Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 18.02.2016, 20:00:02
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Adrian, nu mai este valabil îndemnul tău să revenim la Sfinții Părinți, la Sfânta Tradiție? :))
Reply With Quote
  #132  
Vechi 18.02.2016, 20:10:55
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Adrian, nu mai este valabil îndemnul tău să revenim la Sfinții Părinți, la Sfânta Tradiție? :))
In unele da, in altele nu. Nu putem folosi aceeasi masuratoare pentru realitati diferite sau parametri diferiti. Lasa mistourile.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 18.02.2016, 20:26:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Poate știința să ne spună cum a fost începutul, respectiv primele zile ale Facerii?
Sigur ca nu, dar nici teologii nu se prea pot pronunta in chestiunea asta :)

Adica ca idee, context general, metafora - ia-o cum vrei da.

In sens material, stiintific, nu.

Nu asa cum se poate afirma ca Pamantul este rotund si se invarte in jurul Soarelui.

La fel de ridicol este si sa afirmi ca nu stiu ce amoeba s-a transformat prin mutatii aleatoare in om dar la fel de ridicol este si sa spui cu pretentii de certitudine maxima ca amoeba a aparunt din neant fara sa existe un proces fizic, natural, implicat chiar si avand ca si cauza prima, Creatorul.

Am mai discutat o data despre asa si a ramas discutia in aer, si o vindecare "miraculoasa" are la baza un proces fizic, nu traim intr-un desen animat care ignora legile fizicii.

Doar ca in cazul miracolelor, exista implicate procese fizice dar care nu le cunoastem inca si binenteles, f. probabil sa nu poata fi reproduse in eprubeta de laborator pentru ca deja nu mai vorbim de instrumente ci persoana si Persoana.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 18.02.2016 at 20:30:13.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 18.02.2016, 20:42:53
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul

La fel de ridicol este si sa afirmi ca nu stiu ce amoeba s-a transformat prin mutatii aleatoare in om dar la fel de ridicol este si sa spui cu pretentii de certitudine maxima ca amoeba a aparunt din neant fara sa existe un proces fizic, natural, implicat chiar si avand ca si cauza prima, Creatorul.

Am mai discutat o data despre asa si a ramas discutia in aer, si o vindecare "miraculoasa" are la baza un proces fizic, nu traim intr-un desen animat care ignora legile fizicii.

Doar ca in cazul miracolelor, exista implicate procese fizice dar care nu le cunoastem inca si binenteles, f. probabil sa nu poata fi reproduse in eprubeta de laborator pentru ca deja nu mai vorbim de instrumente ci persoana si Persoana.
Nu-i adevarat, nu e neaparat sa fie nu stiu ce proces fizic. De exemplu apa sa treaca prin diferite stari in timp ce se transforma in vin. E foarte posibil ca amoeba sa apara din neant sau o tumoare sa dispara in neant. Sau ca apa sa dispara in neant si vinul sa apara din neant.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 18.02.2016, 20:53:43
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
. Lasa mistourile.
Sfatul meu este să o lași tu mai ușor cu etichetele. Nu mă refer la mine, ci la părinți duhovnici, unii chiar canonizați. :)
Reply With Quote
  #136  
Vechi 18.02.2016, 20:56:08
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Sfatul meu este să o lași tu mai ușor cu etichetele. Nu mă refer la mine, ci la părinți duhovnici, unii chiar canonizați. :)
Irelevant, pentru mine. :)
Reply With Quote
  #137  
Vechi 18.02.2016, 21:02:18
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.195
Implicit

Revenirea la Sfânta Tradiție și Sfinții Părinți poate lua forma unui slogan lipsit de substanță, dacă nu precizezi ce presupune această retroconversie.

Riști în primul rând să dai de un alt creștinism decât cel în vigoare astăzi, dacă te întorci, de exemplu, în vremea capadocienilor.

În al doilea rând te derutează lipsa unității ideologice a Sfintei Tradiții în multe domenii, cum ar fi cosmologia (dacă nu recurgi la simplificări abuzive).

În al treilea rând, ca dreptmăritor creștin răsăritean, te mâhnești constatând faptul că, în destule momente de cumpănă dogmatică, Roma și Biserica Apusului au stat mai ferm în ortodoxie decât bizantinii.

Și în al nuștiucâtelea rând, te crucești aflând că sfinți venerați ulterior drept mari dascăli și luminători ai lumii, au fost prigoniți și martirizați de către propriii frați de credință cu concursul puterii politice (exemple ilustre: Sfinții Ioan Gură de Aur și Maxim Mărturisitorul)

Prin urmare, întoarcerea la Sfânta Tradiție și Sfinții Părinți poate avea efecte secundare traumatizante pentru ortodoxul contemporan, mai ales dacă a stat mult timp sub efectul hipnozelor exclusivismului confesionalist.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 18.02.2016 at 21:07:36.
Reply With Quote
  #138  
Vechi 18.02.2016, 21:05:55
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Alin si Mihail au spus-o cu foarte mult bun simt. Bun simt ignorat deopotriva in numele fanatismului cit si in cel al laxismului.
Propun inchiderea topicului.
Reply With Quote
  #139  
Vechi 18.02.2016, 21:08:20
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Nu-i adevarat, nu e neaparat sa fie nu stiu ce proces fizic. De exemplu apa sa treaca prin diferite stari in timp ce se transforma in vin. E foarte posibil ca amoeba sa apara din neant sau o tumoare sa dispara in neant. Sau ca apa sa dispara in neant si vinul sa apara din neant.
De ce, ca tu preferi un Univers plin de minuni unuia plin de reguli comprehensibile si cuantificabile rational si experimental? :)
Reply With Quote
  #140  
Vechi 18.02.2016, 21:14:20
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Alin si Mihail au spus-o cu foarte mult bun simt. Bun simt ignorat deopotriva in numele fanatismului cit si in cel al laxismului.
Propun inchiderea topicului.

Pai topicul nu era despre creatia in 6 zile ci despre cele mai noi descoperiri stiintifice ( presupusele descoperiri stiintifice ). Tu ai deturnat topicul cu atacurile tale impotriva celei mai solide teorii stiintifice din toate timpurile - YEC.

Despre asa zisul fizicalism al miracolelor eu va rog sa va ganditi la cele mai mari miracole - intruparea si invierea. E chiar ridicol sa-ti inchipui ca ar fi vorba de vreun proces fizic acolo.


On topic :

Iata ca sunt unii care nu doar ca stiu tot ce se intampla in prezent in univers, dar stiu si ce numar purta la pantofi bunicul gaurilor negre de astazi : :)

https://arxiver.wordpress.com/2016/0...e-source-heap/
Reply With Quote
Răspunde