Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1481  
Vechi 30.07.2016, 18:28:30
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
Nu bre. Sînt și rămîn ortodox pînă la moarte. Însă predicile marelui pastor bihorean îmi plac mult mai mult decît repetitivele predici ale unora, care predici sînt deseori enervant de aceleași, ciclice, an după an; asta e tot. Pentru Sfintele Taine, merg la biserică, nici vorbă despre asta. Dar dacă vreau să audiez și mai ales să mă pătrund de o predică cu adevărat plină de mesaj și putere, îmi descarc și ascult predicile dlui Puștan. Că e protestant, n-are a face: se pare că Sfîntul Duh i-a dat harul predicării.
Deci în Biserică... predici repetitive spui...

Iar la marele pastor bihorean spui... care a primit în mintea ta, de la Însuși Duhul Sfânt, nimic mai mult decât harul predicării... spui că te pătrunde cu predici cu adevărat pline de mesaj și putere...

Hmm...

Știi ce-i harul? Ăăă, cred că nu. Daca-i știi ce-i harul... Daca-i știi ce-i predica... din fiecare zi și fiecare minut a vieții creștinului și iubitorului de Hristos, Biserică, Sfinți... Daca-i știi ce-i dragostea, ce-i smereniea, ascultarea, ce-i simplitatea, blândețea, răbdarea... ce-i rugăciunea... ohhh... dacă ai știi ce-i rugăciunea în acestea toate-n... comuniune...

Deci...

Sfânta Liturghie e și ea repetitivă și aceași, nu?
În fiecare zi... De aproximativ 1650 de ani a Sfântului Ioan Gură de Aur, Patriarhul Constantinopolului și de aproximativ 1950 de ani a Sfântului Apostol Iacov, Patriarhul Ierusalimului.
Nu? Firesc...
Deci Sfânta Liturghie de 1650 de ani, aceași în fiecare zi... Zi de zi... adică de aproximativ 603.000 de zile... În mii de locuri de pe pământ, adică milioane și milioane de Liturghii...

Îți spun: niciunde, nicio Liturghie, n-a fost la fel... niciuna n-a fost repetitivă și mai ales toate! au fost pline de Duhul Sfânt și toate au călăuzit spre mântuire... Călăuzire adevărată ! Rugăciunea adevărată...

Și îți spun: mai mult mesaj și mai multă putere decât la Sfânta Liturghie, n-a fost vreodată pe pământ și nu va mai fi vreodată !
Crezi?
Iar pentru Sfintele Taine mergi la biserică spui...

Deci cum spui tu... că e protestant, n-are a face... nu? A primit harul predicării...

Poate așa spuneau și Sfinții Părinți... că e arian, n-are a face... că e origenist, nestorian sau alte eresuri... n-are a face... le-a dat Duhul Sfânt și lor harul predicării ! Probabil, nu? Cicero, Aristotel, Platon, Seneca și mulți alți retori renume aveau... harul predicării, nu?
Ce spui, Adriane? Nu?
Daca-i știi ce spui...
Nu... Duhul Sfânt nu dă ereziilor harul Său, fiindcă ele, alungă harul prin lipsa iubirii, smereniei, ascultării de Biserică, de Domnul din Biserică... "Cel ce vă ascultă pe voi pe Mine Mă ascultă, și cel ce se leapădă de voi se leapădă de Mine; iar cine se leapădă de Mine se leapădă de Cel ce M-a trimis pe Mine." - Luca 10, 16.
Acolo, în erezii... sunt alte duhuri, care dau alte haruri... ale neascultării, ale neiubirii, nesmereniei și alte ne-uri...

Iar retorica, stările extatice, exaltice, euforice... nu sunt Harul...
Sau poate Moise, care era bâlbâit, gângav, spune chiar el, că nu putea vorbi mai deloc... el, Moise, n-avea har, nu?
Doamne miluiește...

Deci, la tine, mai mult ca probabil și marele pastor genevanian Jean Calvin, care-a primit și el, nu? harul predicării sau marele pastor eislebenian, Marthin Luther, cu mai mult har al predicării, nu? au și ei predici care te pătrund pe tine cu mesaje și putere...

Dar uite, sincer... eu aș fi tare curios, deși nu aștept răspuns, întreb:

Adrian... ai "ascultat" vreodată... o predică de la Sfântului Ioan Gură de Aur... din PSB 23, Omiliile la Matei ? Că eu am "ascultat" o predică din aceea... și îți spun, nimeni nu predică mai plin de dragoste decât Sfântul ioan Gură de Aur... și m-am silit să împlinesc ce spune la predică prin Sfântul Ioan... Duhul Sfânt...

Aia-i predică !

Sau a Sfântului Maxim Mărturisitorul, sau a Sfântului Grigorie Palama, sau a Sfântului Simeon Noul Teolog, sau Vasile cel Mare...

Nu prea poți, îți spun... că te arde... harul. Acela-i adevăratul har și simți repulsie față de el și te simți atras de ceea ce este în tine... adică alt har, din alte părți... îndulcite...
Care este în multe persoane... prea multe... tot mai multe...

Dar o să rămâi ortodox până la moarte spui... Nu, nu ești... îți spun... demult, de demult tu nu mai ești ortodox...
Numai ești al lui Hristos...
Dar există întoarcere...

Îți doresc să fi ortodox, nu până la moarte, ci și dincolo de ea, în veșnicie. Dar mai întâi să înțelegi ce înseamnă să fi ortodox, ce înseamnă să fi creștin, care printre altele presupune nu nuami să-ți cunoști cât mai bine credință și să o experiezi, să o trăiești, să o experimentezi, dar mai înseamnă să știi ce e erezia, unde-i hotarul credinței și de unde începe erezia, să faci diferență între un creștin și alții... un eretic, păgân, ateu, gnostic, etc.

Și multe mai înseamnă să fi ortodox, să fi creștin... Multe... Frumoase, simple, curate... Cum e Ortodoxia... of...

Doamne miluiește...
Dar poate cândva...
Cât mai curând...
Te vei trezi...
Nădăjduiesc.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 30.07.2016 at 19:29:30.
Reply With Quote
  #1482  
Vechi 30.07.2016, 19:30:56
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

mai intai trebuie sa renunte la ereziile franco latine si la cele asiro babiloniano feniciene. Plus la cele lituaniano mongole.
Reply With Quote
  #1483  
Vechi 30.07.2016, 19:37:47
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Greu, tare greu ce zici tu acolo...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #1484  
Vechi 30.07.2016, 19:44:55
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de CristianR
M-a ajutat să-mi limpezesc unele dileme și, prin intermediul minții altora, să cunosc multe din ce nu cunoșteam sau gândeam cu privire la Dumnezeu, Biserică, om, mântuire. Am putut intra în zone mai adânci (sau mai înalte) cu ajutorul celorlalți. Dacă înțelegerea face parte din cele duhovnicești, atunci pot spune că mi-a ajutat.
Ma bucur pentru tine daca asa s-a intamplat.Eu am o parere putin diferita despre forum.

Si ca sa fiu on topic, sunt multe discutii teologice despre Persoanele Sf. Treimi,Fiinta,lucrari,har.Raspunsul e foarte simplu:exista Dogmatica Ortodoxa.
Ma iertati dar te pufneste rasul ce pot sa debiteze unii si asta e semnul ca nu au pic de respect pentru credinta pe care ,culmea, o declara ...Dogmele ortodoxiei nu ar trebui sa fie subiect de talk-show ieftin.Era o parere.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #1485  
Vechi 30.07.2016, 19:50:56
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Vă rog... Îndrăzniți...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #1486  
Vechi 30.07.2016, 20:11:19
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
.Dogmele ortodoxiei nu ar trebui sa fie subiect de talk-show ieftin.Era o parere.
Foarte adevărat. Numai că mie îmi pare rău că mulți dintre cei capabili să ridice nivelul discuției se abțin. Dar nu toți, dovadă argumentarea foarte bună făcută de câțiva.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 30.07.2016 at 20:19:25.
Reply With Quote
  #1487  
Vechi 30.07.2016, 20:30:21
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Flying, Cristian, toți ... un verset :

"Vorbiți între voi în psalmi și în laude și în cântări duhovnicești, lăudând și cântând Domnului în inimile voastre, mulțumind totdeauna pentru toate" - Efeseni 5, 19-20.

Afirm :

Despre teologie, creștinism, mântuire, Dumnezeu, ar trebui să vorbim la orice rând de așteptare a unei adeverințe la primărie, la fiecare alimentară-supermarket, la fiecare plimbare în parc cu prietenii, la orice pahar de apă, ceai, vin, la orice masă, unde cureți zarzavat sau mănânci, oriunde sunt minim doi sau mai mulți, să se întreacă în Hristos, aceia de acolo, când călătorim cu mașina, tren, avion, să citim din Noul Testament, din viețile și scrierile Sfinților, și mai mult spun: la fel și când mergem la toaletă, oricât de absurd pare, la fiecare colț de stradă să ne înmulțim unii pe alții în Dumnezeu...

"ori mâncați, ori beți, ori altceva faceți, toate spre slava lui Dumnezeu să faceți." - I Corinteni 10, 31.

Flying, nu mai zbura, revino cu picioarele pe pământ, că nu ști ce faci și nu știi ce vorbești !

Pe pământul Împărăției Cerurilor, care să o aduci înăuntrul tău.

Ai grijă, repede și ușor smintești pe cei mai mici ! Trezește-te frățior. Ai râvnă, dar fără evlavie și discernământ, îți fură jucăușii tot...

Of... Of...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #1488  
Vechi 30.07.2016, 20:49:07
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Flying, Cristian, toți ... un verset :

"Vorbiți între voi în psalmi și în laude și în cântări duhovnicești, lăudând și cântând Domnului în inimile voastre, mulțumind totdeauna pentru toate" - Efeseni 5, 19-20.

Afirm :
Bre daca ai fi citit maca o catisma ai fi observat ca psalmii de indeamna
la tacere si meditatie interioara.Asta insemna ca "vorbiti intre voi in psalmi"
insemna rugaciune si tacere.
Citat:
la fel și când mergem la toaletă, oricât de absurd pare,
Asta te-au invatat la facultatea de teologie ?
Sfintii parinti zic "Sa taci tu, sa. vorbeasca faptele tale" adica indeamna
la tacere, tu indemeni la palavrageala.Treanca-fleanca, like a broken record.
Citat:
"ori mâncați, ori beți, ori altceva faceți, toate spre slava lui Dumnezeu să faceți." - I Corinteni 10, 31.
Citat:
Ai grijă, repede și ușor smintești pe cei mai mici ! Trezește-te frățior. Ai râvnă, dar fără evlavie și discernământ, îți fură jucăușii tot...
.
De fapt pe mine tu incepi sa ma smintesti cu "fratior", "Cu drag, te iubesc",
"jucausii". Esti gay?
Reply With Quote
  #1489  
Vechi 30.07.2016, 20:59:42
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Bre daca ai fi citit maca o catisma ai fi observat ca psalmii de indeamna
la tacere si meditatie interioara.Asta insemna ca "vorbiti intre voi in psalmi"
insemna rugaciune si tacere.
Asta te-au invatat la facultatea de teologie ?
Sfintii parinti zic "Sa taci tu, sa. vorbeasca faptele tale" adica indeamna
la tacere, tu indemeni la palavrageala.Treanca-fleanca, like a broken record.
De fapt pe mine tu incepi sa ma smintesti cu "fratior", "Cu drag, te iubesc",
"jucausii". Esti gay?
Din nou ai amintit de bolnăviorii aceia sufletești și trupești... tu ești puternic ispitit de sodomie...

Bre, eu îți spun altceva: memorează Psaltirea și spune-o și când dai cu sapa în grădină și când semnezi documente prezindețiale...

Firesc că în majoritatea timpului din zi, un om tace... Atunci să se roage, iar dacă are timp, să citească din Noul Testament, viețile, scrierile Sfinților.

Da, să tăcem noi, să vorbească faptele noastre. Dar există măsură și aici. Dacă tăcea Hristos, Apostolii, Mucenicii, Sfinții Părinți, mai ales la cele 9 Sinoade Ecumenice, era vai și-amar de omenire...

În plus versetul spune să vorbim, deci Duhul Sfânt ne învață, ne cheamă să vorbim în psalmi, laude, cântări duhovnicești, unii cu alții, nu? Din nou, cu măsură... Fiecare la ce măsură are în Hristos... Fără frică să-și înmulțească măsura cea bună și mântuitoare, să lumineze, să mărturisească...

Miluiți-mă cu rugăciunile voastre...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 30.07.2016 at 21:05:52.
Reply With Quote
  #1490  
Vechi 30.07.2016, 21:07:12
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Din nou ai amintit de bolnăviorii aceia trupești... tu ești puternic ispitit de sodomie...
Slava Domnului ca esti singurul cu "fratior drag" , "te iubesc", bla bla
Bre asta nu e limbaj normal intre barbatii. Mie mi-ar placea sa mi te adresezi cu
Bah
Citat:
Dacă tăcea Hristos, Apostolii, Mucenicii, Sfinții Părinți, mai ales la cele 9 Sinoade Ecumenice,
Dar tu nu esti Hristos/Apostolii/Mucenicii/Sfintii Parinti.
Aia nu vorbeau ca niste trompete sparte de parca'ar fi fost stricate.
Citat:
era vai și-amar de omenire...
Crede-ma daca te abtii nu o sa fie vai si amar de omenire.Testeaza si ai sa vezi.

Last edited by Copacel; 30.07.2016 at 21:09:44.
Reply With Quote
Răspunde