Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1471  
Vechi 09.11.2014, 11:36:11
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Nu stiu .Ne explici?
Ti-am dat link cu explicatii. Daca vrei sa stii, citeste si cerceteaza.
  #1472  
Vechi 09.11.2014, 12:57:18
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Ti-am dat link cu explicatii. Daca vrei sa stii, citeste si cerceteaza.
... asta e dovada ca te afli aici doar ca sa faci pe desteptul.
PS:Sa-ti spun un secret : sa faci pe desteptul si sa fii destept nu sunt unul si acelasi lucru.
  #1473  
Vechi 09.11.2014, 13:39:47
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
... asta e dovada ca te afli aici doar ca sa faci pe desteptul.
PS:Sa-ti spun un secret : sa faci pe desteptul si sa fii destept nu sunt unul si acelasi lucru.
Faptul ca tu nu vrei sa citesti demonstreaza ca fac pe desteptul? Interesant.

In fizica cuantica, "vidul" este starea cuantica cu cea mai putina energie. Nu contine particule, deci energie minima. Vidul fals este o stare cu foarte putina energie, dar nu cu cea mai putina energie. Dar vidul fals are fluctuatii de energie, care pot sa determine un vid adevarat. In momentul in care a creat un vid, acel vid imediat incepe sa se expandeze exponential, in concordanta cu ecuatia Wheeler-DeWitt. Acel vid perfect este un univers, aparut din "nimic".

Poti sa citesti si concluzia studiului, si sa intelegi cate ceva:
In summary, we have presented a mathematical proof that the universe can be created spontaneously from nothing. When a small true vacuum bubble is created by quantum fluctuations of the metastable false vacuum, it can expand exponentially if the ordering factor takes the value p = −2 (or 4). In this way, the early universe appears irreversibly. We have shown that it is the quantum potential that provides the power for the exponential expansion of the bubble. Thus, we can conclude that the birth of the early universe is completely determined by quantum mechanism.
One may ask the question when and how space, time and matter appear in the early universe from nothing. With the exponential expansion of the bubble, it is doubtless that space and time will emerge. Due to Heisenberg’s uncertainty principle, there should be virtual particle pairs created by quantum fluctuations. Generally speaking, a virtual particle pair will annihilate soon after its birth. But, two virtual particles from a pair can be separated immediately before annihilation due to the exponential expansion of the bubble. Therefore, there would be a large amount of real particles created as vacuum bubble expands exponentially. A rigorous mathematical calculation for the rate of particle creation with the exponential expansion of the bubble will be studied in our future work.
  #1474  
Vechi 09.11.2014, 14:26:45
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Acel vid perfect este un univers, aparut din "nimic".
will berk.
Am vrut doar sa scrii “nimic“ intre ghilimele si sa ma confirmi in afirmatia mea ca nu e vorba de nimic in sensul propriu ci doar de o inventie ,ca sa dea bine la presa...si sa fie preluata de persoane gen aabb0 si folosite la discutii care se refera la sensul propriu al cuvantului nimic ...nici o legatura cu “demonstratia“ matematica Wheeler-deWitt.
  #1475  
Vechi 09.11.2014, 14:43:20
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Am vrut doar sa scrii “nimic“ intre ghilimele si sa ma confirmi in afirmatia mea ca nu e vorba de nimic in sensul propriu ci doar de o inventie ,ca sa dea bine la presa...si sa fie preluata de persoane gen aabb0 si folosite la discutii care se refera la sensul propriu al cuvantului nimic ...nici o legatura cu “demonstratia“ matematica Wheeler-deWitt.
Tu cand spui ca ceva apare din nimic, te referi ca nu are cauza? Nu exista asa ceva. Orice efect are o cauza.
  #1476  
Vechi 09.11.2014, 15:23:43
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Catalin2, ia sa ne amintim ce spune Sfântul Vasile cel Mare:

"Pentru ce vă spun acestea? Pentru că e vorba să cercetez alcătuirea lumii și să contemplu universul nu pe temeiul principiilor filosofiei lumii, ci pe temeiul învățăturilor pe care Dumnezeu le-a dat lui Moise, slujitorul Lui, Care i-a vorbit lui Moise aievea, nu prin enigme. De aceea trebuie neapărat ca cei care doresc să vadă aceste mărețe lucruri să aibă exercitată mintea lor pentru înțelegerea învățăturilor ce ne stau în față"

Catalin2, sa incerc sa-ti spun ce inteleg eu din citatul de mai sus:
Sfantul Vasile cel Mare se refera la "alcatuirea lumii si contemplarea universului" pe temeiul "invataturilor pe care Dumnezeu le-a dat lui Moise" adica se refera explicit la Facerea din Vechiul Testamet si spune foarte clar ca nu trebuie interpretata "pe temeiul principiilor filosofiei lumii" adica mai precis, nici pe temeiul filosofiilor de atunci nici pe temeiul filosofiilor viitoare ... sugerand ca trebuie sa ai mintea "exercitata" pentru a putea face acest lucru.
Ai intereptat corect, dar nu ai inteles ca de fapt in acele pasaje spune ce spun eu si ce iti spun eu ca e gresit. Ti-am mai zis ca dai citate care te contrazic, cum s-a intamplat si la evolutionism. Acolo spune sa nu ne luam dupa filozofiile lumii (printre care era trecuta si asta cu pamantul), ci dupa ce spune Moise.
Ce spune de fapt Sfantul Vasile cel Mare? Ai dat chiar tu citatul mai jos, dar fara sa-l intelegi. Desi ai subiliniat niste pasaje, fara sa vezi ca acolo spune de invatatii lumii.
Spune sfantul ca "Unii filosofi ai naturii (Aristotel) spun, cu vorbe savante, că pământul stă nemișcat din anumite pricini..." Si apoi descrie ce mai spun filozofii acestia despre pamant. In urmatorul paragraf spune sid espre cer: "Același lucru îl putem spune și despre cer, că s-au scris de înțelepții lumii tratate pline de multe cuvinte despre natura cerului."
Si ce spune la sfarsit? "Dacă am încerca acum să vorbim de toate câte spun acești învățați, am cădea și noi în aceeași pălăvrăgeală ca ei. Noi însă să-i lăsăm pe acești învăța să se lupte între ei. Să nu mai vorbim de natura existențelor, ci să dăm crezare lui Moise, care a spus: „A făcut Dumnezeu cerul și pământul”.
Adica sa lasam filozofiile acestea lumesti, inclusiv cu pamantul nemiscat si teoriile acelea si sa vedem doar ce a scris Moise in Facerea. Acum vezi ca e exact ce spuneam eu si ca ce spui tu si parintele acela care a fost rocker e gresit. E exact ce spune sf. Vasile cel Mare sa nu facem. Daca stii, si evolutionistii teisti au cateva citate gresite din Sf. Vasile cel Mare si alti sfinti, ca si cum acestia ar fi spus despre evolutionism si ere. Observi cum e acelasi fel de invatatura gresita, nu degeaba sunt amandoua preluate de la catolici.
Acum am vazut ca si pe site-ul Hexaimeron scrie ca in Sfanta Scriptura nu scrie de geocentrism, sunt doar aluzii. Fata de data trecuta, cand se spunea ca acolo ar scrie. Vedem cum nici sfintii nu spun despre asta, spunand ca sunt teorii ale filozofilor. Acum vad ca s-au schimbat argumentele, ar fi vorba doar despre cartea lui Enoh, iar de aici ar fi luat filozofii invatatura. Interesant ca unii filozofi de pe vremea lor au sustinut ca pamantul se invarte in jurul Soarelui. In primul rand cartea lui Enoh e un apocrifa, probabil nu are vreo legatura cu Enoh. In al doilea rand am citit acel citat de acolo si nici macar acela nu spune de geocentrism, ci de miscarea cerului. Asta poate insemna si miscarea pamantului, dar si miscarea soarelui, astronomii chiar spun ca Soarele se deplaseaza cu vreo 20km/sec.
Mai ramane sa-i explici si parintelui Badulescu faptul ca e gresit ce crede, in opozitie cu ce spun sfintii.
Si cum am putea spune ca ar sustine invatatura noastra o minciuna, cand se poate vedea si in filmuletele facute din spatiu ca pamantul se invarte in jurul soarelui. Credinta noastra nu e un falsa, mincinoasa. Dimpotriva, acea credinta in geocentrism e eronata, ratacitoare.
  #1477  
Vechi 09.11.2014, 15:45:07
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Tu cand spui ca ceva apare din nimic, te referi ca nu are cauza? Nu exista asa ceva. Orice efect are o cauza.
De fapt si oamenii de stiinta nu spun ca ar fi aparut din nimic. Erau doua teorii, ca ar fi fost o energie infinita din care a rezultat Big-Bangul, sau ca ar fi fost o infinitate de Big-Bang-uri. Ceea ce ai dat tu sunt doar constructii filozofice.
Dar parca spuneai ca tu crezi ca Dumnezeu a creat, ai devenit intre timp ateu?
  #1478  
Vechi 09.11.2014, 19:05:10
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De fapt si oamenii de stiinta nu spun ca ar fi aparut din nimic. Erau doua teorii, ca ar fi fost o energie infinita din care a rezultat Big-Bangul, sau ca ar fi fost o infinitate de Big-Bang-uri. Ceea ce ai dat tu sunt doar constructii filozofice.
Dar parca spuneai ca tu crezi ca Dumnezeu a creat, ai devenit intre timp ateu?
Am zis ca e posibil. Oricum, poate fi o descoperire de "cum" a creat, nu "daca" a creat. Pana la urma cineva trebuie sa se fi jucat un pic cu legile cuantice inainte sa se formeze un Univers, nu?
  #1479  
Vechi 09.11.2014, 20:14:31
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Am zis ca e posibil. Oricum, poate fi o descoperire de "cum" a creat, nu "daca" a creat. Pana la urma cineva trebuie sa se fi jucat un pic cu legile cuantice inainte sa se formeze un Univers, nu?
De fapt stim cum s-a format universul, chiar de aproximativ 3500 de ani. Cand nu era dezvoltata stiinta stiau, astia cu stiinta lor nu mai stiu nimic. Toate aceste teorii au fost create cu un singur scop, ca sa nege Biblia si divinitatea. Fiind atei nu puteau suporta credinta, de aceea au incercat sa gaseasca o alta explicatie, potrivit credintei lor. Prima carte despre evolutia speciilor apare in 1751, exact cand apar si iluministii atei.
  #1480  
Vechi 09.11.2014, 20:44:23
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De fapt stim cum s-a format universul, chiar de aproximativ 3500 de ani. Cand nu era dezvoltata stiinta stiau, astia cu stiinta lor nu mai stiu nimic. Toate aceste teorii au fost create cu un singur scop, ca sa nege Biblia si divinitatea. Fiind atei nu puteau suporta credinta, de aceea au incercat sa gaseasca o alta explicatie, potrivit credintei lor. Prima carte despre evolutia speciilor apare in 1751, exact cand apar si iluministii atei.
Se stia si inainte de 3500 de ani, cu alte versiuni de creatie. Aia de acum 3500 de ani a fost impusa mai bine.
Subiect închis