Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1401  
Vechi 16.10.2012, 17:20:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
mda...ma rog, am inteles,

domnul "osutafaraunu" nu trebuie acum blamat ci ajutat, ca un om cu probleme (depresie psihica).
dumnealui trebuie sa fie ajutat de catre noi toti crestinii ortodocsi pentru a-L redescoperi pe Hristos (Adevarul), si in felul acesta multi dintre adventistii din biserica dumnealui, urmand acest bun exemplu, se pot reintoarce la Ortodoxie.

trebuie sa se inteleaga ca la adventisti nu este rugaciune, nu este iubire, nu este mantuire, nu este nimic ! doar un club, dupa model american.
Adventismul este o secta care zguduie profund temeiurile spirituale ale omului.
Chiar daca omul renunta la adventism, cu greu gaseste drumul spre credinta autentica.

Desi am cunoscut persoane care au parasit aceasta secta (avem si aici pe forum un exemplu), n-au reusit sa iasa la lumina decat poate intr-o mica masura.

Iata un caz de fost adventist, care desi a sesizat pacaleala cu "Sola Scriptura", n-a reusit sa faca pasul urmator ajungand la ...ateism.

Tehnologia auto-iluzionării

Trebuie că destui dintre voi citesc postările mele din ultimii doi ani (sau măcar pe cele din ultimele două luni) cu o doză considerabilă de mirare și contrarietate: "nu e posibil ca atîția oameni respectabili pe care îi cunosc să fie orbi și să-mi fi vîndut ani de zile gogoși"; "cum să creadă milioane de oameni timp de mai bine de un secol și jumătate într-o iluzie?"; "am citit Biblia de atîtea ori, e cu neputință să nu fi văzut pînă acum tot ce îmi arată Poli și alții în Biblie" etc. Vreau să vă amintesc cîteva lucruri.

Adventismul nu este singura religie americană cvasi-creștină, cu rădăcini în revivalismul restauraționist al secolului XIX, care a ajuns să aibă o prezență globală, oarece prestigiu social și pînă la 20 de milioane de adepți. Comparați istoria adventiștilor cu cea a mormonilor și cu cea a martorilor lui Iehova. Asemănările ar trebui să dea de gîndit. Nu știu vreun adventist care să nu-l considere pe Joseph Smith un escroc. Ce bine ar fi dacă aceleași standarde intelectuale ar fi aplicate lui Ellen White! Nu e greu ca milioane de oameni să conserve și să colporteze o iluzie. E mult prea ușor.

Eu unul nu pun la îndoială onestitatea celor mai mulți cercetători adventiști ai Bibliei. Dar onestitatea nu ține loc de competență, de o riguroasă verificare a presupozițiilor hermeneutice, de o cultură cît mai vastă. E atît de ușor - mult prea ușor - să clădești o carieră pe faptul că se întîmplă să găsești un public fidel căruia îi confirmi cît mai sclipitor opiniile. Iar amvoanele nu au fost niciodată o sursă credibilă de informație - e unul dintre lucrurile pe care istoria ni-l tot predă și noi tot refuzăm să-l învățăm.

Știți care este cel mai important truc din arsenalul unui scamator, nu? Manipularea atenției publicului. E extrem de ușor - mult prea ușor - să ghidezi în așa fel atenția cititorilor Bibliei (prin tot felul de "studii" evanghelistice sau ale SS) încît să nu vadă mai nimic din ceea ce oferă de fapt textul. Martorii lui Iehova sînt la fel de sinceri ca adventiștii în credința lor. Numai că sinceritatea nu-i salvează nici pe ei.

Să opună rezistență ieșirii din iluzie este cel mai firesc lucru pe care îl face creierul uman. Nu uitați însă că din iluzie vin și eu. Și că am studiat îndelung chiar la școlile iluziei.
Reply With Quote
  #1402  
Vechi 16.10.2012, 17:21:52
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Nu stiam ca templul din Ierusalim era un fel de Champs
Elysee al evreilor
Era chiar mai mult decât atât. Și mai e și azi (ce a mai rămas din el) loc de pelerinaj doar.

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
ai criticat mereu Traditia. Hristos nu a facut-o (decat pe
cea care a inlocuit legea).
Exact pe aceea o critic și eu. Vezi reprezentările cu scop de închinare (înlocuind porunca a II-a din Lege) și instituirea duminicii (înlocuind porunca a IV-a din Lege). Tradițiile bune nu le critic. Îți dau un exemplu:
împreunarea mâinilor la rugăciune.

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
unde scrie asta? Versetul biblic amice! Ai uitat...sola Scriptura...tu care critici traditia ai putut sa uiti tocmai acest lucru? Nu-i frumos!
"Și iată, catapeteasma templului s-a sfâșiat în două de sus până jos, și pământul s-a
cutremurat și pietrele s-au despicat" (Mat.27,51 - versiunea ortodoxă)

Acela a fost momentul când jertfele, sărbătrorile ceremoniale și întreg sistemul preoțesc sacramental a luat sfârșit împlinindu-se în Jertfa Domnului Hristos. Sfâșierea perdelei și lăsarea liberă la vedere a locului până atunci sacrosanct, era semnalul Cerului că serviciul tipic se sfârșise – tipul și antitipul se întâlniseră.

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
pana acum NU ai adus dovezi scripturistice care a arate ca sabath-ul primordial e sambata vostra
N-ai fost atent, am adus aceste dovezi de mai multe ori. Tu încă mai ai îndoieli că sabatul celebrat de evrei timp de 4.000 de ani ar fi o altă zi decât "sabatul primordial"? Să zicem prin absurd că era o altă
zi (joia de exemplu)! Ce relevanță ar avea acest lucru, dacă toată omenirea o consideră ziua a șaptea și nimeni, dar absolut nimeni nu știe că e de fapt "joia primordială"? Dumnezeu primește închinarea celor ce serbează această zi.

Trebuie totuși să-ți reamintesc că lucrurile nu stau așa! Când Dumnezeu scrie pe piatră porunca a IV-a, specifică că în acea zi - corespunzând zilei "când nu a căzut mană" (după favorita ta expresie)- El S-a odihnit la Creație (adică în "sabatul primordial"). Ai deci dovada divină, scrisă de Însăși mâna lui Dumnezeu că sâmbăta e sabatul primordial. 1.500 de ani mai târziu ai și confirmarea dată de Hristos că ziua când Se ducea la sinagogă să Se închine e sabatul/sâmbăta și nu "joia primordială".

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
pe ce te bazezi cand faci o astfel de afirmatie?
Pe textul grecesc și pe evidenta interpolare a unor cuvinte în versiunea sinodală ortodoxă română. Căci, dacă consulți versiunea sinodală ortodoxă grecească (de exemplu) nu ai să găsești o asemenea fraudare a textului sacru.

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
asa si? Ce daca nu fusese scris? Apostolii nu m-ai stiau invatatura spusa oral de Hristos? O uitasera?
Nu, pentru că ei au fost martori oculari a ceea ce Hristos a făcut, tocmai de aceea e credibilă mărturia lor pusă mai târziu pe hârtie (pergament). La aceasta adăugând bineînțeles directa lor călăuzire și
inspirație a Duhului Sfânt. Cu toate acestea, Scriptura cu care au plecat în evanghelizarea lumii, era VT. Ei mărturiseau un Hristos despre care proorocea întreg Vechiul Testament de la Facerea până la Maleahi - adică de la promisiunea unui Mântuitor dată imediat după cădere (Fac.3,15) și până la revenirea Lui să judece pământul (Mal.4), trecând prin toate etapele lucării Sale așa cum le știi și tu.

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
PS:Pavel spune ca TOATA Scriptura este inpirata de Dumnezeu...si de folos, deci si "ochi pentru ochi" este de folos-a fost data acesta invatatura TOT de Dumnezeu si se gaseste in Scriptura. Aplici tu asta?
Nu o aplic pentru că Hristos ne-a spus să n-o mai aplicăm! Dacă Hristos ne-ar fi spus să nu
mai aplicăm porunca a IV-a, am fi făcut-o. Deși e absurd să gândim că Dumnezeu S-ar fi răzgândit cu privire la unica Lege pe care a scris-o cu Însuși mâna Sa...

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
pe bune?! Hai sa vedem:
"Ați auzit că s-a zis celor din vechime: „Să nu preacurvești.”
Dar Eu vă spun că oricine se uită la o femeie ca s-o poftească, a și preacurvit cu ea
în inima lui" (Matei 5:27-28)-Biblia Cornilescu
Nu e putin diferita Evanghelia lui Hristos fata de Scripturile VT?
E "puțin diferită" în sensul că spiritualizează acele porunci ale Decalogului. În niciun caz nu le desființează! Pe când poruncile din afara Codului Moral, nu doar că le spiritualizează, dar le și desființează pe cele ce s-au împlinit și expirat prin activitatea Sa.

Last edited by osutafaraunu; 16.10.2012 at 17:26:46.
Reply With Quote
  #1403  
Vechi 16.10.2012, 17:32:48
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de writer Vezi mesajul
nenea "osutăfărăunu", s-o pocăit după ce o suferit o depresie puternică care l-o ținut culcat la pat multă vreme...întâiaș dată o încercat la mănăstire dar când o văzut ce greu îi acolo, că trebuie să facă ascultare, s-o gândit să opteze pentru o variantă mai ușoară, la adventiști.
Postarea aceea mi-a fost interpretată total greșit! Nici prin cap nu mi-a trecut să mă călugăresc, am spus doar că am avut ocazia să fiu într-o mănăstire și într-o altă ipostază decât cea de turist. Cu acea ocazie am văzut lucruri pe care sunt convins că mulți dintre voi nu ați avut ocazia să le vedeți, oricâte zile ați fi stat în mănăstire. Nu vreau să vorbesc despre ele, însă pentru mine a fost suficient să-mi fac o idee despre adevărata față a monahismului. Cel puțin cea ortodoxă, poate doar cea din România, și cu multă îngăduință... poate doar în respectivul lăcaș monahal. Atât am avut de spus privitor la acest subiect, vă rog nu mai faceți supoziții și nu mă mai provocați, căci nu vreau să stric imaginea monahismului mai mult decât este în prezent.
Reply With Quote
  #1404  
Vechi 16.10.2012, 17:36:49
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
A zis-o chiar bine.

Fara opozitia fata de catolicism, o buna-mare parte din religia adventista isi pierde sensul.

Prin cartile lor de "doctrina" intalnesti la tot pasul obsesii anticatolice.

Fara catolicism si Papa, cine oare o sa lanseze "persecutia duminicala"?
Vorbești iarăși în necunoștință de cauză. În "cărțile lor de doctrină" se face trimitere la faptul că declanșarea persecuției va avea loc după ce protestantismul american va da mâna (peste Abis - cum zice profeția) cu catolicismul. Iar sensul "religiei adventiste" este dat de cu totul altceva decât "opoziția față de catolicism". Așa că... hai să vorbim vorbe!
Reply With Quote
  #1405  
Vechi 16.10.2012, 17:37:20
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asta e ceva nou pentru adventisti.
Ei de obicei sunt aia mantuiti, sfinti, izbaviti de pacat cu care nu mai au nici o tangenta, etc.
Încă o dovadă că cunoști superficial doctrina adventistă.
Reply With Quote
  #1406  
Vechi 16.10.2012, 17:40:48
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cine e "99"?
Daca te referi la adventistul osutu, afiseaza un ecumenism aparent, are destule probleme aici cu ortodocsi ca sa se strice, aici si acum, si cu penticostalii.

Intra pe forumul lor si incepe sa zici ca esti penticostala si cu "frati crestini" ia sa vezi ce te pun aia la punct sau la misto, mai ales daca incepi sa le zici si de vorbirea in limbi.
Cu Doriana m-am intersectat și pe alte forumuri, departe de vânzoleala de aici și deși am avut opinii diferite în anumite privințe, niciodată nu ne-am catalogat și etichetat la modul în care suntem tratați aici. Am putut să dialogăm civilizat chiar și în privința vorbirii în limbi, ori a sabatului. Penicostalii și adventiștii au o cu totul altă abordare vis a vis de toleranță și respectul creștinesc.
Reply With Quote
  #1407  
Vechi 16.10.2012, 17:41:47
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de writer Vezi mesajul
tu nu te băga, am eu informațiile mele !
Ei bine, iată că informațiile tale au fost total eronate. Atât în privința "depresiei", "căderii la pat"; cât și a intenției de călugărire.
Dar te iert, e suficient că speculațiile tale ți-au prejudiciat propria ta imagine pe forum...
Reply With Quote
  #1408  
Vechi 16.10.2012, 17:47:05
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Suzana Vezi mesajul
osutafaraunu, cu tine vorbesc acum, sa stii ca timpul nu-i trecut, daca tu te simti bine sa fii calugar, ce te opreste? poti sa te calugaresti chiar acum...
Mulțumesc pentru încurajare, însă vei realiza că dacă pe vremea când eram ortodox n-am avut intenții de călugărire, cu atât mai puțin acum când sunt un adventist convins.

Citat:
În prealabil postat de Suzana Vezi mesajul
in ceea ce ma priveste nu prea as fi de acord cu manastirile deoarece sunt adepta ideii ca toti cei crestini sa traiasca in lume, pentru a fi un exemplu.
Aici împărtășim aceeași concepție, care de e fapt concepția lui Hristos. Pe toată perioada lucrării publice, El nu S-a izolat, ci în permanență a fost printre oameni împlinindu-le nevoile și propovăduind Evanghelia Împărăției.
Reply With Quote
  #1409  
Vechi 16.10.2012, 17:49:49
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de r.mircea Vezi mesajul
Recunosc ca nu am citit temeinic firul discutiei relativ la viziunea adventista asupra schimbarii pe care o va suferi creatia (transfigurarea acesteia) la Parusie; deci nu cred in distrugere, ci in innoirea creatiei prin transfigurare, induhovnicire (daca se poate spune asa si despre lucruri). Probabil profetiile sfintilor se refereau la distrugerea Babilonului, a intelepciunii umane si edificiilor facute de om ... In fine. Imi cer scuze daca am gresit.
Viziunea adventistă cu privire la final coincide cu viziunea Scripturii:

"Iar ziua Domnului va veni ca un fur, când cerurile vor pieri cu vuiet mare, stihiile, arzând, se vor desface, și pământul și lucrurile de pe el se vor mistui...
Așteptând și grăbind venirea zilei Domnului, din pricina căreia cerurile, luând foc, se vor nimici, iar stihiile, aprinse, se vor topi!" (2 Petru 3,10.12 - versiunea ortodoxă)

Cuvintele Scripturii sunt fără echivoc: pământul și corpurile cerești (probabil cele aparținând sistemului nostru solar) vor arde literalmente.
Reply With Quote
  #1410  
Vechi 16.10.2012, 17:51:20
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
trebuie sa se inteleaga ca la adventisti nu este rugaciune, nu este iubire, nu este mantuire, nu este nimic ! doar un club, dupa model american.
"trebuie"?!? Sugerați o spălare a creierului? Păi stimate domn, eu când am intrat în Biserica Adventistă m-am botezat ca om matur, nu ca bebeluș să nu știu în ce intru! Mai degrabă dumneavoastră ar fi cazul să vă documentați înainte de a face afirmații fără acoperire. Iar documentația s-o faceți la fața locului, nu din bârfele detractorilor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca nu sintem ecumenisti ce rost are sa discutam cu sectantii? bmd Secte si culte 177 08.11.2010 20:20:53
Ignorati Sf.Asteapta Generalitati 5 03.05.2010 07:01:32