Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 14.05.2007, 00:06:33
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

stiti cum mi-ar placea mai mult? sa fie o ora relaxanta cu un profesor capabil sa explice, dupa cum am mai spus, si sa nu ne oblige nimeni sa-nvatam, ci sa vina de la sine... dak profesorul e bun, e convingator, copilul se va duce de bunavoie la biserica si va invata Tatal nostru fara nicio problema. un fel de predica :) dar cu dialog intre prof si elevi.

formarea se face si prin informare ;)
se spune k nu e bine sa citesti cartile ereticilor pt k mai mult te ratacesti... dar eu, personal, mai mult m-am intarit in credinta vazand ce aberatii scriu altii... presupun k mai sunt si altii k mine. bineinteles, asta presupune pregatire si capacitate de a identifica erorile. unui copil nu-i poti da o carte in mana si sa-l lasi sa descopere singur, trebuie sa-l ajuti: "uite aici au gresit" "aici nu au dreptate pt k..." pana se obisnuieste sa descopere singur. altfel, knd va fi mare nu va fi obisnuit, nu va stii cum sa fak fatza falselor argumente si... e posibil sa le cada prada. dak vreti exemplu... v-il dau pe cel mai recent: evanghelia dupa Iuda. cati dintre cei kre au invatat si invata religie in scoala stiu sa argumenteze de ce e falsa (fara sa le fi argumentat altcineva inainte)? foarte putini, probabil ii poti numara pe degete. i-am auzit pe foarte multi spunand "de ce sa credem numai in cele 4 evanghelii? de ce sa nu credem si in celelalte? mi-am luat libertatea de a crede despre Iisus k a fost un om k oricare, cu patimile lui"... cam asta e rezultatul predarii in scoli.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 14.05.2007, 10:27:24
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Colors, copilul in scoala "informeaza", in familie si in biserica se "formeaza". cele doua nu se exclud reciproc.

In postarile trecute m-ai jignit si, ca un "bun crestin" inca nu ai argumentat, desi ti-am cerut si iti cer in continuare acest lucru!
Reply With Quote
  #143  
Vechi 14.05.2007, 14:23:54
Colors Colors is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2007
Mesaje: 160
Implicit

Mirene intoarce si tu obrazul celalalt daca poti. Hai sa sfarsim discutiile acestea. Imi cer iertare.

Liviu
Reply With Quote
  #144  
Vechi 14.05.2007, 15:06:55
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Colors
Mirene intoarce si tu obrazul celalalt daca poti. Hai sa sfarsim discutiile acestea. Imi cer iertare.

Liviu
Colors, eu nu consider ca discutiile pe care le avem noi, desi uneori "aprinse" sunt atacuri la persoana, chiar daca uneori se fac referiri persoanale.
Dar fiind discutii purtate in spatiu publicma astept ca afirmatiile sa fie argumentate. Consider ca cei care citest poatarile noastre, chiar daca, uneori, parerile nostre sunt divergente, pot trage propriile concluzii.
De aceea, consider ca tot ce postam, chiar daca inclina catre parte "personala" a discutiei, trebuie argumentat.
Nu este cazul sa intorc celalalt obraz pentru ca nu m-am simtit ofensat de cele scrise de tine. Nu este cazul. Cat despre iertare...iar nu este cazul. Nu m-ai suparat incat sa ai nevoie de iaertarea mea.
Te astept in continuare la discutii.:D

Reply With Quote
  #145  
Vechi 14.05.2007, 15:07:58
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Colors, cand spun discutii ma refer la topic nu la, vorba ta, "discutiile acestea".;)
Reply With Quote
  #146  
Vechi 14.05.2007, 22:05:12
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

Cand nu te simti capabil sa iti formezi copilul in duhul Adevarului credintei la care sustii ca apartii si nu stii cum sa il apropii pe acesta de Dumnezeu te astepti ca aceste lucruri sa fie "predate" la scoala. Cei care ar trebui sa ajunga la inima copilului sunt de fapt niste profesori unii dintre ei slab pregatiti, nu intotdeauna cu o viata duhovniceasca profunda si mai ales care profeseaza intr-un sistem frustrant si lipsit de motivare motiv pentru care orele de religie sunt de fapt un soi de relaxare, o posibilitate de a iesi media mai mare etc

Pana la urma copii trebuie formati in contextul in care se dezvolta ori acest context este cel al diversitatii culturale si religioase cu care intram in contact si este fundamental sa ai cunoastinte minime despre aparitia, caracteristicile acestora. Eu am citit istoria religiilor (Eliade) in scoala generala si descoperirea idee de religie, a formelor de spiritualitate a fost extraordinara

oricum adevarul se sadeste in inima omului si acest lucru e mnai greu de facut in relatia elev-profesor din cadrul scolii.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 14.05.2007, 22:55:21
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Colors
Mirean, te credeam la biserica de dimineata si tu stai pe net. Ori ai participat la slujba televizata?

Rusinica!

Liviu
Colors, duminica dimineata am lucrat. Sunt nevoit sa lucrez, uneori, si in week-end. Dat fiind ca am o meserie trecuta la "meserii liberale", am putut asculta slujba la radio. Oricum, dupa amiaza am fost la manstire. Poti vedea impresiile mele la topicul "pacatul a intrat in Biserica".
Ce sa-i faci? Nu toti traim linistita "Viata la tara"...
Reply With Quote
  #148  
Vechi 14.05.2007, 23:05:46
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator
Cand nu te simti capabil sa iti formezi copilul in duhul Adevarului credintei la care sustii ca apartii si nu stii cum sa il apropii pe acesta de Dumnezeu te astepti ca aceste lucruri sa fie "predate" la scoala. Cei care ar trebui sa ajunga la inima copilului sunt de fapt niste profesori unii dintre ei slab pregatiti, nu intotdeauna cu o viata duhovniceasca profunda si mai ales care profeseaza intr-un sistem frustrant si lipsit de motivare motiv pentru care orele de religie sunt de fapt un soi de relaxare, o posibilitate de a iesi media mai mare etc

Pana la urma copii trebuie formati in contextul in care se dezvolta ori acest context este cel al diversitatii culturale si religioase cu care intram in contact si este fundamental sa ai cunoastinte minime despre aparitia, caracteristicile acestora. Eu am citit istoria religiilor (Eliade) in scoala generala si descoperirea idee de religie, a formelor de spiritualitate a fost extraordinara

oricum adevarul se sadeste in inima omului si acest lucru e mnai greu de facut in relatia elev-profesor din cadrul scolii.
Consider ca profesorul, chiar si dezinteresat, daca isi face treaba cum trebuie "formeaza". Despre restul, partea duhovniceasca, sufletul, seâocupa familia si Biserica.
Reply With Quote
  #149  
Vechi 14.05.2007, 23:07:18
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Consider ca profesorul, chiar si dezinteresat, daca isi face treaba cum trebuie "informeaza". De restul, "formarea" partea duhovniceasca, sufletul, se ocupa familia si Biserica.
Reply With Quote
  #150  
Vechi 16.05.2007, 13:46:26
Colors Colors is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2007
Mesaje: 160
Implicit

"Pana la urma copii trebuie formati in contextul in care se dezvolta ori acest context este cel al diversitatii culturale si religioase ..." (calator).

Noi formam contextul iar nu contextul sa decida cum trebuie formati copiii. Acest context a venit pe aripile globalismului si ecumenismului, impus din afara sau strecurat vclean PRIN LOBBY POLITIC si religios, strain de credinta ortodoxa a neamului. Daca ne tot "adaptam" contextului, atunci trebuie sa recunoastem ca nu exista un adevar absolut, totul e relativ in credinta si din aproape in aproape, prin scoala si mass-media, noile generatii invata sa accepte si perversiunile ca fiind alte relatii sexuale "normale", "religiile" altor neamuri pagane ce trebuie "respectate" printr-o educatie a "pacii", "tolerantei" si "diversitatii religioase si sexuale". Pana la urma e liber fiecare sa creada si sa se inchine la idoli (draci), dar nu in tara mea, in orasul meu si nu in scoala in care invata copiii nostri. Si asta e problema, ca satana nu doarme ci lupta pana ne va aduce pe toti in inselare, si ne va face sa-l "acceptam" mai intai, apoi va sterge si putina credinta dreapta din inima noastra. Iata ca legile se schimba, Noul Testament devine "carte a urii" in unele tari caci nu se potriveste cu spiritul "corectitudinii politice" de astazi, al "tolerantei si pacii". Dar ce este altceva aceasta decat o impunere prin lege sa acceptam pacatul in numele "iubirii si al pacii", apoi vin si "libertatea sexuala si religioasa", "drepturile femeilor" (avorturile), "dreptul la moarte" (eutanasia), etc. Iar in cele din urma ajungi la inchisoare ca ti-ai exprimat liber parerea despre sodomie sau alte pacate.

La asta se va ajunge si inca foarte curand. Desigur ca pentru cei mai multi, cazuti in inselare, le va fi de neinteles calea crestinului, un "fanatic religios, intolerant". Nu se vor inghesui multi pe calea aceasta. Dar viata e scurta oricum, iar fara Hristos e tare amara. Mai bine putina suferinta acum si o vesnicie de odihna si bucurie.

Dumnezeu sa ne ajute!

Liviu
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scrisoare deschisă pentru predarea Religiei în școli laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 10 14.10.2012 02:42:05
Scoaterea religiei din scoli bogdani Sectiune dedicata profesorilor de religie 1172 16.09.2011 16:35:30
Patriarhia Bulgariei -cere reintroducerea RELIGIEI in scoli cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 10.10.2010 19:56:58
Pastrarea religiei in scoli laurschepsis Generalitati 15 22.11.2009 23:26:44