Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 12.06.2012, 10:12:41
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Pentru ce pleaca oamenii din bisericile istorice? in general, pentru ajutoare. Cei care adera la cultele neoprotestante o fac pentru ca primesc ajutoare constand in haine si alimente (oare in Romania voturile pentru diverse partide nu tot in felul acesta se cumpara? la fel se procedeaza cand vine vorba de optiunea religioasa).
  #142  
Vechi 12.06.2012, 10:41:42
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Eventual, puteți formula întrebarea așa: "Preafericite, vă rog să mă lămuriți, dar lăsând la o parte limbajul protocolar, fără să vă pese dacă se supără unii și alții: Este Papa Benedict al XVI-lea creștin sau nu ?"
BOR si-a exprimat deja explicit (nu inseamna ca avea alta credinta inainte) invatatura cu ocazia Sinodului tinut pentru analizarea gestului IPS Corneanu. Poate mai sunt oameni care cred ca interdictia era de a nu bea un vin care poate e de import si nu produs in tara.
In legatura cu papa, asa cum inainte cei ce aderau la o filosofie era numiti platonicieni, aristotelieni, etc., ar putea ca cineva care crede intr-o invatatura oarecare despre crestinism sa fie numit crestin. Dar definitia asta e mai mult pe modelul protestant, Sola credinta. Din punctul ortodox de vedere crestin (ortodox) inseamna sa fie botezat in Biserica, sa creada invatatura cea dreapta si sa fie in comuniune euharistica. Face papa parte din Biserica Ortodoxa? Daca nu sunt recunoscute Tainele in afara ortodoxiei si deci nici botezul cum face cineva parte din Biserica nebotezat?
Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Atâta timp cât un ierarh al Bisericii nu a fost anatemizat, excomunicat, depus din treaptă sau cum mai vreți să-i ziceți, ascultarea de el este ascultare de Isus Cristos.
Chiar si infailibilitatea papala este facuta avand la baza o invatatura (interpretata eronat apoi). La fel la noi, ascultarea este pana la invatatura de credinta si morala. Daca preotul sau un ierarh spune sa credem o erezie sau sa ne inselam nevestele daca simtim o necesitate fizica normal ca nu ascultam, ba chiar ii si aratam ca a luat-o pe aratura. Ascultarea orbeasca observam ca este exact principiul pe care functioneaza o secta de tip oriental. Tot ce spune guru este considerat infailibil, atat in privinta credintei cat si a moralei. La noi am avut nenorocirea sa si avem o astfel de secta, MISA. Ce spune guru Bivolaru este litera de lege pentru adeptii sai, daca spune ca desfranarea este o cale spre desavarsire spirituala atunci toti adeptii cred si asta.
  #143  
Vechi 12.06.2012, 10:45:29
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Papa Silvestru a fost arian? Doamne apără și păzește!!
Unii spun ca a fost botezat de episcopul Eusebiu de Cezareea.
  #144  
Vechi 12.06.2012, 10:50:37
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Am inteles ca exista mantuire in BO abia dupa ce am gasit-o in BP si am gasit frumusetea ortodoxiei abia dupa ce am fost vindecata in BP. Si am inceput sa imi pretuiesc fratii ortodocsi abia dupa ce am invatat in BP nemarginita dragoste a lui Dumnezeu.
Foarte bine ca ati ajuns la ceva ma mult decat ce stiati dinainte, dar tot timpul trebuie sa cautam adevarul. Si eu am ajuns sa citesc Biblia citind o carte a unui ocultist rus, nu inseamna ca ocultismul e ceva bun. Fiecare ajunge pe diferite cai la adevar, important e sa nu se opreasca pe undeva crezand ca acolo e adevarul. Chiar daca asta inseamna un oarecare progres fata de ce avea inainte.
  #145  
Vechi 12.06.2012, 10:52:14
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Unii spun ca a fost botezat de episcopul Eusebiu de Cezareea.
Știu foarte bine ce spun catolicii, care nici măcar nu-l recunosc ca fiind Sfânt.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #146  
Vechi 12.06.2012, 11:07:34
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
Pentru ce pleaca oamenii din bisericile istorice? in general, pentru ajutoare. Cei care adera la cultele neoprotestante o fac pentru ca primesc ajutoare constand in haine si alimente (oare in Romania voturile pentru diverse partide nu tot in felul acesta se cumpara? la fel se procedeaza cand vine vorba de optiunea religioasa).
Am mari îndoieli că asta este de actualitate. Se prea poate să fi fost adevărat cu mulți ani în urmă, când, sub regimul comunist, la noi nu se găseau nici măcar pungi, ci oamenii le spălau cu grijă și le atârnau pe sârme, cu cârlige, ca pe rufe, părându-le rău când deveneau de nefolosit, întocmai cum ne pare acum rău de o cămașă al cărei guler devine scămoșat. Atunci, da, puteai să-i convingi pe unii dându-le câteva pungi pe care scria "Proud to be a Christian". Mai ales s-a întâmplat asta pe vremea mandatului președintelui Carter, care era baptist. Atunci baptismul se întinsese considerabil și la noi, era, în același timp, underground să fii baptist, dar te simțeai și protejat și "on fashion". Pe atunci, cabotini de succes în rolul de "Mușchetarul Român" își lăsau plete și făceau spectacole despre Beatles, pozând în underground sub protecția masoneriei, iar alții se făceau baptiști.

Ei bine, contextul s-a schimbat. Acuma, nu mai merge să cumperi votul religios. O aspirație există, sădită în toți oamenii: Eliade numea specia noastră "Homo religiosus". Stând foarte prost la capitolul cultură religioasă (ca și la cultură în general) oamenii au nevoie de religie, dar preferă religii fast-food, preferă spaghetti-creștinismul. Ce dogmatică, ce liturgică, ce studiu al hagiografiilor, ce patristică ? Hai, dom-le, să fim serioși ! Ridici mâinile în sus, îți șoptește pastorul trei vorbe și te vindeci spiritual. Mergi pe stadion și ești mântuit. Bolborosești ceva și îl ai pe duhul. Care duhul ? Duhul Sfânt, se înțelege, ce, mai există altul ? Și astfel, comisarii dușmanului lui Dumnezeu și al oamenilor reușesc mereu să recruteze suflete de pripas, facilitându-le angajarea pe drumul damnării în timp ce le spun că s-au mântuit deja.

Ceea ce este mai important pentru noi, este ca asemenea bazaconii să nu contamineze Bisericile Apostolice, existând destule indicii ale unei asemenea tendințe. Ori de câte ori primim o rugăciune pe mail, chiar de la un coreligionar catolic sau ortodox, în care ne explică cum ne vom vindeca dacă o trimitem la alți nouă fraieri, avem toate elementele unei aiureli de tip penticostal. Ori de câte ori vedem pe cineva că se roagă nu cu mâinile la piept, ci cu ele ridicate în aer este probabil să avem în față pe cineva deja cucerit de modul de gândire penticostal, adică un practician al păgânismului cu elemente creștine.

Să nu ne închipuim că noi înșine am fi scutiți de asemenea alunecări. În foarte mulți teologi, oameni care au studiat mai sistematic decât noi și au citit câteva rafturi de bibliotecă în plus, recunoaștem elemente de alienare neoprotestantă. Să ne ținem departe de ei, sau, dacă îi citim, să o facem așa cum entomologii admiră strălucirile curioase din lumea insectelor. Noi, să ne ținem aproape de cei care au primit de la Cristos misiunea de a ne conduce spre El.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 12.06.2012 at 11:41:03.
  #147  
Vechi 12.06.2012, 11:45:00
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Mi-a placut ce/cum ati scris mai sus, sunt lucruri adevarate, totusi cei saraci adera la culte neoprotestante datorita ajutoarelor care se dau acolo (pentru unul foarte sarac orice conteaza), iar pentru cei care nu au nevoie de ajutoare, cultele neoprotestante reprezinta un mijloc de a emigra in tari occidentale (stiti cati au emigrat cu ajutorul cultului din care faceau parte?? foarte multi! mai ales prin casatoria cu un cetatean occidental de aceeasi religie). Pastorii romani cer ajutoare din Occident pentru "fratii" lor mai saraci si ei distribuie luand bineinteles, "partea leului". Iar credinciosii din Occident dau, ca sa implineasca porunca Mantuitorului de a fi milostivi si totodata isi inchipuie ca prin donatiile lor mai sterg din pacate. Asa ca toata lumea este multumita si "afacerea" prospera!
  #148  
Vechi 12.06.2012, 12:11:26
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
[font=Verdana]Ma enerveaza la culme cei care vin si spun pe un ton autoritar: "este scris ..." de parca eu n-as stii ce este scris :) "Este scris" nu e sinonim cu a intelege ce este scris, caci in procesul asta intervine gandirea.



O, Ioana, dar afirmand ca „te enerveaza la culme cei care vin si spun pe un ton autoritar: "este scris”, nu faci decat sa le dai apa la moara solascripturistilor, caci si despre cei ce se enerveaza la culme cand le spui „ce este scris”, scrie ceva. Iar np stiu sa speculeze. E unul din citatele lor preferate.

La cat de previzibili sunt np, asteapta-te la urmatorul citat din partea lor, si inca spus cu atata suficienta de sine incat vor fi si mai convinsi ca ei sunt cei ce fac lucrarea Domnului, caci „este scris”:
„Propovăduiește cuvântul, stăruiește cu timp și fără de timp, mustră, ceartă, îndeamnă, cu toată îndelunga-răbdare și învățătura.
Căci va veni o vreme când nu vor mai suferi învățătura sănătoasă, ci - dornici să-și desfăteze auzul - își vor grămădi învățători după poftele lor”. (2 Timotei 4, 2-3)
  #149  
Vechi 12.06.2012, 12:29:19
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Pentru ce pleaca oamenii din Bisericile istorice?
Pentru ca sunt ademeniti :) Exista momente in care omul se indeparteaza de Biserica, din varii motive, dar nu iasa in afara ei, se rupte total doar daca e ademenit de alti oameni sa o faca.

As initia un topic:
Care-s metodele de persuasiune ale np? Ce corzi sensibile ating?


Iti recomand filmul „Secta” http://catehetica.ro/secta-film-rusesc. (are 3 ore dar merita).

„Un film rusesc extraordinar de interesant despre modul în care sectele își racolează membrii din rândurile oamenilor aflați la ananghie. Filmul este foarte bine realizat este educativ pentru părinți și copii în sensul că dezvăluie capcanele și felul în care oameni nevinovați pot ajunge la îndoctrinare și înșelare fiind chiar capabili de sinucidere sub influența. Filmul este inspirat dintr-un fapt real petrecut in Rusia. Pe de altă parte necunoașterea credinței celei adevărate constituie o mare primejdie, deoarece un credincios, un fiu adevărat al Bisericii niciodată nu va fi păcălit de vreo secta, grupare religioasă, guru sau cine știe ce adunare eretică. Vizionare plăcută.”
  #150  
Vechi 12.06.2012, 13:45:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
Mi-a placut ce/cum ati scris mai sus, sunt lucruri adevarate, totusi cei saraci adera la culte neoprotestante datorita ajutoarelor care se dau acolo (pentru unul foarte sarac orice conteaza), iar pentru cei care nu au nevoie de ajutoare, cultele neoprotestante reprezinta un mijloc de a emigra in tari occidentale (stiti cati au emigrat cu ajutorul cultului din care faceau parte?? foarte multi! mai ales prin casatoria cu un cetatean occidental de aceeasi religie). Pastorii romani cer ajutoare din Occident pentru "fratii" lor mai saraci si ei distribuie luand bineinteles, "partea leului". Iar credinciosii din Occident dau, ca sa implineasca porunca Mantuitorului de a fi milostivi si totodata isi inchipuie ca prin donatiile lor mai sterg din pacate. Asa ca toata lumea este multumita si "afacerea" prospera!
Intr-adevar, stiu o familie intreaga care aveau ceva copii (vreo 4-5) care a reusit sa emigreze in SUA pe filiera neoprotestata chiar pe timpul lui Ceausescu, cand era un miracol sa poti iesi macar din tara.

M-as mira sa existe vreun cult neoprotestat care sa se autosustina, in timp ce critica BOR ca primeste finantare de la Stat ei primesc si de la Stat si din afara, ca sa nu mai vorbim de cei care au pus taxa pe veniturile credinciosilor (10-20% din venitul BRUT).
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos S-a nascut pentru toti oamenii! laurastifter Alte Religii 24 05.04.2013 14:10:48
De ce romanii nu mai fac filme istorice. Theodor_de_Mopsuestia Generalitati 22 27.03.2012 17:53:00
Bisericile din Apocalipsa joseph_ben_iacob Secte si culte 36 01.01.2011 14:38:29
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Cine cunoaste adaposturi pentru oamenii fara casa ? irina1f Umanitare 3 24.12.2008 08:47:09