Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 14.05.2010, 11:32:19
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
exact ! Oamenii casatoriti sa vorbeasca, dar sa vorbeasca cinstit, nu din carti, ci din experiente si considerente proprii. Ori, realitatea cam intrece orice tendinta parvenita de-a ne juca cu principiile.
Eu nu folosesc niciodata prezervativul, insa am doar un copil...de ce ? Tin de calendar ( care implica si abstinenta )! Un motiv destul de important o reprezinta si casatoria la o varsta destul de matura. Insa, daca vrei, poti face copii cu duiumul, si tot cu duiumul si problemele si iresponsabilitatea ce decurge, de multe ori, din aceasta atitudine, mai ales la noi in tara, unde discernamantul si credinta nu prea justifica greutatea si mizeria la care sunt supusi copii din familiile numeroase.
Eu ma trag dintr-o familie cu multi copii...asa ca nu ma intrebati cata armonie crestineasca mi-a insotit formarea inca din copilarie...
Deci, nu prezervativul este problema, ci principiul in sine care are mult mai multe fete, decat le afisam noi aici intr-un mod atat de subiectiv.
Si, pana la urma, fiecare in intimitatea lui apeleaza la constiinta si la intelegerea lucrurilor asa cum considera de cuviinta, din punctul meu de vedere, nici duhovnicul nu trebuie sa aiba o trecere prea semnificativa, decat daca poate determina situatia spre un echilibru, si nu spre dezbinare si habotnicism.
Cum ramane cu apelarea la prezervativ din motive de sanatate si protectie ?
te ai grasit cariera.....da la teologie......!
Reply With Quote
  #142  
Vechi 14.05.2010, 11:43:20
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de piedonee Vezi mesajul
te ai grasit cariera.....da la teologie......!
Da, am sa dau, next life !...mai " te ".
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 14.05.2010 at 11:51:44.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 14.05.2010, 11:55:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

DOUĂ FAMILII ȘI 37 DE PREOȚI

http://old.sibianulonline.ro/articol.../online/18080/
Reply With Quote
  #144  
Vechi 14.05.2010, 19:06:48
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Da, am sa dau, next life !...mai " te ".
ce surioara amabila am........!
Reply With Quote
  #145  
Vechi 17.05.2010, 17:37:36
ioanachild ioanachild is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.05.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 11
Implicit

Nu cred ca prezervativul este un pacat. Sunt multi tineri in zilele noastre care isi doresc sa aiba relatii intime fara a rezulta un copil. Si la fel, nu cred ca dezvirginarea in adolescenta este un pacat.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 17.05.2010, 18:06:05
angel4ver angel4ver is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 115
Implicit

hai ma... cum sa fie pacat? =)))))
hai ca-i tare. hai ca-mi place =)))
e pacat ca vrei sa te protejezi de bolile prin transmitere sexuala? e pacat ca mai bine pui unul sau doua prezervative peste si chiar daca este incomod, stii macar ca nu o sa fi nevoita sa faci un avort? e mai frumos sa o faci fara sau sa o faci cu cap si sa nu ramai insarcinata, iar in caz de ramai si nu-l vrei, sa-l avortezi, desi acea creatura micuta care creste in tine nu are nicio vina.
sunt total impotriva avorturilor si le-as pedepsi aspru pe cele care apeleaza la avorturi, dar are Dumnezeu grija de toate. mai ales de cele care nu regreta ce-au facut.
deci, prezervativul nu este pacat. nu stiu cine ti-a spus asta, dar nu este :))
Reply With Quote
  #147  
Vechi 17.05.2010, 18:19:43
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de angel4ver Vezi mesajul
hai ma... cum sa fie pacat? =)))))
hai ca-i tare. hai ca-mi place =)))
e pacat ca vrei sa te protejezi de bolile prin transmitere sexuala? e pacat ca mai bine pui unul sau doua prezervative peste si chiar daca este incomod, stii macar ca nu o sa fi nevoita sa faci un avort? e mai frumos sa o faci fara sau sa o faci cu cap si sa nu ramai insarcinata, iar in caz de ramai si nu-l vrei, sa-l avortezi, desi acea creatura micuta care creste in tine nu are nicio vina.
sunt total impotriva avorturilor si le-as pedepsi aspru pe cele care apeleaza la avorturi, dar are Dumnezeu grija de toate. mai ales de cele care nu regreta ce-au facut.
deci, prezervativul nu este pacat. nu stiu cine ti-a spus asta, dar nu este :))
Dar tie cine ti-a spus ca nu e pacat? Folosirea prezervativului inseamna ferirea de prunci si in termeni religiosi aceasta ferire se numeste sodomie, pacat strigator la cer!
Reply With Quote
  #148  
Vechi 17.05.2010, 18:21:44
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanachild Vezi mesajul
Nu cred ca prezervativul este un pacat. Sunt multi tineri in zilele noastre care isi doresc sa aiba relatii intime fara a rezulta un copil. Si la fel, nu cred ca dezvirginarea in adolescenta este un pacat.
Important nu este ce isi doresc tinerii in zilele noastre ci ceea ce doreste Dumnezeu de la noi! Dumnezeu e neschimbat si toate inovatiile nu sunt pentru ca asa doreste Domnul ci pentru ca omului sa ii fie bine si sa traiasca fara simtul raspunderii! Se confunda iubirea!
Reply With Quote
  #149  
Vechi 17.05.2010, 20:27:40
angel4ver angel4ver is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 115
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Dar tie cine ti-a spus ca nu e pacat? Folosirea prezervativului inseamna ferirea de prunci si in termeni religiosi aceasta ferire se numeste sodomie, pacat strigator la cer!
uhm, scuza-ma, dar nu cred ca Dumnezeu e de acord cu femeile care sunt nevoite sa faca avort sau o fac pentru ca nu au bani/nu au chef/nu se vad mame (si motivele pot continua).
practic, dupa ce-ai spus tu mai sus, e bine sa o facem fara prezervativ si sa dam frau liber avorturilor.
din punctul meu de vedere, sa omori un prunc nenascut este un pacat mult mai mare decat sodomie sau ce-ai spus tu.
arata-mi tu mie unde scrie ca Dumnezeu ne interzice sau ne spune ca este pacat sa ne ferim de boli prin transmitere sexuala sau sa evitam sa facem avorturi si atunci nu mai comentez nimic :)
Reply With Quote
  #150  
Vechi 17.05.2010, 22:19:16
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de angel4ver Vezi mesajul
uhm, scuza-ma, dar nu cred ca Dumnezeu e de acord cu femeile care sunt nevoite sa faca avort sau o fac pentru ca nu au bani/nu au chef/nu se vad mame (si motivele pot continua).
practic, dupa ce-ai spus tu mai sus, e bine sa o facem fara prezervativ si sa dam frau liber avorturilor.
din punctul meu de vedere, sa omori un prunc nenascut este un pacat mult mai mare decat sodomie sau ce-ai spus tu.
arata-mi tu mie unde scrie ca Dumnezeu ne interzice sau ne spune ca este pacat sa ne ferim de boli prin transmitere sexuala sau sa evitam sa facem avorturi si atunci nu mai comentez nimic :)
Imi pare rau! Prin ceea ce am spus nu am gandit ca e bine a se da frau liber avorturilor! Altfel sta treaba si anume sa te lasi in voia lui Dumnezeu, stie Dumnezeu cand sa iti dea un copil cum stie si cati copii poti sa cresti! O casa este binecuvantata prin copii si nu vad unde e binecuvantarea lui Dumnezeu cand totul se reduce la placere si macar daca ti-ar face bine din punct de vedere al sanatatii folosiea prezervativului si altor metode dar din pacate iti afecteaza si sanatatea trupeasca si sufleteasca!
De ce sa te ingrijoreze bolile cu transmitere sexuala cand aceste relatii trebuie sa le ai cu sotul(sotia)tau(ta)? Si toate aceste idei sunt dupa vremea de acum cand desfraul a luat amploare sub toate formele... Toti vreti scris pai citeste Ridicarea cununiei la rang de Taina de parintele Arsenie Boca, vei gasi multe raspunsuri la intrebari!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
este un pacat sa emigrezi? bmadalin Generalitati 308 28.09.2017 20:53:03
Incinerarea este un pacat? rainer_ligia Eutanasia 108 06.03.2013 20:01:52
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31
Este iluzionismul pacat? Bunl Generalitati 2 05.09.2008 00:47:01