Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1441  
Vechi 04.08.2011, 00:25:20
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Biblic vorbind sunt elemente clare care demonstreaza ca Apostolul Pavel predica in ziua de Sabat,asa cum era ea inteleasa de evrei.O constatare usor incomoda as spune dar explicabila.Pavel era dispus sa faca orice ca sa-i salveze: ,,Caci aproape sa doresc sa fiu eu insumi anatema, despartit de Hristos, pentru fratii mei, rudele mele trupesti."(Romani 9:3) pentru ca ,,Fratilor, dorinta inimii mele si rugaciunea mea catre Dumnezeu pentru israeliti este sa fie mantuiti."(Romani 10:1).

Totul este insa explicabil.El avea o misiune: ,,Căci dacă vestesc Evanghelia, nu-mi este laudă, pentru că stă asupra mea datoria. Căci, vai mie dacă nu voi binevesti!"(Corinteni 19:16)si pentru asta ,,Cu iudeii am fost ca un iudeu, ca să dobândesc pe iudei; cu cei de sub lege, ca unul de sub lege, deși eu nu sunt sub lege, ca să dobândesc pe cei de sub lege"(Corinteni 19:20).Contexul iudaic al lui Pavel devine explicabil prin propovaduirea Crucii.

1.In Antiohia din Pisidia(Faptele Apostolilor 13:14), Neamurile ii roaga sa predice in Sabatul viitor(FA 13:42) lucru care se si intimpla(FA 13:44).In mod paradoxal aici,in Antiohia,apare prima data numele de crestin(FA 11:26).2.Filipi din Macedonia(FA 16:13).3.Tesalonic(FA 17:2)>aici chiar se accentueaza ,,Pavel, dupa obiceiul sau, a intrat in sinagoga. Trei zile de Sabat a vorbit cu ei din Scripturi".

Intro:ce facea Apostolul Pavel in rest:muncea>exemplificare in cetatea Corint:,,Si, fiindca avea acelasi mestesug, a ramas la ei si lucrau: meseria lor era facerea corturilor"(FA 18:3).4.In Corint(FA 18:4) ,,Pavel vorbea in sinagoga in fiecare zi de Sabat".

Last edited by Scotland The Brave; 04.08.2011 at 00:38:18.
  #1442  
Vechi 04.08.2011, 00:26:29
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Adriana, gasesti raspunsurile in Liturgica Ortodoxa.

PROPUN REVENIRE ON-TOPIC: FORMELE SI METODELE DE PROZELITISM CU CARE NE-AM CONFRUNTAT, CUM AM FOST ABORDATI, CE NE-A DERANJAT, DACA AM APRECIAT "CEVA" IN PREDICATIA MARTORILOR LUI IEHOVA, PENTICOSTALILOR, MORMONILOR, ADVENTISTILOR etc. Nu despre asta era topicul?
Eu am avut doar experienta Martorilor lui Iehova. Au foarte multa grija sa aiba roade tocmai pentru ca pomul dupa roade se cunoaste. Roadele fiind respectarea poruncilor lui Dumnezeu asa cum inteleg ei ca atare: prezenta in adunari de aproape 100% (doar bolnavii gravi lipsesc), ferirea de pacate pentru a fi placuti lui Iehova, imitarea calitatilor lui Iisus: vorbirea calma, respectuoasa, nepatimasa, umila, evitarea violentei ramanand fermi pe pozitie si inca multe altele, ca de exemplu casatoria intre virgini la majoritatea. Privindu-i, nu m-am putut abtine sa nu ma intreb: daca nu este Dumnezeu cel care ii ajuta sa reuseasca in ciuda puternicei stigmatizari, atunci cine? Ei nu cred in Trinitate si orice incercare de a-i face sa inteleaga esueaza mai ales datorita roadelor bisericii catolice pe care o considera falsa religie din cauza roadelor ei: razboaie, politica etc., roade asociate de ei cu "apostazia" sinodului de la Niceea care a introdus dogma Trinitatii.
  #1443  
Vechi 04.08.2011, 00:29:17
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
cum asociezi tu ce ai spus mai sus cu PREOTIA FEMEILOR , ECUMENISM SI ALGTE BAZACONII ? asadar asta este ŽŽ LUP in piele xde oaie ŽŽ .... nu ai cum sa fi ortodoxa si sa crezi in bazaconiile de mai sus .... asadar asta ai recunoscut cu propria minuta .... de asta zic ca esti sectara .... ortodoxa in nici un caz
multa iubire
Nu am cum sa fiu? He, he, inseamna ca te bantuie o fantoma :))
  #1444  
Vechi 04.08.2011, 00:34:41
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Biblic vorbind sunt elemente clare care demonstreaza ca Apostolul Pavel predica in ziua de Sabat,asa cum era ea inteleasa de evrei.O constatare usor incomoda as spune.

1.In Antiohia din Pisidia(Faptele Apostolilor 13:14), Neamurile ii roaga sa predice in Sabatul viitor(FA 13:42) lucru care se si intimpla(FA 13:44).In mod paradoxal aici,in Antiohia,apare prima data numele de crestin(FA 11:26).2.Filipi din Macedonia(FA 16:13).3.Tesalonic(FA 17:2)>aici chiar se accentueaza ,,Pavel, dupa obiceiul sau, a intrat in sinagoga. Trei zile de Sabat a vorbit cu ei din Scripturi".

Intro:ce facea Apostolul Pavel in rest:muncea>exemplificare in cetatea Corint:,,Si, fiindca avea acelasi mestesug, a ramas la ei si lucrau: meseria lor era facerea corturilor"(FA 18:3).4.In Corint(FA 18:4) ,,Pavel vorbea in sinagoga in fiecare zi de Sabat".
fals sectare
Dar trebuie stiut si faptul ca sambata nu a fost data de Dumnezeu ca sarbatoare obligatorie pentru toate popoarele lumii, ci a randuit-o, ca sarbatoare si ca legamant vesnic, numai pentru poporul Sau, Israel. Acest lucru il arata Sfanta Scriptura clar, cand zice: “Sa pazeasca fiii lui Israel sambata, praznuind ziua odihnei din neam in neam, ca un legamant vesnic. Si sa fie aceasta semn vesnic intre Mine si fiii lui Israel, pentru ca in sase zile a facut Domnul cerul si pamantul, iar in ziua a saptea a incetat si S-a odihnit” (Ies., 31, 16-17).


asadar nu mai minti si rupe din context ca nu tin vrajelile astea
multa iubire
  #1445  
Vechi 04.08.2011, 00:34:48
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Fie si istoric vorbind sunt elemente clare care demonstreaza ca Apostolul Pavel predica in ziua de Sabat,asa cum era ea inteleasa de evrei.O constatare usor incomoda,as spune.

1.In Antiohia din Pisidia(Faptele Apostolilor 13:14), Neamurile ii roaga sa predice in Sabatul viitor(FA 13:42) lucru care se si intimpla(FA 13:44).In mod paradoxal aici,in Antiohia,apare prima data numele de crestin(FA 11:26).2.Filipi din Macedonia(FA 16:13).3.Tesalonic(FA 17:2)>aici chiar se accentueaza ,,Pavel, dupa obiceiul sau, a intrat in sinagoga. Trei zile de Sabat a vorbit cu ei din Scripturi".

Intro:ce facea Apostolul Pavel in rest:muncea>exemplificare in cetatea Corint:,,Si, fiindca avea acelasi mestesug, a ramas la ei si lucrau: meseria lor era facerea corturilor"(FA 18:3).4.In Corint(FA 18:4) ,,Pavel vorbea in sinagoga in fiecare zi de Sabat".
Multumesc de explicatii.
Mai demult citisem ca Pavel a locuit la un moment dat cu chirie si ma intrebam cu ce o platea. Domnul Iisus a zis ca vrednic este lucratorul de plata sa asa ca ma gandeam ca poate Ap. Pavel era platit pentru munca de predicare desi tot Domnul a zis: "In dar ati primit, in dar sa dati. Daca insa mestesugea corturi, inteleg mai bine acum cam care era viata lui.

Cand atunci a fost inlocuita sambata cu duminica?
  #1446  
Vechi 04.08.2011, 00:35:53
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Nu am cum sa fiu? He, he, inseamna ca te bantuie o fantoma :))
ai scris cu minuta ta in ce crezi ... anglicani , ecumenism , femeia preot ..... uiti de la mina pina la gura ce spui? hmmmm ... tipic sectarilor care mint
multa iubire
  #1447  
Vechi 04.08.2011, 00:38:09
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
fals sectare
Dar trebuie stiut si faptul ca sambata nu a fost data de Dumnezeu ca sarbatoare obligatorie pentru toate popoarele lumii, ci a randuit-o, ca sarbatoare si ca legamant vesnic, numai pentru poporul Sau, Israel. Acest lucru il arata Sfanta Scriptura clar, cand zice: “Sa pazeasca fiii lui Israel sambata, praznuind ziua odihnei din neam in neam, ca un legamant vesnic. Si sa fie aceasta semn vesnic intre Mine si fiii lui Israel, pentru ca in sase zile a facut Domnul cerul si pamantul, iar in ziua a saptea a incetat si S-a odihnit” (Ies., 31, 16-17).


asadar nu mai minti si rupe din context ca nu tin vrajelile astea
multa iubire
Se vede ca inca nu ai descifrat profetia lui Ieremia, ca si acolo, Noul Testament tot cu casa lui Israel este facut Mai sapa prin Biblie inainte sa te aventurezi la lupta cu "sectarii", inarmeaza-te mai bine ca-ti pica coiful :))
  #1448  
Vechi 04.08.2011, 00:40:45
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Se vede ca inca nu ai descifrat profetia lui Ieremia, ca si acolo, Noul Testament tot cu casa lui Israel este facut Mai sapa prin Biblie inainte sa te aventurezi la lupta cu "sectarii", inarmeaza-te mai bine ca-ti pica coiful :))
nu te grabi .. stai pe margine si invata ... toate pe rind ... si iti dau un indiciu .. exista in biblie un verset unde evreii sunt pe locul trei , cind e vorba de legea noua ( noul testament) ,,, pun pariu ca nu stii unde .... sfintul ioan gura de aur te poate dumirii in una din cartile lui .... upsss mai ai de studiat ....
multa iubire

In alt loc, Sfanta Scriptura ne arata, de asemenea, ca atat sambata, cat si celelalte porunci ale Legii nu au fost date decat poporului Israel: “Cel ce vesteste cuvantul Sau lui Iacov, indreptarile si judecatile Sale lui Israel (adica poporului scos de El din robie), n-a facut asa nici unui alt neam (adica necredincios, care nu se tragea din samanta lui Iacov) si judecatile Sale nu le-a aratat lor” (poruncile si sambata) (Ps. 147, 8- 9). Cand paganii au venit la Neemia, dorind sa ia parte la zidirea templului, el le-a zis: “Dumnezeu cel ceresc ne va ajuta. Noi, slugile Lui, vom zidi; iar voi n-aveti parte, nici drept, nici pomenire in Ierusalim” (II Ez. 2, 19). Daca paganii ar fi avut sambata, mai avea Neemia dreptul sa le vorbeasca asa? Paganii i-ar fi putut raspunde ca si ei au sambata ca semn al asezamantului, la fel ca israelitii. Aici insa Neemia vorbeste hotarat si limpede, spunandu-le ca nu au “parte, nici drept”. Ca paganilor nu li s-a dat nici Legea si nici sambata reiese si din epistola Sfantului apostol Pavel catre romani, unde le spune: “Caci paganii care nu au lege, din fire fac ale Legii” (Rom., 2, 14). Iar mai departe, acelasi apostol marturiseste ca israelitilor le apartine infierea si slava si asezamantul (deci si semnul legaturii - sambata) si punerea legii (sambata face parte din ea) si slujba (legea ceremoniala) si fagaduintele (Rom., 9, 4; Deut., 6-13).

asa un pic de studiu
multa iubire

Last edited by the_Listener; 04.08.2011 at 00:44:48.
  #1449  
Vechi 04.08.2011, 00:41:32
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
ai scris cu minuta ta in ce crezi ... anglicani , ecumenism , femeia preot ..... uiti de la mina pina la gura ce spui? hmmmm ... tipic sectarilor care mint
multa iubire
Cum sa uit in ce cred? Cred Intr-Una Sfanta, Catolica si Apostolica Biserica. Daca ai uitat, nu-i bai, chiar daca am zis deja de n- ori, dar pe aici se zvoneste ca uitarea ar fi tipica sectarilor :)))
  #1450  
Vechi 04.08.2011, 00:44:16
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
nu te grabi .. stai pe margine si invata ... toate pe rind ... si iti dau un indiciu .. exista in biblie un verset unde evreii sunt pe locul trei , cind e vorba de legea noua ( noul testament) ,,, pun pariu ca nu stii unde ....
multa iubire
Cine a vorbit de evrei aici? :)) Eu vorbeam de casa lui Israel, de poporul cat nisipul marii promis ca si urmas lui Avraam. Tu insa hop cu mintea la evrei :)))

Last edited by Adriana3; 04.08.2011 at 00:46:42.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38