Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 11.06.2013, 15:37:16
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ioane,imi pare tare rau,stiu ca te voi dezamagi,dar in ultimul timp nu prea mai cred in comuniunea oamenilor.As vrea sa te mint frumos dar realitatea mi-ar narui demersul.As avea multe de spus ca sa-mi justific afirmatia dar,ciudat,tot de la o vreme nu mai simt nevoia sa justific mereu ceea ce spun sau ceea ce cred,intr-o lume a singuratatii colective si nevrozelor.Pur si simplu ma uit detasat si putin distrat,nu neaparat profund sau analitic,la tot ce se intimpla in jurul meu.Marea majoritate a subiectelor imi par foarte straine si departate,nu mai tresalt deloc la ele.Cred ca sunt excesiv de introvertit :) Stii ca exista un punct,o limita,in care nu mai simti nevoia sa spui aproapelui tau ceva? Pur si simplu te uiti la el ca la ceva,sau cineva,asemanator cu tine,din care intelegi multe si nimic.Simti o comuniune stranie cu el,fara cuvinte,greu de definit,cuvintele provoaca mult zgomot cand sunt date de demonii interiori ai fiecaruia de peretii vietii noastre.Au un zgomot spart,difuz,neclar,ascutit si obositor.Lumea poate ajunge sa te oboseasca foarte tare,cateodata nu este rau sa stai putin deoparte ca sa poti respira.O lume nebuna si noi actori pe scena ei... :)
Reply With Quote
  #142  
Vechi 11.06.2013, 22:54:14
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Bine, dar dacă nu mai căutăm comuniunea și nu încercăm să o alimentăm: ce alternativă mai bună ne rămâne?
Însingurarea, detașarea, poate că au rostul lor, o vreme. Dar mai apoi, când s-au mai limpezit apele, cred că tot la comuniune tragem, ca-într-un han.
Comuniune e Sânul Sfintei Treimi, iar noi suntem după chipul lui Dumnezeu. Să râvnim, așadar, mai departe la asemănare. Altceva mai bun nu găsesc, chiar dacă uneori ne risipim și zăpăcim, ne înciudăm, ne supărăm unii pe alții. Avem uneori prea multă apetență pentru dispute de dragul disputelor. Interpretăm prea mult, prea neatent. Suntem mereu grăbiți, în iureș. Avem și necazuri, ce-i drept, unele care par insuportabile.
O să ne treacă, prin Harul Domnului!

P.S. M-ai făcut, Pelerinule, să îmi amintesc de o foarte frumoasă carte a lui Eugen Ionesco: "Însinguratul". N-am mai recitit-o de peste 20 de ani... Cred că e vremea să o reiau, probabil voi descoperi alte nuanțe, câtă vreme nu mai sunt puștiul teribilisto-rebel și cugetătorul agnostic de atunci...:) Pe coperta 4, îmi amintesc, Ionescu spune că lumea, privită detașat, cumva de la mansardă, pare întotdeauna absurdă. Spunea și Noica, nimerindu-se la geamul unei cârciumi, cândva, că privită de la fereastră lumea cârciumii îi părea cu totul de neînțeles, absurdă...
Știu și eu, probabil privită de departe, de la geamul cuvintelor forumistice, precum prin vitralii amețitoare, lumea Bisericii pare de neînțeles uneori, absurdă... Sunt doar imagini, jocuri psihologice ale minții și inimii noastre vulnerabile, cred. Harul Duhului însă, mângâindu-ne, dă la o parte simțământul înstrăinării și izolării. Radicalismul pălește, omul capătă simțire înțelegătoare, râvna rugăciunii revine, lacrimile curg iarăși, șuvoi și iată, treptat, lumea e iarăși blândă și bună. Lumea din inima noastră, mai întâi.

Last edited by cezar_ioan; 11.06.2013 at 23:06:42.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 11.06.2013, 23:06:05
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cand am citit ,,Jurnalul de la Paltinis"visam sa stau pe o stanca in furtuna lumii si sa observ cumva stoic si detasat zbaterea colectiva.Intre timp mi-a trecut,mai ales dupa ce am citit scrisoatea lui Noica catre fiul sau, numita ,,Scrisoare catre Rafail".Ai un suflet bun Ioane,cum vrei sa pui tu pansament pe rani.Dumnezeu sa-ti rasplateasca pe masura.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 11.06.2013, 23:40:19
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Problema nu e ca unii credinciosi au si conceptii imprumutate fara sa stie din ecumenism, ci ca spun ca acestea sunt de fapt cele adevarate, ortodoxe. Si, in plus, cativa incearca sa le si impuna, mergand pana la contrarea celor ce expun invatatura ortodoxa.
Din cate imi dau seama nici nu se intelege bine care sunt conceptiile din ecumenism, astfel ca de fapt nici nu exista ecumenismul, poate doar la martori sau mormoni sa fie, in rest nimeni nu are aceste conceptii. Chiar si cei care spun ca toti din toate cultelele sunt la fel, diferentele intre culte sunt neimportante, invatatura ortodoxa e la fel de buna ca in alte culte, ba chiar cineva s-a si impartasit la catolici crezand ca nu e ceva negativ (MariS). Aceasta e de fapt invatatura ortodoxa, doar ortodoxistii vor sa o conteste.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 11.06.2013, 23:57:29
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Bun, de acord.
Acum acceptă și tu frate (și profesor dintâi al meu, într-ale ecumenismului - fără pic de ironie o spun), te rog, că pe lângă ce ai spus (și nu te contrazic în ideea ta principală) tot la fel de adevărat este că unii dintre noi SCOTOMIZEAZĂ, ALEG din cuvintele Părinților doar ce le convine lor (îndeletnicire pătimașă, eretică), doar acele pasaje care, RUPTE DIN CONTEXT, duc de fapt la ceartă între frații de credință.
Uneori ai dat citate din Părinți și din Scriptură pe post de bâtă sau, mă rog, de bâtișoară, bre! Valabil și pentru fratele Antiecumenism.
Fii te rog atent la această scăpare, nu ți-o spun în nume de rău.
Când noi facem trimiteri la Cuvântul lui Dumnezeu, e lucru specific Ortodoxiei să ținem mereu cont de context precum și de multe alte date din Istoria Bisericii, din Sfânta Tradiție. Bașca să ne asigurăm că suntem în oareșcare apropiere, măcar, de Duhul Iubirii, Duhul lui Hristos. (deși te-ai putea supăra, îți atrag atenția la Pelerin care, așa cum dovedește istoria postărilor lui, tocmai asta face: contextualizează, trimite la Patristică, trage cât poate spre Duhul Iubirii și, mai departe, ... Doamne ajută! Că el, rebel cum îl bănuiesc, să mă ierte, se ține protestant: asta e altă treabă, strict alegerea sufletului lui, una de expresie mai degrabă. Dar duhul, duhul pe care îl poartă e mai degrabă specific Ortodoxiei noastre, bre...; Nu remarcași?)

Pomeneai la un moment dat pe Sfântul Maxim. Te rog, frate, să revezi Cuvântul către Talasie, care te va învăța mai bine decât, desigur, te-aș putea eu vreodată lămuri, cum e cu tâlcuirile și interpretările astea ale noastre...

Last edited by cezar_ioan; 12.06.2013 at 00:04:50.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 12.06.2013, 00:11:17
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Eu stiu doar ce fac eu, nu sunt de acord cu toate cele spuse de cei ce mai scriu impotriva ecumensimului. Iar eu nu dau citate scoase din context, nici nu am cum pentur ca toate spuna acelasi lucru. Si in general ma refer la invatatura, nu la persoana.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 12.06.2013, 00:17:20
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Mă limitez la o singură apreciere: după opinia mea, nici unul dintre cei care au fost considerați aici pe forum ca fiind ecumeniști și iubiriști (și dau ca exemplu pe laurastifter, ...)
Mai sunt unii pe aici pe forum care toată ziua o dau înainte cu confrații catolici în sus, confrații catolici în jos. Care "confrați" catolici? ce, deja s-au definitivat manevrele ecumeniste de ne tot vorbesc despre "confrații" catolici? Mai avem puțin și începem și aici pe forum să cântăm "we are one in the Spirit, we are one in the Lord".
Reply With Quote
  #148  
Vechi 12.06.2013, 00:31:12
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si in general ma refer la invatatura, nu la persoana.
E mai ușor, nu-i așa?...
Hîm!.............................
Reply With Quote
  #149  
Vechi 12.06.2013, 00:33:16
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Decebal Vezi mesajul
Mai sunt unii pe aici pe forum care toată ziua o dau înainte cu confrații catolici în sus, confrații catolici în jos. Care "confrați" catolici? ce, deja s-au definitivat manevrele ecumeniste de ne tot vorbesc despre "confrații" catolici? Mai avem puțin și începem și aici pe forum să cântăm "we are one in the Spirit, we are one in the Lord".
Cuvântul "frate" are multe sensuri. Unul din ele este pentru acel om care se închină Domnului Iisus Hristos, nădăjduind în Mila Lui.

P.S. Știu și eu diferențele dintre mine, ortodoxul, și Mihnea, de pildă, catolicul. Dar nu pun accent, până la isterie sau agorafobie, pe deosebiri. Ci mă țin omenește, mai întâi omenește pur și simplu, cât mă duce inima și mintea, la asemănări. Chestie de gust, în definitiv... Sau, poate, strașnic test al credinței.

Last edited by cezar_ioan; 12.06.2013 at 00:38:40.
Reply With Quote
  #150  
Vechi 12.06.2013, 11:18:29
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Mă limitez la o singură apreciere: după opinia mea, nici unul dintre cei care au fost considerați aici pe forum ca fiind ecumeniști și iubiriști (și dau ca exemplu pe laurastifter, pe N.Priceputu, pe Maris_, uneori pe Mihailc și mă adaug și pe mine la listă în virtutea deselor dispute cu antiecumeniștii înverșunați) nu au nici în clin nici în mânecă cu ecumenismul. Nu promovează învățături greșite, nu atacă dogmele Bisericii, nu relativizează adevărul de credință, nu răstălmăcesc Crezul, nu interpretează în duh eretic Evanghelia, nu contestă autoritatea Părinților, nu minimalizează conținutul și valoarea slujbelor, nu strâmbă învățătura Bisericii privind Sfintele Taine etc. Atunci de unde conflictul de idei și acuza de ecumenism?
Această așa zisă acuză, care nu este în fapt o acuză, este făcută în general doar de câțiva utilizatori, ea nu este o chestie generală. Dincolo însă de promovarea unor stări, nu neapărat a unor învățături, dubioase din punct de vedere ortodox, ceea ce mă surprinde totuși nu este atât de mult ceea ce "combat" Cătălin sau antiecumenism, ci o stare în general de pasivitate și de toleranță față de ceea ce până nu cu mult timp în urmă era văzut în Biserica Ortodoxă ca fiind erezie, și așa mai departe. Pentru un ortodox, din punct de vedere autentic ortodox, nu este normală această stare de a te "bate cu palma pe burtă" împreună cu cei de alte credințe, fie ele și așa zis "confesional creștine". Această atitudine laxistă, de toleranță greșit înțeleasă, în care se trec cu vederea ceea ce din punct de vedere ortodox se considera ca fiind erezie și cădere de la adevărata învățătură a Bisericii și chiar de la adevărata Biserică, această atitudine deci nu a fost specifică Ortodoxiei și de fapt nu este specifică nici în ziua de azi nici Ortodoxiei și nici ortodocșilor. Prin această toleranță greșit înțeleasă, prin această pasivitate la agresiunile spirituale și religioase ale heterodocșilor ori ale celor de alte religii practic nu se face decât să se inducă, cumva la nivel subconștient, că așa este normal să stea lucrurile, că nu este nicio problemă, că nu este afectată credința cea adevărată, că Biserica Ortodoxă chipurile nu ar fi primejduită. Inclusiv aici pe forum este cât se poate de evidentă atitudinea de laxism, toleranță prost înțeleasă, pasivitate și nu este efect doar a stilului mai liber și mai tolerant al acestui forum; este vorba pur și simplu aproape de un non-combat, așa ca stare generală, al ortodocșilor vizavi de eretici, sectanți, heterodocși, ceea ce repet, nu este ceva care să fi reprezentat vreodată Ortodoxia de-a lungul istoriei. Poate că unii ortodocși nu au pregătire, poate că unii nu sunt convinși sau au o credință de-asta câmpenească, poate că sunt victime într-o oarecare măsură a propagandei heterodoxe, dar chestia asta nu poate fi chiar la nivel general; uitați pe secțiunea despre catolicism, cât de puțini sunt de fapt implicați în a încerca măcar să combată pe "catolici"; în ceea ce mă privește, nici eu nu am lămurite multe lucruri, dar m-am băgat în anumite chestiuni poate, poate va veni cineva să vadă și să intervină cu chestiuni cu adevărat lămuritoare, atât spre exemplu cu privire la purcederea Duhului, cât și la primatul și infailibilitatea papală, precum și în cazurile agresiunilor istorice ale catolicismului împotriva Ortodoxiei, agresiuni care sunt trecute cu rea-credință chiar de către mulți "ortodocși" cu vederea. Toată această stare de nelămurire a problemelor, a diferendelor la nivel dogmatic și istoric, toată această stare de falsă toleranță, de pasivitate, de non-combat, (poate specifică rumânilor la nivel general pe undeva) toată această falsă "confrăție" cu catolicii cu care ne tot aburesc unii pe aici, toată această "prietenie" în care se trece peste lucrurile sfinte, considerate de acum, în duh ecumenist, ca nemaiavând prea mare importanță, că doar "we are one in the Spirit, we are one in the Lord", toate astea precum și altele care au loc la nivele mai înalte ale societății arată de fapt o anumită pasivitate, poate lipsă de credință, poate închipuirea unor ortodocși că ei își pot permite să negocieze și să treacă cu vederea în lucrurile sfinte. Poate unii își închipuie că toate aceste manevre ei își pot permite să le facă, ori să le tolereze, așa peste capul celorlalți, și chiar trecând peste sfintele dogme, peste sfintele învățături, peste sfintele canoane, peste Sfintele Taine, peste în general cam tot ceea ce este sfânt în Ortodoxie; iar aceasta constituie, dincolo de faptul că este o manifestare eretică la nivel de practică (pentru că nu există doar erezii doctrinare), o agresiune subtilă la adresa Ortodoxiei în general și la adresa ortodocșilor pentru care lucrurile sfinte nu sunt negociabile și nu se vor negocia, nu pot fi și nu vor fi trecute cu vederea.

Last edited by Decebal; 12.06.2013 at 11:31:13. Motiv: corecturi
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 21:26:13
ORTODOXIA SI ECUMENISMUL cristir Despre Biserica Ortodoxa in general 563 08.07.2013 03:58:38
Ortodoxia și ecumenismul monoteist doctor_faustus Despre Biserica Ortodoxa in general 2 04.10.2010 22:48:14
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 17:46:17