Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 14.12.2009, 19:32:11
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tazy74 Vezi mesajul
Am gasit asta pe un blog si mi se pare ca noi creștinii ortodocși nu citim cu mare atentie cărțile pe care editorii ni le bagă sub nas. Vă invit să citiți cu atenție acest articol http://nihilsinedeo.4sql.net/2009/08...menism-ascuns/ mai apoi am observat că editorul blogului a mai postat si niste completari cu foarte multe citate din Sfinții Parinți dar si un citat din Sf. Ioan Iacob Românul (Sfântul nostru din pustia Hozevei), citate referitoare la ecumenism și la inceputurile lui adică la schimbarea calendarului făcută de PATRIARHUL MASON, ELIE MIRON CRISTEA. De adevărata credintă a "MARILOR DUHOVNICI" incep sa ma lamuresc încetul cu încetul. Mare duhovnic poate fi considerat si Sfant Parintele Arsenie Boca de care se pare că sinodalii din DEALUL PATRIARHIEI nu au prea auzit sau de Sf. Mucenic VALERIU GAFENCU. Așa cu nu au auzit nici de ereticii NICOLAE CORNEANU sau SOFRONIE DRINCEC. Iar ca o concluzie vă invit să citiți un studiu al parintelui DAN BĂDULESCU referitor la minciuna calendarului GREGORIAN
http://nihilsinedeo.4sql.net/2009/11...ade-ecumenice/ iar aici la stadiul în care ne aflăm http://hristofor.wordpress.com/2009/...iel-samd-foto/
Lectură plăcută

Pute a prozelitism stilist dar...

Vorbind de Sfantul Ioan Iacob Romanul, "presupus" stilist, citeste aici:

http://www.crucea.ro/2009/07/08/sf-i...nala-din-1952/

El a tinut de Patriarhia Romana pana la moarte, nu a tinut de nici o grupare vechi-calendarista.

Referitor la Corneanu de ce il judeci? Si Sfintii au gresit, vezi Sfantul Gherasim de la Iordan, care a fost o buna vreme arian si a dus in ratacire zeci de calugari, dar pana la urma s'a intors la Dreapta Credinta.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 14.12.2009, 19:36:16
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Referitor la Corneanu de ce il judeci? Si Sfintii au gresit, vezi Sfantul Gherasim de la Iordan, care a fost o buna vreme arian si a dus in ratacire zeci de calugari, dar pana la urma s'a intors la Dreapta Credinta.
Bravo Antonio, vad ca ai devenit mai bland ;-) Ma bucur. Da, Mitr. Corneanu a gresit, dar nju trebuie facut atata az, a fost cu intentie buna si a recunoscut si el ca nu a facut bine.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #133  
Vechi 15.12.2009, 00:28:04
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Bravo Antonio, vad ca ai devenit mai bland ;-) Ma bucur. Da, Mitr. Corneanu a gresit, dar nju trebuie facut atata az, a fost cu intentie buna si a recunoscut si el ca nu a facut bine.
Unde si cand a recunoscut, Fani?!? Nu am auzit sa se pronuntat in acest sens decat evaziv: "Deocamdata..."
Reply With Quote
  #134  
Vechi 15.12.2009, 01:16:58
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Pute a prozelitism stilist dar...

Vorbind de Sfantul Ioan Iacob Romanul, "presupus" stilist, citeste aici:

http://www.crucea.ro/2009/07/08/sf-i...nala-din-1952/

El a tinut de Patriarhia Romana pana la moarte, nu a tinut de nici o grupare vechi-calendarista.

Referitor la Corneanu de ce il judeci? Si Sfintii au gresit, vezi Sfantul Gherasim de la Iordan, care a fost o buna vreme arian si a dus in ratacire zeci de calugari, dar pana la urma s'a intors la Dreapta Credinta.
"Cind erai" stilist aveai mai multa decenta.

Sf. Ioan Iacob Hozevitul nu a fost stilist, ci zelot, asa ca si cei din Athos care nu comemoreaza Patriarhul eretic. El nu a slujit niciodata dupa Stilul Nou (nici atunci cind tinea de manastirea romanesca din Tara Sfinta), iar cind Patriarhul Nicodim a murit in 1948 a refuzat sa-i faca slujbe de pomenire pentru 40 de zile dupa cum e datina la moartea unui patriarh, tocmai din cauza ca acela a persecutat stilistii in Romania.

Spui ca a fost cu Patriarhia Romana pina la moarte, dar scrisoarea la care faci trimitere este chiar scrisoarea de “adio”. In 1952, dupa ani de necazuri a intrat in Manastirea Sf. Gheorghe din Valea Hozeva a Patriarhiei Ierusalimului. Un an mai tirziu s-a mutat in chilia schitului Sf. Ana din apropiere. A fost ingropat acolo, iar 20 de ani mai tirziu a fost dezhumat la insistenta si cu sprijinul “stilistilor” din America, iar trupul neputrezit ii odihneste si astazi tot acolo, la manastirea de la Hozeva.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 15.12.2009, 01:20:18
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Bravo Antonio, vad ca ai devenit mai bland ;-) Ma bucur. Da, Mitr. Corneanu a gresit, dar nju trebuie facut atata az, a fost cu intentie buna si a recunoscut si el ca nu a facut bine.
Cind nu spui adevarul se cheama ca minti?
Preasfinția voastră, vă simțiți nevinovat?

„Da, în mod absolut. Acum furtuna a trecut. Cred că, pe moment, totul s-a terminat. Cel puțin așa sper".

Dar gestul rămâne.

„A, da. Gestul rămâne. Nu mă pocăiesc. Nu am comis o crimă".
(Interviu in revista italiana Il Regno, nr. 16/2008 si tradus in Lumea Credintei)
Reply With Quote
  #136  
Vechi 15.12.2009, 09:26:19
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Cind nu spui adevarul se cheama ca minti?
Preasfinția voastră, vă simțiți nevinovat?

„Da, în mod absolut. Acum furtuna a trecut. Cred că, pe moment, totul s-a terminat. Cel puțin așa sper".

Dar gestul rămâne.

„A, da. Gestul rămâne. Nu mă pocăiesc. Nu am comis o crimă".
(Interviu in revista italiana Il Regno, nr. 16/2008 si tradus in Lumea Credintei)
OK. Merci pentru informatie.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #137  
Vechi 15.12.2009, 10:11:36
Monachos Monachos is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2009
Mesaje: 39
Implicit

Si totusi, care e crima?
Poate ca inainte sa injuram catolicismul ar trebui sa ne ocupam de proprii credinciosi care se duc la catolici, sau trec la catolici sau pe la mai stiu eu ce secte. In schimb o dam cu regulile si canoanele. F bine, ele trebuie respectate, dar nu sa faci din rigorismul legalist dumnezeul vietii tale pentru ca nu rigorismul te mantuieste!
Reply With Quote
  #138  
Vechi 15.12.2009, 19:08:42
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
"Cind erai" stilist aveai mai multa decenta.
Bine fratele meu!

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Sf. Ioan Iacob Hozevitul nu a fost stilist, ci zelot, asa ca si cei din Athos care nu comemoreaza Patriarhul eretic. El nu a slujit niciodata dupa Stilul Nou (nici atunci cind tinea de manastirea romanesca din Tara Sfinta), iar cind Patriarhul Nicodim a murit in 1948 a refuzat sa-i faca slujbe de pomenire pentru 40 de zile dupa cum e datina la moartea unui patriarh, tocmai din cauza ca acela a persecutat stilistii in Romania.
Ai dreptate!



Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Spui ca a fost cu Patriarhia Romana pina la moarte, dar scrisoarea la care faci trimitere este chiar scrisoarea de “adio”. In 1952, dupa ani de necazuri a intrat in Manastirea Sf. Gheorghe din Valea Hozeva a Patriarhiei Ierusalimului. Un an mai tirziu s-a mutat in chilia schitului Sf. Ana din apropiere. A fost ingropat acolo, iar 20 de ani mai tirziu a fost dezhumat la insistenta si cu sprijinul “stilistilor” din America, iar trupul neputrezit ii odihneste si astazi tot acolo, la manastirea de la Hozeva.
Eu cred ca n'ai citit scrisoarea. Nu inteleg cum ai ajuns tu la concluzia de "adio". Ceva mai "clar" nu ai? Undeva unde sa scrie clar ca nu'l mai comemoreaza pe Patriarh sau, ca BOR nu mai are Har!
Reply With Quote
  #139  
Vechi 15.12.2009, 20:25:31
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Monachos Vezi mesajul
Si totusi, care e crima?
Poate ca inainte sa injuram catolicismul ar trebui sa ne ocupam de proprii credinciosi care se duc la catolici, sau trec la catolici sau pe la mai stiu eu ce secte. In schimb o dam cu regulile si canoanele. F bine, ele trebuie respectate, dar nu sa faci din rigorismul legalist dumnezeul vietii tale pentru ca nu rigorismul te mantuieste!
Explicatia e simpla. Asa cum printr-unul a intrat palma in Ortodoxie
(Sf. Nicolae care l-a palmuit pe Arie), acum toti se simt indreptatiti
sa dea palme. E mai usor decat lucru cu dragostea. Mai omenesc.
Sf. Nicolae era indreptatit sa dea o palma lui Arie pentru ca Arie era
in interiorul Bisericii si vroia sa schimbe dogmele. Acum toti se cred
indreptatiti sa manuiasca palosul greu al anatemelor si afurisenilor.
Cred ca e o idee buna sa deschidem un trend cu intrebarea de ce
ne parasesc unii credinciosi? N-am putea preveni, mai bine decat sa-i
bestelim pe urma?
Iertare.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #140  
Vechi 16.12.2009, 03:50:21
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Eu cred ca n'ai citit scrisoarea. Nu inteleg cum ai ajuns tu la concluzia de "adio". Ceva mai "clar" nu ai? Undeva unde sa scrie clar ca nu'l mai comemoreaza pe Patriarh sau, ca BOR nu mai are Har!
Ba da, am citit-o, dar n-am inteles in ce fel iti sustine scrisoarea afirmatia ca Sfintul Ioan Iacob a fost cu Patriarhia Romana pina la moarte. In 1952, odata cu plecarea la Hozeva a intrat sub jurisdictia Patriarhiei Ierusalimului.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 21:26:13
Catolicismul si ecumenismul MariaB Biserica Romano-Catolica 115 18.08.2013 20:21:58
Ecumenismul MadalinS Generalitati 0 30.09.2007 04:12:34
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 17:46:17