Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 13.02.2008, 10:04:21
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Si atunci ce facem cu cei, care nu pleaca din BOR si nu contesta ierarhii, fara a fi insa ecumenisti; pe acestia ii ignori, deci nu exista! In cazul acesta mai trebuie sa plateasca impozit la stat? :D
Ca sa ascult linistit Sf. Liturghie trebuie sa ma declar "ecumenist" sau "antiecumenist"?
Cred ca motiv de nelisniste este cotestarea ierarhilor, caci iti tresare inima la Ectenii....
Nu cred ca ai inteles, nu am nimic cu "antiecumenistii"...vorbeam numai de ascultare si "ecumenism" (inexixtent la modul expus de unii pe forum) ca mijloc de a denigra Biserica!
Reply With Quote
  #132  
Vechi 13.02.2008, 13:20:09
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Nu stiu cum ne va privi Hristos,dar pe acesti ierarhi ce smintesc oameni nestiutori sigur nu ii va privi bine.Eu nu fac ascultare orbeste,nici macar de patriarh ca doar om e si nu Dumnezeu,da?Ascultarea neconditionata se face numai si numai de Hristos,caci el e calea,adevarul si viata.Restul e relativ.Adevaratii ortodocsi nu fac ascultare aiurea,ci numai de cei ce au la temelie ascultarea de Hristos si Sf.Parinti,fara interpretari personale si dupa ureche.Asa ca nu-i mai tine isonul conului Mirean,ca vorbeste numai prostii,cu teologia lui cu tot.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 13.02.2008, 13:33:45
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean

Nu merge link-ul. Da titlul articolului ca sa cautam pe net!
Pai articolul e postat si pe crestinortodox,pe forum, Stiri, actualitati, anunturi » IPS TEODOSIE SI VRAJITOAREA ANETA BADIU: http://www.crestinortodox.ro/forumactive/index.php?&act=pl&t=3148

Adevarata fata a Anetei Badiu <br /> Salariata a Parlamentului, experta Aneta Badiu ar trebui in mod normal sa justifice salariul obtinut din banii publici, printr-o munca asidua, zilnica in cadrul biroului parlamentar.<br /> Angajata pe criteri paranormale, de catre liderul PRM, se pare ca Aneta detine cheia succesului.<br /> Nu numai ca a reusit sa zapaceasca mintea si asa dereglata a lui Vadim dar se pare ca planurile ei de viitor au o cu totul alta culoare politica.<br /> Cu iz puternic de aroma SRI-sta, neezitand al etala in diverse cercuri, si-a bagat coada si in cele sfinte. Precum mama Omida, Bivolaru, sau alti clarvazatori renumiti ce amesteca esenta si fundamentul crestin ortodox cu paranormalul, clarvazatoarea a venit direct la izvorul sfinteniei divine, Arhiepiscopul Teodosie Tomitanul renumit pentru polivalenta sa ca om al lui Dumnezeu si inmultitor de talanti.<br /> De aproape doi ani prin puterile paranormale, clarvazatoarea il ajuta pe sfantul ierarh Teodosie in a vedea fata lui Dumnezeu, sau lumina de la capatul tunelului. Adulata de preasfintitul, Aneta si-a castigat pe deplin rolul de arhiepiscopeasa sefa, un fel de preoteasa moderna cu rang mare, nelipsita in afacerile arhiepiscopiei. <br /> Incepand prin a ghici viitorul clerului din arhiepiscopie, a ajuns marea protectoare a preasfintiei sale Teodosie, nelipsind de pe statul de plata personal al marelui ierarh care ii deconteaza pana si convorbirile la mobil. Uzitand de metode securiste de manipulare, paranormale in viziunea dumneaiei, aneta a reusit sa faca curatenie generala in cadrul Arhiepiscopiei Tomisului, inlaturand din anturajul lui Teodosie oameni foarte capabili precum Sorin Anghel fostul manager, sau Pr.Cons. Nicolae Sava fost contabil sef, lista neopridu-se aici, practic toate functiile de consilieri din cadrul sfintei arhiepiscopii fiind restructurate dupa dispozitiile Vicaritei Sefe Aneta. <br /> Vrajitoarea reusind chiar sa-si implementeze oamenii sai acoliti ce slujesc aceleasi interese oculte, Gheorghe Holban  director general, Bistriceanu  director economic, Petrescu Mihai si sotia  avocati, si nu cel din urma Chiriluta Bogdan, mana dreapta a preasfitntitului. <br /> Situatia devenind ridicola si de nesuportat pentru preotii ce slujesc lui Teodosie, care sunt indepartati de la fata preasfintitului, dupa bunul plac al vrajitoarei, aceasta manipuland fondurile si resursele Arhiepiscopiei Tomisului spre destinatii obscure, sau exotice precum pseudo manastirea Dorna Arini, ce ascunde de fapt o veritabila structura hoteliera ultramoderna, ce nu are nimic in comun cu sfintenia, unde afara de o neincapatoare bisericuta restul sunt mega hoteluri ce se extinde de la an la an pe banii statului si ai arhiepiscopiei. Hoteluri unde Teodosie, impreuna cu Aneta Badiu si acolitii se odihnesc in weekend-uri cu chermeze interminabile pana tarziu in noapte, la care participa deseori administratia locala si regionala. <br /> Clerul din Dobrogea este indignat si profund mahnit ca Sfanta Arhiepiscopie a Tomisului a ajuns in cele din urma sa fie condusa de o vrajitoare iar Teodosie prins parca de mrejele acestei femei cu un limbaj total pervertit si imoral nu mai reactioneaza normal, indepartand de la sine preotii consilieri si vicarii administrativi. <br /> Aneta a ajuns pana a executa si maicile personale ale preasfintitului, Serafima si Mihaela, pentru ca deranjau prea mult, si pentru a se odihni in tihna dumneaiei in apartamentul pus la dispozitie in Vila lui Teodosie de langa Cazino, unde se pare ca se petrec lucruri nu tocmai curate.<br /> Magulit de relatiile politico-economice pe care Aneta Badiu le favorizeaza inaltului ierarh, de excursiile lunare impreuna la Ierusalim, si nu in ultimul rand de capacitatile paranormale ale acesteia, Teodosie precum Vadim, insetat mai mult de putere si succes, compromite grav B.O.R. , degradandu-i ireversibil imaginea. <br /> Privind din afara sesizam o relatie de consultanta si afaceri insa printr-o simpla listare a tabulatelor telefonice a celor doi, se vor evidentia ore si ore zilnice de conversatie, o anormala relatie, o stransa legatura, de nedespartit, nefireasca pentru un mare mare ierarh.<br /> Legatura cu radacini adanci in fundatia Omenia ce ne poate da mult de gandit, intrucat multe din persoanele mentionate, Teodosie, Aneta Badiu, avocatii Petrescu, sunt in aceasi oala cu Preafericitul Daniel.<br /> Nu e nevoie de o analiza profunda pentru a intui tinta sau culoarea politica a paranormalei Aneta, dupa cum proverbul spune-mi cine iti sunt prietenii ca sa-ti spun cine esti, sau corb la corb nu-si scoate ochii.<br /> Miza este mare, si se pare ca intradevar controversatele calitatile paranormale ale asa zisei Vrajitoarea- Vodoo, sunt purtatoare de mare har de vreme ce hranesc chiar si fete prea sfintite la cel mai inalt nivel.<br /> Harul arhiepiscopitei Aneta avand energii nebanuite cu puteri mari ce in fundatia Omenia conlucreaza alaturi de oameni de afaceri israelieni influenti cu fete bisericesti preaslavite si preafericite.<br /> Aviz amatorilor de sanzatii tari si articole incendiare, nu cumva sa va jucati cu harul preasfintitei Aneta Badiu ca va mananca gura iadului la ce pile are pan in Ceruri!<br /> P.S. Aneta Badiu, nu este chiar asa de saraca, parintii ei acum au casa noua, iar ia are nu doar un salariu de parlamentar amarat, ci din voia Domnului Teodosie un comision ingeresc. <br /> IMPORTANT: Articolul are scop informativ, netendentios, ce reflecta realitatea cruda, veridicitatea incontestabila putand fi verficata intreband pe sleau clericii nemultumiti din Arhiepiscopia Tomisului. <br /> Miscarea de Reinviere a B.O.R.
Reply With Quote
  #134  
Vechi 13.02.2008, 13:37:41
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Domnule, sa-i ascultam, dar sa nu-i urmam, poi n-a zis Hristos ca de nu vetzi depashi in vrednicie fariseii shi carturarii, nu vetzi intra in imparatzie? A zis, deci nu te uita la faptele maimarilor tai dar asculta-le shi plineshte tot cuvantul lor din toata inima ta care vine din invatzatura de la Dumnezeu.... ca nu faptele vaselor de lut unele spre slava shi altele spre batjocura fiind randuite de Dumnezeu trebuiesc slavite ci Darul, ca acela vine de la Dumnezeu shi de la intzelepciunea Minilor Sale.

"...Bucurase-va limba mea de dreptatea TA,
Doamne, buzele mele vei deschide shi ele vor vesti lauda Ta..."
Pai mai bine e sa nu-i urmam dar nici sa-i ascultam; putem sa-i ascultam si chiar sa-i urmam pe duhovnici,pe Sfinti, ce rost are sa-i ascultam pe niste ierarhi care s-au dat cu lumea asta,care fac afaceri,care accepta ecumenismul.

Reply With Quote
  #135  
Vechi 13.02.2008, 14:11:27
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de ancah
Si atunci ce facem cu cei, care nu pleaca din BOR si nu contesta ierarhii, fara a fi insa ecumenisti; pe acestia ii ignori, deci nu exista! In cazul acesta mai trebuie sa plateasca impozit la stat? :D
Ca sa ascult linistit Sf. Liturghie trebuie sa ma declar "ecumenist" sau "antiecumenist"?
Cred ca motiv de nelisniste este cotestarea ierarhilor, caci iti tresare inima la Ectenii....
Nu cred ca ai inteles, nu am nimic cu "antiecumenistii"...vorbeam numai de ascultare si "ecumenism" (inexixtent la modul expus de unii pe forum) ca mijloc de a denigra Biserica!
Daca ecumenismul nu exista, asa cum e prezentat pe forum, atunci Pr. Staniloaie a vorbit cuva de o himera? Sau Pr. Arsenie Boca? Si altii, si alti...
Iata o predica pe aceasta tema, de data asta de la o parohie din Oradea, ca sa nu spunem ca numai calugarii vehiculeaza aceasta idee a ecumenismului:
http://www.ortodoxmedia.com/inregistrare/487/Pr-Arsenie-Boca-adevaratul-ecumenism

Reply With Quote
  #136  
Vechi 13.02.2008, 14:26:18
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Daca ecumenismul nu exista, asa cum e prezentat pe forum, atunci Pr. Staniloaie a vorbit cuva de o himera? Sau Pr. Arsenie Boca? Si altii, si alti...
ecumenism
Ecumenismul prezentat pe forum este cel al plecarilor din BOR, al infiintarilor de noi structuri, al deznadejdii. Nu am auzit in nici o predica de asa ceva!
Reply With Quote
  #137  
Vechi 13.02.2008, 14:35:36
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Saurian: "( sa muriti de ciuda antiecumenistilor )"

poi domnule Saurian, din ce s-a intamplat nu inseamna ca viitorul Arhimandrit Iustin Parvu a trecut la ecumenism ci ca PF Daniel a recunoscut in el sfintzenia shi voia lui Dumnezeu din moment ce a cerut ca Dansul sa sfintzeasca nishte ashezaminte... deci i-a recunoscut valoarea in Hristos shi l-a onorat de ziua sa de nashtere shi pentru batranetzile sale aratandu-i respectul cuvenit unui fiu bun al Bisericii....

deci mai degraba mesajul nu este atat ecumenist cat este pentru cinstirea traditzionalismului ortodocs... mie asha imi pare.

domnule antiecumenism,
shi dracu daca spune Adevarul ce vine de la Hristos trebuie ascultat, ca nu-l ascultzi pe dracu ci pe Hristos il ascultzi. Dar dracu spune adevarul ca sa te acuze sau ca tu sa nu-l crezi shi sa nu-l mai faci ci sa faci razvratirea impotriva ierarhilor, sau lepadarea de ce trebuia sa faci din sfatul bun a lui Dumnezeu, sau il spune pe sfert sau pe jumate sau pe treisferturi ca tu pe baza lui sa ingurgitezi shi minciuna shi defapt pentru asha mult adevar dumneata sa urmezi minciunii, pacatelor, spurcaciunii, ca nu-tzi dai seama ce lucrare naturala shi nevazuta lucreaza dracul cu tine, ca te uitzi la trup shi e sanatos, nu sufere, dar nu vezi shi nu-tzi pasa ca sufletul e in gheena, asha cum patzesc eu, shi sufletul defapt conteaza, shi inima shi adancul tau shi al mintzii tale, intzlepciunea shi duhul chi cugetul curat, iar pe astea nu le iei in seama, ca omul ingamfat shi trufas se vede pe sine sanatos shi bun shi vrednic shi multzumit asha cum se vede pe ea insashi buruiana, shi se mai shi lauda inaltzandu-se mai repede shi mai viguros decat planta ce da rod, dar ea nu da rod shi nu lucreaza decat furtul luminii, al apei, al puterii vlaguind peste poate planta buna, dar nu trebuiesc smulse ca v-or fi smulse la vremea secerishului cand graul v-a fi adunat in Hambarele lui Dumnezeu iar pleava in foc va fi aruncata, iar m-am intins shi nu mai shtiu ce am vrut sa spun .... nu mai shtiu ce am vrut sa zic fiindca am pierdut shirul shi ideea....???:(




Reply With Quote
  #138  
Vechi 13.02.2008, 14:36:35
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de ancah
Daca ecumenismul nu exista, asa cum e prezentat pe forum, atunci Pr. Staniloaie a vorbit cuva de o himera? Sau Pr. Arsenie Boca? Si altii, si alti...
ecumenism
Ecumenismul prezentat pe forum este cel al plecarilor din BOR, al infiintarilor de noi structuri, al deznadejdii. Nu am auzit in nici o predica de asa ceva!
Doar olivian a emis ideea infiintarii unei noi biserici.
Ceilalti nu; au repetat doar ce au citit din Sfintii Parinti. E si asta o greseala?!?
Ia sa vedem:

"Canoanele Sfinților Părinți nu dau voie să te duci la sectari să stai cu ei, la adunarea lor. Șase ani este oprirea de la împărtășanie dacă tu te-ai dus acolo. „Păi da, părinte, dar acolo s-a cântat la Dumnezeu“. Nu-i voie! E preacurvie sufletească, dragii mei. Opresc să te aduni cu ei, să te rogi cu ei, canoanele Sfinților Parinți! Și uite, acuma se adună la Sibiu. Toți ecumeniștii…
Părintele Dumitru Stăniloae spune ca „ecumenismul este produsul masoneriei“.

Iar parintele Arsenie Boca zice că „ecumenismul este erezia ereziilor, cozile de topor ale Apusului. Nimic nu cade din Biserica, numai putregaiul! Înapoi la canoanele Sfinților Părinți, la Sinoadele Ecumenice. Altfel, la iad cu arhierei, cu preoți cu tot.” Ferească Dumnezeu! Acesta-i cuvântul pr. Arsenie Boca."
Reply With Quote
  #139  
Vechi 13.02.2008, 14:42:47
valerian valerian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2007
Mesaje: 16
Implicit

Citand Mirean
"Ecumenismul prezentat pe forum este cel al plecarilor din BOR, al infiintarilor de noi structuri, al deznadejdii. Nu am auzit in nici o predica de asa ceva!"
Da,asa este ecumenismul este cel al plecarii din BOR al ierarhilor ecumenisti, slujitorilor si mirenilor ecumenisti, al celor care slujesc impreuna cu catolicii si ceilalti eretici, al celor care singuri s-au indepartat de Biserica cea Una, propovaduita cu sange si jertfa de scumpii nostri Sfinti Parinti, si care, luand infatisare de oi, sunt lupi rapitori pe dinauntu,.... vai de cei prin care vine sminteala!
Reply With Quote
  #140  
Vechi 13.02.2008, 14:55:34
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Daca ecumenismul nu exista, asa cum e prezentat pe forum, atunci Pr. Staniloaie a vorbit cuva de o himera? Sau Pr. Arsenie Boca? Si altii, si alti...
Iata o predica pe aceasta tema, de data asta de la o parohie din Oradea, ca sa nu spunem ca numai calugarii vehiculeaza aceasta idee a ecumenismului:
http://www.ortodoxmedia.com/inregistrare/487/Pr-Arsenie-Boca-adevaratul-ecumenism
Din cate stiu eu, Pr. Arsenie Boca sustinea ca Biserici Mantuitoare sunt cea Ortodoxa si Romano-Catolica. Pe reformatii care veneau la el si il intrebau ce trebuie sa faca el ii sfatuia sa se intoarca de unde s-au desprins in sec 15! In fresca sa care infatiseaza A Doua Venire sunt pictate Catedrala Sf. Sofia din Constantinopol si Basilica Sf. Petru din Roma.

Sf. Francisc de Assisi e pictat, tot de pr. Arsenie Boca, in ceata sfintilor. Desi sunt multe scrieri antiecumeniste care il infatiseaza pe Francisc drept un inselat.

Apoi predica parintelui din Oradea contine interpretari oarecum personale. Hristos nu "calca" curcubeul, ci vine in slava! Mi se pare oarecum tendentios sa interprezi curcubeul din pictura pr. Arsenie ca pe un simbol new-ageist, cand de fapt el este semnul legamantului intre Dumnezeu si oameni si de asta Mantuitorul vine in slava, pe nori si pe curcubeu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenism? BogdanF2 Generalitati 150 21.12.2014 21:06:04
Ecumenism Tartaruga Biserici Protestante 230 04.12.2012 01:46:41
ecumenism alexandra Generalitati 15 20.04.2008 16:10:49
Ecumenism Iacov Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 178 08.10.2007 20:02:36
Ecumenism Noesis Generalitati 13 17.07.2007 09:35:57