Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afişare
  #141  
Vechi 22.02.2016, 16:19:59
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sfat: nu mai împrăČ™tiaČ›i solanina (doar sînteČ›i o vînătă, nu? "aubergine") limitării, snobismului Č™i arivismului dvs. AveČ›i patru clase minim, bănuiesc/sper. PuneČ›i mîna pe un creion Č™i o hîrtie, Č™i calculaČ›i cît primesc cultele (nu doar BOR, BRU sau BRC, ca să fiu imparČ›ial), pe de o parte, Č™i cît fură politicienii Č™i alČ›i pseudo-sentienČ›i, pe de alta, să zicem, în decursul unui an. PuteČ›i folosi calculatorul, nu suntem la teză/examen, dacă aČ›i uitat tabla înmulČ›irii. După ce veČ›i ajunge la concluzia corectă nu zic logic, măcar aritmetic, fuguČ›a la un duhovnic să spovediČ›i tîmpeniile diseminate pe aici. Ah, am uitat: cf. doctrinei dvs., preoČ›ii sunt "niČ™te hoČ›i & escroci". Îhîm.
"Din prisosul inimii vorbește gura".
Reply With Quote
  #142  
Vechi 22.02.2016, 16:22:50
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Din moment ce nu ma cunoasteti, nu cred ca e normal sa presupuneti ca stau pe facebook sau ma uit la tv si doar de acolo imi iau informatiile. Printre altele consider facebook un instrument de manipulare dupa anumite evenimente din tara ca alegerea lui Iohannis, cazul Colectiv, cazul Bodnariu, nici nu am facebook, la tv nu ma uit decat rar.
Eu zic ca in acest caz este exact pe dos, d-voastra si ceilalti sunteti spalati pe creier cu informatii de pe facebook si de la tv, poate ca nu ati remarcat, daca sunteti atat de inteligent, d-voastra si aglutinatul de sub steag de mai jos, ca noi avem doar varianta exclusiva a familiilor de batausi din Norvegia si a avocatului lor.
Ori, cum putem sa fim obiectivi in acest caz, din moment ce nu avem decat o sursa?
Parerea norvegienilor o stiti? Aveti habar de ce sustin penticostalii norvegieni care se delimiteaza si nu sustin cauza familiei Bodnariu?
Cunoasteti ce s-a intamplat cu adevarat acolo, stiti ca Barnevernetul ia copiii doar in cazuri extreme de batai repetate, neglijenta grava etc? Cunoasteti doar ce spune presa din Romania? Cine e spalat pe creier?

Nu in ultimul rand, desi trebuia sa incep cu asta de la inceput, parerea mea despre biserica nu este proasta ci foarte proasta, ma refer la preotii ortodocsi aici. Statul prin guvernanti e in primul rand vinovat pentru toate relele dar si preotii sunt, pentru ca Biserica e in mana cu statul, deci face front comun cu oricine este la putere. Sunt niste lingai si tradatori de neam care pentru salarii si ajutoare pentru biserici, fonduri si ajutoare ar face orice, niste marsavi care isi cumpara postul de preoti cu bani, episcopii la fel de marsavi pentru ca accepta aceste magarii, cunosc aceste lucruri din biserica nu din auzite. Totul este pentru interesul lor. Strang bani si fac ilegalitati cu ei si cate si mai cate, ies cu nereguli la controalele de la Bucuresti, ma refer la preotii din Arad dar se musamalizeaza totul ca doar o mana se spala pe alta. Nu le-a pasat de oameni cand le-au taiat salariile nu au facut scandal, dar daca preotilor li se taie salariile si ajutoarele pentru biserici stiu sa mentioneze acest lucru in predici.

Spitalele sunt cum sunt si din cauza preotilor si a Patriarhului, nu doar din cauza guvernantilor. Adapostesc infractori pentru ca acestia cotizeaza la biserica, fac donatii, avem si in Arad un infractor, prefectul Iotcu care sta la loc de cinste in biserica iar preotii il scot de nevinovat in fata credinciosilor, poate pentru ca sa nu iasa si ei prost, probabil au facut afaceri cu el. Credeam si eu in trecut ca totul e bine si frumos in biserica si pe preoti ii credeam buni si oamenii Domnului dar de cand am avut experienta cu biserica m-am scarbit total si nu mai vreau sa am de-a face cu ei.

Nu aveti decat sa ma bannati ca stiu ca adevarul supara dar biserica tine Romania in loc, suntem in evul mediu din cauza bisericii care impreuna cu politicienii au nenorocit aceasta tara, si ma refer la capii ei dar si multi dintre preoti, pentru cativa preoti cinstiti care isi fac datoria, lumea nu ar mi trebui sa mearga si sa cotizeze acestor escroci.
Amar text ai scris, Aubergine.
Deie Domnul ca amaraciunea sa fie cea a doctoriei binefacatoare, iar nu altfel (coplesitoare)....:)

P.S. Sa ne rugam, cu umilinta mare, pentru preotii nostri! Pentru ca daca ni se duc preotii, ne ducem si noi.
Asa cum copiii au rugaciunile lor pentru parintii lor, asa si noi sa ne facem rugaciunile noastre pentru parintii nostri duhovnicesti.
Ca doara suntem "impreuna slujitori" inaintea lui Dumnezeu, nu-i asa? Ceea ce Duhul voieste in Biserica nu este dezbinarea, ci iertarea, sprijinul, comuniunea. Iar daca altii nu fac asta, din varii motive (tainice?), ei bine o putem face fiecare dintre noi. E si acesta un mod de a purta Crucea, de nu cumva e chiar modul principal.

Last edited by ahilpterodactil; 22.02.2016 at 16:29:15.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 22.02.2016, 16:27:02
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Amar text ai scris, Aubergine.
Deie Domnul ca amaraciunea sa fie cea a doctoriei binefacatoare, iar nu altfel (coplesitoare)....:)

P.S. Sa ne rugam, cu umilinta mare, pentru preotii nostri! Pentru ca daca ni se duc preotii, ne ducem si noi.
E plină de solanină doamna. Îmi pare rău pentru dînsa, dar trebuie să se scuture ca să își vină în fire.
Mare adevăr ai spus. Am subliniat.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 22.02.2016, 16:38:16
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Anii trecuti, Aubergine, mi s-a intamplat sa stau de vorba cu unul dintre preotii "buni", cu unul dintre aceia considerati de tine, in textul tau de mai sus, ca ar face parte din adevarata Biserica. Din elita aceea vrednica, din nucleul acela misterios de supravietuire a sfinteniei...
Dintre aceia printre care se preumbla inca, liber si majestuos, duhul ultimului mohican...
Ei bine, cand l-am intrebat cum e cu ceilalti, cu micii ori marii tradatori, cu pacalitii si inselatii, stii ce mi-a spus parintele?
Iti spun eu ca sa nu iti faci ganduri. Mi-a spus doar atat: "nu ti-e rusine?"
Si m-a privit cu durere, cu infrangere mare de sine. A facut semnul sfintei Cruci peste capul meu si mi-a intors spatele. Atat.
Iar acum, da, imi e rusine de ratacirea mea.
Treaba noastra e sa ne tinem la pocainta. Stiu cat e de greu, uneori, stiu cat suntem de vulnerabili, stiu cat de usor ne indreptatim si ne vaicarim. Stiu ca ne speriem, stiu ca nu avem uneori incredere in nimeni, stiu ca picam in amaraciune mare si suspiciune etc. etc.
Cu toate acestea, pur si simplu nu avem altceva mai bun de facut, decat sa ne slefuim sufletul in travaliul uimitor al pocaintei.
Daca suntem, cumva, crestini...
Si cred ca suntem!....:)
Reply With Quote
  #145  
Vechi 22.02.2016, 20:55:38
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locaţie: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ion Pop Vezi mesajul
Nu este obligatia mea sa ma ocup de situatia copiilor din romania.

Avem un stat si un guvern. Aceasta este obligatia statului si a institutilor sale.

De aceea avem in moderniate un stat si un guvern. Ca acesta sa se ocupe de oamenii care locuiesc acest teritoriu. Sa aibe grija ca oamenii sa aibe un loc de munca, sa aibe grija ca oamenii sa nu flamanzeasca si sa fie caldura, sau locuinte.

Este indatorirea statului modern.

Pe vremea regilor, da regele se ocupa numai si numai de inmultirea averii lui personale.
Asta se intampla in comunism, ce spuneti d-voastra, in prezent trebuie sa se mai implice si cetatenii, daca statul nu are interes sau vointa.
D-voastra ziceti de fapt aici,da-i dracu de copii saraci din Romania, nu? Sa se ocupe statul, eu ma spal pe maini. Cazul lor nu e asa de spectaculos, de interesant si incitant ca si cazurile romanilor din Norvegia.
Am vazut azi un caz care m-a cutremurat, niste copii care locuiau intr-o casa unde era frig ca afara, ieseau aburi din gura. Erau 7 copii care traiau doar din alocatii si mancau doar mamaliga in untura. Cantaretul care s-a dus sa ii viziteze, Fuego pe numele lui, a inceput sa planga cand i-a vazut. Un barbat care a inceput sa planga cand a vazut. Sunt mii de astfel de cazuri in Romania, daca ii vedeai ti se rupea inima.
Si atunci, sa ne pese ce se intampla in Norvegia? Cand avem astfel de cazuri?

Last edited by aubergine; 22.02.2016 at 20:58:15.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 22.02.2016, 21:05:16
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locaţie: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
De exemplul, inainte de 1990, statul roman proteja si incuraja familia, iar copii era crescuti si educati cu precadere in familiile lor naturale.

Iar autoritatile statului (prin Autoritatea tutelara) intervenea doar atunci cand era strict necesar- nu pe baza unor "motive" ridicole si absurde, cum face sistemul Barnevernet in Norvegia).
Asa de bine incat femeia statea cam 3 luni , daca nu ma insel, cu copilul acasa, dupa ce nastea si apoi era obligata sa mearga la lucru.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 22.02.2016, 21:11:11
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locaţie: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Aici vad ca se amesteca mai multe lucruri:

-Situatia deazstroasa de dupa 1990 (si in special de dupa 1996) din Romania, din punct de vedere economic si social.
Si in Romania, din pacate, exista multi copii abuzati, batuti, fara acces la educati si la conditii decente de crestere si dezvoltare.
Si intradevar, si Protectia Copilului din Romania (prin Directiile Judetene de Asistenta Sociala si Protectia Copilului) ar trebui sa intervina mai eficient si prompt in cazuril de abuzuri evidente impotriva copiilor (maltratari, incesturi, exploadare sexuala, conditii mizere de trai, promiscuitate a mediului familiar- droguri, alcoolism, batai si scandaluri intre parinti).


-Si abuzurile comise de sistemul norvegian Barevernet.
E absolut ridicol si absurd sa pretinzi ca parintii si-au "maltratat" copilul ca i-au dat o palma la fund sau ca l-au certat!
La un asa mare numar de copii luati din familie de statul norvegian, nu se poate ca toti acesti copii sa fi fost realmente abuzati!

Principala preocupare a unui stat normal , in rivint vietii de familie, ar trebui sa fie protejarea si incurajarea familiei, iar copii sa fie crescuti si educati pe cat posibil in familiie lor naturale.
Numai in cazuri de exceptie si extreme, statul poate si trebuie sa intervina pentru luarea copiilor dintr-o familie, si numai atunci cand ramanerea copiilor in aceea familie le-ar pune in pericol viata, integritatea fizica sau psihica ori dezvoltarea normala, fizica, psihica si emotionala.
Tara arde si baba se piaptana. Sa rezolvam problemele din tara noastra si abia apoi sa ne interesam de straini.
Stiti d-voastra ca a fost o palma! Doar nu credeti ca cineva e idiot sa declare ca si-a batut copilul daca stie ca mai apoi il va pierde definitiv! Se poate, mai ales daca acele familii provin din tari primitive unde bataia si neglijenta sunt la loc de cinste.
Reply With Quote
  #148  
Vechi 22.02.2016, 21:26:21
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locaţie: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Sfat: nu mai împrăČ™tiaČ›i solanina (doar sînteČ›i o vînătă, nu? "aubergine") limitării, snobismului Č™i arivismului dvs. AveČ›i patru clase minim, bănuiesc/sper. PuneČ›i mîna pe un creion Č™i o hîrtie, Č™i calculaČ›i cît primesc cultele (nu doar BOR, BRU sau BRC, ca să fiu imparČ›ial), pe de o parte, Č™i cît fură politicienii Č™i alČ›i pseudo-sentienČ›i, pe de alta, să zicem, în decursul unui an. PuteČ›i folosi calculatorul, nu suntem la teză/examen, dacă aČ›i uitat tabla înmulČ›irii. După ce veČ›i ajunge la concluzia corectă nu zic logic, măcar aritmetic, fuguČ›a la un duhovnic să spovediČ›i tîmpeniile diseminate pe aici. Ah, am uitat: cf. doctrinei dvs., preoČ›ii sunt "niČ™te hoČ›i & escroci". Îhîm.
"Din prisosul inimii vorbește gura".
Bine ar fi daca preotii ar functiona exclusiv din cei 10 la suta oferiti benevol de adevaratii credinciosi. Poate ca atunci s-ar destepta, pana nu e prea tarziu si si-ar face datoria.
Reply With Quote
  #149  
Vechi 22.02.2016, 21:32:17
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locaţie: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Un discurs perfect pupincurist occidentalolatru, ateofil și eclesiofob. Remy Cernea, zgîrie-te pe ochi: din spuma mării popoarelor apar mereu activiști noi; you are already obsolete. Biserica, domle, ține poporul în întuneric, da domle, corect; noroc că politicienii au primit împuțita de lumină în loji, și știu să se descurce/fure. Nu cheltuie toate cultele în cîțiva ani cît fură suboamenii din partide și organizații într-o lună, dar te pui cu neomarxiștii eurolatri?! Ei sodomizează și gomorizează logica și aritmetica, dar ce contează, dacă slujesc stăpînului?!
De curiozitate, d-voastra frecventati biserica? Sunteti multumit cu ce gasiti acolo? Stiam ca sunteti eclesiofob, ca sa va citez.
Reply With Quote
  #150  
Vechi 22.02.2016, 21:34:47
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locaţie: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Anii trecuti, Aubergine, mi s-a intamplat sa stau de vorba cu unul dintre preotii "buni", cu unul dintre aceia considerati de tine, in textul tau de mai sus, ca ar face parte din adevarata Biserica. Din elita aceea vrednica, din nucleul acela misterios de supravietuire a sfinteniei...
Dintre aceia printre care se preumbla inca, liber si majestuos, duhul ultimului mohican...
Ei bine, cand l-am intrebat cum e cu ceilalti, cu micii ori marii tradatori, cu pacalitii si inselatii, stii ce mi-a spus parintele?
Iti spun eu ca sa nu iti faci ganduri. Mi-a spus doar atat: "nu ti-e rusine?"
Si m-a privit cu durere, cu infrangere mare de sine. A facut semnul sfintei Cruci peste capul meu si mi-a intors spatele. Atat.
Iar acum, da, imi e rusine de ratacirea mea.
Treaba noastra e sa ne tinem la pocainta. Stiu cat e de greu, uneori, stiu cat suntem de vulnerabili, stiu cat de usor ne indreptatim si ne vaicarim. Stiu ca ne speriem, stiu ca nu avem uneori incredere in nimeni, stiu ca picam in amaraciune mare si suspiciune etc. etc.
Cu toate acestea, pur si simplu nu avem altceva mai bun de facut, decat sa ne slefuim sufletul in travaliul uimitor al pocaintei.
Daca suntem, cumva, crestini...
Si cred ca suntem!....:)
Frumos discurs, asa cum ii sade unui bun crestin.
Reply With Quote
Răspunde