Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 07.12.2012, 11:17:50
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Multumim pentru cartile recomandate!
Cu placere.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #142  
Vechi 07.12.2012, 15:06:44
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Cu siguranta esti un om cult si inteligent, deci vei intelege si vei primi cu bucurie rugamintea mea: NU mai pune semn de echivalenta intre crestinism (mesajul Evangheliei pus in parcitca) si biserica (indiferent de obedienta) al carei scop este si astazi obtinerea de profit prin monopolul predicilor si cartilor religioase.

Daca biserica si crestinismul ar fi unul si acelasi lucru, atunci 80% dintre preoti ar fi vazatori cu duhul si numai 20 % impostori si parveniti, iar tu ai fi fost coplesit de un adevar evident : crestinismul chiar nu e mitologie (nu pot spune acelasi lucru si depre... molifta postului).
știu și eu să făc diferența dintre om și opera sa. și chiar nu mă interesează derapajele autorului, dacă opera este genială.
însă nu știu dacă în cazul religiilor funcționează.
pentru că religia se confundă, până la un punct, cu inițiatorii și învățătorii ei.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 08.12.2012, 10:04:59
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Pentru evitarea echivocului, reamintesc afirmatia de pe un alt topic conform caruia consider orice demers teologic pertient (care este atemporal evident) trebuie sa aiba la baza modelul si metodologia Sfantului Pavel: "iar propovaduirea mea nu sta in cuvinte de induplecare a intelepciunii omenesti ci in ADEVERIREA DUHULUI si a PUTERII" (I Cor 2) lui Dumnezeu (Sfanta Treime).

Astfel scopul teologiei nu este acela de a "convinge" intelectual rational, folosid idei si discurs specific... ci este acela de a oferi omului interesat de Adevar, posibilitatea cognitiei duhovnicesti specifice (preceptiei extrasenzoriale mentale, intelectual rationa-contemplativ afectiv) numai si numai prin harul Duhului Sfant, in Sfanta Biserica, prin Sfintele Taine...

Hristos Iisus, Dumnezeu adevrat si om adevarat, nu este "un morman" de idei, de concepte, de notiuni, de formulari... ci este o persoana vie cu care se poate comunica adecvat (atat ca om adevarat cat si ca Dumnezeu Adevarat).

Astfel discurul teologic personal inclusiv de pe acest forum are un scop precis: cunoastrea lui Hristos Iisus in Sfanta Sa Bierica prin Sfintele Taine. Chiar daca limbajul folosit se doreste a fi unul adaptat contextului siintific si filozofic contemporan (conform Sfantului Luca al Crimeii) nu sunt intersat de "infatuari intelectuale", de "razboaie de idei"...

Doamne ajuta.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";

Last edited by Eugen7; 08.12.2012 at 10:08:29.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 08.12.2012, 10:30:53
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Pentru evitarea echivocului, reamintesc afirmatia de pe un alt topic conform caruia consider orice demers teologic pertient (care este atemporal evident) trebuie sa aiba la baza modelul si metodologia Sfantului Pavel: "iar propovaduirea mea nu sta in cuvinte de induplecare a intelepciunii omenesti ci in ADEVERIREA DUHULUI si a PUTERII" (I Cor 2) lui Dumnezeu (Sfanta Treime).
Ar fi extraordinar ca toti sa propovaduim cu PUTERE.
O astfel de putere misca si aprinde inimile direct, fara cugetari adanci.

Citat:
Astfel scopul teologiei nu este acela de a "convinge" intelectual rational, folosid idei si discurs specific... ci este acela de a oferi omului interesat de Adevar, posibilitatea cognitiei duhovnicesti specifice (preceptiei extrasenzoriale mentale, intelectual rationa-contemplativ afectiv) numai si numai prin harul Duhului Sfant, in Sfanta Biserica, prin Sfintele Taine...
Scopul teologiei (Teos Logos) este de a 'vorbi' - despre si cu - Dumnezeu.

Teologia foloseste, in primul rand, discursul pentru a convinge.

Si de la convingere sa urce la lucrare.

Si de la lucrare la vedere.


Mintile conceptuale (cugetarile) sunt absolut necesare.
Cine le respinge ramane in nestiinta.

Citat:
Hristos Iisus, Dumnezeu adevrat si om adevarat, nu este "un morman" de idei, de concepte, de notiuni, de formulari... ci este o persoana vie cu care se poate comunica adecvat (atat ca om adevarat cat si ca Dumnezeu Adevarat).
Pana la cunoasterea directa (metaforic "fata-catre-fata") Iisus este intotdeauna accesat in mod fabricat, prin cuvant, prin invocare volitiv-imaginativa a Prezentei Sale.


Citat:
Astfel discurul teologic personal inclusiv de pe acest forum are un scop precis: cunoastrea lui Hristos Iisus in Sfanta Sa Bierica prin Sfintele Taine. Chiar daca limbajul folosit se doreste a fi unul adaptat contextului siintific si filozofic contemporan (conform Sfantului Luca al Crimeii) nu sunt intersat de "infatuari intelectuale", de "razboaie de idei"...

Doamne ajuta.
Razboaiele de idei ne ajuta sa intelegem mai bine propriul nostru crez.
Sa lamurim cugetarile false de cele lucratoare, neghina de grau.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 09.12.2012, 02:38:42
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Mie personal mi-a aratat cate ceva din mecanismele psihologice pe care religia le foloseste!
Exista, din cate am constatat deja, o multime de abordari psihologice ale credintei, ale religiei, inclusiv ale rugaciunii. Mereu au fost si imi pare firesc ca lucrurile sa stea asa, cata vreme intreaga Scriptura este SI un imens tratat de psihologie, iar interventiile Mantuitorului sunt desavarsite, cred eu, d.p.d.v. psihologic. Nu numai ca au un efect fara asemanare asupra orientarii si ordonarii psihismului, constient si nu numai, dar declanseaza in cititor mecanisme care, chiar daca unii nu le considera duhovnicesti, sunt in orice caz sanogene pentru viata psihica. Asta o cunoaste oricine s-a dedicat cat de cat studiului Scripturii.

Apoi, exista o multime de carti dedicate psihologiei rugaciunii. Sunt si autori romani, inclusiv preoti, care au scris astfel de carti publicate mai ales in ultimii ani. Deoarece psihologia omului care se roaga este diferita, in multe privinte, de psihologia celui care nu se roaga.

Sfantul Teofan Zavoratul a scris cateva cuvinte, in mai multe locuri, legat de psihologie. Intr-una din scrisori, Sfantul recomanda unui psiholog rus care era credincios, sa scrie o lucrare in care sa descrie cum se desfasura viata sa sufleteasca inainte de practicarea sistematica a rugaciunii caom al Bisericii si cum se desfasoara viata de cand e om al Bisericii. Sfantul tinea ca psihologul sa precizeze clar diferentele, asa cum le vedea ca psiholog (privind viata senzoriala, gandirea, imaginatia, memoria, afectivitatea, motivatia, vointa, obisnuintele, caracterul, relatiile, unele dimensiuni cu ecouri spre patologie etc.).
De cand am citit aceasta recomandare, am incercat eu insumi sa notez cate ceva si, intr-adevar, se pot spune multe... Iar demersul e ff complex.

Din pacate, psihologia e un instrument care poate fi usor manipulat de oameni cu intentii diverse, uneori cu totul pagubitoare pentru semeni. Multe studii sunt reductioniste, ca si cum credinta ar fi o simpla afacere omeneasca. Lucru cu totul fals.
E drept ca pana la un punct, in viata crestinului totul se reduce la psihologie. Probabil ca 99% din fenomenele sufletesti ale unui credincios sunt pura psihologie. Dar e o altfel de psihologie decat a omului necredincios! E suficient sa te rogi si sa mergi cu deschidere de cuget si simtire la slujbele Bisericii, dupa puteri, si iata, dintr-odata, incep prefaceri mari launtrice, chiar daca admitem fie si ipotetic ca harul nu ar lucra, deocamdata, in om (ceea ce eu de fapt nu cred, intrucat harul e mereu prezent, intr-un fel sau altul, in cel care se roaga - opinia mea)...

Apoi, psihologia nu poate sa spuna, practic, nimic, despre taina lucrarii harului in om. Despre efectele lucrarii, da! Asta e posibil sa fie constatat si descris, insa despre "mecanismele" induhovnicirii nu cred ca putem sopti vreun cuvintel drept si curat. Nu stie psihologia, nu poate, nici nu-i treaba ei. Are alt orizont, alte instrumente, alte ancore, alte finalitati etc.
De la un punct incolo, psihologia tace (daca e realista, lucida). De aici incolo se cuvine a vorbi doar sfantul. Vederea duhovniceasca, harismele si alte lucruri duhovnicesti nu sunt de competenta psihologiei. Aici e deja treaba duhovniceasca.
Cand psihologii si psihologia isi baga nasul aici, nu se numeste altceva decat ca iscodeste. In sensul rau, netrebnic, pacatos. Parerea mea!
In rest, totul e psihologie... Ce altceva, oare?
Psihologie aparte (in mai toate privintele), a omului credincios in Dumnezeu.

Last edited by cezar_ioan; 11.12.2012 at 01:21:09.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 10.12.2012, 02:44:01
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Implicit Doua vorbe...

Vizavi de acest subiect, imi vin 2 lucruri in minte:

1. Refuz sa cred ca omul este doar un proces biologic.

2. Omul fara Dumnezeu, este doar un biet animal rational, care vine de nicaieri si se duce spre nicaieri.
__________________
Iubesc românul ce-mi urează: Doamne ajută!
Reply With Quote
  #147  
Vechi 10.12.2012, 07:29:11
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Claudiu_FT Vezi mesajul
1. Refuz sa cred ca omul este doar un proces biologic.
2. Omul fara Dumnezeu, este doar un biet animal rational, care vine de nicaieri si se duce spre nicaieri.
Sunt in asentimentul dvs.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #148  
Vechi 10.12.2012, 09:45:28
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Claudiu_FT Vezi mesajul
Vizavi de acest subiect, imi vin 2 lucruri in minte:

1. Refuz sa cred ca omul este doar un proces biologic.
Alegerea dumneavoastra!
Citat:
În prealabil postat de Claudiu_FT Vezi mesajul
2. Omul fara Dumnezeu, este doar un biet animal rational, care vine de nicaieri si se duce spre nicaieri.
Cam asta pare a fi... dar parerea ateilor despre ei insisi este ca privesc adevarul cu ochii lar deschisi!
Reply With Quote
  #149  
Vechi 10.12.2012, 10:49:01
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Cu siguranta esti un om cult si inteligent, deci vei intelege si vei primi cu bucurie rugamintea mea: NU mai pune semn de echivalenta intre crestinism (mesajul Evangheliei pus in parcitca) si biserica (indiferent de obedienta) al carei scop este si astazi obtinerea de profit prin monopolul predicilor si cartilor religioase.
Cum puteti spune ca biserica are drept scop obtinerea de profit prin publicarea cartilor religioase?
Daca ati citi carti duhovnicesti ati vedea ca acestea sunt editate de diverse edituri.
Scopul publicarii acestor scrieri este cateheza si raspandirea credintei in popor
Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Daca biserica si crestinismul ar fi unul si acelasi lucru, atunci 80% dintre preoti ar fi vazatori cu duhul si numai 20 % impostori si parveniti, iar tu ai fi fost coplesit de un adevar evident : crestinismul chiar nu e mitologie (nu pot spune acelasi lucru si depre... molifta postului).
D-voastra vreti ca preotii sa fie sfinti ?
Nu uitati ca sfintenia se dobandeste prin o viata dusa in asceza si retragere ceea ce nu este cazul preotilor care trebuie sa traiasca in lume
D-voastra sunteti ortodox?
Reply With Quote
  #150  
Vechi 11.12.2012, 01:17:58
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Claudiu_FT Vezi mesajul

Omul fara Dumnezeu, este doar un biet animal rational.
Ma indoiesc ca acest animal este ... rational. Dimpotriva, tot ce cunosc despre omul fara Dumnezeu, mai intai din experienta personala (propria mea razvratire), imi pare o lunga si convingatoare demonstratie despre irationalitate. Cu tot tragismul si nebunia care izvorasc din aceasta conditie...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Discutie din cealalta lume NEYRA 383 Intrebari utilizatori 8 19.08.2010 19:08:55
Diferenta intre spovedanie si discutie cu preotul sophia Impartasania (Taina Euharistiei) 37 06.03.2010 15:46:44
Maturitatea cu care alegem un subiect de discutie. LERIM Biserica Ortodoxa Romana 9 07.07.2007 14:00:44