiul tău este curat, atunci tot trupul tău e luminat; dar când ochiul tău e rău, atunci și trupul tău e întunecat". (Luca 11:34)
Iar daca comparam ochiul cu ierahul (si nu cred ca gresec deoarece Hristos a spus despre apostoli: VOI sunteti LUMINA LUMII-Matei 5:14) iar acesta este luminatorul Bisericii, iar daca el este rau si corupt...unde ajungem? Arhiereul Ceresc spune ca INTREG TRUPUL va fi intunecat datorita ochiului rau, iar NOI prietene facem parte din trupul Bisericii.
Pai ti-a spus Ioan Cezar foarte bine, ne rugam pentru ei. Avem datoria crestineasca sa ne rugam pentru ei si in particular, nu doar la slujbele Bisericii.
Doar nu ai vrea sa mergem sa ii luam de barba?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #140  
Vechi 28.07.2012, 19:44:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
dar daca ierarhii sunt corupti atunci CE NE FACEM? NU TREBUIE sa luam atitudine? Ierarhul din episcopia din care fac eu parte (Ep. Buzaului si a Vrancei) ESTE CORUPT. E un adevarat despot. A colaborat si cu fosta securitate. Acum e PSD-ist (se putea altfel?), le face si campanie electorala. Trebuie sa ascundem "aceste fapte crestinesti" ale ierarhului sub pres?
PS: toate acestea le stiu de la unii prieteni preoti si de la unii fosti elevi ai Seminarului Teologic din Buzau. Am si o colega de serviciu sotie de preot, asa ca stiu foarte bine situatia din episcopie si cat de "bun" este actualul arhiepiscop
Stii cum se cheama la spovedanie , "telefonul fara fir", nu?

Da' banuiesc ca asta n-ai sa o treci pe lista.

Last edited by AlinB; 28.07.2012 at 19:47:23.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ciocolota ROM si noul ei aspect Delirul Generalitati 45 06.10.2010 05:25:01
Pseudo-gene care nu sunt deloc pseudo flying Teologie si Stiinta 0 17.07.2010 08:09:32
De ce toate acele activități grotești... ca aspect Bunl Despre Biserica Ortodoxa in general 8 10.01.2010 18:26:35
Implicarea sociala a Bisericii iosif Despre Biserica Ortodoxa in general 52 05.03.2008 18:10:19
politica nicoletajuravle Generalitati 76 20.05.2007 18:00:26