Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 19.06.2009, 16:12:02
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si la noi la tv Vasi, avem astfel de stiri..nu ducem lipsa de prostie si ingratitudine. De becalizare si sexi brailence, de manelisti si prost crescuti ce injura la tot pasul.. dar avem si oamnei blanzi. Oameni capabili sa zambeasca desi nu stau pe roze, oamnei ce-si impart cu bucurie blidul de mancare chiar daca a doua zi...nu mai au ce pune pe masa. Parerea mea este ca daca inima nu iti este in randuiala, oriunde vei fi in lume, vesnic esti nemultumit. Asa cum melcul isi cara cochilia mereu dupa sine ...asa si cel mandru isi cara dupa sine nemultumirile, oriunde ar fi...
Anca, te astept la Focsani cand vii in RO..sa iti fac cunostinta cu cativa oameni ce inca stiu sa zambeasca..
Reply With Quote
  #132  
Vechi 19.06.2009, 16:16:05
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
. Noi vorbim de ea doar spatial. Spunem ca suntem departe unii de altii spatial. Este dureros ca nu suntem impreuna si spatial unii cu altii, dar cel mai dureros in ziua de astazi e ca desi suntem unul langa altul spatial, suntem foarte departe unul de altul spiritual. Asa ca "strainatatea" cea mai dureroasa e cea din propria tara, unde semenii au devenit niste straini.
Cata dreptate ai Costel.. e dureros sa vezi cum am ajuns...cata dreptate ai...
Reply With Quote
  #133  
Vechi 19.06.2009, 16:43:27
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Si la noi la tv Vasi, avem astfel de stiri..nu ducem lipsa de prostie si ingratitudine. De becalizare si sexi brailence, de manelisti si prost crescuti ce injura la tot pasul.. dar avem si oamnei blanzi. Oameni capabili sa zambeasca desi nu stau pe roze, oamnei ce-si impart cu bucurie blidul de mancare chiar daca a doua zi...nu mai au ce pune pe masa. Parerea mea este ca daca inima nu iti este in randuiala, oriunde vei fi in lume, vesnic esti nemultumit. Asa cum melcul isi cara cochilia mereu dupa sine ...asa si cel mandru isi cara dupa sine nemultumirile, oriunde ar fi...
Anca, te astept la Focsani cand vii in RO..sa iti fac cunostinta cu cativa oameni ce inca stiu sa zambeasca..
Se intelege Jenica ca si aici sint oameni de omenie gata sa ajute,blinzi cu zimbet pe buze, multe asociatii de caritate,la orice biserica gasesti un colitisor de donatii (food)apoi se duc la casele de batrini la copii orfani etc.....sint si multe lucruri bune ca oriunde. Nu ma pling multumesc Domnului de toate dar vreau sa spun locul unde am crescut si trait o vreme cu bune si rele, nu se poate uita,si daca ma gindesc bine nu am dus-o rau nici in Romania ca am emigrat a fost un motiv bine definit, acum i-au viata asa cum e si nadejdea la Domnul in schimb nu imi ponegresc Tara mea.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #134  
Vechi 19.06.2009, 17:15:50
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
in schimb nu imi ponegresc Tara mea.
Asta inseamna sa fii OM, Vasi.
Cand aveti timp rasfoiti acest link.
http://www.fundatiadinupatriciu.ro/ro
Este vorba despre o fundatie ce ajuta concret copii buni dar saraci. Pe acesti copii (care fie voba intre noi au castigat f. multe premii in lumea intreaga!! vezi link: http://www.fundatiadinupatriciu.ro/r...nu_patriciu-23 ) nu ii cunoastem, dar...sa nu uitam ca.. atunci cand ponegrim Romania si pe ei ii ponegrim..si pe marii nostri duhovnici..si pe savanti si pe poeti..si pe multi multi altii.. De ce oare nu putem vedea si partea buna? De ce ne cramponam mereu doar de ce e rau si umilitor? Nu spun sa negam sau sa ascundem..vreau doar sa fim corecti fata de noi insine si fata de cei ce poarta pe umerii lor rusinea hotilor si a violatorilor..dar, o fac cu demnitate si speranta ca prin jertfa lor se va schimba ceva in tara asta. Dar ei jertfesc, incepand cu ei ..nu stau spectatori nici nu arunca cu pietere de pe margine..ci fac ceva, atat cat pot in dreptul lor.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 19.06.2009, 17:21:41
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Anca, te astept la Focsani cand vii in RO..sa iti fac cunostinta cu cativa oameni ce inca stiu sa zambeasca..
Multumesc, Jenica; negresit voi veni. Cunosc si eu destui oameni care zambesc; eu merg si prin partile Timisoarei, si acolo oamenii sunt f calzi si primitori; dar eu am vorbit de perioada de dinainte de revolutie, cand era cam greu sa mai zambesti sub apasarea lipsurilor... sau de oamenii stresati ai zilelor noastre. Putem avea si noi o zi mai proasta; sa-i intelegem deci si pe ei, in masura in care nu si-au facut un obicei de a fi acri si nepoliticosi...
Sper ca sunt mai multi oameni, nu doar cativa, care stiu sa zambeasca in Romania de astazi.
Reply With Quote
  #136  
Vechi 19.06.2009, 17:21:55
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Asta inseamna sa fii OM, Vasi.
Cand aveti timp rasfoiti acest link.
http://www.fundatiadinupatriciu.ro/ro
Este vorba despre o fundatie ce ajuta concret copii buni dar saraci. Pe acesti copii (care fie voba intre noi au castigat f. multe premii in lumea intreaga!! vezi link: http://www.fundatiadinupatriciu.ro/r...nu_patriciu-23 ) nu ii cunoastem, dar...sa nu uitam ca.. atunci cand ponegrim Romania si pe ei ii ponegrim..si pe marii nostri duhovnici..si pe savanti si pe poeti..si pe multi multi altii.. De ce oare nu putem vedea si partea buna? De ce ne cramponam mereu doar de ce e rau si umilitor? Nu spun sa negam sau sa ascundem..vreau doar sa fim corecti fata de noi insine si fata de cei ce poarta pe umerii lor rusinea hotilor si a violatorilor..dar, o fac cu demnitate si speranta ca prin jertfa lor se va schimba ceva in tara asta. Dar ei jertfesc, incepand cu ei ..nu stau spectatori nici nu arunca cu pietere de pe margine..ci fac ceva, atat cat pot in dreptul lor.
Da, asa suntem, din cauza pacatelor.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 19.06.2009, 17:29:13
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

MarinaAlca tot nu mi-ai raspuns de ce nu te intorci.
Iti spun eu de ce nu o faci. Nu traiesti nici cu istoria nici cu geniile Romaniei si nici cu muntii sau apele noastre care nu vor sa curga inafara (ci vor sa ne intoxice numai pe noi) ci traiesti (daca t-ai intoarce) cu oamenii de astazi ai Romaniei, plini de ifose, de tifna, de comentarii si prea putin dispusi sa chiar faca ceva! E prea greu de trait in Romania si daca ai gustat din normalitatea vietii devine imposibil!
Hai sa ne gidilam cu totii pe burta si sa decidem ca sintem buricul pamintului!
Reply With Quote
  #138  
Vechi 19.06.2009, 18:30:02
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Asta inseamna sa fii OM, Vasi.
Cand aveti timp rasfoiti acest link.
http://www.fundatiadinupatriciu.ro/ro
Este vorba despre o fundatie ce ajuta concret copii buni dar saraci. Pe acesti copii (care fie voba intre noi au castigat f. multe premii in lumea intreaga!! vezi link: http://www.fundatiadinupatriciu.ro/r...nu_patriciu-23 ) nu ii cunoastem, dar...sa nu uitam ca.. atunci cand ponegrim Romania si pe ei ii ponegrim..si pe marii nostri duhovnici..si pe savanti si pe poeti..si pe multi multi altii.. De ce oare nu putem vedea si partea buna? De ce ne cramponam mereu doar de ce e rau si umilitor? Nu spun sa negam sau sa ascundem..vreau doar sa fim corecti fata de noi insine si fata de cei ce poarta pe umerii lor rusinea hotilor si a violatorilor..dar, o fac cu demnitate si speranta ca prin jertfa lor se va schimba ceva in tara asta. Dar ei jertfesc, incepand cu ei ..nu stau spectatori nici nu arunca cu pietere de pe margine..ci fac ceva, atat cat pot in dreptul lor.
Cum de ce, Jenica? Pai, noi nu mai suntem romanii aceia saraci, ci am adunat o bruma de agoniseala, am fost rasfatati de nivelul de trai al altora, cu care ne-am obisnuit, si nu ne mai putem considera cu adevarat romani, devreme ce incercam din rasputeri sa ne integram in alta lume, cea vestica, superioara, care corespunde intru totul ego-ului nostru.
Culmea e ca la Judecata vom fi judecati impreuna cu romanii.
In vest de Romania nu se prea cunoaste cuvantul smerenie, asa ca de unde... Aici, dimpotriva trebuie sa stii sa te vinzi cat mai bine, sa te lauzi si sa te supraapreciezi, ca sa te angajeze o firma.
Sper ca imi sesizati ironia; mi-am permis si eu o data.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 19.06.2009, 18:40:19
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
MarinaAlca tot nu mi-ai raspuns de ce nu te intorci.
Iti spun eu de ce nu o faci. Nu traiesti nici cu istoria nici cu geniile Romaniei si nici cu muntii sau apele noastre care nu vor sa curga inafara (ci vor sa ne intoxice numai pe noi) ci traiesti (daca t-ai intoarce) cu oamenii de astazi ai Romaniei, plini de ifose, de tifna, de comentarii si prea putin dispusi sa chiar faca ceva! E prea greu de trait in Romania si daca ai gustat din normalitatea vietii devine imposibil!
Hai sa ne gidilam cu totii pe burta si sa decidem ca sintem buricul pamintului!
E adevarat ca in anumite cercuri oamenii sunt cu ifose, pentru ca au dat de bani, caci cu cat esti mai sus, spaga e mai mare, mai ales printre medici. Dar acestia nu reprezinta majoritatea. Si patura de mijloc are mai mult acum, chiar daca se plang; eu vad diferente in bine de la data la data, cand merg in vizita. Chiar buricul pamantului nu putem fi, ca prin Romania trece paralela 45, nu ecuatorul.
Reply With Quote
  #140  
Vechi 19.06.2009, 19:32:52
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
E adevarat ca in anumite cercuri oamenii sunt cu ifose, pentru ca au dat de bani, caci cu cat esti mai sus, spaga e mai mare, mai ales printre medici. Dar acestia nu reprezinta majoritatea. Si patura de mijloc are mai mult acum, chiar daca se plang; eu vad diferente in bine de la data la data, cand merg in vizita. Chiar buricul pamantului nu putem fi, ca prin Romania trece paralela 45, nu ecuatorul.
Ce dragut! cu Ecuatorul...
La noi in tarisoara e inca foarte vie morala unei anecdote... In iad erau fel de de fel de responsabili, pe natiuni. Toti munceau din greu sa-i afunde pe cei ajunsi acolo in cazane. Cel de la cazanul cu romani statea linistit, fuma, isi bea wisky-ul in tihna. Ceilalti, invidiosi, il intrebara cum face de o duce asa bine... "Simplu... Cum incearca sa scoata unul capul, ceilalti il trag repede la fund."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaminte pentru cei din strainatate Va_iubesc Umanitare 9 07.01.2010 02:03:50
Pentru romanii din strainatate, si nu numai! simona Stiri, actualitati, anunturi 2 24.10.2009 12:25:23
23 canale romanesti pentru cei din strainatate patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 4 10.08.2009 19:26:26
Pentru romanii aflati in strainatate- pensii patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 7 19.02.2009 06:31:42
Radio-Romania pentru cei din strainatate patinina34 Stiri, actualitati, anunturi 0 25.01.2009 06:26:08