Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1401  
Vechi 03.08.2011, 19:24:08
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
@Osutafaraunu: Imi cereti argumente biblice pentru fapte ce tin de traditie, deci care nu se regasesc explicit in Biblie. La fel ,dumneavoastra nu aveti argumente biblice pentru a justifica legitimitatea absoluta a calendarului iudaic, pe care-l folositi atunci cand corelati ziua a 7-a a creatiei cu ziua de Sambata. Dumnezeu a spus ziua 7 si atat! Pentru a evita interminabilele discutii contraproductive am sa ma opresc aici. Dumneavoastra aveti interpretarile cultului de care apartineti, le respect, dar nu le impartasesc, asa cum dumneavoastra nu le impartasiti pe ale mele. O seara placuta!
sa inteleg ca imi dai voie sa il preiau si sa dau cu el de pamint?
multa iubire
ps astept raspunsul tau

Last edited by the_Listener; 03.08.2011 at 19:26:59.
  #1402  
Vechi 03.08.2011, 19:28:04
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
sa inteleg ca imi dai voie sa il preiau si sa dau cu el de pamint?
multa iubire
Datorita semnaturii atasate, postarile tale au de cele mai multe ori o nuanta cvasi-oximoronica. ( pac-pac ... multa iubire)
  #1403  
Vechi 03.08.2011, 19:34:06
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Datorita semnaturii atasate, postarile tale au de cele mai multe ori o nuanta cvasi-oximoronica. ( pac-pac ... multa iubire)
deci imi dai voie sa il preiau ? raspunsul e clar si se spune ori DA ori NU ....
multa iubire
  #1404  
Vechi 03.08.2011, 19:54:42
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
deci imi dai voie sa il preiau ? raspunsul e clar si se spune ori DA ori NU ....
multa iubire
Nu ai nevoie de acordul meu pentru a posta,insa as prefera sa te lansezi in discutii constructive, nu in contre verbale; am facut eu destule :)

Mai bine am reveni on-topic si am discuta despre formele si metodele activitatii prozelitiste . Cu siguranta toata lumea ne-am confruntat macar o data in viata cu asa ceva, deci sa discutam despre ce am apreciat si ce nu in lucrarea lor de predicare, despre modul de abordare etc.
  #1405  
Vechi 03.08.2011, 20:15:58
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Nu ai nevoie de acordul meu pentru a posta,insa as prefera sa te lansezi in discutii constructive, nu in contre verbale; am facut eu destule :)

Mai bine am reveni on-topic si am discuta despre formele si metodele activitatii prozelitiste . Cu siguranta toata lumea ne-am confruntat macar o data in viata cu asa ceva, deci sa discutam despre ce am apreciat si ce nu in lucrarea lor de predicare, despre modul de abordare etc.
ba da .. tu decizi daca continui sa ii arat sectarului ca greseste GRAV sau il las in necunoastere totala ....
multa iubire
ps raspunzi cu
da ori nu ... da ŽŽai voieŽŽ oriŽŽ nu ai voie ŽŽ unu din aceste raspunsuri
multa iubire
  #1406  
Vechi 03.08.2011, 20:28:46
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu ne-au rămas documente scrise din Dacia pre-romană. Un singur lucru a rămas, lucru care ne-ar putea pune pe gânduri: templul-calendar de la Sarmizegetusa în care tot a șaptea zi era zi de repaus (tot al șaptelea stâlp culcat).
Foarte interesant. :)

Si se poate corela stalpul culcat cu sambata sau duminica? Nu prea stiu cum arata acest templu-calendar.
  #1407  
Vechi 03.08.2011, 20:31:34
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Foarte interesant. :)

Si se poate corela stalpul culcat cu sambata sau duminica? Nu prea stiu cum arata acest templu-calendar.
Templul datează dinaintea schimbării duminicale. Se poate corela eventual cu faptul că geto-dacii erau monoteisti, nu politeisti ca romanii.
  #1408  
Vechi 03.08.2011, 20:39:46
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
se numeste ecumenism si le place salata de fructe ... asadar ce marturisesc ei este minciuna .... daca adevarul si minciuna marturisesc acelasi lucru tu ii crezi? nu poti sluji la doi stapani ... nu poti sa fi si cu iisus si cu diavolul ... iar din pacate pentru tine sunteti cu diavolul .... si acela isi face propria biserica ... sa nu uitam ca va incerca de este posibil si pe cei alesi sa ii insele ....
multa iubire
ps asadar mai ai de studiat , dar sectarii nu inteleg
multa iubire
Minciuna zici? Credinta intr-Una Sfanta, Catolica si Apostolica Biserica este minciuna? O fi pentru tine, nu te contrazic :))
  #1409  
Vechi 03.08.2011, 20:42:57
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Templul datează dinaintea schimbării duminicale. Se poate corela eventual cu faptul că geto-dacii erau monoteisti, nu politeisti ca romanii.
Cred ca imi scapa ceva. Templul-calendar este de dupa venirea lui Hristos sau dinainte? Exista ceva informatii pe net sa citesc mai multe detalii?
  #1410  
Vechi 03.08.2011, 20:50:21
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Cred ca imi scapa ceva. Templul-calendar este de dupa venirea lui Hristos sau dinainte? Exista ceva informatii pe net sa citesc mai multe detalii?
Templul datează dinainte. Există informații, însă există și multe speculații pe tema aceasta. Din această cauză n-aș putea recomanda ceva anume.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38