Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 20.11.2009, 13:42:25
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Nu la trimiterile biblice m-am referit, ci la comentarii.
Uite Tricesimusseptimus ca White apare totusi in orice dialog, ca atare si pastorul Edy si nu stiu cum ii mai zice o aduce in discutie, asemenea si celalalt invitat geolog din cadrul unei emisiuni adventiste ( nu stiu ce fel de televiziune o mai fi si aia)....deci poti sa imi spui de ce aici pretinzi ca White nu mai este citita si adusa in discutiile adventistilor????

http://oamenisiperspective.com/video...constantinescu

Asta e linkul postat de Maranatha, si la minutul 39:20...asa ceva, si li se lumineaza ochii cand pomenesc de aceasta femeie la propriu, deci este clar ca aceasta femeie face parte din lectura obligatorie a oricarui adventist desi unii s-au mai desteptat si macar evita sa o pomeneasca !!!!!!!!!!
Reply With Quote
  #142  
Vechi 20.11.2009, 13:52:59
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Maranatha Vezi mesajul
Ioana ,fa-ti un bine,vad ca esti onesta.
Nu iti lasa privirea de la Isus Hristos , de la credinta in El si nu o sa ai probleme sa intelegi Evanghelia Lui. In rest nu ai nevoie de absolut nimic. Elibereaza-ti mintea de lucrurile marunte ca sa-I faci loc Lui.
Sa ai pacea Lui.
Si atunci ce cauta pastorul ala Edy sa explice Biblia, nu toti adventistii au credinta si sunt capabili sa o inteleaga??? Cum este posibil ca voi sa aveti nevoie de interpretari ale Bibliei, si sa le acceptati de la pastori...si nu de la Sfintii Parinti?????
Reply With Quote
  #143  
Vechi 20.11.2009, 13:58:49
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Maranatha Vezi mesajul
Ioana ,fa-ti un bine,vad ca esti onesta.
Nu iti lasa privirea de la Isus Hristos , de la credinta in El si nu o sa ai probleme sa intelegi Evanghelia Lui. In rest nu ai nevoie de absolut nimic. Elibereaza-ti mintea de lucrurile marunte ca sa-I faci loc Lui.
Sa ai pacea Lui.
Maranatha,nu e cazul de infiorare aici,pentru ca ortodoxele cantari sunt aduse lui Dumnezeu.Normal ca daca aud o melodie si nu inteleg ce zice dar imi place si apoi aflu ca versurile erau anti-crestine,de exemplu,nu mai conteaza cat de frumos era ritmul melodiei.Dar ma refer ca muzica ortodoxa are un ritm specific.Poti sa iti dai seama ca e vorba de muzica bisericeasca.Si simti sfintenia.
Nu m-am indepartat de Iisus,din contra.Daca ar fi lucruri marunte cantarile,de ce si voi cantati?
Reply With Quote
  #144  
Vechi 20.11.2009, 14:01:51
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Frica de Dumnezeu e in sensul biblic,bineinteles.
Vad ca tu chiar crezi ca noi nu avem credinta,dar nu e asa.De ce nu vrei sa intelegi ca protestantismul s-a departat de El?Daca Luther trebuia doar sa creada ca sa se mantuiasca,de ce nu a crezut,fiind la catolici?De ce a trebuit sa faca el noi dogme?
Tu vrei sa faci un bine cand vorbesti despre cultul tau,dar nu intelegi ca,de fapt,tu trebuie sa vii la Ortodoxie.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 20.11.2009, 14:24:52
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
Maranatha,nu e cazul de infiorare aici,pentru ca ortodoxele cantari sunt aduse lui Dumnezeu.Normal ca daca aud o melodie si nu inteleg ce zice dar imi place si apoi aflu ca versurile erau anti-crestine,de exemplu,nu mai conteaza cat de frumos era ritmul melodiei.Dar ma refer ca muzica ortodoxa are un ritm specific.Poti sa iti dai seama ca e vorba de muzica bisericeasca.Si simti sfintenia.
Nu m-am indepartat de Iisus,din contra.Daca ar fi lucruri marunte cantarile,de ce si voi cantati?
Nu cu Iisus are ea treaba, ea vrea sa iti sugereze sa te apropii de Isus....deci citeste cu atentie!!!!

Adevar graiesti!!!!!
Reply With Quote
  #146  
Vechi 20.11.2009, 17:43:21
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM
Asta e linkul postat de Maranatha, si la minutul 39:20...asa ceva, si li se lumineaza ochii cand pomenesc de aceasta femeie la propriu, deci este clar ca aceasta femeie face parte din lectura obligatorie a oricarui adventist desi unii s-au mai desteptat si macar evita sa o pomeneasca !!!!!!!!!!
E prea mult spus "unii s-au mai deșteptat și evită să o pomenească". În dialogurile dintre ei se raportează în permanență la scrierile celei care le-a fondat secta. În dialogul cu ortodocsii (adică cu eventualii prozeliți), ei evită să o pomenească pentru a da impresia că se raportează numai și numai la Biblie.
Iar această raportare "numai și numai la Scriptură" cum spun ei vine întotdeauna în spiritul și în urmarea orbească a învățăturilor și punctelor doctrinare pe care le-a fondat falsa lor proorociță: Ellen White. Adică: iadul nu există ca loc de chin, ci doar ca moarte a doua, sufletul omului moare și el odată cu moartea trupului, sâmbăta e ziua de odihnă, preoția creștină nu există, botezul e valabil doar pentru adulți... și alte aberații ale lor.
Binențeles toate fiind "biblice", din punctul lor de vedere!
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)

Last edited by ovidiu-s; 20.11.2009 at 17:59:05.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 20.11.2009, 18:09:24
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
E prea mult spus "unii s-au mai deșteptat și evită să o pomenească". În dialogurile dintre ei se raportează în permanență la scrierile celei care le-a fondat secta. În dialogul cu ortodocsii (adică cu eventualii prozeliți), ei evită să o pomenească pentru a da impresia că se raportează numai și numai la Biblie.
Iar această raportare "numai și numai la Scriptură" cum spun ei vine întotdeauna în spiritul și în urmarea orbească a învățăturilor și punctelor doctrinare pe care le-a fondat falsa lor proorociță: Ellen White. Adică: iadul nu există ca loc de chin, ci doar ca moarte a doua, sufletul omului moare și el odată cu moartea trupului, sâmbăta e ziua de odihnă, preoția creștină nu există, botezul e valabil doar pentru adulți... și alte aberații ale lor.
Binențeles toate fiind "biblice"!
Pai cum sa creada si sa se respecte Preotia Crestina adevarata, venea in totala contradictie cu rolul ei, nu? Daca s-ar respecta Biserica Ortodoxa, practic toti acesti trepadusi nu si-ar justifica locul, femei epileptice care au viziuni, care raman insarcinate cu Mesia, care prezic a 2 a venire a Mantuitorului si o tot gresesc dar nu stiu cum sa scoata bani din " revelatii si viziuni" publicate...trebuie sa faca si ei ceva pentru a-si mentine statutul de prooroc mincinos in randul credulilor, si cum altfel decat ignorand Biserica Adevarata care le evidentiaza ciudatenia mai mult decat orice altceva

Pai eu stiu sigur sigur ca White este mentorul lor, ei numai asta citesc, astea sunt cartile de baza pe care le primesc in prima faza. Acum or fi aparut si altii...insa white e fondatoarea si ei respecta ce a spus ea, desi aleg sa treaca sub tacere acest lucru...pentru a parea ca discuta de pe "pozitii asemanatoare"

Am vazut ca se lauda chiar ca e foarte cunoscuta si s-au tradus cartile ei in toata lumea, in nu stiu cate limbi...hilar, dar tocmai de asta nu pot pretinde ca nu mai cred in ea...pai cum adica s-a tradus asa de tare si a devenit atat de cunoscuta( in randul lor doar...ca eu nu am auzit de femeia asta in viata mea pana sa aud de la o adventista), dar ei acum cica nu cred in ea pentru ca s-a dovedit ca era crazy si a infiintat aceasta secta printr-un plagiat al metodistei alea Joanna...pai si atunci de ce mai exista secta asta si ce vrea???????

Metodistii erau crazy total, White a prins gust de inavutire si s-a gandit sa aiba ea niste revelatii "controlate"...si uite asa faima, putere, manipulare, cult inventat si adepti prostiti....dar ce legatura are asta cu Dumnezeu, faptul ca s-a folosit de Biblie????...sa fim seriosi!!!!

Last edited by AndruscaCIM; 20.11.2009 at 18:22:49.
Reply With Quote
  #148  
Vechi 20.11.2009, 20:52:25
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Pai cum sa creada si sa se respecte Preotia Crestina adevarata, venea in totala contradictie cu rolul ei, nu? Daca s-ar respecta Biserica Ortodoxa, practic toti acesti trepadusi nu si-ar justifica locul, femei epileptice care au viziuni, care raman insarcinate cu Mesia, care prezic a 2 a venire a Mantuitorului si o tot gresesc dar nu stiu cum sa scoata bani din " revelatii si viziuni" publicate...trebuie sa faca si ei ceva pentru a-si mentine statutul de prooroc mincinos in randul credulilor, si cum altfel decat ignorand Biserica Adevarata care le evidentiaza ciudatenia mai mult decat orice altceva

Pai eu stiu sigur sigur ca White este mentorul lor, ei numai asta citesc, astea sunt cartile de baza pe care le primesc in prima faza. Acum or fi aparut si altii...insa white e fondatoarea si ei respecta ce a spus ea, desi aleg sa treaca sub tacere acest lucru...pentru a parea ca discuta de pe "pozitii asemanatoare"

Am vazut ca se lauda chiar ca e foarte cunoscuta si s-au tradus cartile ei in toata lumea, in nu stiu cate limbi...hilar, dar tocmai de asta nu pot pretinde ca nu mai cred in ea...pai cum adica s-a tradus asa de tare si a devenit atat de cunoscuta( in randul lor doar...ca eu nu am auzit de femeia asta in viata mea pana sa aud de la o adventista), dar ei acum cica nu cred in ea pentru ca s-a dovedit ca era crazy si a infiintat aceasta secta printr-un plagiat al metodistei alea Joanna...pai si atunci de ce mai exista secta asta si ce vrea???????

Metodistii erau crazy total, White a prins gust de inavutire si s-a gandit sa aiba ea niste revelatii "controlate"...si uite asa faima, putere, manipulare, cult inventat si adepti prostiti....dar ce legatura are asta cu Dumnezeu, faptul ca s-a folosit de Biblie????...sa fim seriosi!!!!
Andrusca, ai prins și tu la gard câteva crâmpeie din bârfa babelor cu privire la adventiști și te consideri acum expertă în materie.

Faptul că nu prea vorbim pe aici despre Ellen White, nu înseamnă că am renegat-o sau ne este rușine cu ea. Grelele prejudecăți ce le aveți cu privire la noi v-ar împiedica să acceptați ceva din ideile acestei femei cu instrucție incompletă, dar care după 150 de ani încă face de rușine pe mulți teologi. Așa că preferăm să vorbim mai bine din Biblie (după cum chiar ea ne sugerează) pentru cei ce au urechi de auzit. Dacă se întâmplă să fim luați în derâdere pentru principiul Sola Scriptura, ne vom purta cu umilință batjocura aceasta știind că e totuși un principiu divin, iar batjocoritorii își vor lua răsplata de la Judecătorul cel drept.
Reply With Quote
  #149  
Vechi 23.11.2009, 14:22:03
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Andrusca, ai prins și tu la gard câteva crâmpeie din bârfa babelor cu privire la adventiști și te consideri acum expertă în materie.

Faptul că nu prea vorbim pe aici despre Ellen White, nu înseamnă că am renegat-o sau ne este rușine cu ea. Grelele prejudecăți ce le aveți cu privire la noi v-ar împiedica să acceptați ceva din ideile acestei femei cu instrucție incompletă, dar care după 150 de ani încă face de rușine pe mulți teologi. Așa că preferăm să vorbim mai bine din Biblie (după cum chiar ea ne sugerează) pentru cei ce au urechi de auzit. Dacă se întâmplă să fim luați în derâdere pentru principiul Sola Scriptura, ne vom purta cu umilință batjocura aceasta știind că e totuși un principiu divin, iar batjocoritorii își vor lua răsplata de la Judecătorul cel drept.
din cate postari ale tale am citit, "ne vom purta cu umilinta" banuiesc ca nu se refera la tine.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #150  
Vechi 23.11.2009, 14:32:52
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
din cate postari ale tale am citit, "ne vom purta cu umilinta" banuiesc ca nu se refera la tine.
Dacă toate postările mele le-ai citit precum aceasta, m-am lămurit....
Am scris:

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Dacă se întâmplă să fim luați în derâdere pentru principiul Sola Scriptura, ne vom purta cu umilință batjocura aceasta știind că e totuși un principiu divin, iar batjocoritorii își vor lua răsplata de la Judecătorul cel drept.
Ne purtăm cu umilință această batjocură căci știm: batjocura se îndreaptă spre Cel ce a spus "Stă scris" și Cel ce a inspirat ceea ce stă scris. Dacă nu ați știut lucrul acesta, mai este timp de pocăință...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un raspuns va rog ! cristian98 Botezul 10 08.01.2013 01:11:14
un răspuns..! myself00 Generalitati 5 16.03.2012 17:17:29
raspuns verona Generalitati 2 23.10.2006 19:44:56
raspuns pompi Vrajitoria 1 06.07.2006 15:20:47