Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 24.06.2012, 17:18:08
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Kikyo are partial dreptate.

Cand ai lucrare buna in inima (pentru ca aceasta este esenta Legii), nu mai ai nevoie de alte invataturi - care pot raci focul dragostei si ravnei - nu pentru ca sunt rele in sine, ci pentru ca nu raspund necesitatilor psihologice intime.

Din aceasta perspectiva, aceste postari pot dauna anumitor persoane si pot fi folositoare pentru altele.

Fiecare trebuie sa decida pentru el insusi.
Am cateva intrebari pentru Florin... De ce te.ai alaturat acestei religii? Oare nu pentru ca vrei sa auzi doar parti bune si frumoase? Ti.ai pus vreodata problema asa: Daca exista judecata, daca acest Dumnezeu al crestinilor ma va judeca si pe mine la un moment? Ce raspuns vei da inaintea Dreptului Judecator? Dombul nostru Iisus Hristos ne-a avertizat cu privire la aceste cugetari si asazise religii exact in acest mod : ca vor spune lucruri placute urechilor si vor departa de Adevar... Ma tot gandesc la.sufletul tau Florin... nu stiu cum sa te ajut sa vezi ca esti in intuneric...
Reply With Quote
  #132  
Vechi 24.06.2012, 17:19:33
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Si inca ceva... poate ca intrarea ta pe acest site este totusi un strigat de ajutor... Poate constiinta ta vrea sa auda mai multe despre Adevaratul Dumnezeu...
Reply With Quote
  #133  
Vechi 24.06.2012, 17:22:50
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Sa sada linistit la umbra, rupt de realitatea cea naravasa.
Ghidilarea in orgoliu lu' el, ala de'l ascunde cu asa maiestrie.
Niste raspunsuri perfecte :)
Reply With Quote
  #134  
Vechi 24.06.2012, 17:28:38
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adrianna Vezi mesajul
Multumesc de raspuns.

Rupt de realitate in ce sens? Ce diferenta este intre ruperea de realitate a unui budist si cea a unui pustnic crestin ascuns in munti sau in desert?

In ce fel ii este gadilat orgoliul daca el se rupe de lume?
Multumesc de raspuns.
In primul rand nu stiu ce crestin esti tu daca pui asemenea intrebari... Nu poti compara pusnicul cu bidistul. Budistul se integreaza acolo in absolutul lui personal, pe cand.pusnicul crestin se rupe de lume deoarece vrea sa fie desavarsit, sa traiasca rugandu-se Domnului, da relationeze la un alt nivel cu El prin lasarea pacatelor. Este crucea pe care si.o ia singur pentru a se ruga si a se cai pentru pacate.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 24.06.2012, 17:40:45
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Inca o intrebare pentru Florin : cum ai ajuns sa fii budist? ai parinti.in aceasta confesiune sau ai ajuns aici din propria vointa? Ti se pare prea greu de dobandit mantuirea in Crestinism? Poti sa iti spun ceva, ada ca o parabola... Mancarea cea mai gustoasa ese cea mai nesanatoasa. Nu crezi ca poate asa e si in acest caz? Diavolul de indeamna la placerile vietii si ne spune: mananca, bea, acum traieste, bucura-te de viat a! Ce e usor nu este bun. Asa este in tot ce ne inconjoara. Ai avut vreodata un deces in familie, sau o boala grea? In acest caz unde te duci? Cui te adredezi? La.cine fugi? Tatal din ceruri asteapta intoarcerea noastra. Si pe Iuda l.a asteptat desi stia ca o sa Il vanda... Consider ca este foarte trista o viata fara de Dumnezeu...
Reply With Quote
  #136  
Vechi 24.06.2012, 17:49:33
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adrianna Vezi mesajul
Multumesc de raspuns..
Citat:
Rupt de realitate in ce sens?
'Realitatea ce naravasa' in viziunea lu' el, adicatelea a lu' budistu', mai tii minte ? Budistul al' de zice: nu este Dumnezeu.
Citat:
Ce diferenta este intre ruperea de realitate a unui budist si cea a unui pustnic crestin ascuns in munti sau in desert?
Pai , una esentiala, vezi chestia cu raspunsu' de mai sus.

Citat:
In ce fel ii este gadilat orgoliul daca el se rupe de lume?
Pai daca nu'i Dumnezeu, ghici cine sade in locu' de'i vacant ? a?..ai ghicit : budistu' nostru.
Citat:
Multumesc de raspuns.
Cu multa, placere.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #137  
Vechi 24.06.2012, 18:04:00
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Si inca ceva, apropo de incervarile vietii. Dumnezeu pe cine iubeste pef
depseste. Este Tatal nostru. Ca tata, cand stii ca fiul tau face ceva care i.ar aduce pieirea, nu ii dai o palma? Daca esti tata si iubesti nu il lasi asa. Eu sunt un asemenea caz. Mi.a dat una grava de m.am trexit din intunericul in care eram. Nu puteam sa raman insarcinata... fara explicatii medicale... nu imi gadeau nimic in neregula. Eu si sotul meu ne.am rugat Sfintilor pentru mijlocire intrucat categoric nu eram vrednici sa ii cerem ceva Domnului. Dupa ce ne.am indreptat cu totul viata catre El, am primit si mics minune... Baietelul nostru facea la un anisor metanii mici. Il recunostea la 6 luni in Sfintele icoane pe Domnul Iisus. Pe noi ne.s recunoscut abia pe la 8 luni. Cum explici tu aceste minuni Florin? Oare chiar sunt pura intamplare? Asta este unul din multele lucruri prin care Dumnezeul meu mi.a aratat ca este langa mine, nu m.a lasat sa zac in mocirla pacatelor. Chiar nu ai simtit niciodata prezenta Lui in tot ce te inconjoara?
Reply With Quote
  #138  
Vechi 24.06.2012, 18:19:51
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Pentru Adriana: poate vrei.sa citesti aici http://www.crestinortodox.ro/duminic...ii-119645.html
Reply With Quote
  #139  
Vechi 24.06.2012, 19:08:16
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Pustincul pare uneori echivalentul calugarului budist aplecat asupra sinelui propriu, insa el nu rupe de lume, ci o asuma in apogeul vidului ei, in varianta ei ultima.

Last edited by ioanna; 24.06.2012 at 19:12:59.
Reply With Quote
  #140  
Vechi 24.06.2012, 19:17:33
Adrianna Adrianna is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2012
Mesaje: 218
Implicit

Multumesc de raspunsuri si de sugestia de lectura.

Invatatura Domnului imi este cunoscuta, intrebarile erau legate de budisti. Daca budistul zice ca nu este Dumnezeu, cum atunci zice in acelasi timp ca atat Dumnezeu cat si universul sunt fara inceput si fara sfarsit? Pai exista Dumnezeu sau nu exista? Si daca exista, dar nu exterior, atunci isi sunt ei insisi dumnezei? Aceasta era intrebarea.
Si scopul lor care este? Nu prea am inteles raspunsul la aceasta intrebare.
De ce anume ii acuzati in plan moral? Sunt altruisti sau egoisti? Sunt ahtiati dupa averi sau cu totul desprinsi de lumea aceasta? De ce vi se pare atat de aiurea comparatia cu pustnicii crestini? Nu prea am inteles nici aspectul acesta.
Si ce se intampla dupa moarte in credinta lor? Nimic? Inviere? Reincarnare? Altceva?

Despre copilas, in ce sens v-a recunoscut abia la 8 luni?

Multumesc de raspunsuri.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Citate preferate, cugetari, vorbe de duh silverstar Generalitati 1175 03.08.2016 14:54:36
Cugetari ORTODOXE ! cristiboss56 Pocainta 80 02.07.2015 21:05:47
Cugetari si Citate Ortodoxe adorcrysti Generalitati 90 12.11.2014 21:55:18
Cugetari despre Hristos florin.oltean75 Generalitati 55 07.04.2012 10:13:01
Cugetari de Craciun florin.oltean75 Generalitati 5 25.12.2011 20:14:10