Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 19.09.2012, 00:10:28
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Te contrazici. Unde exista contradictie, este o lipsa de sinceritate cu sine insasi.
Si aratati-mi, va rog, om care poate fi sincer cu el 100% daca eu sunt asa de nesincera cu mine insami.

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Daca spui ca iti place sa nu puna accent pe haine, este echivalent cu a spune ca iti place sa nu arate bine (sa nu arate ingrijit/aspectuos).
A fi ingrijit, dupa cum am mai spus intr-un raspuns anterior, nu inseamna a te imbraca cu multe si felurite haine. 3 haine daca ai si stii sa le pui pe tine si sa fii curat inseamna ca poti fi ingrijit...cunosc ceva oameni care au o situatie modesta, nu au multe haine si totusi sunt mai ingrijiti ca altii care au si timp si posibilitate. Sper ca de data asta m-am facut inteleasa.

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Aceasta afirmatie este opusul celor anterioare (le neaga - practic aproape afirmi ca nu sint adevarate anterioarele) - te-ai mintit pe tine? de fapt ti-ai dori un fat-frumos!
De ce interpretati pe rand partile aceleiasi fraze si nu o luati ca atare, caci daca nu v-ati dat seama au legatura una cu alta. Dar ca sa va lamuresc, aici am vrut sa arat ca nu sunt persoana perfecta. Nu sunt perfecta, am o doza de ipocrizie in mine si da, poate ca mi-as dori. Dar am anumite experiente in spate din care am invatat sa aleg atunci cand vine vorba de barbati, si nu as alege un fat-frumos fizic (chiar daca l-as vrea) in detrimentul unui om cu un caracter frumos, pe care mi-ar da Dumnezeu sa il vad (adica fat-frumos-ul dat de Dumnezeu).

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Iar la sfarsit dai si explicatia pt care nu ai curajul sa afirmi si sa urmaresti sa obtii in viata ceea ce de fapt iti doresti (anume un fat-frumos) :
Oare chiar trebuia sa despicati firul in patru? Este ca si cum s-ar studia separat textul din biblie "Nu este Dumnezeu!" , ignorand si neanalizand in acelasi context prima parte a versetului "Zis-a cel nebun intru inima sa:"

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Adica un complex... intrucat impresiile tale sint impresii, adica prin definitie subiective si particulare tie si nu reflecta neaparat realitatea (pot fi doar crediinte ale tale).
intotdeauna daca esti langa un om care te critica veti avea impresia ca nu sunteti suficient de bun pentru acea persoana.

Toate bune
Reply With Quote
  #142  
Vechi 19.09.2012, 00:29:18
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cred că autorul unei asemenea exegeze este...Pink Floyd. O sugestie îmi amintesc că am întâlnit în filmul "Zidul". Parcă nu de rădăcini era vorba, ci de ramuri care se prefac în ceva asemănător trompelor uterine. În orice caz, ceea ce am reținut din filmul acela, cu deplină aplicabilitate la studiul biblic este:

WE DON'T NEED NO EDUCATION !
Timpurile Pink Floyd s-au dus dragul meu domn doctor.Si ca sa inchei si eu apoteotic :) am citit recent un interviu cu Keith Richards in care,la intrebarea ce facea in anii 80,a spus sincer,cu bruma de creier care i-a mai ramas nealterata,ca nu-si aduce aminte intrucat undeva pe la inceputul lor a inceput sa se drogheze si s-a trezit undeva pe la finalul lor :) Nu-i vina lui Demetrius ca avem aceste conversatii absude intr-o lume sarita evident din balamale,doar ne integram in peisaj.Oricum citind superba rugaciune postata de Mihailc,am invatat si eu ceva util azi,mi-am adus aminte,in antiteza o poezie a celui ce a trecut azi in eternitate,poetul Romulus Vulpescu:

,,În fiecare zi, ne batem joc
De pasari, de iubire si de mare,
Si nu bagam de seama ca, în loc,
Ramîne un desert de disperare.

Ne amageste lenea unui vis
Pe care-l anulam cu-o sovaire;
Ne reculegem într-un cerc închis
Ce nu permite ochilor s-admire;

Ne rasucim pe-un asternut posac,
Însingurati în doi, din lasitate,
Mintindu-ne cu guri care prefac
În zgura sarutarile uzate;

Ne pomenim prea goi într-un tîrziu,
Pe-o nepermis de joasa treapta trista:
Prea sceptici si prea singuri, prea-n pustiu,
Ca sa mai stim ca dragostea exista.

În fiecare zi, ne batem joc
De pasari, de iubire si de mare,
Si nu bagam de seama ca, în loc,
Ramîne un desert de disperare.
"

O seara placuta,zbor spre balamuc pe o papadie si cu o floare de ,,nu ma uita" pe post de palarie :)
Reply With Quote
  #143  
Vechi 19.09.2012, 00:42:25
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.191
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Cea mai amplă ordine duhovnicească este porunca dată lui Adam(și oricărui om) de a nu gusta din pomul vieții, care are rădăcinile(trompele uterine) de-o parte și de alta a râului vieții și care dă rod de 12 ori pe an(Apoc22,2); Adam(ca mulți alții) nu se poate abține să nu guste din moment ce trupul lui(Eva) îl ațâță mereu și de aceea s-a inventat căsătoria și chiar și rugăciunea Bisericii pentru miri pentru care-ți mulțumesc că ai postat-o.
Vezi măi Demetrius că ai încurcat pomii și cam pică teoria ta despre raiul vaginocentric.

"A dat apoi Domnul Dumnezeu lui Adam poruncă și a zis: "Din toți pomii din rai poți să mănânci, iar din pomul cunoștinței binelui și răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreșit!" (Facerea 2:16,17)

Cât despre pomul vieții, aflăm că era și el în mijlocul grădinii, dar n-avem nicio mărturie scrisă că s-ar fi dat vreo interdicție în privința lui, până n-au gustat din ălălalt și a apărut pericolul ca starea de cădere să fie amestecată în mod nefericit cu nemurirea.

"Și a zis Domnul Dumnezeu: "Iată Adam s-a făcut ca unul dintre Noi, cunoscând binele și răul. Și acum nu cumva să-și întindă mâna și să ia roade din pomul vieții, să mănânce și să trăiască în veci!..." (Facerea 3:22)
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #144  
Vechi 19.09.2012, 00:49:04
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.017
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Demetrius,fii bun si inainte sa intru la balamuc, fara bilet de trimitere,lamureste-mi o grava lacuna intelectuala:cine a interpretat,din Geneza/Apocalipsa,faptul ca radacinile pomului vietii sunt trompe uterine?
La ce ți-ar putea folosi informația asta? Oare crezi că-i vreo confuzie între trompele uterine și ale lui Eustachio?
Reply With Quote
  #145  
Vechi 19.09.2012, 00:56:10
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
La ce ți-ar putea folosi informația asta?
Corect,ma depaseste complet,ignora intrebarea mea,scuza ignoranta evidenta de care dau dovada,voi supravietui cumva misterului,confuziei sau despre ce o fi vorba.Numai bine!
Reply With Quote
  #146  
Vechi 19.09.2012, 01:11:01
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.017
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Vezi măi Demetrius că ai încurcat pomii și cam pică teoria ta despre raiul vaginocentric.

"A dat apoi Domnul Dumnezeu lui Adam poruncă și a zis: "Din toți pomii din rai poți să mănânci, iar din pomul cunoștinței binelui și răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, vei muri negreșit!" (Facerea 2:16,17)

Cât despre pomul vieții, aflăm că era și el în mijlocul grădinii, dar n-avem nicio mărturie scrisă că s-ar fi dat vreo interdicție în privința lui, până n-au gustat din ălălalt și a apărut pericolul ca starea de cădere să fie amestecată în mod nefericit cu nemurirea.

"Și a zis Domnul Dumnezeu: "Iată Adam s-a făcut ca unul dintre Noi, cunoscând binele și răul. Și acum nu cumva să-și întindă mâna și să ia roade din pomul vieții, să mănânce și să trăiască în veci!..." (Facerea 3:22)
Iau seama că zici tu ceva... bun.

Last edited by Demetrius; 19.09.2012 at 01:19:33.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 19.09.2012, 09:13:59
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Nu instinctul în sine este sfințit, ci integrarea lui într-o ordine duhovnicească mai aplă, ca semnificant în țesătura unui limbaj prin care se exprimă iubirea curată.
Mi-a placut mult formularea asta.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #148  
Vechi 19.09.2012, 10:44:13
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Unhappy ai luat-o pe aratura....da' rau!

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Cea mai amplă ordine duhovnicească este porunca dată lui Adam(și oricărui om) de a nu gusta din pomul vieții, care are rădăcinile(trompele uterine) de-o parte și de alta a râului vieții și care dă rod de 12 ori pe an(Apoc22,2); Adam(ca mulți alții) nu se poate abține să nu guste din moment ce trupul lui(Eva) îl ațâță mereu și de aceea s-a inventat căsătoria și chiar și rugăciunea Bisericii pentru miri pentru care-ți mulțumesc că ai postat-o.
omule, ai luat-o rau pe aratura. Vezi ca deja ai marit ceata ereticilor...
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #149  
Vechi 19.09.2012, 11:40:04
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.863
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Cea mai amplă ordine duhovnicească este porunca dată lui Adam(și oricărui om) de a nu gusta din pomul vieții, care are rădăcinile(trompele uterine) de-o parte și de alta a râului vieții și care dă rod de 12 ori pe an(Apoc22,2); Adam(ca mulți alții) nu se poate abține să nu guste din moment ce trupul lui(Eva) îl ațâță mereu și de aceea s-a inventat căsătoria și chiar și rugăciunea Bisericii pentru miri pentru care-ți mulțumesc că ai postat-o.
ai stat mult timp si te-ai gandit pana ce ai scris chestia asta?
Reply With Quote
  #150  
Vechi 19.09.2012, 12:28:50
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.017
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
ai stat mult timp si te-ai gandit pana ce ai scris chestia asta?
Poti sa faci diferenta dintre timpii de postare: 11.10 si 16.44, dar am stat mult mai mult si mai stau daca nu te deranjez.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sufletul exista in cer independent de corpul fizic inainte de a cobori in fizic? gavriil Din Vechiul Testament 63 22.01.2016 22:43:56
Barbatii Anna Nunta 268 30.05.2013 18:22:26
De ce nu (prea) merg barbatii la biserica? N.Priceputu Reguli in Biserica 113 19.11.2012 13:12:39
aspectul fizic influenteaza sansele de casatorie simona_fidela Nunta 52 23.01.2012 16:56:47
aspectul fizic romandragut Generalitati 42 28.07.2009 12:00:44