Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1411  
Vechi 03.08.2011, 21:07:31
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Minciuna zici? Credinta intr-Una Sfanta, Catolica si Apostolica Biserica este minciuna? O fi pentru tine, nu te contrazic :))
ecumenism (minciuna ) sub ce ai spus tu .... NU TINE .... . stiu ca la voi sectarii subtilitatile nu exista .... cit de creduli sunteti si manipulati ....
multa iubire
ps asa cum si tu spui ca esti ortodoxa( titlu) si de fapt crezi in ecumenism , te dai cu anglicanii , crezi in femeia preot si alte bazaconii ....
titlul NU ACOPERA ce esti .... adica LUPI IN PIEI DE OAIE ....intelegi ?
multa iubire
  #1412  
Vechi 03.08.2011, 21:10:38
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Templul datează dinainte. Există informații, însă există și multe speculații pe tema aceasta. Din această cauză n-aș putea recomanda ceva anume.
Probabil ca e dificil de interpretat. Daca dateaza dinainte, este inca si mai interesant faptul ca aveau zi de odihna. Sau poate pur si simplu asa delimitau saptamanile unele de altele. Imi vine insa acum o intrebare: daca doar evreii cunosteau Facerea in 6 zile plus ziua de odihna, ceilalti din jurul lor isi imparteau si ei zilele pe saptamani de cate 7 zile? Daca da, de ce? Pe ce baza? Cum de s-a ajuns pe plan mondial la saptamana de 7 zile?
Si musulmanii au zi de odihna, dar la ei este joia sau vinerea, nu imi mai amintesc exact. La o parte din ei, nu la toti. Iar calendarul intern cu numaratoarea anilor difera de la popor la popor. In mod conventional a fost adoptat cel crestin din cauza puterii politico-economice. Insa niciodata nu imi pusesem intrebarea daca saptamanile aveau mai putine sau mai multe zile la alte popoare. Sau poate cam la fel din cauza datelor astrologice cu cele 12 semne zodiacale?...

Last edited by Adriana3; 03.08.2011 at 21:13:05.
  #1413  
Vechi 03.08.2011, 21:12:16
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
a nu aveti argumente biblice pentru a justifica legitimitatea absoluta a calendarului iudaic, pe care-l folositi atunci cand corelati ziua a 7-a a creatiei cu ziua de Sambata.
Acelasi calendar "iudaic" il folositi si dvs. Poate nu ati observat, dar in calendarul ortodox ziua a saptea este sambata (conform cu Scripturile).

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Dumnezeu a spus ziua 7 si atat!
Asa este. Ziua a 7-a si atat. De ce serbati ziua intaia sau ziua a opta?

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Dumneavoastra aveti interpretarile cultului de care apartineti,
Dvs. aveti invataturile ortodoxe, care va spun exact acelasi lucru. In Catehismul Ortodox ni se spune (vedeti aici, cap. "Despre sarbatori": http://www.crestinortodox.ro/carti-o...ori-80571.html)
..................................
286. Pentru ce serbam Duminica?

Serbam Duminica, pentru ca:

a) E ziua cea dintai a creatiunii
;
.............................................

Asadar, ziua a saptea a creatiunii este sambata.

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
p.s prin "Domn al Sambetei" inteleg ca sabatul a fost creat pentru om ca zi inchinata lui Dumnezeu.
Biblic raspunsul dvs. Chiar Domnul sambetei spune ca "sambata a este pentru om" (ca zi binecuvantata si sfintita inchinata Domnului).
  #1414  
Vechi 03.08.2011, 21:20:27
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
ecumenism (minciuna ) sub ce ai spus tu .... NU TINE .... . stiu ca la voi sectarii subtilitatile nu exista .... cit de creduli sunteti si manipulati ....
multa iubire
ps asa cum si tu spui ca esti ortodoxa( titlu) si de fapt crezi in ecumenism , te dai cu anglicanii , crezi in femeia preot si alte bazaconii ....
titlul NU ACOPERA ce esti .... adica LUPI IN PIEI DE OAIE ....intelegi ?
multa iubire
Eu am spus: "Cred intr-Una Sfanta, Catolica si Apostolica Biserica", asa spunem ortodocsii pe aici. Iar eu si cred in ceea ce spun. Daca spun ca-i Una, Sfanta si Catolica, apai asa este. Daca tu spui la fel dar crezi ca de fapt is mai multe, treaba ta
  #1415  
Vechi 03.08.2011, 21:26:12
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Intrebare: avem dovezi biblice care sa arate ca primii crestini dintre neamuri (non-evrei) tineau si ei sabatul?
  #1416  
Vechi 03.08.2011, 21:29:38
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Eu am spus: "Cred intr-Una Sfanta, Catolica si Apostolica Biserica", asa spunem ortodocsii pe aici. Iar eu si cred in ceea ce spun. Daca spun ca-i Una, Sfanta si Catolica, apai asa este. Daca tu spui la fel dar crezi ca de fapt is mai multe, treaba ta
aha ... si sub pielea de oaie se afla lupul in ceea ce te priveste .... stiu asta ... tu inca nu ti.ai dat seama ... si probele care te acuza le-ai scris cu minuta ta - ecumenism , anglicanism , femeia preot , etc .... asadar LUPI IN PIEI DE OAIE ... acum ai inteles ?
multa iubire
ps eu stiu ce spun ortodocsi de pe aici, LA TINE NU SE APLICA ....
multa iubire
  #1417  
Vechi 03.08.2011, 21:49:53
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Imi vine insa acum o intrebare: daca doar evreii cunosteau Facerea in 6 zile plus ziua de odihna, ceilalti din jurul lor isi imparteau si ei zilele pe saptamani de cate 7 zile? Daca da, de ce?
Și alte popoare cunoșteau săptămâna de 7 zile, a șaptea fiind de odihnă. Iată doar două exemple:

"La asiro-babilonieni, a șaptea zi era zi de odihnă" (Civilizația Asiro-Babiloniană de Constantin Daniel, București 1981, pag.309

"Ziua a șaptea a făcut-o El zi sfântă, și a poruncit să înceteze orice muncă. Atunci s-a ridicat la orizont soarele întru slavă" (Document accadian - "Istoria Biblica, Vechiul Testament de Prof. A.P.Lopuhin, traducere de patriarhul Nicodim, vol.I, Bucuresti 1944, pag.108)

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Insa niciodata nu imi pusesem intrebarea daca saptamanile aveau mai putine sau mai multe zile la alte popoare. Sau poate cam la fel din cauza datelor astrologice cu cele 12 semne zodiacale?...
Chiar dacă distorsionată, cunoștința despre Dumnezeu și creația Sa s-a răspândit și la popoarele din jurul lui Israel. Numerologia biblică desemnează cifra 7 ca cifră a desăvârșirii. Probabil de aceea Dumnezeu a ales ca ziua a 7-a să fie o zi închinată de către pământeni Lui - El Dumnezeul Desăvârșirii.
  #1418  
Vechi 03.08.2011, 21:50:45
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Asa este. Ziua a 7-a si atat. De ce serbati ziua intaia sau ziua a opta?
not again! :) Am discutat anterior cu domnul Osutafaraunu despre acest aspect. Am sa va raspund, totusi, pentru ca m-ati intrebat, insa nu mai doresc un dialog pe acest subiect , ca n-are nici un sens.

Dumneavoastra, la fel ca si domnul Osutafarauna nu gresiti ci priviti dintr-un anumit unghi de vedere, noi privim din altul. Din perspectiva dumneavoastra puteti sa ne oferiti o explicatie logica, argumentata biblic, insa din perspectiva noastra, acele argumente nu-s valide , pentru ca noi interpretam "sabatul" in mod simbolic, nu literar.

Ambii sustinem ca Sabatul e Ziua odihnei lui Dumnezeu, binecuvantata si sfintita de Acesta, ca cinstirea acestei zile si “pazirea” ei e un semn al supunerii noastre fata de Dumnezeu etc. etc. Diferenta consta in modul in care vedem procesul creatiunii si cel al mortii si invierii lui Iisus.

Dumneavoastra spuneti ca Dumnezeu s-a “odihnit” in ziua a 7-a , cand si-a dus la implinire lucrarea, la fel si Iisus s-a “odihnit” in mormant in ziua a 7-a ( ce a fost intr-o sambata), cand a dus la implinire rascumpararea neamului omenesc, deci ziua a 7-a e ziua de odihna consimtita de Dumnezeu.

Noi spunem ca tinand cont ca dupa ziua a 7-a a creatiei n-a mai urmat o alta zi, odihna Domnului din ziua a saptea insemneza epoca de dupa creatie, pana la sfarsitul lumii, in care Dumnezeu nu mai creeaza, dar are grija de lume. De asemenea,noi nu privim moartea lui Iisus izolat, trunchiata, spunem ca sambata e „puntea” de legatura dintre patimi, moarte si Inviere. Domnul se odihneste cu trupul, insa, cu sufletul este in iad savarsind lucrarea cea de mantuire a dreptilor, deci „Odihna” Domnului din ziua a 7-a se deschide si finalizeaza in ziua Invierii, momentul culminant al mantuirii fiind invierea Sa. Adevarata odihna a lui Hristos e invierea Sa, caci atunci putem spune ca a dus la implinire rascumpararea neamului omenesc. Asa cum sabatul evreiesc a fost instituit dupa Pastile Vechiului Testament si in legatura cu aceasta sarbatoare, tot astfel Pastile Noului Testament instituie Duminica .

Last edited by ioanna; 03.08.2011 at 21:53:59.
  #1419  
Vechi 03.08.2011, 21:58:43
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
aha ... si sub pielea de oaie se afla lupul in ceea ce te priveste .... stiu asta ... tu inca nu ti.ai dat seama ... si probele care te acuza le-ai scris cu minuta ta - ecumenism , anglicanism , femeia preot , etc .... asadar LUPI IN PIEI DE OAIE ... acum ai inteles ?
multa iubire
ps eu stiu ce spun ortodocsi de pe aici, LA TINE NU SE APLICA ....
multa iubire
Daca lup in piele de oaie inseamna a nu spune una si a crede alta, atunci ai o definitie distractiva a lupului. Deci pentru a fi oita, trebuie sa spunem una si sa credem alta dupa parerea ta :))
  #1420  
Vechi 03.08.2011, 22:05:08
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Și alte popoare cunoșteau săptămâna de 7 zile, a șaptea fiind de odihnă. Iată doar două exemple:

"La asiro-babilonieni, a șaptea zi era zi de odihnă" (Civilizația Asiro-Babiloniană de Constantin Daniel, București 1981, pag.309

"Ziua a șaptea a făcut-o El zi sfântă, și a poruncit să înceteze orice muncă. Atunci s-a ridicat la orizont soarele întru slavă" (Document accadian - "Istoria Biblica, Vechiul Testament de Prof. A.P.Lopuhin, traducere de patriarhul Nicodim, vol.I, Bucuresti 1944, pag.108)

Chiar dacă distorsionată, cunoștința despre Dumnezeu și creația Sa s-a răspândit și la popoarele din jurul lui Israel. Numerologia biblică desemnează cifra 7 ca cifră a desăvârșirii. Probabil de aceea Dumnezeu a ales ca ziua a 7-a să fie o zi închinată de către pământeni Lui - El Dumnezeul Desăvârșirii.
Interesanta asocierea cu soarele, "s-a ridicat la orizont soarele intru slava". Nu prea inteleg cum anume s-a ridicat soarele, dar are legatura cu denumirea anglo-saxona de ziua soarelui pentru duminica. Si la fel o fi (fost) si in alte limbi :)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38