Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 22.07.2011, 20:51:48
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Tocmai ca este foarte important acest lucru; conceptia ca pina la Invierea nu se mai intimpla nimic conduce la faptul ca cei din secte pur si simplu nu se mai roaga pentru cei decedati. In acest fel o multime de suflete nu ajung in Rai pentru ca nu are cine sa se roage pentru ei, sa le fie iertate pacatele.
Nu este destul iertarea pacatelor pentru intrarea in rai , mai trebuie sa iti si doresti si sa ajungi desavirsit, cine nu este desavirsit cu nici un chip nu va intra in Imparatie-tocmai pentru ca imparatia fiind in noi este o stare a caracterului. iar toate calitatile caracterului tin de Lege.
Iisus a fost in locuinta mortilor insa in acelasi timp a spus aproximativ mortii cu mortii vii cu vii. Adica sa ne vedem de ale noastre si sa lasam mortii in legea lor. Ca mai dai de pomana nu e rau dar nici nu schimba radical lucrurile , un pacatos nu va ajunge in rai decit daca se va indrepta.
Deci mortii chiar daca au pacate si le sint iertate oricum trebuie sa isi corecteze greseala si sa se pocaiasca , sa isi schimbe conduita - daca au nazuinta vor invia peste miile de ani si vor avea atunci prilej sa fie iertati si sa ispaseasca.
In timp ce esti mort nimc nu se mai poate schimba chiar daca esti adormit sau nu , deci rugaciunile noastre vor avea efect-daca vor avea trecere de la Dl -abia dupa invierea lor. Cum spun si unii parinti rugaciunea pentru ei este o rugaciune pentru viitor nu pentru prezent .
Dumnezeu mai iarta si cu de la Sine putere nu-i nevoie mereu sa se roage cineva pentru asta .
In realitate El iarta mult mai des decit ne-am putea imagina.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 22.07.2011, 20:52:21
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Saducheii moderni desfiinteaza invierea venind cu dogama nemuririi mortului. Tot una.
Sunt de acord ca doctrina saduchee,ca un pui de sarpe, a supravietuit.Nu sunt sigur la care dintre confesiuni se regaseste.Ma bucur ca nu te-ai suparat ca mi-am spus punctul de vedere.Cat timp postam public toti ne asumam riscul de a fi contestati.Daca imi dai argumente biblice in orice discutie promit sa fiu extrem de atent si receptiv.Incerc,pe cat posibil,sa-l inteleg si pe cel din fata mea,fara a fi complet influentat de doctrina confesiunii mele.Voi urmari si eu cu interes dialogul in continuare.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 22.07.2011, 20:56:22
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Daca saducheii ar fi avut dreptate atunci si Avraam si Isaac si Iacov au murit si nu si-ar fi continuat existenta
Aici saducheii nu au gresit. Avraam, Isac si Iacov au murit. O spune Sfanta Scriptura (ex: Facerea 25:8).

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
atunci cuvintele ,,Eu sunt" ar fi trebuit sa fie ,,Eu am fost".Folosirea timpului prezent in expresie presupune ca Dumnezeu este inca Dumnezeu acelor patriarhi pentru ca ei sunt vii impreuna cu EL si in cele din urma vor avea parte de Invierea celor neprihaniti.
In acel verset nu se face o afirmatie. Se pune o intrebare.
"Eu sunt Dumnezeul lui Avraam si Dumnezeul lui Isaac si Dumnezeul lui Iacov"?(Matei 22:32). Nu ai observat semnul intrebarii? Atunci, reia ideea. Dar va trebui sa schimbi macazul.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 22.07.2011, 21:05:23
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
acelor patriarhi pentru ca ei sunt vii impreuna cu EL si in cele din urma vor avea parte de Invierea celor neprihaniti.
Uite asta nu inteleg nicicum si nimeni nu vrea sa-mi explice: cum este cu invierea mortilor care sunt vii?
Reply With Quote
  #145  
Vechi 22.07.2011, 21:10:38
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Aici saducheii nu au gresit. Avraam, Isac si Iacov au murit. O spune Sfanta Scriptura (ex: Facerea 25:8).In acel verset nu se face o afirmatie. Se pune o intrebare."Eu sunt Dumnezeul lui Avraam si Dumnezeul lui Isaac si Dumnezeul lui Iacov"?(Matei 22:32). Nu ai observat semnul intrebarii? Atunci, reia ideea. Dar va trebui sa schimbi macazul.
Nu trebuie reluata ideea.Se formuleaza sub forma de intrebare pentru ca este in context interogativ(,,Oare n-ati citit ce vi s-a spus de Dumnezeu, cand zice..22:31b).Ar fi cum spui tu daca Hristos ar fi spus acele cuvinte de la EL,in premiera, dar el citeaza din Exod,unde nu este interogatie ci afirmatie directa ,,Eu sunt Dumnezeul tatalui tau, Dumnezeul lui Avraam, Dumnezeul lui Isaac si Dumnezeul lui Iacov" si atunci mergi la sursa de baza.Nici urma de interogatie.Daca este cum spui tu atunci inseamna ca Hristos a prezentat diferit comparativ cu ce a spus Tatal(vezi Exod 3:6)ceea ce te pune intr-o situatie (cel putin) delicata.Grasule,sper ca nu consideri ca vei veni ca argument exegetic cu un semn de intrebare si ca nu voi verifica textul initial.M-as simti jignit daca crezi asta... :)

Last edited by Scotland The Brave; 22.07.2011 at 21:24:07.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 22.07.2011, 21:25:39
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Domnii adventisti de pe topic multumesc pentru lamuriri.
Sa recapitulam:
1. Dupa invataturile voastre, Hristos pe pamant a fost un simplu om. El nu si-a unit firea divina cu cea umana (apropo vasinec, nu ai inteles versetele aduse de tine in discutie 6. Care, Dumnezeu fiind în chip, n-a socotit o știrbire a fi El întocmai cu Dumnezeu, 7. Ci S-a deșertat pe Sine, chip de rob luând, făcându-Se asemenea oamenilor, și la înfățișare aflându-Se ca un om, 8. S-a smerit pe Sine, ascultător făcându-Se până la moarte, și încă moarte pe cruce. se vorbeste de faptul ca Hristos, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat s-a smerit pe sine si s-a coborat la nivelul creatiei. nu scrie s-a dezbracat de natura dumnezeiasca).
2. Dupa doctrina voastra, Hristos pe pamant nu a fost o pesoana deplina a Sfintei Treimi.
3. In timp ce se afla in mormant a fost inconstient. Inseamna ca pentru voi Hristos nu este Dumnezeu adevarat. Daca voi credeti ca Dumnezeu poate avea momente de incostienta, inseamna ca aveti grave probleme.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 22.07.2011, 21:35:09
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Nu trebuie reluata ideea.Se formuleaza sub forma de intrebare pentru ca este in context interogativ(,,Oare n-ati citit ce vi s-a spus de Dumnezeu, cand zice..22:31b).Ar fi cum spui tu daca Hristos ar fi spus acele cuvinte de la EL,in premiera, dar el citeaza din Exod,unde nu este interogatie ci afirmatie directa ,,Eu sunt Dumnezeul tatalui tau, Dumnezeul lui Avraam, Dumnezeul lui Isaac si Dumnezeul lui Iacov" si atunci mergi la sursa de baza.Nici urma de interogatie.[b]
Corect. Daca citim si in Exodul 3:6, trebuie sa-ti dau dreptate. Acel semn de intrabare avea alt scop decat cel crezut de mine.

Dar, trabuie sa tinem cont, numaidecat, de faptul ca Domnul Iisus Hristos vorbea despre inviere. Astfel, se referea la invierea lui Avraam, Isaac si Iacov, care murisera si vor fi inviati. Eu cred ca Avraam, Isaac si Iacov sunt in aceeasi stare cu patriarhul David. Despre David stim bine ca este mort si "nu s-a suit la cer"(ne-o spune Sfantul Apostol Petru in Fapte 2:29,34). Toti credinciosii (Avraam, Isaac, Iacov, David) care au adormit, vor fi inviati.

Stiu ca vezi altfel lucrurile. Repet: eu nu inteleg ce ai vrut sa spui despre patriarhii care au murit, dar totusi sunt vii si vor avea parte de invierea celor neprihaniti.


Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
.Grasule,sper ca nu consideri ca vei veni ca argument exegetic cu o virgula si ca nu voi verifica textul initial.M-as simti jignit daca crezi asta... :)
Scuze. La asta chiar nu m-am gandit. Stiu cu cine am de a face. Trebuia sa verific eu, inainte de a posta. Greseala este ca nu am facut-o.

Last edited by grasu77; 22.07.2011 at 21:38:29.
Reply With Quote
  #148  
Vechi 22.07.2011, 21:51:01
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Stai mai linistit,de aceea am si pus semnul :) ca sa stii ca glumesc.Nu sunt mereu serios,am doza mea de superficialitate.Ref la ce am vrut sa spun cu faptul ca sunt vii>banuiesc ca stii la ce ma refer,conceptia opusa tie cu privire la inconstienta.M-ar interesa argumentele tale(sau ale confesiunii tale)cu privire la acesta abordare din perspectiva Noului Testament.Argumentele din VT pe care le invocati le stiu,nu am inteles inca exact cum sta treaba cu NT.Fii amabil si fa si tu o prezentare,cat mai ampla,ca sa intelegem exact:care sunt argumentele voastre biblice cu privire la inconstienta in timpul mortii din perspectiva NT.

PS:voi chiar considerati ca Mantuitorul a fost inconstient in timpul mortii?As aprecia un raspuns direct cu ,,Da"sau ,,Nu".
Reply With Quote
  #149  
Vechi 22.07.2011, 21:57:53
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Daca vreti sa faceti ceva pentru cineva, faceti tot ce puteti cat este in viata.
”De aceea vă zic vouă: [i]Toate câte cereți, rugându-vă, să credeți că le-ați primit și le veți avea.”
Daca Domnul imi spune sa cer TOATE, inclusiv sa-i ierte de pacate pe cei decedati, dumneavoastra iarasi, imi spuneti ca nu trebuie sa fac asta, in contradictie cu cuvintul Domnului insa in corelatie cu profetesa dumneavoastra

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Asta ne invata crenismul propovaduit de Domnul Iisus Hristos si Sfintii Apostoli. Inclusiv rugaciuni. Unde ai gasit dumneata, in Sfanta Scriptura, indemnuri sau exemple de rugaciuni pentru morti?
Exemplul care imi vine in minte este ca Isus s-a rugat pentru Lazar...Apoi:
“Vă indemn deci, inainte de toate, să faceți cereri, rugăciuni, mijlociri, mulțumiri, pentru toți oamenii;”(1 Timotei 2,1)
Toti inseamna toti

35. Dărnicia ta să atingă pe toți cei în viată și chiar morților fă-le parte de dărnicia ta.(Ecleziastul, 7, 35)
Iata ca apare negru pe alb:chiar MORTILOR fa-le parte de darnicia ta....

Macabei 12:
43. Și strângând bani după numărul bărbaților care erau cu el, două mii de drahme de argint a trimis în Ierusalim, să se aducă jertfă pentru păcat. Foarte bun și cuvios lucru pentru socotința învierii morților!
44. Că de n-ar fi avut nădejde că vor învia cei care mai înainte au căzut, deșert și de râs lucru ar fi a se ruga pentru cei morți.
45. Și a văzut că celor care cu bună cucernicie au adormit, foarte bun dar le este pus.
46. Drept aceea, sfânt și cucernic gând a fost, că a adus jertfă de curăție pentru cei morți, ca să se slobozească de păcat.
Ce-au facut ei? Au adus jertfa pentru pacat, exact pomana pe care o fac crestinii astazi...

Si acum stiu ce imi veti spune, ca deja am mai primit acest raspuns de la un alt adventist: Cartea intelpciunii lui Isus fiul lui Sirah, Macabei sint carti de seara, bune de citit ca fapt divers... Ce convenabil pentru dumneavoastra: intii rastalmaciti cuvintele Mintuitorului, iar apoi, pentru pentru ca Cuvintele Lui au acoperire in Biblie, ati scos din aceasta acele carti care nu v-au convenit.

Deci, aveti destule versete care va confirma ca s-au facut atit rugaciuni pentru cei raposati cit si pomana pentru ei. Mai e ceva: daca cineva se roaga pentru cei decedati, face un lucru bun, chiar daca dupa dumneavoastra e inutil. Totusi: de ce staruinta asta continua de a NU NE RUGA ( pe care am intilnit-o la adventisti)? Doar cel rau poate sa duca o campanie pentru oprirea rugaciunii.

Last edited by nutucutu; 22.07.2011 at 22:00:36.
Reply With Quote
  #150  
Vechi 22.07.2011, 21:59:15
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Stai mai linistit,de aceea am si pus semnul :) ca sa stii ca glumesc.Nu sunt mereu serios,am doza mea de superficialitate.Ref la ce am vrut sa spun cu faptul ca sunt vii>banuiesc ca stii la ce ma refer,conceptia opusa tie cu privire la inconstienta.M-ar interesa argumentele tale(sau ale confesiunii tale)cu privire la acesta abordare din perspectiva Noului Testament.Argumentele din VT pe care le invocati le stiu,nu am inteles inca exact cum sta treaba cu NT.Fii amabil si fa si tu o prezentare,cat mai ampla,ca sa intelegem exact:care sunt argumentele voastre biblice cu privire la inconstienta in timpul mortii din perspectiva NT.

PS:voi chiar considerati ca Mantuitorul a fost inconstient in timpul mortii?As aprecia un raspuns direct cu ,,Da"sau ,,Nu".
Dupa raspunsuri, ei chiar cred ca Mantuitorul a fost inconstient in timpul mortii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Nu mancarurile sunt rele, ci lacomia pantecelui" cristiboss56 Din Vechiul Testament 55 08.08.2013 14:11:31
Care sunt "gaurile" stiintei? Bast-et Teologie si Stiinta 28 19.09.2010 10:30:28
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
"Viata in Hristos" de Sfantul Cabasila a aparut la EIBMBOR mihailt Stiri, actualitati, anunturi 0 02.04.2009 00:19:20
"Este religia o parte importanta din viata ta de zi cu zi ? " cristiboss56 Generalitati 22 15.02.2009 23:49:08