Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 04.05.2011, 22:39:40
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
foarte putini ecumenisti (adica sa fie catolici care sa aprecieze neoprotestantii).
Nu știu dacă sunt ecumenist sau nu. Dacă e vorba să îmi doresc ceea ce și-a dorit și Cristos, și anume ca "toți să fie una", atunci sunt foarte ecumenist și aceasta este chiar misiunea Bisericii Catolice, cu precădere a Papei.
Poate să vă pară surprinzător, dar eu îi apreciez foarte mult pe neoprotestanți. Desigur, nu pe toți, dar pe mulți de pe acest forum îi apreciez. Spre exemplu, pe neoprotestanta Dorina o apreciez foarte mult. Și pe protestantul al cărui username actual este Scotland the Brave îl apreciez mult, am fost onorat să-i găzduiesc un articol pe situl meu catolic și, când citesc ceva scris de el, mă simt câștigat.

Desigur, întrebarea dacă îi apreciez nu pe (neo)protestanți, ci (neo)protestantismul cere un răspuns mai nuanțat un pic. Dar cred că da, (neo)protestantismul poate fi, uneori, un vehicul de salvare, așa cum și ortodoxismul poate fi. Ca să dau un singur exemplu: multe suflete cred că și-au găsit salvarea datorită Botezului administrat de ortodocși și de (neo)protestanți.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #132  
Vechi 04.05.2011, 22:49:02
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Uf, eu sunt mahnita de ce aud. Imi pare rau ca pleci din BO. Sa deie Dumnezeu sa te mantuiesti insa!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
  #133  
Vechi 04.05.2011, 22:50:57
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dar de ce nu aplicați același argument și invers ? Pentru ce cântăriți cu două măsuri ? Oare pe atâtea "fluvii de topice" nu s-a făcut adesea cea mai greșită confuzie între catolicism și starea catolicilor ? De ce "judecati o invatatura aplicand nu criteriul Adevarului, ci dupa starea imperfecta in curs de desfasurare a oamenilor care o practica", pentru ca să folosesc exact cuvintele dv ?
Ați cunoscut catolici căldicei, înseamnă că e căldicel catolicismul ? Ați auzit de preoți pederaști, înseamnă că pederastia este lăudată de catolicism ? Etc.



Dar de ce, presupunând că ați întâlnit până acum o minoritate de catolici care vă apar ca lichele, vă prefaceți că religia catolică nu a dat sfinți și martiri ? De ce "nu vă uimiți" de ei și nu sunt buni de "recunoscut după roade" ?


Înțeleg că nu vă plac unii catolici, dar cu CATOLICISMUL ce aveți ? Răsturnarea întrebării e foarte îndreptățită, fiindcă dv o întrebați pe Doriana: oare chiar nu vedeți că Doriana nu a avut mare lucru contra ortodoxiei, pe când atâția de pe forum au împotriva (neo)protestantismului ?


Interesant ca va legati de mine. Eu nu ma definesc prin contrast cu ceva, ci prin identificare cu ALTCEVA, nu sunt impotriva a ceva, ci sunt Pro Altceva, adica Pro Ortodoxia. Tot ce e in afara ortodoxiei, se exclude singur.

Eventual sa-mi dati vreun link din care reiese ca nu-mi plac persoanele (catolici, protestanti, atei, whatever) si in care afirm altceva decat zice Ortodoxia.

De ce o intrebasem pe Doriana? Pt. ca pana acum o percepusem ca o persoana cu nelamuriri care cauta sa inteleaga ce-i cu Ortodoxia dar se poticneste mereu de cum o inteleg ortodocsii imperfecti.

Insa m-a frapat mesajul ei de bun venit in AFARA ORTODOXIEI!!
„Noesissa, bine ai venit in randul celor de alta religie decat cea ortodoxa”

Retineti! Nu-i spune „bun venit in catolicism" (nici nu are cum), ci mesajul ei ar suna cam asa: „bine ca ai scapat de aia!”
Deci cine are dublu standard si masuri duble?

De aceea am si adresat np o intrebare: N-am inteles niciodata cum de sustin neortodocsii (care au auzit de ortodoxie) ca pot fi mantuiti cam in orice confesiune, dar ei totusi avand Ortodoxia la indemana, TOCMAI pe asta o ocolesc, tocmai pe asta n-o aprofundeaza.
In Ortodoxie de ce nu puteti fi mantuiti dragi neo protestanti? Cum de pt. voi, Dumnezeu e lucrator in orice confesiune dar TOCMAI in Ortodoxie, voi personal nu v-ati putea mantui?”

inca n-am primit un raspuns, dar nu ma grabesc.
En eirini proerhomen
  #134  
Vechi 04.05.2011, 22:52:34
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Loc de dat cu capul :)

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
De aversiune generala ( cu cateva exceptii), mai mult sau mai putin exprimata, fata de persoana care a dezertat?
In lumea credintei,desi nu se spune cu voce tare,a fost,este si va fi un razboi in toata regula doamna.Din motive necunoscute,Dumnezeu decide sa ne nastem in tabere diferite.Asta cu exceptia situatiei in care exista oameni care hotarasc singuri unde sa se nasca.Ma refer aici strict la cei nascuti intr-o credinta.

Unul nascut in protestantism,crescut acolo,educat acolo,cu mentalitatea de acolo va fi influentat de toti acesti factori.Valabil pentru toate confesiunile.Sansele lui de a descoperi o alta credinta sunt relativ reduse daca nu intra in contact cu ea,daca nu aude de ea sau daca nu vrea Cel de Sus asa in mod expres.Mai este varianta ca il amageste necuratu da asta este explicatia standard.Prin urmare,educat fiind asa,va crede mereu ca dreptatea este a lui.Valabil pentru toti.As lua un copil mic de ortodox sa spunem,botezat,si l-as duce intr-un trib de berberi.Peste 20 de ani de stat intre ei,la cine credeti (cu exceptia situatiei in care Cel de Sus vrea altfel) ca se va inchina si in ce mod?Valabil pentru toti.

Oricine plecare dintr-o confesiune in alta,si am vazut asta peste tot,este perceputa ca o tradare.Motivul nu este asa de complicat.Fiecare spune ca nu exista decat credinta sa dpdv al Adevarului continut.Deci daca cineva pleca ori este amagit de dracu ori a gasit altceva.Nu poti gasi altceva daca stii ca doar tu detii adevarul.Un gand perfid ca un sarpe isi face loc:,,Dar oare ce a gasit acolo de a plecat?Sigur Satana l-a amagit".La absolut toti am vazut aceiasi gandire.Consecintele?Este foarte simplu.

Suntem toti adversari,unii fara voie,fiecare luptand sub steagul lui.Marele miracol este ca inca mai exista rare momente cand mai putem vorbi.In rest ar trebui sa punem sarma ghimpata,fiecare in tabara lui,si nici macar in gluma sa nu spui despre ceilalti.Traim intr-o groaznica ipocrizie.Nimeni nu vrea sa-l accepte,decat rar,pe celalalt intrucat si celalalt spune ca detine ce stii ca doar tu detii.Deci nu se poate sa aiba toata lumea dreptate,dupa logica umana.Ce crede Dumnezeu este o alta problema.

Exista o certa si evidenta incompatibilitate intre confesiunile crestine si prin urmare consider ecumenismul de fatada si perfid un cretinism feroce.Pe cel sincer il consider o utopie.Nu ne vom intelege niciodata pentru ca suntem diferiti si intelegem diferit,si nu este in totalitate vina fiecaruia pt acesta situatie.Daca ma nasteam in Pakistan acum poate stateam cu 3 kg de dinamita legate pe piept si citeam din Coran.Dar nu m-am nascut in Pakistan.A vrut Cel de Sus altfel,nu eu.Este ortodoxismul singura credinta crestina corecta,adevarata,cum vreti dvs?De ce nu?Asta insa nu va determina venirea celorlati in ea.Unii,foarte multi,mai ales din Vest,nici nu au auzit de ea.De unde sa auda ?Nici Cel de Sus nu a considerat pana acum ca ar fi cazul sa ii lumineze pe toti sa se incoloneze spre Rasarit.Poate sunt predestinati :) spre Iad,cine stie.

Pe scurt:nu ne vom mantui toti.Cu asta cred ca suntem toti de acord.Nimeni nu stie exact cine se va mantui.Si cu asta cred ca suntem toti de acord.Toti spera sa se mantuiasca.Decizia finala nu ne apartine.Suntem si cu asta toti de acord?Atunci este bine,macar avem o limita la care ne oprim.

Am si eu o intrebare de final.Am vazut imagini cu un trib primitiv din jungla amazoniana.Traiesc precum in epoca de piatra,se inchina la tunete.Daca iei unul de acolo si vin la el cate un reprezentant din fiecare credinta a lumii si isi expuna doctrina>bastinasul cum va alege?

a).confuz,va ramine la credinta lui.
b).va alege la nimereala alta credinta
c).va alege conform propriei sale judecati
d).va alege in functie de care reprezentant este mai convingator
e).il lumineaza Dumnezeu.

Daca nu se aplica varianta (e) cu privire la acesta alegere se va mantui sau nu?

Trebuia sa spun o prostie in seara asta asa ca am zis sa-mi fac norma.Liber la dat cu rosii in mine dar sa stiti ca s-au cam scumpit :)

Last edited by Scotland The Brave; 04.05.2011 at 22:58:24.
  #135  
Vechi 04.05.2011, 23:05:54
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31;358793

Insa m-a frapat mesajul ei de bun venit in AFARA ORTODOXIEI!!
[B
„Noesissa, bine ai venit in randul celor de alta religie decat cea ortodoxa”[/b]

Retineti! Nu-i spune „bun venit in catolicism" (nici nu are cum), ci mesajul ei ar suna cam asa: „bine ca ai scapat de aia!”


Asta imi aminteste de toamna lui 2009...eram in gara Haydar Pașa ( Istanbul-Asia) asteptand trenul spre Ankara. Erau 4 ore pana la plecare si am intrat in vorba cu niste tineri care de asemenea asteptau. Fascinati de faptul ca eram straina am inceput sa vorbim despre religie ( in masura in care cunostintele de turca imi permiteau). Toti ( 2 tineri si o tanara) au ajuns la concluzia ca gandim la fel si incercau sa ma convinga sa trec la islam ( mai in gluma mai in serios). Eu un singur lucru le-am spus : asa cum nu-ti poti schimba mama tot la fel nu-ti poti schimba religia.
  #136  
Vechi 04.05.2011, 23:09:31
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Asta, cu părinții și celelalte rude, este o mică problemă care se ridică celui care se convertește. Spun "mică" fiindcă între ce ne impulsionează Duhul Sfânt să facem și "nu"-ul familiei alegerea nu poate fi decât una. Și totuși, faptul că o convertire îi poate mâhni pe cei din familie e un lucru cu care proaspătul convertit trebuie să se obișnuiască și trebuie să caute o strategie pentru asta. Îmi aduc aminte că tatăl meu, care era și este convins că Dumnezeu a fost un comandant al unei misiuni intergalactice care ne-a vizitat pământul în vremuri preistorice, iar Isus un om cu puteri paranormale inițiat în India, a primit foarte prost convertirea mea. Cum adică, să las eu "ortodoxia noastră" ?
Doamne fereste sa iti vina copilul acasa si sa iti spuna ca se leapada de credinta in care s-a nascut si a trait si ca se duce la nu stiu ce .... (era sa scriu o confesiune, dar sa nu se supere careva) din cucuietii din deal! Ar mai fi doar o "mica" problema?

Sau daca ti-ar spune copilul ca vrea sa treaca la ortodocsi, cum ai reactiona?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
  #137  
Vechi 04.05.2011, 23:23:24
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Doamne fereste sa iti vina copilul acasa si sa iti spuna ca se leapada de credinta in care s-a nascut si a trait si ca se duce la nu stiu ce .... (era sa scriu o confesiune, dar sa nu se supere careva) din cucuietii din deal! Ar mai fi doar o "mica" problema?

Sau daca ti-ar spune copilul ca vrea sa treaca la ortodocsi, cum ai reactiona?
Dacă fiul meu s-ar decide să se încorporeze într-o comunitate schismatică, mi-ar părea rău, mi-aș face un examen de conștiință să văd unde am greșit, m-aș ruga pentru sufletul lui. Dar, în mod sigur nu l-aș înjura, nu aș spune că e trădător, nu aș spune că nu a cunoscut catolicismul decât superficial. Aș aștepta, cu dragoste și răbdare să se întoarcă și, pentru el, aș tăia vițelul cel gras.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #138  
Vechi 04.05.2011, 23:27:18
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dacă fiul meu s-ar decide să se încorporeze într-o comunitate schismatică, mi-ar părea rău, mi-aș face un examen de conștiință să văd unde am greșit, m-aș ruga pentru sufletul lui. Dar, în mod sigur nu l-aș înjura, nu aș spune că e trădător, nu aș spune că nu a cunoscut catolicismul decât superficial. Aș aștepta, cu dragoste și răbdare să se întoarcă și, pentru el, aș tăia vițelul cel gras.
Dar daca s-ar lauda cu asta, cu scopul de a-i convinge si pe ceilalti frati sa-l urmeze?
  #139  
Vechi 04.05.2011, 23:27:32
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Insa m-a frapat mesajul ei de bun venit in AFARA ORTODOXIEI!!
„Noesissa, bine ai venit in randul celor de alta religie decat cea ortodoxa”
Așa cum am perceput eu, prin acest mesaj Doriana îi transmite Noesiseei gândul că e cazul să se aștepte la a încasa scuipați în obraji. Desfășurarea ulterioară a topicului i-a dat dreptate. Spre lauda ei, Noesisaa (ca și Dorina) nu știu dacă a ajuns până la a întoarce și celălalt obraz, dar nu a scuipat la rândul ei.

@Delia: Nu am sesizat ca Noesisaa să se fi lăudat cu religia la care a simțit chemare. Nici că ar avea scopul de a "corupe dreptmăritori". A răspuns la întrebări. Nu trebuia ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
  #140  
Vechi 04.05.2011, 23:44:16
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Așa cum am perceput eu, prin acest mesaj Doriana îi transmite Noesiseei gândul că e cazul să se aștepte la a încasa scuipați în obraji. Desfășurarea ulterioară a topicului i-a dat dreptate. Spre lauda ei, Noesisaa (ca și Dorina) nu știu dacă a ajuns până la a întoarce și celălalt obraz, dar nu a scuipat la rândul ei.

@Delia: Nu am sesizat ca Noesisaa să se fi lăudat cu religia la care a simțit chemare. Nici că ar avea scopul de a "corupe dreptmăritori". A răspuns la întrebări. Nu trebuia ?

Ultima intrebare e pt. mine sau pt. Iana?

Mesajul de bun venit are doua parti. A doua parte am inteles-o la fel ca dvs.
Insa ca ortodoxa, nu am putut sa nu sesizez in prima parte a mesajului o oarecare jubilatie.
De aceea, va intreb: Eu nu trebuia s-o intreb pe Doriana ca reprezentanta a np, cum de nu pot fi mantuiti in Ortodoxie cand o au la indemana?
Cum de pt. np, Dumnezeu e lucrator in orice confesiune dar TOCMAI in Ortodoxie, ei personal nu s-ar putea mantui?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cardul De Sanatate Cu CIP RFID 666 Devine Obligatoriu De La 1 Ianuarie 2013 myself00 Generalitati 1 03.01.2013 21:37:21
Teoria Big-Bang-ului il exclude pe Dumnezeu din Creatie neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 59 27.11.2012 12:25:23
Viteza forumului sophia Reguli generale de utilizare a forumului 4 02.08.2012 14:03:02
Papa: Dumnezeu s-a aflat in spain spatele Big Bang. Universul n-a aparut intamplator. Eugen7 Teologie si Stiinta 15 09.01.2011 17:42:36
Trapeza - locul unde hrana devine rugaciune adrian35 Intrebari utilizatori 8 07.05.2010 18:36:35