Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 21.08.2009, 05:50:57
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Da, iar pentru un copil conteaza foarte mult ca e lipsit de perspectiva absolutului :)
Arata-mi te rog cum te ajuta religia sa intelegi infinitul si de ce fizica sau matematica nu iti pot arata aceasta perspectiva.
Intr-adevar, oamenii sint mai fericiti intr-o comunitate si sint constient ca, cel putin in acest moment, societatea nu ofera acest tip de comunicare.
Concret, poti sa imi spui cum a favorizat religia capatarea de catre femei a dreptului la vot, cum a actionat in cazul abolirii sclavagismului in America? Si de ce a trebuit sa asteptam sute bune de ani pina acest lucru sa se intimple? Coincidenta, cam pina cind ateismul (stiinta) a inceput sa se faca mai bine auzita? Si de ce in Suedia, de pilda, nivelul de civilizatie e mult mai ridicat decit in Romania?
Infinitul matematicii si fizicii e teoretic, nu poate da pace sufletului asa cum da infinitul personal adus de crestinism (conceptul Dumnezeului viu, absolutului personal). Chiar si religiile false, prin zeii sai, da o pace sufletului, un echilibru. Omul are nevoie sa stie ca exista o putere ocrotitoare. Iar faptul ca aceasta putere si exista este alt subiect.

Concret, crestinismul a adus o schimbare profunda în societatea antica, punând capat de fapt sclavagismului. Imperiul roman nu ar fi abolit sclavagismul fiindca pentru asta era nevoie de conceptul de valoare a fiintei umane din punct de vedere spiritual, moral. Desi crestinismul nu combate sclavagismul (pentru ca nu e o teorie sociala) el totusi îl prezinta ca o nedreptate prin învatatura sa despre iubire. Aceasta a dus treptat, dupa crestinarea imperiului, la disparitia sclavagismului. O data cu epoca iluminista si îndepartarea europenilor vestici de Dumnezeu, a reaparut sub forma sclavagismului colonial. Este o diferenta între perioada secolului 17 si anterior (când înca mai dominau principiile crestine) si perioada urmatoare.


Asupra dreptului de vot, e adevarat ca femeile au fost lipsite de drepturi si ca asta s-a datorat într-o masura unor referinte din NT, din cuvintele Sf. Pavel (nu ale Mântuitorului), care au perpetuat conceptul vechi al presupusei inferioritati a femeilor. Însa priveste în lumea necrestina si o sa vezi ca femeile au capatat drepturi si mai târziu.


Nu are legatura raspândirea ateismului cu gradul de civilizatie. Cea mai atee tara e Cehia, care nu e cea mai bogata.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #142  
Vechi 21.08.2009, 08:12:12
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Topcat, dar tu de oameni de stiinta credinciosi ai auzit?
Te pot interesa fizica cuantica, gaurile negre si poti fi credincios in acelasi tip. Cunosc bine cativa.
Explozia stiintifica si ateismul sint corelate, chiar daca exista destui atei astiintifici (prea multi, dupa parerea mea) si destui oameni de stiinta credinciosi.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 21.08.2009, 08:20:56
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Omul are nevoie sa stie ca exista o putere ocrotitoare. Iar faptul ca aceasta putere si exista este alt subiect.
Corect si de acord cu tine.
Dar nu toti sau nu toti in aceeasi masura.
De exemplu si eu, adult fiind, ma simt mult mai bine in vacanta la parinti, unde au grija de mine si unde simt din nou protectia lor, desi stiu foarte bine ca nu are vreo relevanta.
Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Concret, crestinismul a adus o schimbare profunda în societatea antica, punând capat de fapt sclavagismului. Imperiul roman nu ar fi abolit sclavagismul fiindca pentru asta era nevoie de conceptul de valoare a fiintei umane din punct de vedere spiritual, moral. Desi crestinismul nu combate sclavagismul (pentru ca nu e o teorie sociala) el totusi îl prezinta ca o nedreptate prin învatatura sa despre iubire. Aceasta a dus treptat, dupa crestinarea imperiului, la disparitia sclavagismului. O data cu epoca iluminista si îndepartarea europenilor vestici de Dumnezeu, a reaparut sub forma sclavagismului colonial. Este o diferenta între perioada secolului 17 si anterior (când înca mai dominau principiile crestine) si perioada urmatoare.
Asupra dreptului de vot, e adevarat ca femeile au fost lipsite de drepturi si ca asta s-a datorat într-o masura unor referinte din NT, din cuvintele Sf. Pavel (nu ale Mântuitorului), care au perpetuat conceptul vechi al presupusei inferioritati a femeilor. Însa priveste în lumea necrestina si o sa vezi ca femeile au capatat drepturi si mai târziu.
Nu are legatura raspândirea ateismului cu gradul de civilizatie. Cea mai atee tara e Cehia, care nu e cea mai bogata.
Eu nu spun ca religia a fost neaparat factorul care a reprezentat balastul in progresul civilizatiei. Dar nici voi sa nu veniti acum si sa pretindeti ca ortodoxismul are virtuti nemaipomenite, cel putin pentru lumea reala. Are aceleasi sau cel putin asemanatoare defecte ca alte religii, ca ateismul.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 21.08.2009, 13:09:15
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Corect si de acord cu tine.
Dar nu toti sau nu toti in aceeasi masura.
De exemplu si eu, adult fiind, ma simt mult mai bine in vacanta la parinti, unde au grija de mine si unde simt din nou protectia lor, desi stiu foarte bine ca nu are vreo relevanta.

Eu nu spun ca religia a fost neaparat factorul care a reprezentat balastul in progresul civilizatiei. Dar nici voi sa nu veniti acum si sa pretindeti ca ortodoxismul are virtuti nemaipomenite, cel putin pentru lumea reala. Are aceleasi sau cel putin asemanatoare defecte ca alte religii, ca ateismul.
Cred ca ortodoxia nu este acelasi lucru cu ortodoxismul. Te rog sa nu creezi confuzie. Acum incep sa-mi dau seama ca esti totusi novice in cele ale culturii. Esti asemenea unui pahar plin care nu mai primeste macar o picatura.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 21.08.2009, 13:56:30
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Se poate, fizician fiind. Care e diferenta?
Revenind la subiect, cred ca statul este ateu si copiii trebuie pregatiti de stat pentru aceasta viata si nu pentru una viitoare
Reply With Quote
  #146  
Vechi 21.08.2009, 13:59:21
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Se poate, fizician fiind. Care e diferenta?
Revenind la subiect, cred ca statul este ateu si copiii trebuie pregatiti de stat pentru aceasta viata si nu pentru una viitoare
Este o concluzie gresita. Cunosc foarte multi profesori de fizica si nu au asemnea convingeri, ba chair sunt pentru un dialog intre teologie si stiinta.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 21.08.2009, 14:03:21
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Este o concluzie gresita. Cunosc foarte multi profesori de fizica si nu au asemnea convingeri, ba chair sunt pentru un dialog intre teologie si stiinta.
Ce concluzie?
Nu de aceea cred ca statul e ateu pentru ca sint fizician.
Am spus ca sint habarnist in domeniile umane pentru ca sint fizician.
Reply With Quote
  #148  
Vechi 21.08.2009, 14:04:56
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Este o concluzie gresita. Cunosc foarte multi profesori de fizica si nu au asemnea convingeri, ba chair sunt pentru un dialog intre teologie si stiinta.
Dialogul poate avea loc intre cunoscatorii in domeniu, iar asta nu este cazul scolii, al copiilor ce invata (sa invete).
Reply With Quote
  #149  
Vechi 21.08.2009, 15:13:31
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
“Predictiile” pe care le poti face pe baza evolutiei sint complet lipsite de sens. De exemplu, faptul ca am mina si ca exista evolutie ma indreptateste sa cred ca in 1-2 miliarde de ani o sa am si aripa. Cred ca iti dai seama cit de hazardate poti fi asemenea afirmatii si cit de inutile orice discutii bazate pe astfel de predictii.
Am mai spus-o mai demult, faptul ca in cazul unei infectii e indicat sa iti faci antibiograma si ti se spune ca un antibiotic trebuie sa il iei in mod constant pe parcursul mai multor zile si sa nu intrerupi tratamentul daca simptomele dispar.
Cauza este ca, pe baza teoriei evolutiei, se face o predictie: cum ca daca nu omori toti microbii e foarte probabil ca se vor gasi citiva care vor evolua si care nu vor mai raspunde data viitoare la acelasi tratament.
E doar un exemplu din viata de zi cu zi, mai sint destule
Reply With Quote
  #150  
Vechi 21.08.2009, 15:38:27
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
Nu. Tu stii?
Vreo 12 ani la fete?
Aceasta alunecare a virstei la care incepe activitatea sexuala este una artificiala, impusa de necesitatea ca mintea sa ajunga la maturitatea necesara a pasi singur in viata, desi trupul este pregatit inca de la 12 ani.
De educatie sexuala este nevoie pentru ca parintii nu mai informeaza (asa cum o faceau pina si in perioada medievala) copiii despre niste procese normale in viata lor.
Azi e o rusine mare sa pronunti cuvinte ca sin sau tite, suptul la sin devine un tabu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scoaterea Episclezei adelin Biserica Ortodoxa Romana 40 14.02.2011 12:50:25
Patriarhia Bulgariei -cere reintroducerea RELIGIEI in scoli cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 10.10.2010 19:56:58
Predarea religiei in scoli Mirean Biserica Ortodoxa Romana 229 05.10.2010 21:46:18
Pastrarea religiei in scoli laurschepsis Generalitati 15 22.11.2009 23:26:44