Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 02.05.2009, 03:03:46
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dusmanii si vrajmasii omului sunt stapaniile si incepatoriile intunericului, nu oamenii de langa noi.
  #132  
Vechi 02.05.2009, 05:35:39
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sa nu uitm iertarea dusmanilor si a vrajmasilor,[COLOR=red] si a celor de pe forum.[/COLOR]

Nu sint dusmani pe forum, Cristi, sa fim serioesi, pot exista pareri diferite, insa nu dusmani.
Sau mie-mi palce sa cred ca nu sint dusmani aici pe forum!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
  #133  
Vechi 02.05.2009, 07:58:33
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sunt de acord cu voi Anca si Nina. Si totusi pe forum exista unele dispute. Trebuie sa recunoastem pentru ca le intalnim la tot pasul. Insa, ele apar datorita simpatiilor sau antipatiilor, a caraterelor diferite sau pur si simplu nu intotdeauna reusim sa exprimam foarte clar in cuvinte ceea ce simtitm. De multe ori mi se intampla sa gasesc aceeasi parere dar exprimata diferit..si cei doi se "lupta" de fapt pe aceeasi idee. Eu insa nu le vad ca pe niste certuri ireparabile. Le privesc constructiv (pana la un punct ce-i drept..ptr ca..daca se ajunge la jigniri..deja dipasare bucuria de a mai citit postarea..fie ea buna) ca pe niste imbolduri de a cauta mai mult, a afla mai mult, pentru al "combate" pe celalat. Mereu am in minte pe Pr.Arsenie si Pr. Cleopa, se iubeau mult, se pretuiau dar adesea se contraziceau amandoi doreau pozitia permaneta a inmii la Hristos, dar pe cai diferite. Unul prin iubire, trezvie, "tipic tipic si la inima nimic" iar celalalt prin ore de rugaciune, post aspru si metanii mult. Scopul nostru Anca, Nina, Cristian este acelasi, mantuirea, chiar daca uneori ne exprimam diferit.. asta nu inseamna ca nu suntem toti sub acelasi Acoperamant.
Attached Images
File Type: jpg Maica_Domnului7.jpg (11,6 KB, 1 views)
  #134  
Vechi 02.05.2009, 16:24:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Nu sint dusmani pe forum, Cristi, sa fim serioesi, pot exista pareri diferite, insa nu dusmani.
Sau mie-mi palce sa cred ca nu sint dusmani aici pe forum!
Poate o să ți să pară ciudat, dar au fost și astfel de antipatii duse la extrem, ca să spun așa și Jenica cred că-și dă seama , cam la ce fac referire, dar sunt cazuri izolate și de nedorit.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #135  
Vechi 02.05.2009, 21:18:33
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Sunt de acord cu voi Anca si Nina. Si totusi pe forum exista unele dispute. Trebuie sa recunoastem pentru ca le intalnim la tot pasul. Insa, ele apar datorita simpatiilor sau antipatiilor, a caraterelor diferite sau pur si simplu nu intotdeauna reusim sa exprimam foarte clar in cuvinte ceea ce simtitm. De multe ori mi se intampla sa gasesc aceeasi parere dar exprimata diferit..si cei doi se "lupta" de fapt pe aceeasi idee. Eu insa nu le vad ca pe niste certuri ireparabile. Le privesc constructiv (pana la un punct ce-i drept..ptr ca..daca se ajunge la jigniri..deja dipasare bucuria de a mai citit postarea..fie ea buna) ca pe niste imbolduri de a cauta mai mult, a afla mai mult, pentru al "combate" pe celalat. Mereu am in minte pe Pr.Arsenie si Pr. Cleopa, se iubeau mult, se pretuiau dar adesea se contraziceau amandoi doreau pozitia permaneta a inmii la Hristos, dar pe cai diferite. Unul prin iubire, trezvie, "tipic tipic si la inima nimic" iar celalalt prin ore de rugaciune, post aspru si metanii mult. Scopul nostru Anca, Nina, Cristian este acelasi, mantuirea, chiar daca uneori ne exprimam diferit.. asta nu inseamna ca nu suntem toti sub acelasi Acoperamant.
Jenica, scopul, daca nu e declarat, ci mai degraba tinut ascus, atunci nu e spre mantuire; mai ales daca e presarat din belsug cu erezii, jigniri pentru altii si laude pentru sine.
Inteleg ca trebuie sa fim impaciuitori, caci pacea e mai mare de 4 ori decat dreptatea. Ne putem permite sa lasam oricat de la noi cand avem probleme in familie, discutii cu prieteni, jigniri care ni se aduc. Cand e vorba de adevaruri de credinta, nu putem accepta jumatati de masura. Parerea mea.
  #136  
Vechi 02.05.2009, 21:25:25
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Poate o să ți să pară ciudat, dar au fost și astfel de antipatii duse la extrem, ca să spun așa și Jenica cred că-și dă seama , cam la ce fac referire, dar sunt cazuri izolate și de nedorit.
DA, Cristian, am si eu antipatii, si anume ideile straine de credinta ortodoxa, dar nu am antipatie fata de oameni.
  #137  
Vechi 02.05.2009, 21:33:25
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Mereu am in minte pe Pr.Arsenie si Pr. Cleopa, se iubeau mult, se pretuiau dar adesea se contraziceau amandoi doreau pozitia permaneta a inmii la Hristos, dar pe cai diferite. Unul prin iubire, trezvie, "tipic tipic si la inima nimic" iar celalalt prin ore de rugaciune, post aspru si metanii mult.
"Tipic, tipic si la inima nimic" este expresia Pr. Arsenie Papacioc, si se refera la rugaciunile spuse automat, fara o inima lucratoare. Nici unuia dintre acesti mari duhovnici nu li se potriveste aceasta zicatoare; mai degraba noua, celor care nu am pus inca un inceput bun.
  #138  
Vechi 02.05.2009, 21:34:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
DA, Cristian, am si eu antipatii, si anume ideile straine de credinta ortodoxa, dar nu am antipatie fata de oameni.
[COLOR=Red]Pe departe gandul la tine. Eu ma refeream efectiv la dusmanie, ce a poposit pe aici in urma cu cativa ani. [/COLOR]
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #139  
Vechi 02.05.2009, 22:16:50
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Jenica, scopul, daca nu e declarat, ci mai degraba tinut ascus, atunci nu e spre mantuire; mai ales daca e presarat din belsug cu erezii, jigniri pentru altii si laude pentru sine.
.
Da Anca! Sunt % de acord cu tine. Daca tot ai de spus ceva spune deschis. Astfel si cel ce greseste se poate indrepta si cel care a observat greseala scapa de judecata (cu voie sau nu). Cat despre unele postari "smintitoare" .. cred ca, numai cei smintit se smintesc. Iar cel ce pierde credinta pentru ca X s-a sarutat cu un calugar..inseamna ca a pierdut ce nu a avut. Pentru ca la biserica mergem pentru mantuirea sufletului nu pentru viata celor din jur, maici sau calugari. Sunt unele lucruri adevarte Anca, din pacate si cu durere o spun.. Dor.. dar sunt adevarate..Insa nu sunt de acord sa ponegrim ortodoxia si monahismul pentru "cei mai slabi". Cine e fara de pacat? Cine???
Scuze de off topic. Vezi tu Anca? De acee e bun topicul acela "Loc de cearta" Desi noi nu ne ceratm dar discutam offtopic.
  #140  
Vechi 02.05.2009, 22:52:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Da Anca! Sunt % de acord cu tine. Daca tot ai de spus ceva spune deschis. Astfel si cel ce greseste se poate indrepta si cel care a observat greseala scapa de judecata (cu voie sau nu). Cat despre unele postari "smintitoare" .. cred ca, numai cei smintit se smintesc. Iar cel ce pierde credinta pentru ca X s-a sarutat cu un calugar..inseamna ca a pierdut ce nu a avut. Pentru ca la biserica mergem pentru mantuirea sufletului nu pentru viata celor din jur, maici sau calugari. Sunt unele lucruri adevarte Anca, din pacate si cu durere o spun.. Dor.. dar sunt adevarate..Insa nu sunt de acord sa ponegrim ortodoxia si monahismul pentru "cei mai slabi". Cine e fara de pacat? Cine???
Scuze de off topic. Vezi tu Anca? De acee e bun topicul acela "Loc de cearta" Desi noi nu ne ceratm dar discutam offtopic.
[COLOR=Blue]Discutia offtopic se sanctioneaza cu 12 puncte penalizare.[/COLOR]
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul de pacate vs postul de bucate tigerAvalo9 Generalitati 21 28.02.2012 23:29:05
Postul Pastilor PODANA Intrebari utilizatori 0 01.02.2011 13:02:46
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
Postul Sf.Asteapta Generalitati 5 27.05.2010 17:24:33
O traducere interesanta a Canonului Pastilor mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 1 05.05.2009 10:31:22