Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 02.02.2009, 17:06:14
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Am sa raspund printr-o intrebare. Cati oameni si-au schimbat caracterul si au inceput un mod de viata placut lui Dumnezeu, in urma slujbelor pe care le-ati amintit?

Puteti sa ma intrebati si dvs., cati oameni au facut schimbari in viata lor, placute lui Dumnezeu, in urma cercetarii Cuvantului lui Dumnezeu (Sfanta Scriptura) si a rugaciunilor sincere (ai nevoie de putere de la Dumnezeu). Fara nici un fel de slujba.
Dumneata esti subiectiv,scopul slujbelor e rugaciunea (care pe la neo-protestanti e cam rara) depinde de ce schimbari e vorba, nu avem nevoie neaparat de "marile treziri" ca sa ne intitulam crestiri, schimbarile din cadrul neo-protestant cele mai des intalnite sunt ca fosti betivi, si-au gasit refugiu si au renuntat
la viciu(ceea ce e foarte bine) apoi povestesc prin adunari ce minunat lucru li sa intamplat si ce vina mare poarta BOrtodoxa pt ca ei in ea au trait in pacat si nu l-au cunoscut pe Dumnezeu (desi ei nu aveau nimik in comun cu biserica sau daca aveau totul se limita la formalism)
Vezi tu, schimbarea unui comportament nu e neaparat o intoarcere pe calea cea dreapta, de obicei cei ce se inscriu in organizatii ciudate isi schimba total comportamentul si modul de viata, vezi membrii MISA

Schimbarea trebuie sa fie continua, urcusul Golgotei pentru ca o schimbare de moment nu e suficienta..la un momendat acel fior se stinge si unii il tin artificial in viata altii il pierd
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #142  
Vechi 02.02.2009, 17:18:02
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Unii sunt mai creduli, dar sunt si din aceea cu inima sincera care se schimba
dar foarte multi nu simt acel fior al schimbarii desi aud acelasi Cuvant si nu neaparat ca se aseamana cu samantele din pilda semanatorului ci pur si simplu nu sunt caracterizati de acea emotivitate care-i caracterizeaza pe unii

Eu am participat de foarte multe ori la adunari neo-protestante (in deosebi penticostale) si cu toate acestea nu mi-am schimbat crucial modul de viata , deci sunt de vina? se poate dar se mai poate altceva, sa gandim prin prisma unei doctrine neo-protestante aceea a intoarcerii , convertirii, la fel cum zicea Dumitru Cornilescu ca nu l-a intalnit pe Hristos in B Ortodoxa ci doar la neo-protestanti dupa ce a folosit acea chemare a lui Iisus in Inima, acea procedura standard care apare pe toate pliantele neo-protestante, dar intrebarea este, daca un om traieste o viata dupa regulile lui Dumnezeu impartasindu-se in chip real cu Hristos, dar nu are acel moment 0 de invitatie a lui Iisus in inima, e pierdut?
Sunt multi neo-protestanti care cresc in adunare, il iubesc pe Hristos de mici si la un momendat trebuie sa faca chemarea aceea, predarea, dar ce se intampla atunci? numai atunci vine Iisus? pana atunci a stat deoparte cu toate ca l-a iubit, doar pt faptul ca nu a respectat un procedeu obligatoriu de schimbare? cam ciudat
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #143  
Vechi 03.02.2009, 09:48:31
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Am sa raspund printr-o intrebare. Cati oameni si-au schimbat caracterul si au inceput un mod de viata placut lui Dumnezeu, in urma slujbelor pe care le-ati amintit?

Puteti sa ma intrebati si dvs., cati oameni au facut schimbari in viata lor, placute lui Dumnezeu, in urma cercetarii Cuvantului lui Dumnezeu (Sfanta Scriptura) si a rugaciunilor sincere (ai nevoie de putere de la Dumnezeu). Fara nici un fel de slujba.
Uite ca eu sunt unul dintre oamenii care s-au schimbat in urma slujbelor din Biserica Ortodoxa.
Inainte am fost si pe la neo-protestanti, si pe la religii de tip new-age, dar pot sa spun ca toate mi-au transmis un sentiment de raceala.
Nimic nu se compara cu ceea ce simti in Biserica ortodoxa. Si cunosc foarte multi oameni care s-au schimbat in urma participarii la slujbele din BO
Reply With Quote
  #144  
Vechi 03.02.2009, 11:14:18
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Dumneata esti subiectiv,scopul slujbelor e rugaciunea (care pe la neo-protestanti e cam rara) depinde de ce schimbari e vorba, nu avem nevoie neaparat de "marile treziri" ca sa ne intitulam crestiri, schimbarile din cadrul neo-protestant cele mai des intalnite sunt ca fosti betivi, si-au gasit refugiu si au renuntat
la viciu(ceea ce e foarte bine) apoi povestesc prin adunari ce minunat lucru li sa intamplat si ce vina mare poarta BOrtodoxa pt ca ei in ea au trait in pacat si nu l-au cunoscut pe Dumnezeu (desi ei nu aveau nimik in comun cu biserica sau daca aveau totul se limita la formalism)
Vezi tu, schimbarea unui comportament nu e neaparat o intoarcere pe calea cea dreapta, de obicei cei ce se inscriu in organizatii ciudate isi schimba total comportamentul si modul de viata, vezi membrii MISA

Schimbarea trebuie sa fie continua, urcusul Golgotei pentru ca o schimbare de moment nu e suficienta..la un momendat acel fior se stinge si unii il tin artificial in viata altii il pierd
1. Nu sunteti sincer cand spuneti ca la neo-protestanti rugaciunea "e cam rara".
2. Omul nu are nevoie de slujbe ca sa se roage lui Dumnezeu. Domnul Iisus Hristos ne-a invatat cum sa ne rugam (vezi Matei cap.6).
3. Cand spuneti ca oamenii se schimba doar in privinta betiei, aduceti o insulta Duhului lui Dumnezeu, care lucreaza in viata omului. Nu bisericile protestante il schimba pe om, ci cercetarea Cuvantului lui Dumnezeu, credinta in puterea schimbatoare a lui Dumnezeu (asa cum ne invata Sfanta Scriptura) si rugaciunea sincera catre Dumnezeu. Si toate acestea au ca rezultat o lucrare continua (despre care filozofati dvs.), in viata omului. Oamenii nu scapa numai de patima betiei sau a tutunului. Se "lecuiesc" (prin educatie la Scoala lui Hristos) de minciuna, curvie, hotie, etc. Si, lucrul cel mai frumos, invata sa nu mai fie egoisti si sa traiasca pentru altii.


La slujbe asista tot felul de betivi, hoti, curvari, mincinosi, etc. Care este efectul? Se indreapta ei? Nu. Ii mantuiesc slujbele? Nici vorba. Bietii oameni raman in aceeasi stare de pacatosenie, fara sa cunoasca voia lui Dumnezeu.

Slujbele nu formeaza caractere. Cercetarea Cuvantului lui Dumnezeu si rugaciunea sincera, da.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 03.02.2009, 11:18:55
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Uite ca eu sunt unul dintre oamenii care s-au schimbat in urma slujbelor
Ce schimbari au aparut in viata dvs., in urma slujbelor?
Reply With Quote
  #146  
Vechi 03.02.2009, 11:28:03
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
1. Nu sunteti sincer cand spuneti ca la neo-protestanti rugaciunea "e cam rara".
2. Omul nu are nevoie de slujbe ca sa se roage lui Dumnezeu. Domnul Iisus Hristos ne-a invatat cum sa ne rugam (vezi Matei cap.6).
3. Cand spuneti ca oamenii se schimba doar in privinta betiei, aduceti o insulta Duhului lui Dumnezeu, care lucreaza in viata omului. Nu bisericile protestante il schimba pe om, ci cercetarea Cuvantului lui Dumnezeu, credinta in puterea schimbatoare a lui Dumnezeu (asa cum ne invata Sfanta Scriptura) si rugaciunea sincera catre Dumnezeu. Si toate acestea au ca rezultat o lucrare continua (despre care filozofati dvs.), in viata omului. Oamenii nu scapa numai de patima betiei sau a tutunului. Se "lecuiesc" (prin educatie la Scoala lui Hristos) de minciuna, curvie, hotie, etc. Si, lucrul cel mai frumos, invata sa nu mai fie egoisti si sa traiasca pentru altii.


La slujbe asista tot felul de betivi, hoti, curvari, mincinosi, etc. Care este efectul? Se indreapta ei? Nu. Ii mantuiesc slujbele? Nici vorba. Bietii oameni raman in aceeasi stare de pacatosenie, fara sa cunoasca voia lui Dumnezeu.

Slujbele nu formeaza caractere. Cercetarea Cuvantului lui Dumnezeu si rugaciunea sincera, da.
Sa inteleg ca ii cataloghezi pe cei care vin la slujbe drept hoti, curvari, betivani etc...
Tu vrei sa spui ca la voi in secta toti sunteti fara de pacat? La voi nici unul nu e hot, curvar sau betiv?
Stai tu linistit ca se schimba oamenii venind la sluja. Asculta slujba, asculta Evanghelia, asculta predica preotului si au ce invata. Asta numai daca vor. Ca daca nu vrea omul sa se schimbe poti sa il pui sa citeasca zilnic din Biblie ca tot nu pricepe nimic. Totul trebuie sa vina din interior, sa vrea omul schimbarea.
Si sa iti mai zic ceva...credinta fara fapte e moarta...si diavolul are credinta (ca doar crede ca exista Dumnezeu) si stie Scripturile verset cu verset, dar nu are traire, nu are smerenie, nu are dragoste si nu ii foloseste nimic. Asa si omul...la nimic nu-i foloseste credinta fara fapte.
Am vazut eu cum e treaba si cu sectele neo-protestante. Se aduna toti, studiaza si raman doar cu studiul...nimic mai mult. Unde-s faptele?
Reply With Quote
  #147  
Vechi 03.02.2009, 11:29:50
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Sunt multi neo-protestanti care cresc in adunare, il iubesc pe Hristos de mici si la un momendat trebuie sa faca chemarea aceea, predarea, dar ce se intampla atunci? numai atunci vine Iisus? pana atunci a stat deoparte cu toate ca l-a iubit, doar pt faptul ca nu a respectat un procedeu obligatoriu de schimbare? cam ciudat
Despre ce chemare vorbiti? Despre ce predare vorbiti? Probabil va referiti la botez sau la alte tipuri de marturisiri publice (existente doar la unele culte neo-protestante) a credintei in Domnul Iisus Hristos. Domnul Iisus Hristos intra in vietile noastre din momentul in care noi hotaram sa-L primim in inima noastra si sa-L lasam sa ne conduca viata si sa ne inderepte pe calea ce buna. Nu asteapta pana are loc vre-o "predare" sau "chemare" publica.

"Iata, Eu stau la usa si bat. Daca aude cineva glasul Meu si deschide usa, voi intra la el, voi cina cu el, si el cu Mine."(Apocalipsa 3:20)
Reply With Quote
  #148  
Vechi 03.02.2009, 11:47:23
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Sa inteleg ca ii cataloghezi pe cei care vin la slujbe drept hoti, curvari, betivani etc...
Domnule Mihai, numai un copilas rautacios ar putea sa inteleaga asa ceva. Eu am mai spus ca biserica este ca un spital si ca o scoala. Vin oameni cu tot felul de patimi si invataturi gresite. Conteaza ce face biserica pentru ei.

Si la noi la biserica vin tot felul de betivi, hoti, criminali, etc. Interesul bisericii este sa-L prezinte pe Dumnezeu acestor oameni. Multi (nu toti), fac schimbari radicale in viata lor. Eu, personal, cunosc doi fosti puscariasi (unul imi este prieten apropiat) carora Dumnezeu le-a schimbat viata in mod minunat. Astazi sunt oameni deosebiti, care si-au gasit rostul in viata aceasta si nadejdea in mostenirea vietii vesnice, prin iertarea oferita de Dumnezeu. Ca un exemplu, cei care au posibilitatea sa se intereseze de numitul Serafim (parca are si nume predestinat), din Zarnesti. jud. Brasov. Un fost puscarias care traieste si se zbate pentru cei in nevoie.

Asemenea oameni nu pot fi salvati cu slujbe, ci prin legatura lor directa cu Dumnezeu. Datoria bisericii este sa-i indrume catre Dumnezeu si sa-i sustina in rugaciuni. Restul este o problema intre ei si Dumnezeu.
Reply With Quote
  #149  
Vechi 03.02.2009, 11:49:06
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasinec Vezi mesajul
Domnule Mihai, numai un copilas rautacios ar putea sa inteleaga asa ceva. Eu am mai spus ca biserica este ca un spital si ca o scoala. Vin oameni cu tot felul de patimi si invataturi gresite. Conteaza ce face biserica pentru ei.

Si la noi la biserica vin tot felul de betivi, hoti, criminali, etc. Interesul bisericii este sa-L prezinte pe Dumnezeu acestor oameni. Multi (nu toti), fac schimbari radicale in viata lor. Eu, personal, cunosc doi fosti puscariasi (unul imi este prieten apropiat) carora Dumnezeu le-a schimbat viata in mod minunat. Astazi sunt oameni deosebiti, care si-au gasit rostul in viata aceasta si nadejdea in mostenirea vietii vesnice, prin iertarea oferita de Dumnezeu. Ca un exemplu, cei care au posibilitatea sa se intereseze de numitul Serafim (parca are si nume predestinat), din Zarnesti. jud. Brasov. Un fost puscarias care traieste si se zbate pentru cei in nevoie.

Asemenea oameni nu pot fi salvati cu slujbe, ci prin legatura lor directa cu Dumnezeu. Datoria bisericii este sa-i indrume catre Dumnezeu si sa-i sustina in rugaciuni. Restul este o problema intre ei si Dumnezeu.
Poate nu ai inteles ca slujebele sunt rugaciuni catre Dumnezeu pentru toti oamenii, inclusiv pentru secte.
Reply With Quote
  #150  
Vechi 03.02.2009, 11:50:02
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Poate nu ai inteles ca slujebele sunt rugaciuni catre Dumnezeu pentru toti oamenii, inclusiv [COLOR=red]pentru secte[/COLOR].
Vroiam sa zic pentru oamenii care au parasit Ortodoxia, sau care nu s-au nascut ortodocsi
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
despre secte viviana Generalitati 4 30.12.2007 16:30:02