Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 18.07.2008, 11:34:58
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mirela: ca iar i-a apucat pe toti smerenia

intr-adevar, foarte ciudat, ca doar ne aflam pe un forum crestin-ortodox! :sleep:
Reply With Quote
  #142  
Vechi 18.07.2008, 13:46:03
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Catalina, inca un sfat prietenesc, ca vad ca sfaturi specializate nu prea primesti ca iar i-a apucat pe toti smerenia (eh, ma rog, [i]aproape[i] toti), asa deci... sa nu te crezi mai tare decat esti, ci sa te vezi asa mica mica si de acolo sa te apuci si tu de arat ogorul tau. al tau, nu ale altora.
:)Draga Mirela,pai daca ai cerut sfaturi de la teologi,normal ca n-ai primit:D.Cea mai buna Teologie este experienta,experierea lui Dumnezeu.De aceea eu,chiar cu riscul de afii considerat nebun sau eretic,insist ata de mult pe faptul ca este nevoie ca macar odata pe saptamana se ne impartasim.Este esential sa simtim ca Domnul traieste in noi,nu la modul sentimentalist,decalrativ,ci real,ca sangele lui hraneste Sangele Nostru,ca trupul lui intareste sufletul si trupul nostru.fara aceasta taina,ne dam cu capul de pereti,deznadajduim,alegem extremele,suntem ca o frunza purtata de vant.Domnul insusi ne va invata cum sa ne rugam si ce sa cerem.Sf ap Pavel spune ca Duhul insusi se roaga cu duhul nostru si zice"Ava Parinte".Repet,cu riscul de a deveni suparator,fara a traii in Hristos prin Euharistie,nu avem cum sa invatam nici sa iubim,nici sa daruim,nici sa ne jerfim,nici sa ne rugam,nimic.De aceea mie nu-mi pasa de cati preoti ma uarsc,de cati m-au gonit de la Sf Potir,eu stiu ca aceasta este calea,pentru ca "am gustat,si am vazut ca bun este Domnul".Sf Irineu spunea"Invatatura noastra este conform cu Euharistia,si Euharistia conforma cu invatatura".Asa traiau cerstinii primelor trei secole,plini de dragoste,de ravna pentru Hrisosin Euharistie.Dupa aceea au venit tot felul de filosofi,cu tot felu de inventii gnostice si maniheice,cu tot felul de traznai,de-ti vine sa arunci astfel de carti in foc.Nu degeaba spunea un teolog contemporan,ca citind Sf Scriptura,Vietiel Sfintilor,si scrierile Parintilor Apostolici parca vorbea un Dumnzeue,apoi citind cartile filosofico-religioase influentate de platonism si dualism,parca vorbea alt Dumnezeu.Exact asa este.Elinismul si-a pus o amprenta grea si dupa parearea mea foarte nefasta asupra unor filosofi crestini.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 18.07.2008, 15:10:08
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

nu numai elinii ci shi ganditorii rushi ca shi ei sunt foarte inteligentzi...

dar impartashirea nu se face numai prin marturisire shi cuminecare... ci se face prin toate firmiturile ce cad de la masa Stapanului... deci prin toate lucrurile pe care le pregateshte shi le daruieshte Dumnezeu pentru noi...

dar aceste nu se pot lua asha ca pe mancare, nu se pot bea asha ca pe bautura, nu se poate sa te impartasheshti asha ca la cantina...

ci cate o picatura din sfantul mir sa pui in mancare, cate o picatura din apa sfintzita sau aghiasma sa bei in fiecare zi, cate o bucatzica de anafura sa ai intotdeauna in casa pastrat...

iar impartashirea nu se face decat cu post cu conshtiintza curata, fara pata, cinstit, smerit, caci raspunzi shi tu shi cel ce tzi-o da, shi daca nu eshti vrednic arde shi te sminteshti... ca Dumnezeu e foc cu pacatele... shi miere cu floricelele...

Deci nu shtiu shi nu mi se pare normal ca mirean sa te impartasheshti adica sa te cuminici la fiecare liturghie... cat mai des se spune dar asta inseamna sa veghezi mereu ca sa nu fi mereu in situatzia neplacuta shi cazut mereu in pacate shi patima...

Dar asha este Hristos toate ne invatza din noi shi ne povatzuieshte shi calauzeshte caci daca nu vetzi manca shi nu vetzi bea trupul Meu respectiv sangele Meu... nu va vetzi mantui... sau ceva de genul asta spune Hristos...

In opinia mea shi odata pe luna e prea mult shi preotul trebuie sa tzina seama de canon shi sa-l reduca doar daca credinciosul arata ca se straduieshte, staruie, posteshte, plineshte poruncile shi respecta randuiala... deci se nevoieshte in rugaciune shi smerenie... shi dispretz de sine...

dar daca ai udat cearceaful sau te-ai spurcat prin pacate sau cineshtie ce grozavii ale mandriei shi ingamfarii shi infruntarii pot sa-tzi treaca prin minte, sau necredintza sau impotrivire la a avea vietzuire sfanta shi in curatzie, atunci mai bine stai mai la distantza shi in ziua aceea de nimic nu te atingi pana seara ca te arzi... shi raspunzi shi tu nu numai duhovnicul tau... ca el daca ar shti nu tzi-ar da... dar ii e rushine de tine shi ca sa nu-l lepezi te lasa asha... in seama lui Hristos...
Reply With Quote
  #144  
Vechi 18.07.2008, 16:30:05
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
nu numai elinii ci shi ganditorii rushi ca shi ei sunt foarte inteligentzi...

dar impartashirea nu se face numai prin marturisire shi cuminecare... ci se face prin toate firmiturile ce cad de la masa Stapanului... deci prin toate lucrurile pe care le pregateshte shi le daruieshte Dumnezeu pentru noi...

dar aceste nu se pot lua asha ca pe mancare, nu se pot bea asha ca pe bautura, nu se poate sa te impartasheshti asha ca la cantina...

ci cate o picatura din sfantul mir sa pui in mancare, cate o picatura din apa sfintzita sau aghiasma sa bei in fiecare zi, cate o bucatzica de anafura sa ai intotdeauna in casa pastrat...

iar impartashirea nu se face decat cu post cu conshtiintza curata, fara pata, cinstit, smerit, caci raspunzi shi tu shi cel ce tzi-o da, shi daca nu eshti vrednic arde shi te sminteshti... ca Dumnezeu e foc cu pacatele... shi miere cu floricelele...

Deci nu shtiu shi nu mi se pare normal ca mirean sa te impartasheshti adica sa te cuminici la fiecare liturghie... cat mai des se spune dar asta inseamna sa veghezi mereu ca sa nu fi mereu in situatzia neplacuta shi cazut mereu in pacate shi patima...

Dar asha este Hristos toate ne invatza din noi shi ne povatzuieshte shi calauzeshte caci daca nu vetzi manca shi nu vetzi bea trupul Meu respectiv sangele Meu... nu va vetzi mantui... sau ceva de genul asta spune Hristos...

In opinia mea shi odata pe luna e prea mult shi preotul trebuie sa tzina seama de canon shi sa-l reduca doar daca credinciosul arata ca se straduieshte, staruie, posteshte, plineshte poruncile shi respecta randuiala... deci se nevoieshte in rugaciune shi smerenie... shi dispretz de sine...

dar daca ai udat cearceaful sau te-ai spurcat prin pacate sau cineshtie ce grozavii ale mandriei shi ingamfarii shi infruntarii pot sa-tzi treaca prin minte, sau necredintza sau impotrivire la a avea vietzuire sfanta shi in curatzie, atunci mai bine stai mai la distantza shi in ziua aceea de nimic nu te atingi pana seara ca te arzi... shi raspunzi shi tu nu numai duhovnicul tau... ca el daca ar shti nu tzi-ar da... dar ii e rushine de tine shi ca sa nu-l lepezi te lasa asha... in seama lui Hristos...
Din lunga mea experienta in acest domeniu,iti spun cu toata sinceritatea.Un singur lucru face pe om nevrednic de Hristos,si anume lipsa dragostei si raceala fata de El.Restul este filosofie seaca,cine sta pururea langa Hristos,nu are cum sa fie mandru,rautacios,viclean.Dumnezeu nu este foc pentru pacatosi,ci este foc pentru cei mandri si suficienti,care vor sa se mantuiasc fara el.In rest,din experienta iti spun,oricat ai fii de pacatos,daca iti pare rau,si de duci la Liturghie cu parare de rau pentru pacate,cu dragsote pt Hristos,cu constiinta ca fara el nu poti trai,Dumnezeu te primeste cu toata dragostea.Pacatul este egoism,subtil deghizat in haina virtutii.In rest,cine are dragoste si se jertfeste penrtu semeni,pacatul acestor oameni este insignifiant.Noi nu stim cum ne iubeste Domnul,fugim de el,ne ascundem in spatele a tot felul de justificari,ca nu m-am spovedit,ca n-am tinut post,ca n-am 1001 dezlagari.Prostii.Cine nu moare pana la Sfarsitul liturghiei,si aude chemarea Domnului,"cu frica de Dumnezeu,cu cerdinta si cu dragoste sa va apropiati",trebuie sa se impartasesca.daca era atat de nevrednic,Dumnezeu nu l-ar fii lasat sa auda aceste cuvinte.Dumnezeu nu se joaca de-a jertfa,nu cheama pe oameni in zadar,nu-si bate joc de nimeni.Va dau un exemplu:Arie,dupa ce a refuzat cu nebunie sa accepte Dumnezeirea lui Hristos,dupa tot scanadlul facut de el,tot ca el credea.Si in nebunia lui,s-a dus sa slujeasca,caci era preot,sa faca liturghia,impreuna cu un episcop.Pe drum insa,i s-a facut rau,a intrat la un WC,si acolo a murit in chinuri groaznice.Vedeti,pe cei care nu sunt vrednici de Hristos,Dumnzeu nu ii lasa nici macar sa auda Liturghia,daramite sa se cuminice.La noi insa este pe dos.Toata lumea se duce la Liturghie,Harul ii pregateste pe toti pentru cuminicare si nu se duce nimeni.Curata nebunie.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 18.07.2008, 18:15:10
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Catalina, inca un sfat prietenesc, ca vad ca sfaturi specializate nu prea primesti ca iar i-a apucat pe toti smerenia (eh, ma rog, [i]aproape[i] toti), asa deci... sa nu te crezi mai tare decat esti, ci sa te vezi asa mica mica si de acolo sa te apuci si tu de arat ogorul tau. al tau, nu ale altora.
Oricat ar vrea cineva sa ti-l are, sora Mirela, tot nu poate; deci ara-ti singura ogorul, si oricat de greu ti-ar fi, pastreaza nadejdea in Dumnezeu.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 19.07.2008, 22:23:19
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Vedeti, pe cei care nu sunt vrednici de Hristos, Dumnzeu nu ii lasa nici macar sa auda Liturghia, daramite sa se cuminece. La noi insa este pe dos. Toata lumea se duce la Liturghie, Harul ii pregateste pe toti pentru cuminecare si nu se duce nimeni. Curata nebunie.
nu stiu daca e nebunie, dar e intr-adevar ceea ce se intampla in ziua de azi in bisericile noastre. trist, dar adevarat.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 20.07.2008, 00:55:58
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
pastreaza nadejdea in Dumnezeu.
multumesc anca, asa am sa fac.
Reply With Quote
  #148  
Vechi 23.07.2008, 22:49:04
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

"Restul este filosofie seaca,cine sta pururea langa Hristos,nu are cum sa fie mandru,rautacios,viclean."...a spus Jan printre altele,nu stiu sa quotez,poate ma ajuta cineva.

Mergind tot pe urmele extremelor,ca nu e numai arie...Domnul nostru nu l-a impiedicat pe iuda sa ia parte la cina cea de taina...si nu toti care vin la Sfinta Liturghie se mintuiesc(desi o sa le fie de mare folos,chiar si asa)...zic si eu.

Pai incearca Jan sa tii si tu 3 zile de post inainte de Sfinta Impartasanie...o mica jertfa,ca sa te convingi si tu ca tii cu adevarat la Domnul nostru...si ca semeni putin cu El...sau Hristos din tine tine 3 zile de post,impreuna si cu tine,nu zic nu....ia vezi daca mai poti sa te impartasesti macar in cele 4 posturi ?

In rest sint de acord cu cel cu hieroglifele lui ...sper ca le-am descifrat cit de cit...deschiept ca fuljerul Jji prroz ca Pandtiele...ca ne mai hranim si cu faramituri de la masa Stapinului...

Gata cu mesajul,acum sa ma uit sa vad daca apare pe ecrane...sa nu uit,urari de bine de la doctor Watson.
Reply With Quote
  #149  
Vechi 23.07.2008, 22:52:03
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

...cine a insinuat ca nu stiu sa quotez?
Reply With Quote
  #150  
Vechi 25.07.2008, 11:19:47
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes
"Restul este filosofie seaca,cine sta pururea langa Hristos,nu are cum sa fie mandru,rautacios,viclean."...a spus Jan printre altele,nu stiu sa quotez,poate ma ajuta cineva.

Mergind tot pe urmele extremelor,ca nu e numai arie...Domnul nostru nu l-a impiedicat pe iuda sa ia parte la cina cea de taina...si nu toti care vin la Sfinta Liturghie se mintuiesc(desi o sa le fie de mare folos,chiar si asa)...zic si eu.

Pai incearca Jan sa tii si tu 3 zile de post inainte de Sfinta Impartasanie...o mica jertfa,ca sa te convingi si tu ca tii cu adevarat la Domnul nostru...si ca semeni putin cu El...sau Hristos din tine tine 3 zile de post,impreuna si cu tine,nu zic nu....ia vezi daca mai poti sa te impartasesti macar in cele 4 posturi ?

In rest sint de acord cu cel cu hieroglifele lui ...sper ca le-am descifrat cit de cit...deschiept ca fuljerul Jji prroz ca Pandtiele...ca ne mai hranim si cu faramituri de la masa Stapinului...

Gata cu mesajul,acum sa ma uit sa vad daca apare pe ecrane...sa nu uit,urari de bine de la doctor Watson.
Imi place id-ul tau,insemna ca-ti place sa descoperi impostori.pai uite de ce nu pot tine 3 zile post,in afara posturilor.Eu ma impartasesc duminica,si ar insemna sa tin post joi,vineri si sambata.As face 2 paacte,odata impotriva Sfintilor Ierarhi si Sf Apostoli care se sarbatoresc joia,iar Samabat se serbeaza Pogorarea la Iad a Mantuitorului,si urcarea dreptilor de acolo in Rai.S-a stabilit clar,"cine posteste sambata,sa fie anatema".s-a ajuns aici,pentru ca,imediat dupa secolul 4,unii din Biserica,care gandeau eretic(adica considerau ca mancarea de carne este pacat)posteau si sambata.faceau exact cum ma inemni tu pe mine sa fac.Au fot certuri mari pe aceasta tema,ca pna la urma sa se descopere ca eci care ,indemnau la asemenea post,aveau si alte invataturi gresite,ca de exemplu dispretul casatoriei,dispretuirea materiei,etc.de aceea,au fost amenintati nu cu excomunicarea,ci cu anatema,pentru ca a gandi asa,este pacat impotriva Duhului Sfant,impiedici lucrarea lui Dumnezeu cu oamenii.Asa ca ai grija!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugati-va Hartford Umanitare 41 02.11.2012 21:12:06
Va rog, rugati-va pt. Andrada eu-cristina83 Umanitare 2 01.10.2011 17:43:32
cum va rugati voi lui Dumnezeu? ingerul_pazitor Generalitati 19 07.08.2010 00:13:19
Rugati-va ptr. mine T-Bone Rugaciuni 10 19.08.2007 20:59:18
Rugati-va pt. Alexandr| Alina-Ana_Truta Umanitare 4 29.07.2007 13:04:26