Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 22.06.2009, 08:28:00
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Nu aceeasi forma de adresare inaintea icoanei am auzit-o recent intr-o liturghie:
"preasfantule Nicolaeeee". Relevant, nu?


Nu stiu in ce "liturghie" ai auzit tu formula "preasfinte Nicolae" , in textul SF liturghii nu exista aceasta formula decat cel mai probabil la sfarsitul slujbei cand se poate zice "Pt rugaciunile Sf Nicolae.."

Plus ca nu exista titlul de "preasfant" dat sfintilor , numai Sf Fecioara este numita preasfanta
cred ca umbli , vorba romanului, cu "cioara vopsita"[/quote]

Posibil sa fi inteles gresit, insa ceea ce retin este formula de adresare directa nu "pt. rugaciunile Sf Nicolae".
Reply With Quote
  #142  
Vechi 22.06.2009, 14:36:39
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Domnule Iustin, probabil stiti ca de la Domnul Iisus Hristos, noi ne inchinam (sau ar trebui) in Duh si adevar, nu prin intermediul jertfelor sangeroase, avand in Biserica chivotul, catapeteasma, heruvimii de aur, etc.

Cat priveste episodul tragic (si unic) din Iosua 7,6 cititi va rog si versetul urmator ce indica faptul ca Iosua nu s-a inchinat heruvimilor de pe capac, ci direct lui Dumnezeu:

"7. Atunci a zis Iosua: "O, Doamne Dumnezeule, de ce a trecut robul Tău poporul acesta peste Iordan? Oare, ca să-l dai în mâinile Amoreilor și să ne pierzi? Mai bine rămâneam să locuim de cealaltă parte de Iordan!" (Iosua 7,7)

Nu aceeasi forma de adresare inaintea icoanei am auzit-o recent intr-o liturghie:
"preasfantule Nicolaeeee". Relevant, nu?
Afla ca si noi crestinii ortodocsi , la fel ca Iosua ne adresam lui Dumnezeu cu aceleasi cuvinte in fata icoanei Mantuitorului sau a Sfintei Treimi si nu spunem ,,sfanta icoana a lui Hristos ajuta-ma,,. Ti-am explicat diferenta dintre idoli si chipurile de persoane Sfinte cum sunt si Heruvimii intre care se arata Dumnezeu lui Moise. In Biblie nu exista accidente, (poate doar in mintea ta), Moise se inchina cu fata la pamant inaintea Chivotului Sfant, sfintit cu mir, doar nu crezi ca Moise ar fi stat inaintea lui Dumnezeu care i se arata intre cei doi heruvimi, in picioare si cu mainile incrucisate? Iata ca Dumnezeu, impotriva ideilor voastre eretice lucreaza si prin materie cum dealtfel a facut de multe ori: toiagul lui Moise, cojocul lui Ilie, stergarele Apostolilor, tina cu care Hristos a vindecat ochii orbului. Din pacate, desi vedeti, voi sunteti orbi.
22. Apoi a grait Domnul cu Moise si a zis:
23. "Sa iei din cele mai bune mirodenii: cinci sute sicli de smirna aleasa; jumatate din aceasta, adica doua sute cincizeci sicli de scortisoara mirositoare; doua sute cincizeci sicli trestie mirositoare;
24. Cinci sute sicli casie, dupa siclul sfant, si untdelemn de masline un hin,
25. Si sa faci din acestea mir pentru ungerea sfanta, mir alcatuit dupa mestesugul facatorilor de aromate; acesta va fi mirul pentru sfanta ungere.
26. Sa ungi cu el cortul adunarii, chivotul legii si toate lucrurile din cort,
27. Masa si toate cele de pe ea, sfesnicul si toate lucrurile lui, jertfelnicul tamaierii,
28. Jertfelnicul arderii de tot si toate lucrurile lui si baia si postamentul ei.
29. Si sa le sfintesti pe acestea si va fi sfintenie mare; tot ce se va atinge de ele se va sfinti.
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
Reply With Quote
  #143  
Vechi 08.07.2009, 15:37:59
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrianopol Vezi mesajul
mai lamurit rau de tot...
si eu sunt curios (da-mi link-ul) unde ai explicat tu ereziile baptistilor? Dar faptul ca incurci homosexualii cu martorii si cu penticostalii imi spune ca ori esti pus pe certuri si jigniri ori esti prost informat (ori amandoua).
Daca tu imi demonstrezi ca eu ca si baptist incalc sfanta scriptura sunt dispus sa-mi revizuiesc viata si chiar credinta. E a treia oara cand te rog asta si se vede clar ca eviti fiindca nu gasesti motive ... Vreau doar 3 motive - extrase din scriptura care sa ma dovedeasca ca sunt un eretic - motivul si versetul.
Stiu ca nu am sa primesc acele motive asteptate dar totusi ... trag speranta.
Sa incepem:
In primul rand hai sa vedem cum si cand au aparut baptistii.
Numele și-l iau de la învățătura lor despre botez (bapto = a afunda), susținând că botezul trebuie împărtășit numai adulților. Ei sunt urmași ai anabaptiștilor lui Thomas Münzer din Germania de prin anii 1533-1534. Întemeietorul sectei baptiste este un fost pastor puritan , englezul John Smith. Din cauza persecuțiilor din partea Bisericii Anglicane împotriva tuturor nonconformiștilor, John Smith fuge în Olanda în anul 1606. Aici face cunoștință cu rătăcirile mennoniților, care învățau că botezul trebuie dat numai vârstnicilor și numai prin scufundare și că jurământul și serviciul militar sunt oprite.
În scurt timp trecu și el la această sectă, botezându-se a doua oară, împreună cu ceilalți însoțitori ai săi, nu prin scufundare, ci prin turnare (stropire). În anul 1611 se întoarce din nou în Anglia și înființează noua sectă „baptistă”, numită a „baptiștilor generali”, spre deosebire de cea a „baptiștilor particulari”, condusă de John Spilsburg, care susțineau botezul prin scufundare.
Cam deodată cu baptiștii englezi au luat ființă în America baptiștii americani. Întemeietorul acestora a fost tot un englez, Roger Williams, fost puritan, care, nemulțumit de dezbinarea baptiștilor englezi și neputând suporta persecuțiile Bisericii Anglicane, în anul 1631 fuge în America de Nord, unde înființează secta „baptiștilor regulari”, cu alți 12 membri, care se botezară unul după altul prin scufundare. Baptismul a fost persecutat și în America până în anul 1783, dar, după proclamare independenței S.U.A. i s-a dat deplină libertate religioasă.
Ca și baptiștii englezi, și baptiștii americani s-au dezbinat între ei, astfel încât în prezent se pot întâlni peste zece feluri de baptiști: baptiștii vechi, baptiștii voinței libere, baptiștii sâmbătari, baptiștii celor șase principii, discipolii lui Hristos, baptiștii unitarieni, baptiștii scufundători, Biserica lui Dumnezeu etc., numele fiecărei secte ilustrând principiul generator al ereziei; în general sectele se alipesc de un anume aspect al credinței și îl absolutizează în dauna celorlalte.
În sec. XIX baptismul trece din Anglia în Germania. Din Germania baptismul trece în Ungaria, iar de aici începe a face ravagii printre românii din Ardeal, îndeosebi județele Arad și Bihor; ungurii sprijinind răspândirea baptismului la noi în țară.
Iată ce scrie deputatul ungur Almay Oliver în ziarul Aradi Közlöny în anul 1913: „Chestiunea națională românească ar trebui dezvoltată în așa chip ca poporul român să fie dezlegat de sub conducerea preoților români. E de mare însemnătate faptul că chestiunea românească, cel puțin în parte, poate fi rezolvată cu ajutorul baptismului. Baptismul poate ajunge la cuceriri de necrezut în județul Arad...”.
Nu este de mirare că primii predicatori baptiști printre români au fost unguri. Prin anul 1888 baptistul Kronyai Mihály predica prin Curtici, jud. Arad, și Talpoș, Bihor, iar prin alte comune activau Tóth István, Csopják Attila și alții.
Nici celelalte provincii românești n-au rămas nemolipsite, deși în măsură mai mică. Astfel, după 1916, baptismul a pătruns în Bucovina, Moldova și Muntenia, așa că astăzi sunt în țară câteva ramuri ale sectei baptiștilor.
Cultul lor constă din rugăciuni, din cântece religioase și mai ales din predici. La cultul dumnezeiesc se practică uneori și „Cina Domnului”, o ceremonie care constă în „împărtășirea” cu pâine și cu vin. Cultul public este săvârșit în „Casele de rugăciuni”, în care se fac evanghelizările de după masă și seara, cu deosebire duminica.
Învățăturile baptiștilor sunt în majoritate cele ale protestanților:
a) nu recunosc Sfânta Tradiție și cele șapte Taine;
b) sunt împotriva cinstirii sfintelor icoane, a Sfintei Cruci, a sfintelor moaște, a rugăciunilor pentru morți, a jurământului, a postului, a simbolurilor liturgice ș.a.;
c) dreptul și puterea disciplinară o are adunarea;
d) sunt rigoriști, neîngăduitori față de cei ce păcătuiesc;
e) botezul îl aplică numai celor vârstnici și se săvârșește numai printr-o singură scufundare (el nu iartă păcatele);
f) fiecare are dreptul și priceperea de a tâlcui Sfânta Scriptură;
g) nu au decât trei sărbători: Crăciunul, Paștile și Rusaliile;
h) sunt împotriva cinstirii Maicii Domnului și a sfinților.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 08.07.2009, 16:41:30
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrianopol Vezi mesajul
mai lamurit rau de tot...
si eu sunt curios (da-mi link-ul) unde ai explicat tu ereziile baptistilor? Dar faptul ca incurci homosexualii cu martorii si cu penticostalii imi spune ca ori esti pus pe certuri si jigniri ori esti prost informat (ori amandoua).
Daca tu imi demonstrezi ca eu ca si baptist incalc sfanta scriptura sunt dispus sa-mi revizuiesc viata si chiar credinta. E a treia oara cand te rog asta si se vede clar ca eviti fiindca nu gasesti motive ... Vreau doar 3 motive - extrase din scriptura care sa ma dovedeasca ca sunt un eretic - motivul si versetul.
Stiu ca nu am sa primesc acele motive asteptate dar totusi ... trag speranta.
Acum sa vedem de ce a-ti ajuns sa va rasfrangeti in atatea denominatiuni:
De ce nu este ingaduit sa talcuiasaca oricine Sfanta Scriptura dupa mintea lui:Nu toți au darul de a tălmăci Scripturile (I Cor. 12, 30).
În Sfintele Scripturi sunt lucruri care cu anevoie pot fi înțelese, pe care cei neștiutori și neînvățați le răstălmăcesc, ca și pe celelalte Scripturi, spre a lor pierzare (II Petru 3, 16).
Nimeni nu poate înțelege Sfintele Scripturi fără de călăuză mai luminată decât el, după cum este scris: Cum aș putea să înțeleg, dacă nu mă va călăuzi cineva? (Fapte 8, 26–31).
Nu oricine are chemarea de a explica Sfânta Scriptură, ci numai unii pe care i-a pus Dumnezeu în Biserică cu acest dar de a fi învățători (I Cor. 12, 28–30).
Cunoașterea tainelor Împărăției lui Dumnezeu este un dar special pe care numai apostolii l-au avut, iar alții nu (Matei 13, 11), căci nu pot fi toți apostoli (Efes. 4, 11; I Cor. 12, 29).
Nimeni nu poate propovădui de nu se va trimite ( Rom. 10, 15).
Numai apostolii au fost trimiși de Mântuitorul să predice Sfânta Evanghelie la toate popoarele (Matei 28, 19), iar acum sarcina aceasta o au episcopii și preoții, urmașii celor 12 și a celor 70 de apostoli, care sunt chemați de Dumnezeu la lucrul Său (Evrei 5, 4; Amos 7, 15; Fapte 9, 15; Rom. 1, 1, 8; Gal. 1, 15; Ier. 1, 5; 6, 27; 15, 20; II Cor. 3, 5–6; Col. 1, 25, 29; Efes. 3, 2, 7–8 ș.a.). Numai aceștia au primit de la Dumnezeu puterea de a vorbi fără frică cuvântul Domnului (Ier. 1, 18–19; 17, 18; Iez. 3, 8–9; Fapte 18, 9–10 ).
Deci de aici reies foarte clar cauzele pt care va tot reformati,impartiti si departiti plus faptul ca intemeietorul protestantismului Martin Luther a socotit ca daca merge pe principiul Sola Scriptura lucrurile se rezolva de la sine.


Reply With Quote
  #145  
Vechi 08.07.2009, 16:48:26
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrianopol Vezi mesajul
mai lamurit rau de tot...
si eu sunt curios (da-mi link-ul) unde ai explicat tu ereziile baptistilor? Dar faptul ca incurci homosexualii cu martorii si cu penticostalii imi spune ca ori esti pus pe certuri si jigniri ori esti prost informat (ori amandoua).
Daca tu imi demonstrezi ca eu ca si baptist incalc sfanta scriptura sunt dispus sa-mi revizuiesc viata si chiar credinta. E a treia oara cand te rog asta si se vede clar ca eviti fiindca nu gasesti motive ... Vreau doar 3 motive - extrase din scriptura care sa ma dovedeasca ca sunt un eretic - motivul si versetul.
Stiu ca nu am sa primesc acele motive asteptate dar totusi ... trag speranta.
Sa vorbim acum despre botez,mai ales cel al copiilor:
[SIZE=3]Botezul trebuie aplicat și copiilor, căci el a înlocuit tăierea împrejur din Legea Veche, care se făcea copiilor de parte bărbătească chiar la opt zile după naștere; cel ce rămânea netăiat împrejur era stârpit din popor (Fac. 17, 9–14; Lev. 12, 3; vezi și la Col. 2, 11–13 unde se arată că Botezul a înlocuit tăierea împrejur).[/SIZE]
[SIZE=3]Potopul de pe vremea lui Noe a închipuit Botezul (Fac. 7, 1; I Petru 3, 20–21).[/SIZE]
[SIZE=3]Botezul creștin a fost închipuit și de trecerea prin Marea Roșie a întregului popor israelit de la bătrâni până la cel mai mic prunc (I Cor. 10, 1–2; Ieș. cap. 14).[/SIZE]
[SIZE=3][SIZE=3]Botezul poate fi dat și pruncilor pe temeiul credinței altora (a nașilor și a părinților). Mântuitorul vindecă pe sluga din Capernaum pentru credința stăpânului său (Matei 8, 5–13). Pe fiica femeii cananeence, prin credința mamei sale (Matei 15, 21–28); pe fiul lunatic pentru credința tatălui său (Matei 17, 14–18). A înviat pe fiul văduvei din Nain pentru credința mamei sale (Luca 7, 11–15); a înviat pe fiica lui Iair, pentru credința tatălui său (Luca 8, 41–55). De asemenea, Mântuitorul a zis: Oricine va primi, în numele Meu, pe unul din acești copii, pe Mine Mă primește; și oricine Mă primește, nu pe Mine Mă primește, ci pe Cel ce M-a trimis pe Mine (Marcu 9, 37). Exemplele de mai sus dovedesc clar că este cu putință să-i fie cuiva de folos credința altora, pe care în cazul Botezului nașii și părinții copilului o dau ca garanție și chezășie în fața lui Dumnezeu și a Bisericii Sale pentru prunc.[/SIZE]
[SIZE=3]Biblia ne dă chiar câteva cazuri concrete de Botez aplicate copiilor (I Cor. 1, 16; Fapte 16, 14–15, 32–33; 18, 8). Cine să fie înțeleși prin cuvintele „casa ei”, „toți ai lui”, „casa lui”, „casa lui Ștefana”, dacă nu toți membrii familiei, până la cel mai mic copil din ea? Sfânta Scriptură ne spune că după prima predică a Apostolului Petru s-au botezat îndată trei mii de suflete (Fapte 2, 41). În aceste trei mii de suflete se intelege clar ca și pe copii.
Botezul trebuie dat și copiilor, căci marele Apostol Petru, vorbind despre Botez, zice: Căci vouă este dată făgăduința (Botezului) și copiilor voștri și tuturor celor de departe pe oricâți îi va chema Domnul Dumnezeul nostru (Fapte 2, 38–39; Deut. 29, 15; Ier. 31, 34; Fapte 3, 25).

[/SIZE]
[/SIZE]
Reply With Quote
  #146  
Vechi 08.07.2009, 17:38:05
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de strajeru Vezi mesajul
Acum sa vedem de ce a-ti ajuns sa va rasfrangeti in atatea denominatiuni:
Nu ar fi mai bine sa vezi de ce, in cadrul unei singure denominatiuni (cea ortodoxa- din care faci parte), invataturile difera de la o regiune la alta sau chiar de la o persoana la alta.

Apoi, din multimea denominatiunilor despre care vorbesti, faceti parte si voi. Raspunsul la intrebare, pe care te-ai grabit sa-l "copiezi", este valabil si pentru tine.

Reply With Quote
  #147  
Vechi 08.07.2009, 17:56:41
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrianopol Vezi mesajul
mai lamurit rau de tot...
si eu sunt curios (da-mi link-ul) unde ai explicat tu ereziile baptistilor? Dar faptul ca incurci homosexualii cu martorii si cu penticostalii imi spune ca ori esti pus pe certuri si jigniri ori esti prost informat (ori amandoua).
Daca tu imi demonstrezi ca eu ca si baptist incalc sfanta scriptura sunt dispus sa-mi revizuiesc viata si chiar credinta. E a treia oara cand te rog asta si se vede clar ca eviti fiindca nu gasesti motive ... Vreau doar 3 motive - extrase din scriptura care sa ma dovedeasca ca sunt un eretic - motivul si versetul.
Stiu ca nu am sa primesc acele motive asteptate dar totusi ... trag speranta.
Sa vedem acum care sunt temeiurile scripturistice despre inchinarea la icoane :
[SIZE=3]În Testamentul Vechi icoanele au fost făcute chiar cu porunca lui Dumnezeu (vezi Ieș. 25, 18–22; 26, 31 ).[/SIZE]
[SIZE=3]Dumnezeu Însuși – Care a poruncit categoric prin porunca I-a a Decalogului a nu ne închina la idoli – a poruncit a se face chipurile de heruvimi, ceea ce înseamnă că acești heruvimi lucrați de mână de om sunt icoane și nu idoli.
Aceste icoane ale Vechiului Testament se chemau „heruvimii slavei” (Evrei 9, 5). Perdelele, covoarele și alte obiecte din biserica veche au fost făcute cu chipuri de heruvimi, la porunca lui Dumnezeu (vezi Ieș. 36, 8 și 37, 7–9; II Paral. 3, 10–14; III Regi 6, 23–28).
Icoanele Vechiului Testament erau tămâiate cu mare cinste, li se aprindeau candele și iudeii le veneraÎnaintea icoanelor din Vechiul Testament se aduceau jertfe (III Regi 3, 15).u și se închinau la ele (Iosua 7, 6).
Înaintea acestor icoane ale heruvimilor se cântau lui Dumnezeu cântări de laudă și de preamărire (Ps. 137, 1).
Înaintea icoanelor din Vechiul Testament se aprindeau candele, preoții le tămâiau cu tămâie, după porunca lui Dumnezeu (vezi Ieș. 30, 1, 6–8; 27, 20–21).
[SIZE=3]Cinstirea acestor chipuri de heruvimi – ce erau în templu – niciodată nu a fost dezaprobată de Hristos sau de Sfinții Apostoli.[/SIZE]
[SIZE=3]Atât Mântuitorul cât și Sfinții Apostoli au cinstit și s-au închinat în templu înaintea acestor chipuri făcute de mâini omenești (Marcu 11, 7; Fapte 24, 11 ).
În Testamentul Nou închinarea la idoli este oprită cu anatema, iar închinarea la sfintele icoane nicidecum, nefiind totuna icoana cu idolul; idolii se socoteau a fi zei sau dumnezei, pe când icoana este numai o închipuire a cărei cinste trece la chipul cel dintâi, adică la cel zugrăvit pe ea: fie a lui Dumnezeu, fie al Maicii Domnului sau al vreunui sfânt.
In afara de acestea,verifica istoria Bisericii si ai sa vezi ca icoanele au fost mereu la mare cinste in Biserica.Citeste si despre cele 7 sinoade ecumenice,mai ales despre nr.7 unde Sfintii Parinti au combatut iconoclastii.
[/SIZE]

[/SIZE]
Reply With Quote
  #148  
Vechi 08.07.2009, 17:58:02
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de strajeru Vezi mesajul
Sa vorbim acum despre botez,mai ales cel al copiilor:
Ar trebui sa reformulezi. "Sa vorbim" este incorect spus pentru ca tu nu faci decat sa dai "copy" si "paste". Pot face si ceilalti la fel, sa copieze articole. Ce frumusete de discutie ar iesi!


Citat:
În prealabil postat de strajeru Vezi mesajul
[SIZE=3]Botezul trebuie aplicat și copiilor, căci el a înlocuit tăierea împrejur din Legea Veche, care se făcea copiilor de parte bărbătească chiar la opt zile după naștere;


Tu esti de acord cu aceasta afirmatie copiata? Atat de usor desfiintati ceea ce ne invata Mantuitorul si Sfintii Apostoli despre botez?

Copiiilor de evrei li se facea taierea imprejur, pentru ca se nasteau evrei; faceau parte din poporul ales de Dumnezeu, nefiind nevoie de o alegere a lor si de o marturisire.

Botezul este cu totul altceva: "marturia unui cuget curat inaintea lui Dumnezeu, prin invierea lui Iisus Hristos" (1 Petru 3:21). Vrei sa desfiintezi spusele sfantului apostol, cu niste interpretari copilaresti?


Citat:
În prealabil postat de strajeru Vezi mesajul
[/SIZE]
Citat:
În prealabil postat de strajeru Vezi mesajul
[SIZE=3]Potopul de pe vremea lui Noe a închipuit Botezul (Fac. 7, 1; I Petru 3, 20–21).


Interesant. Un fenomen care duce la nimicirea, aproape in totalitate, a omenirii pacatoase este considerat simbolul botezului. Mai aveti din astea?

Citat:
În prealabil postat de strajeru Vezi mesajul
[/SIZE]
Citat:
În prealabil postat de strajeru Vezi mesajul
[SIZE=3][SIZE=3]Botezul poate fi dat și pruncilor pe temeiul credinței altora (a nașilor și a părinților).


"Cine va crede si se va boteza, va fi mantuit" (Marcu 16:16) Sunt cuvintele Mantuitorului. Si sunt foarte clare. Nu este nevoie sa veniti cu interpretari fanteziste ale unor versete care nu au nici o legatura cu botezul.

Citat:
În prealabil postat de strajeru Vezi mesajul
[/SIZE]
Citat:
În prealabil postat de strajeru Vezi mesajul
[SIZE=3]Biblia ne dă chiar câteva cazuri concrete de Botez aplicate copiilor (I Cor. 1, 16; Fapte 16, 14–15, 32–33; 18, 8). Cine să fie înțeleși prin cuvintele „casa ei”, „toți ai lui”, „casa lui”, „casa lui Ștefana”, dacă nu toți membrii familiei, până la cel mai mic copil din ea? [/SIZE]
Citat:
În prealabil postat de strajeru Vezi mesajul
[/SIZE]
Ma simt nevoit sa repostez niste afirmatii pe care le-am mai facut:

[SIZE=3]Deoarece în Biblie nu se găsește nici un text care să raporteze vreun botez infantil, unii se referă la cele cinci cazuri din Noul Testament când este vorba de „toată casa" unor convertiți la creștinism, afirmându-se că în aceste cazuri putea fi vorba și despre copii aflați în acele familii. Să vedem situațiile concrete:[/SIZE]
[SIZE=3] [/SIZE]
  • [SIZE=3]Corneliu. Îngerul i-a spus sutașului că „vei fi mântuit tu, și casa ta" Fapte 11,14. În timpul vorbirii lui Petru, Duhul Sfânt S-a pogorât „peste toți cei ce ascultau Cuvântul" (10,44). Petru, văzând fenomenul miraculos, „a poruncit să fie botezați... cei care au primit Duhul Sfânt" (10,48.47). [/SIZE]
[SIZE=3] [/SIZE]
[SIZE=3]Nu pot scăpa amănunte semnificative: au fost botezați toți care au primit Duhul Sfânt. Duhul Sfânt S-a pogorât asupra celor ce ascultau Cuvântul. Chiar dacă ar fi fost de față și pruncii cu mamele lor, cine ar putea admite că acești prunci „au ascultat Cuvântul"? [/SIZE]
[SIZE=3]Pentru că a asculta Cuvântul presupune dorința de înțelegere și colaborarea facultăților intelectuale.[/SIZE]
[SIZE=3]Cine ar putea admite așa ceva în cazul pruncilor, fiind ei chiar și niște genii?[/SIZE]
[SIZE=3] [/SIZE]
[SIZE=3]2. Lidia „a fost botezată ea și casa ei" (Fapte 16,15). Înainte Pavel a vorbit femeilor adunate laolaltă (v. 13). Lidiei „Domnul i-a deschis inima ca să ia aminte la cele ce spunea Pavel" (v. 14). Se adeveresc și în acest caz cuvintele lui Tertullian că „vestireaCuvântului precede botezul", adică botezul este urmarea vestirii Cuvântului. Cum ar putea acesta fi valabil în cazul unor prunci? Apoi când Pavel a ieșit din temniță, a intrat în casa Lidiei și i-a mângâiat pe frații „din casa ei". Probabil frații erau îngrijorați dincauza arestării apostolului. S-ar putea presupune că niște prunci ar fi putut fi îngrijorați din cauza celor petrecute cu Pavel?[/SIZE]
[SIZE=3] [/SIZE]
[SIZE=3] [/SIZE]
[SIZE=3]3.Temnicerul din Filipi „a fost botezat îndată, el și toți ai lui" (Fapte 16,33). Dar mai înainte Pavel și Sila „i-au vestit Cuvântul Domnului, atât lui cât și tuturor celor din casa lui" [/SIZE]
[SIZE=3](v. 32). Dacă tuturor, atunci se presupune că și eventualilor prunci! Dar cum arfi putut înțelege aceștia ceva din vestirea Cuvântului? După botez, temnicerul „s-a bucurat cu toată casa lui că a crezut în Dumnezeu" (v. 34). [/SIZE]
[SIZE=3]Ar fi prea de tot să presupunem că și prunciis-au bucurat că ei înșiși au crezut în Dumnezeu.[/SIZE]
[SIZE=3] [/SIZE]
[SIZE=3]4.Crisp, fruntașul sinagogii din Corint, „a crezut în Domnul împreună cu toată casa lui... și au fost botezați" (Fapte 18,8). Dacă pruncii din casa lui Crisp au avut capacitatea să creadă și ei, atunci, probabil, nu au putut fi exceptați nici de la botez. Dar în caz contrar?...[/SIZE]
[SIZE=3] [/SIZE]
[SIZE=3]5.Ștefana. Pavel recunoaște că „da, am mai botezat și casa lui Ștefana" (1 Cor. 1,16). Numai că la sfârșitul epistolei scrie despre cei botezați: „casa lui Ștefana... s-a pus cu totul în slujba sfinților" (1 Cor. 16,15). Dacă se presupune că în casa lui Ștefana au fost botezați și pruncii, atunci în ce fel s-au putut pune ei cu totul în slujba sfinților? Ce fel de prunci puteau să fie cei care puteau face un serviciu folositor membrilor majori ai comunității?[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]Unde sunt cazurile concrete, pe care Biblia le da referitor la botezul copiilor? Poate in mintile celor care nu iubesc adevarul si vor sa "forteze" Sfanta Scriptura sa zica ceea ce vor ei. [/SIZE]
Reply With Quote
  #149  
Vechi 08.07.2009, 18:04:45
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrianopol Vezi mesajul
mai lamurit rau de tot...
si eu sunt curios (da-mi link-ul) unde ai explicat tu ereziile baptistilor? Dar faptul ca incurci homosexualii cu martorii si cu penticostalii imi spune ca ori esti pus pe certuri si jigniri ori esti prost informat (ori amandoua).
Daca tu imi demonstrezi ca eu ca si baptist incalc sfanta scriptura sunt dispus sa-mi revizuiesc viata si chiar credinta. E a treia oara cand te rog asta si se vede clar ca eviti fiindca nu gasesti motive ... Vreau doar 3 motive - extrase din scriptura care sa ma dovedeasca ca sunt un eretic - motivul si versetul.
Stiu ca nu am sa primesc acele motive asteptate dar totusi ... trag speranta.
Cat despreistoria voastra si unde s-a ajuns in baptism,uite ce spune Paul Waher,un predicator d-al vostru despre "primitu'lu'Isus in inima": http://www.youtube.com/watch?v=fBSoD...om=PL&index=10
uite si tu unde a-ti ajuns si ce afirma omul asta despre voi .
Reply With Quote
  #150  
Vechi 08.07.2009, 18:20:30
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
Nu ar fi mai bine sa vezi de ce, in cadrul unei singure denominatiuni (cea ortodoxa- din care faci parte), invataturile difera de la o regiune la alta sau chiar de la o persoana la alta.

Apoi, din multimea denominatiunilor despre care vorbesti, faceti parte si voi. Raspunsul la intrebare, pe care te-ai grabit sa-l "copiezi", este valabil si pentru tine.

Litaneee!!!!De cate ori am discutat cu tine despre multe subiecte si nu ai stiut ce sa-mi raspunzi?
De cate ori ai dat citate care nu aveau nimic cu subiectul respectiv?
Te deranjeaza ca nu sunt original ca voi si dau copy paste? Dar de ce orbule nu te uiti si la ce dau copy paste?Te intereseaza mai mult forma decat fondul(specific tuturor sectarilor)?
Daca as fi ''original ca voi'' acum nu as mai fi fost ortodox ci veun sectant inchis la minte ascultand de ceea ce spune vreun pastor ordinar ,chiar daca nu are vreo logica.
Eu ascult de inintasii mei :Sfintii Apostoli,Sfintii parinti din vechime si cei contemporani(la ceea ce dau copy paste sunt fragmente din cartea Parintelui Cleopa-Calauza in credinta ortodoxa care este structurata sub forma unui dialog intre un preot si un sectar.
Eu nu am o invatatura proprie asa cum aveti voi.Eu raman sub ascultarea mai marilor mei fara sa cad in erezie .
Deci sectareee,te rog (a nu stiu cata oara)revizuiste-ti atitudinea luciferica si nu uita ca esti pe un forum ortodox.Chiar ma intreb cum de nu te-a banat adminul pana acum. Voi face o verificare sa vad ce se intampla in directia acestui lucru.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arhitectura bisericilor (2) - culte heterodoxe ioanna Arta bisericeasca in general 2 20.03.2014 17:05:04
Ati sfatui un penticostal sa treaca la ortodoxie? faniela Secte si culte 439 20.01.2012 13:35:47
Cultele protestante si neoprotestante il iubesc pe Hristos fara Cruce. georgeval Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 102 20.01.2011 13:59:30
Cu ce criterii se determina care este credinta corecta si ceea falsa? Bast-et Generalitati 14 30.09.2010 16:26:07