Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1421  
Vechi 20.10.2009, 21:22:18
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Versetele sunt pentru tricesimusseptimus.
  #1422  
Vechi 20.10.2009, 21:25:28
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin45 Vezi mesajul
Pentru ca Hristos le-a spus Apostolilor ca ,,unde sunt eu sa fiti si voi.,, nu peste 2000 de ani ci imediat dupa moarte dupa care urmeaza judecata ,, Caci o data ii este omului sa moara si apoi urmeaza judecata.,, cum spune Sf Ap Pavel
Pentru ca Hristos le-a spus: "Ma voi intoarce si va voi lua cu Mine, ca acolo unde sunt Eu sa fiti si voi." (Ioan 14:3)

Stiu ca dvs. nu-L credeti pe Mantuitorul si nu-L mai asteptati sa se intoarca sa va ia. Ati luat-o singuri la deal.

Cat despre judecata, nici in aceasta privinta nu-L credeti pe Domnul. Ati rezolvat deja problema, imediat dupa moarte, in stilul ortodox (fara Hristos).

Degeaba spune Domnul Iisus Hristos: "Iata Eu vin curnd; si rasplata Mea este cu Mine, ca sa dau fiecaruia dupa fapta lui. "(Apocalipsa 22:12)
  #1423  
Vechi 20.10.2009, 21:35:49
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

tricesimusseptimus salut spiritul tau de observatie.Mda,am vrut sa spun destins nu distins(nu stiu de ce am scris cu i,ca doar i-ul pe taste e mai departe :)).Nu-i rau sa fim si distinsi.
  #1424  
Vechi 20.10.2009, 21:59:22
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Condor acum intervii si tu cand discutia pe aceasta tema a fost incheiata.Eu nu am spus ca se vorbeste in biblie despre "arhanghelul Gavril"
Minti. Iata ce ai spus in postarea 1404:
"Arhanghelul Gavril ca si arhanghelul Mihail este amintit de asemenea in Biblie".



Ingerul Gavril nu este numit niciodata arhanghel, in Sfanta Scriptura.
  #1425  
Vechi 20.10.2009, 22:20:00
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit adevarat

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
petrurar nu ai dreptate. Acum imi dau seama de ce trec ortodocsii la adventisti si la alte secte: pentru ca habar n-au de propria credinta si nici nu vor sa si-o cunoasca. Isi dau cu parerea in necunostinta de cauza. Nu degeaba a spus Sf. Ioan Marcu Ascetul ca cei trei uriasi care merg inaintea tuturor relelor sunt nestiinta, uitarea si nepasarea.
ai spus un fapt adevarat ce am observat si eu demult: ortodocsii trece la alte religii pentru ca nu-si cunosc bine credinta. este de inteles, nici eu nu cunosc bine credinta, dar caut adevarul si ma rog sa mi-i se deschida ochii pentru a intelege.
  #1426  
Vechi 21.10.2009, 09:19:41
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul

Atunci ce rost mai are să vă folosiți de tromboneala potrivit căreia filosoful Platon e autorul ei, dacă această învățătură "falsă" cum îi spuneti voi exista si inaintea lui ? Ca să dați cu bățul în baltă, doar, doar se va alege ceva?
Cum v-ar conveni ca în loc de eufemismul acesta să vă tot repet:

"44. Voi sunteți din tatăl vostru diavolul și vreți să faceți poftele tatălui vostru. El, de la început, a fost ucigător de oameni și nu a stat întru adevăr, pentru că nu este adevăr întru el. Când grăiește minciuna, grăiește dintru ale sale, căci este mincinos și tatăl minciunii." (Ioan 8)
  #1427  
Vechi 21.10.2009, 09:36:37
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Acum ai cerut din nou versete despre suflete.
Nu am cerut versete care să vorbească pur și simplu despre suflet/suflete (vor fi sute, dacă nu mii), ci versete care să vorbească despre suflet ca o entitate ce trăiește după moartea omului.

Citat:
În prealabil postat de peetor Vezi mesajul
Le-ai refuzat pe cele despre "parabola"bogatului nemilostiv sau acel verset din Apocalipsa care aminteste "sufletele de sub altar"desi acestea sunt cele mai clare.
Dacă recunoști că acestea sunt cele mai clare, cred că am putea să încheiem discuția. În cel mai bun caz, să le discutăm doar pe acestea, astfel am închide topicul după doar câteva sesiuni de discuții.
  #1428  
Vechi 21.10.2009, 09:40:13
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de speranta1970 Vezi mesajul
ai spus un fapt adevarat ce am observat si eu demult: ortodocsii trece la alte religii pentru ca nu-si cunosc bine credinta. este de inteles, nici eu nu cunosc bine credinta, dar caut adevarul si ma rog sa mi-i se deschida ochii pentru a intelege.
Păi ar fi cazul să-și cunoască mai bine credința "strămoșească", sau măcar gramatica (unii).
  #1429  
Vechi 21.10.2009, 10:55:38
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

"batalia" este castigata de ortodocsi .

adventistii nu au reusit sa raspunda la intrebarile adresate si au fugit de ele;
  #1430  
Vechi 21.10.2009, 12:37:03
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Condor a o fobie pe mincinosi.Iar imi spui ca mint desi nu am nici un interes sa o fac.
"Arhanghelul Gavril ca si arhanghelul Mihail este amintit de asemenea in Biblie".
Ai dreptate,asa am spus,dar mai tarziu m-am corectat si am fost fair-play spunand ca biblia nu ii acorda titlul de arhanghel lui Gavril,dar putem deduce ca este o capetenie a ingerilor si ti-am spus de unde putem deduce asta.Citeste tot ce am spus dupa aia sa spui ca mint.Apropo,ai gasit raspunsuri la intrebarea despre ingeri sau mai studiezi?Nu ma supar daca te-ar ajuta si tricesimusseptimus pentru ca observ ca vorbiti pe aceeasi limba.
Acum tricesimusseptimus versetele pe care ti le-am adus vorbesc despre suflet ca o entitate ce continua sa existe dupa moartea trupului.Asta nu inseamna ca trupul duhul si trupul sunt independente,toste au legatura cu omul,la moarte duhul se desparte de trup,dar la inviere cele trei entitati vor fi din nou una,cu deosebirea ca si trupul va deveni nemuritor.
1 Ioan 5:7 (Căci trei sunt care mărturisesc în cer: Tatăl, Cuvântul și Duhul Sfânt, și acești trei una sunt.)
1 Ioan 5:8 Și trei sunt care mărturisesc (pe pământ): Duhul, apa și sângele, și acești trei sunt una în mărturisirea lor.
Ce nu ti-e clar?Versetele vorbesc clar despre aceasta,nu stiu de ce nu vrei sa vezi.Ai spus ca daca am vorbi doar despre acele 2 versete s-ar inchide topicul doar dupa cateva sesiuni de discutii.Nu ai dreptate.De la inceput se discuta despre ele si tot nu s-a inchis topicul:),asta pentru indarjirea ta de a refuza sa accepti claritatea lor.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (3) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 3 04.05.2010 21:29:27
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (4) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 1 04.05.2010 19:53:57
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (2) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:55:25
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (1) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:26:17