Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Vezi rezultatele sondajului: Este legea veche abrogata?
Da 15 35,71%
Nu 22 52,38%
Nu stiu 5 11,90%
Votători: 42. Nu poti vota in acest sondaj

Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 03.02.2011, 16:26:54
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
O clipa ! Eu v-am spus sa-mi dati din Biblie exemple de incalcare a sabatului, nu din talmud !
In Biblie nu scrie nimic din cele enumerate de dvs.,
Unul din exemplele enumerate de mine este în NT. Recunoașteți că era la fel de absurdă pretenția fariseilor în dreptul fiecărei "legări" a sabatului, inclusiv în cazul cu spicele.

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
in schimb scrie ca, in conformitate cu Exodul 31, 14, nu e voie sa se faca vreo lucrare. Or, o vindecare e o lucrare.
cand Hristos vindeca in zi de sabat, el nu cumva isi fae voia lui, gustul lui ? Lucrarea lui ?
Nici pe departe! Hristos nici nu a luat plată pentru vindecări, nici nu și-a făcut gusturile (mendrele, mai pe românește) Lui.

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
"Tatal meu pana ACUM lucreaza, si EU LUCREZ". (Ioan 5).
Hristos (ca și/în calitate de Dumnezeu) nu-Și ia concediu în lucrarea mântuirii. Nici noi n-ar trebui să avem "odihnă" în a-i încuraja și vindeca pe semenii noștri.

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
El singur recunoaste ca lucreaza. Or, in zi de sabat era oprit sub pedeapsa cu moartea sa faci vreo lucrare (Exod 31, 14).
Precum știți, sub stăpânirea romană, evreii nu mai aveau dreptul să pedepsească cu moartea pe călcătorii Legii. Așa că teoria dvs. ce cu atâta migală ați încleiat-o pe mai multe postări cam... cade.

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Am impresia ca dvs. pe de o parte vrreti mentinerea legii vechi privitoare la sabat
Sabatul este de actualitate, era și în timpul Domnului Hristos, era chiar și înainte de Moise și chiar mai înainte....

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
dar pe de alta parte considerati ca numai Hristos era scutit de tinerea ei.
Nici măcar Hristos nu S-a considerat "scutit". Atelierul Lui de tâmplărie era închis sâmbăta, în schimb nu pregeta să "lucreze" pentru alinarea suferințelor fizice și spirituale ale semenilor Lui. Chiar și în sabat.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 03.02.2011, 16:34:15
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Va rog sa-mi dati citatele in care scrie ca e si avocat. Eu v-am dat de fiecare data citate, nu am umblat cu afirmatii entuziaste.
Da, scrie clar in Biblie si de Judecator, si de Jertfa, si de MAre Preot. De avocat, nu scrie.
"Copiii mei, acestea vi le scriu, ca să nu păcătuiți, și dacă va păcătui cineva, avem mijlocitor către Tatăl, pe Iisus Hristos cel drept." (1 Ioan 2,1)
παράκλητος are [și] sensul de avocat.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 03.02.2011, 16:34:50
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
În concluzie dacă tot vă lăudați cu nerătăcirea, aduceți măcar un singur verset noutestamentar care să vorbească de păzirea duminicii ori măcar despre "liturghii".
"În ziua întâi a saptamânii (Duminica) adunându-ne noi sa frângem pâinea, " Faptele Apostolilor 20,7

frangerea painii este Taina Sfintei Euharistii, impartasirea cu adevarat trupul si sangele Domnului Iisus Hristos.

bineinteles ca veti rastalmaci orice invatatura dreapta (ortodoxa)...

vai de cei ce interpreteaza Sfanta Scriptura dupa dupa bunul lor plac si nu in Duhul Sfant intru Adevar!
Reply With Quote
  #144  
Vechi 03.02.2011, 16:55:38
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Unul din exemplele enumerate de mine este în NT. Recunoașteți că era la fel de absurdă pretenția fariseilor în dreptul fiecărei "legări" a sabatului, inclusiv în cazul cu spicele.
pai, in problema mancarii spicelor de sabat, se pare , dupa cum reiese din Marcu 7, ca Hristos calca sabatul nu doar in clipa aceea, ci il considera calcat pentru totdeauna:
" Si le zicea lor: Sambata a fost facut pentru om, iar nu omul pentru sambata. Astfel ca Fiul Omului este domn si al sambetei."
ce inseamna ca "este Domn si al sambetei" ? ca in Hristos nu mai exista tinerea sambetei ?

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Nici pe departe! Hristos nici nu a luat plată pentru vindecări, nici nu și-a făcut gusturile (mendrele, mai pe românește) Lui.
Dar cine vorbeste de luat plata ? scrie in VT "sa nu lucrezi sambata pentru plata" ? Scrie ca cine nu lucreaza pentru plata e scutit de tinut sambata ? sau scrie ca daca face cineva vreo lucrare trebuie starpit (Exod 31, 14) ?

Deci, sa ne axam pe CE SCRIE in VT, nu pe ce NU scrie... De acord ?


Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Precum știți, sub stăpânirea romană, evreii nu mai aveau dreptul să pedepsească cu moartea pe călcătorii Legii. Așa că teoria dvs. ce cu atâta migală ați încleiat-o pe mai multe postări cam... cade.
Pai, atunci inseamna ca orice stapanire putea modifica legea VT ?? Oare nu de aceea l-au refuzat evreii pe Hristos ca fiind Mesia ? fiindca in loc sa restaureze plenar functionalitatea VT, el de fapt a si incalcat ce mai ramasese functional din VT ??
Eu nu am incleiat nici o teorie, eu am aratat matematic criteriile biblice ale judecarii si condamnarii lui Hristos.
In NT scrie ca evreii i-au zis lui Pilat : "noi lege avem, si dupa legea noastra trebuie sa moara". Si Pilat, desi il gasise nevinovat DUPA LEGEA ROMANA (!!!), ii lasa pe iudei sa-si aplice legea lor.
Care, dupa cum zice NT, "e buna si sfanta si dreapta" !!!
Nu eu sunt in impas logic, ci altii...

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Sabatul este de actualitate, era și în timpul Domnului Hristos, era chiar și înainte de Moise și chiar mai înainte....
Practica istorica dovedeste ca in afara de evrei si de cateva formatiuni neo-protestante, practica sabatului nu mai e de actualitate de mult pentru restul.
Eu unul nu stiu acum daca sa ma dau mai langa Moise si sa tin sambata ca sabat, sau sa ma dau langa Hristos si sa tin ziua invierii lui ca sabat.
Dar am dreptul sa aleg cumva, nu ? S-o fac logic sau sa las hazardul sa decida ?

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Nici măcar Hristos nu S-a considerat "scutit". Atelierul Lui de tâmplărie era închis sâmbăta, în schimb nu pregeta să "lucreze" pentru alinarea suferințelor fizice și spirituale ale semenilor Lui. Chiar și în sabat.
Asta cu atelierul e din Biblie ? Daca da, va rog citatul care spune ca Hristos avea un atelier. Daca nu, va rog sa nu iesiti din limitele Bibliei, ca eu n-am iesit.
Chiar nu inteleg ceva: dvs. ii acuzati pe altii ca ies din hotarele Bibliei, dar si dvs. o faceti cu nonsalanta.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 03.02.2011, 17:04:18
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
"Copiii mei, acestea vi le scriu, ca să nu păcătuiți, și dacă va păcătui cineva, avem mijlocitor către Tatăl, pe Iisus Hristos cel drept." (1 Ioan 2,1)
παράκλητος are [și] sensul de avocat.
Permiteti-mi cateva intrebari off-topic :
1. Dvs. sunteti etnic roman ?
2. Ati studiat cumva sistematic limba greaca , noua sau veche ?
Reply With Quote
  #146  
Vechi 03.02.2011, 17:15:02
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Tot off-topic:
Domnule Adrian, aveti, va rog, bunavointa sa va declinati confesiunea?
Reply With Quote
  #147  
Vechi 03.02.2011, 17:20:54
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Tot off-topic:
Domnule Adrian, aveti, va rog, bunavointa sa va declinati confesiunea?
Da. Sunt inginer.

Last edited by AdrianAamz; 03.02.2011 at 17:26:05.
Reply With Quote
  #148  
Vechi 03.02.2011, 17:24:53
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Multumesc, se confirma deci...:))
Reply With Quote
  #149  
Vechi 03.02.2011, 17:29:48
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Multumesc, se confirma deci...:))
Daca cumva e gresit sa incerci sa analizezi o carte, fie ea si Biblia, sau o credinta religioasa, cu instrumentele stiintelor exacte, imi cer scuze ca m-am bagat in asa ceva... dar mi se pare mai dinamic decat disecatul atomului si decat construitul de masinarii care sa faca diverse chestii.
Reply With Quote
  #150  
Vechi 03.02.2011, 23:24:16
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
D-le, eu nu am pretins nimic si nu am venit cu nici o asertiune legata de duminica. Unde vedeti aceasta in intrebarile mele ?
Cu ce plasmuire am venit eu ?? Nu cumva ma identificati cu alt user ??

Eu doar voiam sa lamuresc aspecte legate de Biblie.
Si daca e vorba de plasmuiri... nu cred ca eu sunt cel care renunta brutal la proprii martori ai afirmatiilor facute pe topic.
Dvs. mai intai veniti cu o lista de nume ca sa va argumentati un raspuns, apoi spuneti ca acea lista nu are nici o relevanta. Eu ce sa inteleg ? ca ce era valabil acum 3 ore nu mai e valabil la ora asta ?
Ca pana la ora 12 era relevant Luther pt. dvs, iar la ora 16 nu mai este ?
E adevărat că nu dumneavoastră ați venit cu argumentul Psalmului 117, însă sistematic m-ați luat la bani mărunți că "de unde am informațiile", că de ce nu vin cu surse mai vechi, etc. Mă iertați dacă v-am supărat cu probe extrabiblice. În aceeași idee pentru mine, acești autori și aceste lucrări sunt irelevante în raport cu ceea ce spune Biblia și nu ce spune Sfânta Tradiție din care v-ați fi așteptat să vă citez informațiile legate de Ps.117. În fine, se pare că iar v-am supărat și-mi cer iertare.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iudeii si legea veche lore86 Iudaismul 5 19.05.2016 17:33:43
Icoana foarte veche. heyladies Pictura si Sculptura Bisericeasca 5 16.10.2010 22:35:02
icoana veche catalinabalhui Pictura si Sculptura Bisericeasca 1 15.06.2009 08:57:02
O rugaciune foarte veche ARHANGHELUL Rugaciuni 17 07.01.2007 17:28:33
Legea atractiei CM Generalitati 9 25.11.2006 15:59:58