Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1491  
Vechi 06.02.2015, 19:37:38
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Ev. Marcu 14, 3-9

În vremea aceea, fiind Iisus în Betania, în casa lui Simon leprosul și șezând la masă, a venit o femeie, având un vas de alabastru cu mir de nard curat, de mare preț, și, spărgând vasul, a turnat mirul pe capul lui Iisus. Dar erau unii cărora le părea rău în cugetul lor și ziceau: pentru ce s-a făcut această risipă cu mirul? Căci se putea vinde acest mir cu mai mult de trei sute de dinari și să se dea săracilor; și o certau pe ea. Dar Iisus le-a zis: lăsați-o în pace; pentru ce îi faceți supărare? Ea a făcut un lucru bun pentru Mine. Căci pe săraci îi aveți pururea cu voi și, oricând veți voi, puteți să le faceți bine; dar pe Mine nu Mă aveți pururea. Ea, ce a avut de făcut, a făcut; mai dinainte a apucat de a uns trupul Meu spre îngropare. Adevărat vă spun că oriunde se va propovădui Evanghelia, în toată lumea, se va spune și ceea ce a făcut femeia aceasta, spre pomenirea ei.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1492  
Vechi 08.02.2015, 00:18:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Duminica a 34-a după Rusalii (a întoarcerii Fiului risipitor) Luca 15, 11-32

Zis-a Domnul pilda aceasta: Un om avea doi fii. Și-a zis cel mai tânăr dintre ei tatălui său: Tată, dă-mi partea ce mi se cuvine din avere. Atunci el le-a împărțit averea. Dar nu după multe zile, adunând toate, fiul cel mai tânăr s-a dus într-o țară depărtată și acolo și-a risipit averea trăind în desfrânări. Și, după ce a cheltuit totul, s-a făcut foamete mare în țara aceea și el a început să ducă lipsă. Și, ducându-se, s-a alipit el de unul din locuitorii acelei țări și acesta l-a trimis la țarinile sale să pască porcii. Și dorea să-și sature pântecele din roșcovele pe care le mâncau porcii, însă nimeni nu-i dădea. Dar, venindu-și în sine, a zis: Câți argați ai tatălui meu sunt îndestulați de pâine, iar eu pier aici de foame! Sculându-mă, mă voi duce la tatăl meu și-i voi spune: Tată, am greșit la cer și înaintea ta; nu mai sunt vrednic să mă numesc fiul tău. Fă-mă ca pe unul din argații tăi. Și, ridicându-se, a venit la tatăl său. Dar, încă departe fiind el, l-a văzut tatăl său și i s-a făcut milă și, alergând, a căzut pe grumazul lui și l-a sărutat. Atunci i-a zis fiul: Tată, am greșit la cer și înaintea ta și nu mai sunt vrednic să mă numesc fiul tău. Iar tatăl a zis către slugile sale: Aduceți degrabă haina lui cea dintâi și-l îmbrăcați și dați inel în mâna lui și încălțăminte în picioarele lui; apoi, aducând vițelul cel îngrășat, înjunghiați-l, ca mâncând, să ne veselim, căci acest fiu al meu mort era și a înviat, pierdut era și s-a aflat. Și au început să se veselească. Iar fiul cel mare era la țarină. Când a venit și s-a apropiat de casă, a auzit cântece și jocuri. Atunci, chemând la sine pe una dintre slugi, a întrebat ce înseamnă acestea. Iar ea i-a spus: Fratele tău a venit și tatăl tău a înjunghiat vițelul cel îngrășat, pentru că l-a primit sănătos. Și el s-a mâniat și nu voia să intre; dar tatăl lui, ieșind, îl ruga. Însă el, răspunzând, a zis tatălui său: Iată, de atâția ani îți slujesc și niciodată n-am călcat porunca ta. Și mie niciodată nu mi-ai dat un ied, ca să mă veselesc cu prietenii mei. Dar când a venit acest fiu al tău, care ți-a mâncat averea cu desfrânatele, ai înjunghiat pentru el vițelul cel îngrășat. Tatăl însă i-a zis: Fiule, tu totdeauna ești cu mine și toate ale mele ale tale sunt. Trebuia însă să ne veselim și să ne bucurăm, căci fratele tău acesta mort era și a înviat, pierdut era și s-a aflat.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1493  
Vechi 09.02.2015, 23:54:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Marcu 11, 1-11

Și când s-au apropiat de Ierusalim, la Betfaghe și la Betania, lângă Muntele Măslinilor, a trimis pe doi dintre ucenicii Săi, Și le-a zis: Mergeți în satul care este înaintea voastră și, intrând în el, îndată veți afla un mânz legat, pe care n-a șezut până acum nici un om. Dezlegați-l și aduceți-l. Iar de vă va zice cineva: De ce faceți aceasta? Spuneți că Domnul are trebuință de el și îndată îl va trimite aici. Deci au mers și au găsit mânzul legat la o poartă, afară la răspântie, și l-au dezlegat. Și unii din cei ce stăteau acolo, le-au zis: De ce dezlegați mânzul? Iar ei le-au spus precum le zisese Iisus, și i-au lăsat. Și au adus mânzul la Iisus și și-au pus hainele pe el și Iisus a șezut pe el. Și mulți își așterneau hainele pe cale, iar alții așterneau ramuri, pe care le tăiau de prin grădini. Iar cei ce mergeau înainte și cei ce veneau pe urmă strigau, zicând: Osana! Bine este cuvântat Cel ce vine întru numele Domnului! Binecuvântată este împărăția ce vine a părintelui nostru David! Osana întru cei de sus! Și a intrat Iisus în Ierusalim și în templu și, privind toate în jur și vremea fiind spre seară, a ieșit spre Betania cu cei doisprezece.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1494  
Vechi 10.02.2015, 23:21:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Ev. Marcu 14, 10-42

În vremea aceea Iuda Iscarioteanul, unul dintre cei doisprezece, s-a dus la căpeteniile preoților, ca să le vândă pe Iisus. Iar aceia, auzind, s-au bucurat și i-au făgăduit să-i dea bani. Deci Iuda căuta un prilej nimurit, ca să-L dea în mâna lor. Iar în ziua cea dintâi a azimilor, când jertfeau mielul de Paști, L-au întrebat ucenicii Lui: unde vrei să ne ducem să-Ți pregătim, ca să mănânci Paștile? Atunci a trimis doi dintre ucenicii Săi și le-a zis: mergeți în oraș și vă va întâmpina pe voi un om, ducând un vas de lut cu apă; mergeți după dânsul și acolo unde va intra, spuneți stăpânului casei că Învățătorul întreabă: unde este odaia de oaspeți, în care să mănânc Paștile cu ucenicii Mei? Iar el vă va arăta un foișor mare, așternut gata; acolo să pregătiți pentru noi. Și s-au dus ucenicii Lui și, ajungând în oraș, au găsit precum le spusese și au pregătit Paștile. Iar când s-a înserat, a venit cu cei doisprezece. Când ședeau la masă și mâncau, Iisus a zis: adevărat vă spun că unul dintre voi, care mănâncă cu Mine, Mă va vinde. Iar ei au început să se întristeze și să zică unul către altul: nu cumva sunt eu?, și celălalt: nu cumva sunt eu? Iar El, răspunzând, le-a zis: unul din cei doisprezece, care întinge cu Mine în blid. Într-adevăr Fiul Omului va merge, așa cum este scris pentru Dânsul; dar vai de acel om prin care se vinde Fiul Omului! Mai bine ar fi fost de omul acela de nu s-ar fi născut. Și, mâncând ei, a luat Iisus pâine și, binecuvântând, a frânt și le-a dat lor și a zis: luați, mâncați, acesta este trupul Meu. Și luând paharul, mulțumind, le-a dat lor și au băut dintr-însul toți. Și a zis lor: acesta este sângele Meu, al legii celei noi, care pentru mulți se varsă. Adevărat vă spun vouă că de acum nu voi mai bea din rodul viței până în ziua aceea când îl voi bea nou, în împărăția lui Dumnezeu. Și după ce au cântat cântări de laudă, au ieșit la Muntele Măslinilor. Atunci Iisus le-a zis: toți mă veți părăsi în noaptea aceasta, căci scris este: bate-voi păstorul și se vor risipi oile; dar după ce voi învia, voi merge mai înainte de voi în Galileea. Iar Petru I-a zis: chiar dacă toți Te vor părisi, eu nu. Iisus însă i-a răspuns: adevărat îți spun că astăzi, chiar în noaptea aceasta, mai înainte de a cânta de două ori cocoșul, tu te vei lepăda de trei ori de Mine. Dar el cu mai multă stăruință zicea: chiar dacă ar trebui să mor cu Tine, nu mă voi lepăda de Tine. Și tot așa au zis cu toții. Apoi au venit într-un loc, al cărui nume este Ghetsimani, și a zis ucenicilor Săi: sedeți aici până ce Mă voi ruga. Și a luat cu Dânsul pe Petru și pe Iacob și pe Ioan și a început să se teamă și să se tulbure. Și le-a zis: întristat este sufletul Meu până la moarte. Rămâneți aici și privegheați. Apoi, mergând puțin mai înainte, a îngenunchiat pe pământ și se ruga, ca, de este cu putință, să treacă de la Dânsul ceasul acela, și zicea: Părinte, toate sunt Ție cu putință; depărtează paharul acesta de la Mine, însă facă-se nu ce voiesc Eu, ci ceea ce voiești Tu. Și a venit la ucenici și i-a găsit dormind și a zis lui Petru: Simone, dormi? Nu ai putut un ceas să veghezi? Privegheați și vă rugați, ca să nu intrați în ispită, căci duhul este osârduitor, iar trupul este neputincios. Și iarăși s-a dus de s-a rugat, același cuvânt zicând. Dar, întorcându-se, i-a găsit din nou dormind, căci ochii lor erau îngreuiați de somn, și nu știau ce să-I răspundă. Și a venit a treia oară și le-a zis: dormiți de acum și vă odihniți. E gata! A sosit ceasul; iată Fiul Omului este dat în mâinile păcătoșilor. Sculați-vă, să mergem; iată cel ce M-a vândut s-a apropiat.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1495  
Vechi 11.02.2015, 22:41:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Ev. Marcu 14, 43-72; 15, 1

În vremea aceea, cândvorbea Iisus cu ucenicii Săi, a venit Iuda, unul din cei doisprezece, și cu el popor mult, cu săbii și cu sulițe, de la căpeteniile preoților, de la cărturari și de la bătrâni. Iar vânzătorul le dăduse un semn, zicând: pe care îl voi săruta, Acela este; prindeți-L și duceți-L cu pază. Și, venind în clipa aceea, s-a apropiat de Dânsul și i-a zis: Învățătorule, Învățătorule, și L-a sărutat. Iar ceilalți au pus mâinile pe Dânsul și L-au prins. Iar unul dintre cei ce stăteau lângă Dânsul, scoțând sabia, a lovit pe servitorul arhiereului și i-a tăiat urechea. Și, răspunzând, Iisus le-a zis: ca la un tâlhar ați ieșit cu săbii și cu sulițe, ca să Mă prindeți? În toate zilele am fost la voi în templu învățând, și nu M-ați prins; dar acestea se fac ca să se împlinească Scripturile. Și, lăsându-L, au fugit toți ucenicii. Iar un tânăr mergea după El, îmbrăcat cu o pânză de in pe trupul gol, și l-au prins. Dar el, lăsând pânza de in, a fugit gol de la ei. Și l-au dus pe Iisus la arhiereu și s-au adunat acolo toate căpeteniile preoților cu bătrânii și cărturarii. Iar Petru de departe a mers în urma Lui, până înăuntru, în curtea arhiereului, și ședea împreună cu slujitorii și se încălzea la foc. Iar căpeteniile preoților și tot sfatul căutau împotriva lui Iisus mărturie, ca să-L omoare, dar nu găseau; pentru că mulți mărturiseau minciuni împotriva Lui, dar mărturiile lor nu se potriveau. Atunci s-au ridicat unii care au mărturisit strâmb împotriva Lui, zicând: noi L-am auzit zicând așa: Eu voi dărâma acest templu făcut de mână și în trei zile voi zidi altul, nefăcut de mână. Dar nici așa mărturia lor nu era la fel. Atunci, sculându-se în mijlocul lor, arhiereul L-a întrebat pe Iisus, zicând: nu răspunzi nimic la ce mărturisesc aceștia împotriva Ta? Dar El tăcea și nu răspundea nimic. Iarăși L-a întrebat arhiereul și I-a zis: Tu ești Hristosul, Fiul Celui binecuvântat? Atunci Iisus i-a răspuns: Eu sunt; și veți vedea pe Fiul Omului șezând de-a dreapta puterii și venind pe norii cerului. Iar arhiereul, rupându-și hainele sale, a zis: ce ne mai trebuie alte mărturii? Ați auzit blasfemia; ce vi se pare? Iar ei toți l-au osândit că este vinovat de moarte. Și au început unii să-L scuipe și să-I acopere fața și să-L bată cu pumnul și să-I zică: proorocește! Și slujitorii îl băteau cu palmele peste obraz. Pe când Petru era jos în curte, a venit una din slujnicele arhiereului și, văzându-l pe Petru care se încălzea, s-a uitat bine la el și a zis: și tu erai cu Iisus Nazarineanul. El însă a tăgăduit, zicând: nu știu și nici nu înțeleg ce vrei să zici. Apoi a ieșit afară înaintea curții; și a cântat cocoșul. Iar slujnica, văzându-l, a început iarăși să spună celor ce stăteau acolo că și acesta este dintre ei. Iar el iarăși a tăgăduit. Însă peste puțin timp cei ce stăteau acolo au zis iarăși lui Petru: cu adevărat că ești dintre ei, căci ești galileian și vorbirea ta este la fel. Atunci el a început să se blesteme și să se jure: nu știu pe Omul acesta despre care-mi vorbiți. Și îndată a cântat a doua oară cocoșul. Și și-a adus aminte Petru de cuvântul pe care i-l spusese Iisus: că, mai înainte de a cânta de două ori cocoșul, te vei lepăda de Mine de trei ori. Și a început să plângă.
Iar dis-de-dimineață, căpeteniile preoților au ținut sfat cu bătrânii, cu cărturarii și cu toată adunarea și legând pe Iisus, L-au dus și L-au dat lui Pilat.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1496  
Vechi 14.02.2015, 22:24:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Duminica Înfricoșătoarei judecăți (a Lăsatului de sec de carne) Mt. 25, 31-46



Zis-a Domnul: Când va veni Fiul Omului întru slava Sa și toți sfinții îngeri cu El, atunci va ședea pe tronul slavei Sale. Și se vor aduna înaintea Lui toate neamurile și-i va despărți pe unii de alții precum desparte păstorul oile de capre. Și va pune oile de-a dreapta Sa, iar caprele de-a stânga. Atunci va zice Împăratul celor de-a dreapta Lui: Veniți, binecuvântații Tatălui Meu, moșteniți Împărăția cea pregătită vouă de la întemeierea lumii. Căci flămând am fost și Mi-ați dat să mănânc; însetat am fost și Mi-ați dat să beau; străin am fost și M-ați primit; gol am fost și M-ați îmbrăcat; bolnav am fost și M-ați cercetat; în temniță am fost și ați venit la Mine. Atunci, drepții Îi vor răspunde, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând și Te-am hrănit? Sau însetat și Ți-am dat să bei? Sau când Te-am văzut străin și Te-am primit, sau gol și Te-am îmbrăcat? Și când Te-am văzut bolnav sau în temniță și am venit la Tine? Iar Împăratul, răspunzând, va zice către ei: Adevărat zic vouă: Întrucât ați făcut unuia dintr-acești frați ai mei prea mici, Mie Mi-ați făcut. Atunci va zice și celor de-a stânga: Duceți-vă de la Mine, blestemaților, în focul cel veșnic, care este pregătit diavolului și îngerilor lui. Căci flămând am fost și nu Mi-ați dat să mănânc; însetat am fost și nu mi-ați dat să beau; străin am fost și nu M-ați primit; gol, și nu M-ați îmbrăcat; bolnav și în temniță, și nu M-ați cercetat. Atunci vor răspunde și ei, zicând: Doamne, când Te-am văzut flămând, sau însetat, sau străin sau gol, sau bolnav, sau în temniță și nu Ți-am slujit? El însă le va răspunde, zicând: Adevărat zic vouă: Întrucât nu ați făcut unuia dintre acești prea mici, nici Mie nu Mi-ați făcut. Și vor merge aceștia la osândă veșnică, iar drepții la viața veșnică.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1497  
Vechi 16.02.2015, 11:12:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Ev. Luca 19, 29-40; 22, 7-39

În vremea aceea, apropiindu-se de Betfaghi și de Betania, lângă muntele ce se chemă Muntele Măslinilor, a trimis Iisus doi dintre ucenicii Săi, zicându-le: mergeți în satul care este înaintea voastră și, cum veți intra în el, veți găsi legat un mânz pe care n-a șezut până acum nimeni dintre oameni; dezlegați-l și aduceți-l. Iar dacă vă va întreba cineva pentru ce îl dezlegați, să-i spuneți că îi trebuie Domnului. Și, ducându-se, cei trimiși au găsit precum le spusese. Iar când dezlegau mânzul, a zis stăpânul lui către ei: pentru ce dezlegați mânzul? Ei au răspuns: Domnului îi trebuie. Și l-au adus la Iisus și, aruncându-și hainele lor pe mânz, au pus pe Iisus deasupra. Iar, pe când mergea, oamenii își așterneau hainele în calea Lui. Și, apropiindu-se de coborâșul Muntelui Măslinilor, toată mulțimea ucenicilor, bucurându-se, a început să laude pe Dumnezeu cu glas mare, pentru toate minunile pe care le văzuse și ziceau: binecuvântat este împăratul care vine în numele Domnului. Pace în cer și slavă întru cei de sus. Dar unii farisei din mulțime au zis către Dânsul: Învățătorule, ceartă-ți ucenicii. Atunci, răspunzând, Iisus le-a zis: vă spun vouă că, dacă vor tăcea aceștia, pietrele vor striga.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1498  
Vechi 17.02.2015, 22:25:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Ev. Luca 22, 39-42, 45-71; 23, 1

În vremea aceea, ieșind de la Cină, Iisus s-a dus ca de obicei în Muntele Măslinilor; iar ucenicii s-au dus după Dânsul. Și, când a sosit în acest loc, Le-a zis: rugați-vă, ca să nu cădeți în ispită. Apoi s-a depărtat de ei ca la o aruncătură de piatră și, îngenunchind, se ruga, zicând: Părinte, de voiești depărtează paharul acesta de la Mine; însă nu voia Mea, ci voia Ta să se împlinească.
Și, sculându-se de la rugăciune, a venit la ucenicii Săi și i-a găsit adormiți de întristare și le-a zis: de ce dormiți? Sculați-vă și vă rugați, ca să nu cădeți în ispită. Dar, pe când vorbea, iată o mulțime de oameni și cel care se numea Iuda, unul dintre cei doisprezece, venea în fruntea lor. Și el s-a apropiat de Iisus ca să-L sărute, pentru că acest semn îl dăduse lor: pe care îl voi săruta eu, Acela este. Atunci Iisus i-a zis: Iudo, prin sărutare vinzi pe Fiul Omului? Și cei care erau lângă Dânsul, văzând ce avea să se întâmple, L-au întrebat: Doamne, să lovim cu sabia? Și unul dintre ei a lovit pe servitorul arhiereului și i-a tăiat urechea dreaptă. Dar Iisus, răspunzând, a zis: lăsați, până aici! Și, atingându-se de urechea lui, l-a vindecat. Iar către căpeteniile preoților, către conducătorii templului și către bătrânii care veniseră asupra Sa, Iisus a zis: ca la un tâlhar ați ieșit cu săbii și cu suliți? În toate zilele am fost cu voi în templu și n-ați întins mâinile asupra Mea; dar acesta este ceasul vostru și puterea întunericului. Și, punând mâna pe Dânsul, L-au dus și L-au băgat în casa arhiereului. Iar Petru, de departe, mergea după Dânsul. Și făcând ei foc în mijlocul curții și, șezând împreună la foc, a șezut și Petru printre ei. Și văzându-l cum sta la foc, și uitându-se bine la el, o slujnică a zis: și acesta era cu El. Dar Petru s-a lepădat de Iisus, zicând: femeie, nu-L cunosc. Curând, după aceea, l-a văzut altul și i-a zis: și tu ești dintre ei. Petru însă a răspuns: omule, nu sunt. Cam după un ceas, un altul a adeverit, zicând: cu adevărat și acesta era cu El, căci este doar galileian. Atunci Petru a zis: omule, nu știu ce spui. Și numai decât, când nu sfârșise bine vorba, a cântat cocoșul. Și, întorcându-se, Domnul s-a uitat spre Petru și Petru și-a adus aminte de cuvântul Domnului, cum îi zisese: astăzi, mai înainte de a cânta cocoșul, te vei lepăda de Mine de trei ori. Și, ieșind afară, Petru a plâns cu amar. Iar oamenii care păzeau pe Iisus îl batjocoreau, îl băteau și legându-L la ochi, îl loveau peste obraz și-L întrebau, zicând: proorocește, cine este cel ce Te-a lovit! Și altele multe blasfemii ziceau împotriva Lui. Când s-a făcut ziuă, s-au adunat bătrânii poporului, căpeteniile preoților și cărturarii și, ducându-L în soborul lor, L-au întrebat: spune nouă dacă ești Tu Hristosul? El le-a răspuns: dacă vă voi spune, nu veți crede; și dacă vă voi întreba, nu-Mi veți răspunde, nici nu-mi veți da drumul. De acum însă Fiul Omului va ședea de-a dreapta puterii lui Dumnezeu. Atunci toți au zis: așadar, Tu ești Fiul lui Dumnezeu? Iar El a zis către ei: voi înșivă spuneți că Eu sunt. Atunci ei au zis: ce ne mai trebuie mărturie, când noi înșine am auzit din gura Lui?
Apoi toată mulțimea lor s-a sculat și L-au dus la Pilat.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1499  
Vechi 18.02.2015, 21:21:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Ioan 6, 35-39

Și Iisus le-a zis: Eu sunt pâinea vieții; cel ce vine la Mine nu va flămânzi și cel ce va crede în Mine nu va înseta niciodată. Dar am spus vouă că M-ați și văzut și nu credeți. Tot ce-Mi dă Tatăl, va veni la Mine; și pe cel ce vine la Mine nu-l voi scoate afară; pentru că M-am coborât din cer, nu ca să fac voia mea, ci voia Celui ce M-a trimis pe Mine. Și aceasta este voia Celui ce M-a trimis, ca din toți pe care Mi i-a dat Mie să nu pierd nici unul, ci să-i înviez pe ei în ziua cea de apoi.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #1500  
Vechi 19.02.2015, 22:28:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Ev. Luca 23, 1-34, 44-56

În vremea aceea căpeteniile preoților, cărturarii și bătrânii poporului au adus pa Iisus la Pilat. Și au început să-L pârască, zicând: pe acesta L-am aflat răzvrătind neamul nostru și oprind să dăm dajdie Cezarului, zicând că El este Hristos, împărat. Pilat L-a întrebat, zicând: ești Tu împăratul iudeilor? Iar Dânsul, răspunzând, i-a zis: tu însuți spui că sunt. Atunci Pilat a zis către căpeteniile preoților și către popor: nu aflu nici o vină în acest Om. Dar ei mai cu putere stăruiau în spusa lor, zicând că întărâtă poporul cu învățătura Lui prin toată Iudeea, începând din Galileea și până aici. Iar Pilat, auzind de Galileea, a întrebat dacă Omul este galileian. Și, aflând că este din ținutul lui Irod, L-a trimis la Irod care era și el în Ierusalim în acele zile. Iar Irod, când a văzut pe Iisus, s-a bucurat mult, căci de multă vreme dorea să-L cunoască, pentru că auzise multe despre Dânsul și nădăjduia să-L vadă săvârșind vreo minune. Și L-a întrebat Irod multe lucruri, dar Iisus nu i-a răspuns nimic. Iar căpeteniile preoților și cărturarii erau de față și-L învinuiau foarte tare. Atunci Irod împreună cu ostașii lui, batjocorindu-L și luându-L în râs, L-a îmbrăcat cu haină strălucitoare și L-a trimis înapoi la Pilat. Și în ziua aceeași zi Pilat și Irod s-au făcut prieteni unul cu altul, căci mai înainte erau învrăjbiți între ei. Iar Pilat, chemând pe căpeteniile preoților, pe conducători și poporul, a zis către ei: ați adus la mine pe Omul acesta, ca pe un răzvrătitor al poporului; dar iată eu, cercetându-L înaintea voastră, n-am găsit nici o vină în acest Om din toate câte îl pârâți; și nici Irod, căci L-a trimis la mine; și iată, că nici un lucru vrednic de moarte n-a săvârșit; deci, pedepsindu-L, îi voi da drumul. Pentru că tot trebuia să le elibereze la praznic un vinovat. Dar toată mulțimea a strigat, zicând: la moarte Acesta, iar nouă să ne eliberezi pe Baraba - unul care era aruncat în temniță pentru o răscoală ce avusese loc în oraș și pentru omor. Din nou Pilat le-a vorbit, vrând să elibereze pe Iisus. Dar ei strigau, zicând: răstignește-L, răstignește-L! Atunci el a zis a treia oară către ei: dar ce rău a făcut Acesta? Nici o vină de moarte n-am aflat în El; deci, pedepsindu-L, îl voi da drumul. Dar ei stăruiau, cerând cu strigăte mari, să-L răstignească. Iar glasurile lor și ale căpeteniile preoților au biruit, căci Pilat a hotărât să li se împlinească cererea lor. Deci le-a liberat pe cel aruncat în temniță pentru răscoală și ucidere, pe cel care îl cereau ei; iar pe Iisus L-a dat după voia lor. Și pe când îl duceau, prinzând pe unul, Simon Cirineul, care venea de la câmp, i-au pus crucea în spate, ca s-o ducă în urma lui Iisus. Iar după Dânsul venea mulțime multă de popor și de femei, care plângeau și se tânguiau pentru Dânsul. Și, întorcându-se către ele, Iisus le-a zis: fiice ale Ierusalimului, nu Mă plângeți pe Mine, ci vă plângeți pe voi și pe fiii voștri. Pentru că iată vin zile în care vor zice: fericite sunt cele sterpe și pântecele care n-au născut și sânii care n-au alăptat. Atunci vor începe să spună munților: cădeți peste noi; și dealurilor: acoperiți-ne. Căci dacă acestea le fac cu lemnul cel verde, dar cu cel uscat ce va fi? Și împreună cu El duceau la moarte și doi făcători de rele. Și, când au ajuns la locul ce se cheamă al Căpățânii, L-au răstignit acolo pe Dânsul și pe făcătorii de rele, unul de-a dreapta și altul de-a stânga. Iar Iisus zicea: Părinte, iartă-le lor, că nu știu ce fac!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Luca 13 Versetul 21 Fratziorul Din Noul Testament 14 11.11.2009 22:28:37
Versetul care ne invata sa ne smerim cristiboss56 Despre Sfanta Scriptura 7 11.11.2009 22:23:38
Versetul zilei Daniela-Iulia Din Noul Testament 1 13.05.2009 09:22:30