Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1501  
Vechi 01.03.2010, 11:18:13
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit continuare

6. Se vede clar că își face educația sexuală citind pe furiș Leviticul, din care a învățat clar că sexul este păcat:
“și iată în levitic 12 se arată clar că e păcat!”


Citat:
Deși atunci am citit cu simț de răspundere pentru prima dată, ca să fac socoteala aia corectă cu 7+33 respectiv cu 14+66, ca să mă corectez că nu sunt 40 de zile după botez când femeia e necurată ci 33 sau 66, abea atunci am priceput că, fiindcă este o jertfă antilăcomie de ardere de tot și una de ștergere de păcat, atunci am realizat. Și ce păcat poate să aibă o femei gravidă care aduce pe lume un prunc? sau o pruncă? Ce altceva fac ei decât imperechere sub taină, deci iată că e păcat jochiul sexual ce aduce pe gLume copii și necurată este femeia 40 de zile ori 80 de zile ca în vremea curgerii sângelui ei, iar pruncul se poate boteza abea după 7 zile respectiv după 14 zile, deci iată că „în păcate m-a născut maica mea” cum zice regele prooroc David la psalmul 50!
Citat:


Iar educație sexuală spre libertinajochiulhul celui rău faceți voi cu Bebe Mihăiescu ăla al vostru cu care vă distrați la toate emisiunile de sexologie, că eu nu-l mai urmăresc fiindcă m-am lăsat de sport!
7. Se vede clar că tot Leviticul stă și la baza studiilor lui postliceale de Puericultură Practică:
Deci reise din text, foarte clar, și faptul că[...]Deci din acest text al Leviticului 12 se înțelege foarte clar că pruncul nou născut este necurat 7 zile

Citat:
Păi dacă nu este necurat pruncul, atunci de ce trebuie să stea 7 zile ori pentru pruncă 14 zile împreună cu maica lui care este necurată? Deci se arată prin contrast că această creație de 7 zile respectiv 14 zile este una necurată și viceversa față de cum a creat Dumnezeu pe Adam din pământ și apoi pe Eva din coasta sa.

8. Se vede clar că a descoperit în noi două vrăjitoare persiflatoare care duc o crâncenă vânătoare de sectanți:
“toate cu scopul clar de a decredibiliza și a persifla, căci un nenia v-a făcut să fiți voi sigure că pucioșii mint ori inventează, deci că e sectanți...”

Citat:
I
Citat:
arăși vă flatați; Nu duceți voi nici o luptă ci vă ridicați poalele în public vădindu-vă clar că sunteți unelțicile lui nenia, iar eu v-am arătat că și proștii ca mine se prind ceea ce urmăriți în scopurile voastre, să faceți pe plac lui nenia! flatându-vă că ați făcut un bine națiunii... da, i-ați distrat pe toți cu lupta voastră, luptă de lingviste, luptă în noroi, în keciup, în friscă, în cremă de căpșuni... ce fain!

9. Se vede clar că s-a prins că eu m-am prins că proorocii pucioși, ale căror proorocii nu se împlinesc, sunt orbi:
“Deci e clar ca lumina că negi duhul proorociei, duhul Luminii, zicând că întunericul a cuprins-o, deci e clar că susții că toți proorocii erau orbi...”

Citat:
Inventezi, născocești, vorbești pe lângă fiindcă ce zic aici e ca mai sus, voi nu credeți că exista Mângâierea lui Israel și nu credeți că există Mângâierea Noului Israel, ci fiind duse călare pe duhul eretic și sectant al necredinței, exact cum erau duse vrăjitoarele călare pe mătură ori fariseii și saducheii pe camilă așa susțineți și voi că proorocii nu e prooroci, că Duhul nu e Duhul, și că voi deși sunteți ca pisoii care nu și-au deschis ochișorii voi susțineți mereu ca și fetele cucuiete că vedeți, poi voi vedeți doar stele verzi fiindcă intrați mereu cu nasul în,... în... stâlpul de telegraf... adică în textul meu injineresc! ce mai și fulgeră din când în când, că acuma, în ultimii ani, au pus și liniile de înaltă tensiune, unii, să treacă pe acolo, ca să fie mai palpitant. Dar este scris și de oameni în zonele de transformare: Pericol de electrocutare, Pericol de moarte! și e capul de mort galben cu oasele, dar degeaba zic că oricum nu vă pasă!
continuarea mai jos

Last edited by vsovivi; 01.03.2010 at 11:21:22.
  #1502  
Vechi 01.03.2010, 11:47:09
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

10. Se vede clar că a văzut și cu ochii închiși că e clar că noi nu ne contrazicem:
“păi aia măcar aveau ochi, căci voi dacă îi țineți strâns închiși e clar că nu vă contrațiceți...”


Citat:
Era vorba că ăia aveau ochi, dar voi care vi-i țineți strânși închiși nu mai aveți cum să vă contraziceți ci voi ziceți lecția de la nenia pe de rost, fără rost, aplicată prost, care v-a predat-o nenia pe la ștefan ghiorghiu sau v-a făcut să vă simțiți singuri marea datorie pisicească și singure să vă contraziceți... că doar e clar că dacă țineți ochii închiși strâns nu mai intră praful și pulberea ci cresc urdori așa ca nisipul, precum înghite nisipul deșertului pe câte un îndrăzneț temerar, cu capul făcut calendar, așa de multe urdori.

11. Se vede clar că așa de tare îl deranjează satisfacțiile altora, încât face clăbuci la gură și dă să fugă în mărăcini:
“Deci e clar ce vă dă vouă satisfacții: izbânda avocățească, și pentru asta ați face orice compromis, folosindu-vă de orice tertip, și ați așterne aici toată caterinca posibilă doar ca prin efect și punere în scenă să mai bifați voi acolo în rechizitoriul vostru, în zapisul grefierului, încă o mică gheruială împlinită pe fața Domnului în speranța ca întimidarea o să ne facă să fugim între spini și mărăcini așa ca iepurașul hăituit de vânători, dulăi și gonaci...”

Citat:
Acuma și clăbucii de la gura mea vă dau satisfacții? ăia albi sau ăia roșii deși nu mestec așa ca voi ciungă...m


12. Se vede clar că nutrește o antipatie manifestă față de antisemitism:
“Se vede clar diferența de aspect, de conținut, și anume că urarea finală, a fost mult mai frumos tocmită cu ocazia plinirii proorociei! și apare ceva nou: slava poporului Tău Israel!”

Citat:
Nu mă ocup de semitism ori antisemitism că asta e politica celor ce vor să-și acopere faptele dându-se mereu victime, ori unii ori alții și imeidat ce ți-e milă de ei, fie unii fie alții, imediat înscăunează minciuna, interesele lor, deci eu nu fac politica lor, ci mi-e milă de ambii în mod egal, de cei ce au suferit pe nedrept, nu ca să le dau apă la moară la „dovezile lor” ci că mă văd pe mine în ei.
13. Se vede clar că atunci când trage concluzii, le trage de păr ca să nu-i cadă părul în ochi:
“Deci concluzia este clară, prima dată a zis „cu ochii mei văd” iar a doua oară a zis „văzură ochii mei””

Citat:
Poi chelului ce păr să-i mai cadă în ochi? eventual ăla din nas cînd stă în cap! dar concluzia mea de mai sus e foarte clară, și nu e deloc trasă de păr, ci pe voi v-am tras de limbă că nu ați fost atente nici la topica frazei, nici la verbe, nici că apar cuvinte în plus în exprimarea de la Templu, câteva cuvinte, deci v-am demonstrat add litterram așa ca pentru voi, expre pentru voi, două fete cucuiete, cu cucuie roșii... de la stâlp... că am făcut în armată morse, de aia e de telegraf și de telefon-radio.

14. Se vede clar că-i tare la calendar: calendarul pucios (pe stil vechi) este valabil, deși e vechi, iar cel din BOR (pe stil nou) este expirat, deși e nou. Tot la fel de clar îi este că stiliștii nu sunt stiliști:
“Nu e vorba de stil căci nu sunt stiliști! și iată o altă minciună drept argument, ci calendarul e clar că acela e valabil, ăla care îl afirmă CLD,...”

Citat:
Păi stiliștii sunt stiliști, dar voi nu știți face deosebirea și iată că susțineți că nu e valabil calendarul vechi! iar eu v-am zis că îl țiu pe ăla nou dar valabilitatea e a lui Dumnezeu deci CLD a zis că acela e corect, ăla pe Vechi! dar nu ca să facem iarși stilism din el, ci v-am zis că ăla e valabil fiindcă El cunoaște vremurile, doar Tatăl cunoaște Vremurile, iar asta nu înseamnă stilism, dar iată că acum voi îmi ziceți mie că eu neg și zic că stiliștii nu sunt stiliști, dar eu am zis altceva că voi habar n-aveți care e diferența între un stilist și un ortodox, că iată că voi sunteți stiliste cu calendarul pe nou, că și așa poți fi stilist iar voi tocmai ați dovedit-o, căci ați pus mai sus calendarul ca pe sfântul din calendar! Care? este Unul aici, mai mare ca Templul și ca altarul! acolo în calendar!

15. Se vede clar că gLumește susținând că noi, tot susținând catehismul BOR și combătând sectele cu Scriptura în față, ne-am molipsit de la sectanți și ne-am contaminat cu venin de erezie exantematică:
“...reiese clar că sunteți insuflate de duhul ereziei și voi născociți erezia crezînd că ați priceput textul în mod corect, cu scriptura fiind voi în fața voastră, exact ca și orice eretic pui de năpârcă, [...] e clar sper că pentru toată gLumea,...”

Citat:
Nu v-ați molipsit ci voi le-ați născocit și inventat!, că dacă așa știți voi pricepe din texte atunci mie mi-e clar ce gLume faceți voi, umor negru! cinismul cel mai absurd! și ziceți că v-ați contaminat de la alții, nici vorbă, voi ați născocit exact așa cum marea a puiat puiță și cum pământul a dat reptile și năpârpârci... deci voi ați creat pandemia asta aviară și porcină încorcită ieșind așa niște găini cu șoriciul gros exact ca porcii...

16. Se vede clar că toate “Înterpretările” lui Vsovi de până acum au fost în ceață și că abia acum ceața i se pare că se mai risipește:
“Deci înterpretarea abea acum e ceva mai clară...”

Citat:
Interpretarea se clarifică mereu dar de sus, de la CLD, și nu de la cei ce cred ei că doar ei văd, ei numai... numai ei...
iar când o să se risipească toată ceața atunci unii o să cam se vaite zicând că au fost păcăliți așa ca de 1 aprilie. Dar nu eu i-am păcălit, ci nenia!

Last edited by vsovivi; 01.03.2010 at 12:01:28.
  #1503  
Vechi 01.03.2010, 14:45:56
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Deci dragele mele lingviste, dragele mele soricele creștinele: Ce ie galben și moale și stă sub gard la soare și acum șade ca o umbreluță într-un picior fără să emită putoareoareoare... fiindcă l-a acoperit pisikaa cu nisip? ghici ciupercă ce e? Crezi că e cacaoa cu lapte?

Last edited by vsovivi; 01.03.2010 at 14:50:37.
  #1504  
Vechi 01.03.2010, 17:38:13
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit 177. Hristosul Pucioasei: făcut, nu născut

Secta eretică “Noul Ierusalim” propovăduiește că A Doua Venire a Domnului a avut loc deja și este în plină desfășurare la Pucioasa. Ei pretind că Hristos a fost purtat în chip tainic și supranatural (“Duh și Cuvânt”) în trupul Virginiei Tudorache timp de 25 de ani (1955-1980) , motiv pentru care Verginica este numită de pucioși “ Prea Sfânta Purtătoare de Dumnezeu” prin similitudine cu apelativul “Prea Sfânta Născătoare de Dumnezeu” pe care creștinii de pretutindeni îl atribuie Maicii Domnului”. După moartea Veginicăi (†1980) a urmat o inexplicabilă și derutantă pauză, apoi Hristosul Pucios a continuat să “vină” la Pucioasa (tot prin “Duh și Cuvânt”) prin Maria Tudorache, sora Verginicăi, în perioada 1982-1994). Deși “venea” prin Maria exact la fel cum “venea” și prin Verginica, liderii pucioși de astăzi nu vor să o recunoască pe Maria Tudorache (†1997) ca pe o “purtătoare de Dumnezeu”, ci doar ca pe o “Punte de Trecere” între Verginica și Ei, Liderii Pucioși, ultimii și cei de pe urmă “prooroci” ai “Cuvântului Pucios”. Asta pentru că, începând cu anul 1990, liderii pucioși Mihaela și Nicușor au început să “proorocească” în paralel și la concurență cu Maria, timp de patru ani (până în anul 1994, an când Maria a fost forțată de liderii pucioși să abandoneze activitatea “proorocească”). Rămași stăpâni absoluți pe domeniul pucioșesc, cei doi lideri au “proorocit” singuri din 1994 și până astăzi. În anul 1995, și apoi în 2006, ei au cules (pe alese) texte din mesajele lor și din cele anterioare (rămase de la “proorocițele” Verginica și Maria) și au scos din ele două ediții ale Bibliei de la Pucioasa, supranumită de ei “Cuvântul lui Dumnezeu”.
Normal ar fi ca, fiind vorba de “Cuvântul lui Dumnezeu”, partea comună din cele două ediții ale cărții “Cuvântul lui Dumnezeu” să fie neschimbată, astfel ca nici o iotă și nici o cirtă să nu cadă sau să se zdrelească din “vorbirea Domnului”. Asta dacă plecăm de la premisa că “vorbirea Domnului” este ireproșabilă, căci Domnul nu poate greși, doar este Dumnezeu! Surpriză însă! A doua ediție a cărții “Cuvântul lui Dumnezeu” conține mii de modificări față de cea precedentă, multe dintre ele fiind corecturi de fond și de mare amploare, ceea ce creează unele semne de întrebare. Este acesta cu adevărat Cuvântul lui Dumnezeu, dacă liderii pucioși își permit asemenea imixtiuni grosolane în “textul sacru”, sau este un fals făcut de om în dreptul lui Dumnezeu? Să presupunem că ar fi, într-adevăr, Cuvântul lui Dumnezeu. E posibil ca Dumnezeu să fi greșit într-o asemenea insuportabilă măsură, astfel încât să fie strict necesar ca în urma Lui să vină corectorii pucioși și să opereze aceste mii de schimbări?
Să luăm un singur exemplu. În ediția din anul 1995 a Cărții se vorbește (evident, eronat) de o “Facere” a lui Hristos din Fecioară, în loc de binecunoscuta Lui Naștere. Liderii pucioși revin în anul 2006 și corecteză textul, înlocuind cuvântul compromițător “fac” cu cuvântul corect “nasc”. Cine a greșit? A greșit Dumnezeu, iar liderii pucioși vin în urma Lui și-L corectează? Absolut incredibil și improbabil. A greșit omul, autor al falsului intitulat “Cuvântul lui Dumnezeu”, iar acum vine tot el ca să-și corecteze propriile lui greșeli? Mult mai plauzibil, chiar mai mult ca sigur. Iată și textele cu pricina:

Ediția 1995: Am venit la tine prin cuvânt. Am venit la tine cu lucrarea Mea cea de acum 2000 de ani, cu Fecioara care M-a primit întru ea ca să Mă fac trup din ea și să fiu Fiul Omului și să lucrez văzut. O, ce mult te iubesc măi Israele, ce mult te-a iubit Tatăl Meu, că iată iar M-a trimis la tine și stau cu tine de 40 de ani. O, ce mult te iubesc Israele iubit, Israele al întoarcerii Mele pe nori. (Citat din Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasadin 7 aprilie 1994)

Ediția 2006: Am venit la tine prin cuvânt, am venit la tine cu lucrarea Mea cea de acum două mii de ani, cu Fecioara care M-a primit întru ea ca să Mă nasc trup din ea și să fiu Fiul Omului și să lucrez văzut. O, ce mult te iubesc, măi Israele! Ce mult te-a iubit Tatăl Meu, că iată, iar M-a trimis la tine, și stau cu tine de patruzeci de ani. O, ce mult te iubesc, Israele iubit, Israele al întoarcerii Mele pe nori! (Citat din Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasadin 25 martie/7 aprilie 1994)

Liderii pucioși corectează așadar în ediția din anul 2006 o gravă eroare teologică strecurată în ediția precedentă, cea din anul 1995. Este vorba de cuvântul fac, pe care ei îl înlocuiesc acum cu nasc, pentru a nu intra în contradicție cu Crezul creștin, care spune despre Fiul că este “născut, nu făcut”. În mod limpede aici este vorba de o uriașă eroare omenească, corectată de o (aceeași) mână omenească. Acest “Cuvânt” care se pretinde a fi de la Dumnezeu n-ar fi putut să apară cu o asemenea eroare, deci e clar că e cuvânt omenesc și nu dumnezeiesc. E o vorbă în popor: “Dacă tăceai, filosof rămâneai”. Liderii pucioși ar fi fost mai inspirați dacă lăsau cuvântul fac neschimbat, și atunci mai mult ca sigur că deosebirea de nuanță trecea neobservată, fiind în cel mai rău caz atribuită unei particularități de vorbire a autorului. În momentul însă când vii și corectezi un anume cuvânt, oricare ar fi acela, scoți în evidență că n-ai fost de acord cu exprimarea respectivă și ai insistat ca ea să fie modificată, pentru a anula o greșeală. Înseamnă că acolo era ceva greșit. E un fel de a te da de gol singur că ceva este în neregulă.
În această frază mai există însă o a doua eroare de fond, care a scăpat corecției liderilor pucioși. Este vorba de o contradicție majoră care se referă la pretinsa revenire a lui Hristos pe pământ, printre pucioșii pravoslavnici. La începutul frazei se spune că acest Hristos a venit la pucioși cu lucrarea nașterii din Fecioară, (cităm) “Am venit la tine prin cuvânt. Am venit la tine cu lucrarea Mea cea de acum două mii de ani, cu Fecioara care M-a primit întru ea ca să Mă nasc trup din ea și să fiu Fiul Omului și să lucrez văzut”. La finele frazei se propune însă o altă paradigmă: Hristos S-a întors pe pământ și a venit la pucioși pe norii cerului, trimis de Tatăl, și stă de 40 de ani cu pucioșii, (cităm) “măi Israele! Ce mult te-a iubit Tatăl Meu, că iată, iar M-a trimis la tine, și stau cu tine de patruzeci de ani. O, ce mult te iubesc, Israele iubit, Israele al întoarcerii Mele pe nori!”
Dincolo de faptul că prima construcție propune o repetare, inutilă acum, a Nașterii de acum 2000 de ani a lui Hristos din Fecioară, (repetare distorsionată prin mimetism de către pucioși, care au inventat povestea purtării lui Hristos-Cuvântul în trupul feciorelnic al Verginicăi), legenda țesută în jurul ei este de-a dreptul absurdă și mincinoasă. În acest scop, liderii pucioși falsifică realitatea în mod îndrăzneț și ingenios, pretinzând că Hristos-Cuvântul este adus astăzi poporului pucios (denumit de ei Noul Israel) la “mânăstirea” mixtă de la Pucioasa (denumită de pucioși Noul Ierusalim) de o altă Fecioară, Fecioara Virginia, care este Purtătoare de Dumnezeu, tot așa cum acum 2000 de ani a fost adus poporului Israel de către Fecioara Maria, care este Născătoare de Dumnezeu.
Cea de-a doua construcție, prin care Hristos vine pe norii cerului, nu numai că o contrazice pe prima, dar este și ea lipsită de temei scripturistic, deoarece Biblia nu vorbește de o revenire a lui Hristos în chip nevăzut (Hristos revenit în Duh și în Cuvânt pe pământ, după cum reclamă pucioșii) pe norii cerului, ci o revenire întru slavă, pe care toată suflarea pământului o va vedea. În plus, admițând că această “venire” de la Pucioasa ar fi A Doua Venire a lui Hristos, urmează neapărat să aibă loc și o A Treia Venire a lui Hristos, cea în care El va fi văzut aievea, întru cinstire și slavă, venire pe care pucioșii o admit și pretind că o așteaptă, ignorând însă în chip inexplicabil că Biblia nu vorbește de trei veniri ale lui Hristos, ci numai de două!
  #1505  
Vechi 01.03.2010, 18:13:01
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Hai să-ți spun eu cum e cu făcut, e același lucru cum a fost la început făcută Eva din coacoasta lui Adam, așa a fost Făcut Adam Cel nou din sămânța Femeii, devenind Fiu al Omului Născut din fecioară, deci ambele texte sunt corecte și nu e necesară nici o corectură ca să se armonizeze cu textul crezului, căci Hristos a apărut în Preasfânta cu mult timp înainte de a fi fost El făcut spre a fi El apoi Născut în chip văzut din Fecioară preacurată... a apărut prin rugăciunile ei și ale poporului dreptcredincios.

Deci dragele mele lingviste iată că iarăși ați dat cu nasul în bară crezând că ați dat gol. Mă, și dacă nu v-aș fi spus, că e tensiune înaltă prin liniile de curent și vă curentează dacă nu sunteți cuminți.

Iar apoi creați un sofism deznădăjduit sub formă de bășcău despre o paralelă inventată și ce anume înseamnă să fi purtător de Dumnezeu, păi exact aia înseamnă termenul Hristofor, ce rezultă, căci fiica cea bună a maicii Domnului, sf. proorociță Verginica, este exemplul cel mai clar al substanței care dă sens termenului Hristofor! Iar voi iată că vreți să scoateți un soi de mândrie din asta, păi nu a fost sf. Verginica cea mai smerită dintre fecioarele curate găsite de Domnul la vremea respectivă potrivite pentru lucrarea Lui? Și care a rămas smerită până la moarte? Deci despre ce mândrie vorbiți voi că ar fi existat la ea sau la copiii ei duhovnicești? deci iarăși viseu, viseu, viseu... și nu cred că aberați de foame, că voi precis nu țineți post decât eventual un soi de dietă, o sclifoșenie aristocratică de alegere mofturoasă între mâncâruri, dacă sunteți capabile de astfel de miștocării inchizitoriale. Căci omul care postește, ăla se străduie să nu mintă, să nu fure și să nu cadă în ispită, ori în mândrie și nu se pune să facă circării importate de pe la circus globus... deci e clar că aveți intereul viclean și ascuns al lui nenia. Ce datorie vă insuflă nenia?

Deci sigur sunt valabile ambele texte chiar dacă au diferențe de cuvinte, iar Domnul n-are nevoie de corecturi după pseudofilozofii farisei moderni așa cum insinuezi că de frica lui Pisikaa au corectat proorociile acordându-le cu ceva, ultimii prooroci; păi ce, au retras ei edițiile mai vechi dând erată în locurile respective? nu! deci e clar că și alea sunt valabile... căci acu 2000 de ani a fost Rugăciune, apoi Facere Nouă din preacurată pururea fecioară de către Dumnezeu, din sămânța fecioarei, căci ea a crezut și a primit, iar apoi Naștere minunată, nesângeroasă și nedureroasă, deci iată Fiul Omului, așa cum a fost proorocit Omului după căderea lui din Rai! Mângâierea lui Israel, și acum Mângâierea Noului Israel, cel din creștini, cel din români.

Last edited by vsovivi; 01.03.2010 at 18:33:50.
  #1506  
Vechi 01.03.2010, 23:04:08
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Vsovi presupunea:
Hai să-ți spun eu cum e cu făcut, e același lucru cum a fost la început făcută Eva din coacoasta lui Adam, așa a fost Făcut Adam Cel nou din sămânța Femeii, devenind Fiu al Omului Născut din fecioară, deci ambele texte sunt corecte și nu e necesară nici o corectură ca să se armonizeze cu textul crezului,[...]


Deci sigur sunt valabile ambele texte chiar dacă au diferențe de cuvinte, iar Domnul n-are nevoie de corecturi după pseudofilozofii farisei moderni așa cum insinuezi că de frica lui Pisikaa au corectat proorociile acordându-le cu ceva, ultimii prooroci; păi ce, au retras ei edițiile mai vechi dând erată în locurile respective? nu! deci e clar că și alea sunt valabile...


Dacă nu era necesară corecția "...Mă nasc trup..." în loc de "...Mă fac trup...", de ce au mai operat-o liderii pucioși, în ediția a doua a Cărții de la Pucioasa?
Eu cred că au operat-o pentru că și-au dat seama că au greșit, deoarece Crezul spune clar despre Hristos: "...născut, iar nu făcut..." Tocmai prin asta se definește Hristos: El este Fiul lui Dumnezeu cel Unul Născut mai înainte de veci din Tatăl și tot El este Fiul Omului cel Unul Născut din Fecioara Maria, la plinirea vremii. Hristos , spre deosebire de creația lui Dumnezeu, este Născut, nu făcut.
Deci: de ce au operat pucioșii schimbarea? Tu ce crezi?
  #1507  
Vechi 02.03.2010, 03:01:30
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit 178. Prozelitismul pucios în rândul tinerilor(I)

Rămași fără sprijinul concret al adepților Verginicăi (care în anul 1980 s-au risipit pe la casele lor, dezamăgiți că moartea “proorociței Virginia” a însemnat îngroparea speranțelor lor de a se întâlni cu Hristos pe norii cerului), liderii pucioși și-au îndreptat atenția și speranțele spre copiii (fiii și fiicele) acestor adepți. Aceștia nu erau intoxicați, așa cum fuseseră părinții lor, cu promisiunile mincinoase ale Verginicăi cum că “niciun pucios nu va mai gusta moartea”, deci puteau fi momiți la secta pucioasă cu promisiuni noi și atrăgătoare. Zis și făcut. Liderii pucioși au început în anii ’90 o campanie de racolare de tineri de prin “cetăți” ( “cetățile” fiind denumirea conspirativă dată de liderii pucioși acelor sate și comune, mai rar orașe, unde existau nuclee de “credincioși” pucioși), cei vizați fiind în special copiii acelora care crezuseră în Verginica. Alegerea nu se făcea oricum, ci după criterii foarte severe, deoarece liderii pucioși erau foarte pretențioși și nu voiau să repete eșecul văzut de ei la Verginica. Se cerea ca tinerii aleși să fie frumoși la chip, feciorelnici și suficient de creduli și de supuși, ca să nu le facă în viitor “probleme” (nemulțumiri, răzvrătiri, abandonuri) liderilor lor. Nici prea isteți nu trebuiau să fie, ca să nu le treacă prin cap idei contestatare la adresa liderilor pucioși sau a doctrinei lor. Tineri pe acest calapod s-ar fi găsit destui, dar cei mai mulți dintre părinții pucioși se împotriveau din principiu acestei inițiative, fiind sătui de promisiuni deșarte și ne-voind ca fiii și fiicele lor să aibă experiențe dureroase, similare cu dezamăgirile pe care ei înșiși le trăiseră cu Verginica. Câțiva tineri au fost totuși atât de încântați de perspectiva unei trăiri în proximitatea fizică a lui Dumnezeu, încât și-au părăsit definitiv părinții și au acceptat suzeranitatea liderilor pucioși. Au fost și două cazuri de tinere mame care și-au părăsit pruncii de leagăn și soții nemângâiați pentru a merge pe "Calea cea Nouă" de la Pucioasa.

Cartea “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa conține unele modificări importante în ediția 2006 față de ediția 1995, care dezvăluie printre altele faptul că multă vreme s-a ascuns în mod deliberat o crudă realitate: aceea că prozelitismul pucios în rândul tinerilor proveniți din familiile “poporului celui de demult” (cel care “i-a făcut rane nevindecate Dumnezeului de la Pucioasa”), nu a fost lipsit de unele experiențe traumatizante pentru acești tineri. Temerile părinților neîncrezători s-au dovedit așadar, după ani de zile, a fi întemeiate.

Să luăm ca exemplu următorul text, care apare substanțial modificat în ediția a doua a “Cărții”, față de conținutul lui din ediția întâi:

Ediția 1995: Copiilor și copilașilor, nu lucrați de la voi și lucrați de la Mine tată. Nu stați întru voi și stați întru Mine, căci Eu sunt fără de moarte prin cei ce stau întru Mine ...Veniți la Mine. La Mine și nu la lume. La învățătura Mea ... (Citat din Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa din 7 aprilie 1994)

Ediția 2006: Copiilor și copilașilor, nu lucrați de la voi, și lucrați de la Mine, tată. Nu stați întru voi și stați întru Mine, căci Eu sunt fără de moarte prin cei ce stau întru Mine. Copilașii și tinerii poporului Meu să ia aminte la glasul Meu și să se apropie de Mine. Și cum să se apropie?
Iată, grăiesc cu voi, copilașilor și tinerilor curați cu trupul și cu inima, căci cei ce nu sunt curați cu trupul și cu inima și cu viața, aceia n-au cum să audă graiul Meu, aceia stau nepăsători și nu aud pe Domnul. Voiesc, tată, să-Mi vindec ranele pe care le am de la acest popor. De patruzeci de ani îl păstoresc, și nu s-a prins mâncarea de el ca să fi fost mare și sănătos și curat și cu iubire sfântă. Puțină iubire, puțină de tot, puțină ascultare a lucrat poporul Meu dintâi, cel de la începutul lucrării Mele. Iubea cuvântul Meu, dar nu iubea viața cu Mine poporul cel de la început, și l-am mărit pe cel de la început și l-am hrănit și l-am adăpat prin vreme grea, și n-a luat pe el cămașa Mea, n-a luat-o, tată, și n-a luat crucea Mea, că una e să duci crucea ta, și alta e să duci crucea Mea, poporule creștin. Sunt departe una de alta aceste două poveri; departe, tată. Și iată, venea creștinul la Mine și Îmi punea în spate și crucea lui, și Eu plângeam și sufeream pentru poporul Meu cel fără dragoste. Să fi voit să-și ducă creștinul crucea lui, dar și pe aceea o îngrămădea tot pe Mine, măi copii. Să fi voit să-și fi cusut creștinul cămașa lui cea ruptă, da’de unde! că venea să i-o cos Eu, de parcă i-aș fi rupt-o Eu. Să fi voit să ia haina Mea, tată, că haina Mea are alt gust, alt har, altă lucrare, altă iubire și altă înțelepciune. iată ce înseamnă haina Mea și crucea Mea.
Copilașilor și tinerilor, cei ce sunteți vii, ci ce înviați la glasul Meu, voiesc să fac din voi o plămadă cerească, tată, o alifie și un har nou cu care să-Mi ung ranele făcute de neascultarea poporului Meu care a greșit și care nici acum nu voiește altfel. Trebuie să desțelenim ogorul acesta, și am nevoie de pluguri și de cârmaci de pluguri. Iată, după patruzeci de ani n-am în cine să Mă sălășluiesc ca să lucrez de-acum. Am hrănit acest popor ca să crească și să lucrez cu el, și iată, nu vine nimeni să lucreze. Unii au altceva de lucru, alții au soții și copii, alții au ranguri, alții au mândrie deșartă, alții se hrănesc cu înțelepciunea care vine de la om și au aruncat-o pe a Mea, iar alții se ceartă cu Mine și Mă judecă și se răzvrătesc, căci sunt căzuți în necredință dacă s-au întors de la Mine. Veniți voi, tată, și stați cuminți cu Mine și învățați de la Mine ce este această lucrare prin care am păstorit Eu pe părinții voștri, pe frații voștri cei mai mari. Veniți la Mine, și lăsați-vă veniți, și să vă lase părinții voștri să veniți la Mine. La Mine și nu la lume; la învățătura Mea ... (Citat din Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa din 25 martie/7 aprilie 1994)

Textul de mai sus, în forma lui dezvoltată, dezvăluie câteva adevăruri incomode al sectei Noul Ierusalim.

În primul rând, se recunoaște deschis că cei 25 de ani de propovăduire a Verginicăi, care propunea un “creștinism” fundamentalist, îmbibat cu disimulate tendințe centrifuge față de Biserică, au fost un fiasco: poporul pucios s-a dovedit a fi lipsit de dragoste și de ascultare față de “Cuvântul “ de la Pucioasa, dezertând în masă, debusolat, îndată după moartea Verginicăi. Liderii pucioși au fost puși atunci în fața unui dezastru, pe care încearcă să-l corecteze acum, în anii ’90, prin noi racolări, de data asta avându-i ca țintă pe tinerii care îndeplinesc unele criterii și au unele însușiri personale care promit o oarecare șansă de a face ceea ce n-au putut face părinții lor: ruperea definitivă de biserică și alegerea unei noi căi de străbătut.

În al doilea rând, se recunoaște deschis că duhul îndelung vorbitor de la Pucioasa își caută cu disperare slugi supuse, animate de ascultare oarbă, în care să intre și să-și facă sălaș și să se încuibeze în ei. El se lamentează că timp de aproape patruzeci de ani (între 1955 și 1994) “Cuvântul” de la Pucioasa a vorbit în zadar, căci n-a reușit să găsească destule trupuri omenești, atâtea câte ar fi vrut (în afară de Verginica Tudorache – dar care între timp a murit – și de Maria Tudorache, sora Verginicăi), în care să se sălășluiască și din care să “lucreze” apoi asupra restului lumii:
Iată, după patruzeci de ani n-am în cine să Mă sălășluiesc ca să lucrez de-acum. Am hrănit acest popor ca să crească și să lucrez cu el, și iată, nu vine nimeni să lucreze.(Citat din Cuvântul lui Dumnezeul de la Pucioasa din 25 martie/7 aprilie 1994)
  #1508  
Vechi 02.03.2010, 10:49:14
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit 178. Prozelitismul pucios în rândul tinerilor(II)

În al treilea rând, liderii pucioși – în încercarea lor de a racola tineri și tinere din familiile de “credincioși” rămase de pe vremea Verginicăi, pentru a-i “închinovia” în “mânăstirea” lor de la Pucioasa – au avut câteva conflicte deschise de o rară virulență cu părinții acestora. Pentru a-i domoli pe părinți, cuvintele venite “din cer” se cereau a fi cât mai persuasive, și nici amenințările voalate nu erau ocolite. Părinții acestor vlăstare tinere (care erau alese cu grijă și apoi curtate de către liderii pucioși, cu promisiuni amăgitoare, ca să li se alăture lor), după experiența personală dezolantă pe care au trăit-o ei înșiși alături de Verginica (pe vremea când “proorocița” le promitea marea cu sarea și nemurirea trupului, înainte de a muri ea însăși de boală) nu voiau ca fiii și fiicele lor să-și irosească tinerețea cu aceleași amăgiri deșarte. Împotrivirea lor a fost însă cel mai adesea urmată de eșec, liderii pucioși dovedindu-se maeștri în arta persuasiunii diversioniste prin care îi atrăgeau pe tineri la sectă. Ulterior, unii dintre tinerii racolați de pucioși s-au îmbolnăvit grav de boli psihice, deoarece nu erau făcuți pentru viața de mănăstire, iar alții n-au fost în stare să reziste la tratamentul discordant la care au fost supuși sistematic de către liderii pucioși. Cele mai cunoscute cazuri (care au ajuns în mod repetat clienți ai spitalelor de boli psihice), sunt Georgică și Minodora, care sunt și azi dependenți de medicamente psihotrope. Frații Bogdan și Mihai n-au ajuns nici la spital, nici la dependența de medicamente, dar sunt cunoscuți pentru labilitatea lor psihică și desele manifestări de nemulțumire zgomotoasă la adresa liderilor pucioși. De regulă stările conflictuale stârnite de către acești doi frați la “mănăstirea” de la Pucioasa erau rezolvate de liderii pucioși într-un singur mod: cei doi “cai breji” erau trimiși o vreme la casa părintească din Mănești până când, de singurătate și de foame, se linișteau și cereau singuri să fie certați și iertați, apoi reprimiți în “raiul pucios”. Despre Claudiu B. se știe că, într-unul din ultimii ani când serviciul militar mai era încă obligatoriu, a fost refuzat de la recrutare pe motive medicale, cu diagnostice de psihiatrie, dar nu se poate depista exact dacă făcea pe nebunul ca să scape de armată sau era bolnav de-a binelea cu capul. Se știe că, de-a lungul anilor, fiii pucioșilor au fost în mod sistematic ajutați de părinții lor ca “să scape de armată”, folosindu-se în acest scop orice mijloace posibile, de regulă necinstite, printre care prioritară era folosirea de certificate medicale false procurate de la medici lipsiți de probitate profesională. E posibil ca G.B. , tatăl lui Claudiu, să fi apelat la aceleași tertipuri iar băiatul lui să fie sănătos tun.
Tinerii care au rămas totuși alături de liderii pucioși au avut tip destul ca să vadă că la Pucioasa “afară-i vopsit gardul, iar înăuntru-i leopardul”. Mulți și multe dintre ei ar vrea acum să plece definitiv în lumea largă, iar unii chiar au încercat, dar de fiecare dată s-au întors înapoi. Ady-copilul minune, spre exemplu, a fugit de câteva ori pe ascuns la casa părintească, dar s-a lovit de faptul că părinții lui erau prea săraci iar el era lipsit de orice pregătire pentru a se putea descurca singur în viață și a nu muri de foame. Așa că s-a întors spășit înapoi, printre ceilalți “frați” și “surori”, preferând să guste pe mai departe alături de ei dulcea robie a liderilor pucioși, care în schimb îi satură zilnic pe toți cu blidul de linte, răsplata “ascultării” lor.
  #1509  
Vechi 02.03.2010, 17:38:06
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit 179. Comentariu la “Cuvântul de la Pucioasa”, cu prilejul sărbătorii sf. Haralambie

Pucioșii reafirmă în “Cuvântul” ticluit de ei în data de 23-02-2010, și atribuit ba lui Dumnezeu, ba spiritului nemuritor al sfântului sfințit mucenic Haralambie, că Domnul Iisus Hristos a venit a doua oară Cuvânt pe pământ și că vine mereu cu sfinții la ei, la Pucioși, aducându-le Cuvânt de învățătură proaspătă, prin care să lucreze împreună cu liderii pucioși peste toată făptura celor credincioși și celor necredincioși, căci venirea Lui în Cuvântul Pucios se vestește:

“ Mă fac cale pentru sfinți, căci ei văd și aud cuvântul venirii Mele și știu făgăduința proorociei că Eu cu ei trebuie să vin și să lucrăm împreună peste sufletele și peste duhurile și peste trupurile oamenilor, peste cei credincioși, și peste cei puțin credincioși, și peste cei necredincioși.
Sunt Domnul! Venirea Mea în cuvânt se vestește, ...” (Citat din Cuvântul pucios din 23-02-2010)

Venirea Domnului de la Pucioasa este cu tot mai multă bogăție de învățătură nouă adusă prin Cuvânt, iar El vine cu milă de om peste oameni. Spre deosebire de Hristosul Biblic, Care este bogat în milă și în har, Hristosul Pucios Își drămuiește mila, căci Se plânge că prea multa milă față de om Îl apasă cu greutate, și de aceea vine El în Cuvânt, ca se ușureze prin el de greutatea milei și totodată să-l umple pe om de bogăția Cuvântului:

“ Dar Dumnezeu, bogat fiind în milă, pentru multa Sa iubire cu care ne-a iubit, [...] Ca să arate în veacurile viitoare covârșitoarea bogăție a harului Său, prin bunătatea ce a avut către noi întru Hristos Iisus. Căci în har sunteți mântuiți, prin credință, și aceasta nu e de la voi: este darul lui Dumnezeu...” (Efeseni, 2, 4-8)
“...și Eu trebuie să vin tot mai cu bogăție de cuvânt, că mila Mea de om se face grea peste Mine,...” (Citat din Cuvântul pucios din 23-02-2010)

Poporul pucios trebuie să se trezească tot mai bine spre mare veghe, prin sfatul și învățătura cea nouă a Cuvântului care vine peste el la Pucioasa și care-l cheamă la ascultare necondiționată de învățătura din cer (de la Dumnezeu) și de pe pământ (de la liderii pucioși), ca să nu cadă ei în greșeala neascultării de stăpânii lor din cer și de pe pământ, căci cu ascultarea nu este de șagă, ci e de stat sub ea cu mare veghe:

“ O, să te trezești bine, bine, popor al cuvântului Meu, și să iei, tată, în tine tot sfatul Meu de peste tine, tot ce grăiesc Eu ție din cer și de pe pământ, căci zilele sunt tot mai grele, tot mai cu durere în ele, iar viața ta trebuie să atragă spre ea în toată clipa binecuvântarea Mea, care poate de la Mine binele tău, paza ta cea de la Dumnezeu, fiule. O, să nu ai grijă mai mare ziua și noaptea ca și grija de a Mă asculta așa cum Eu te călăuzesc să faci și să lucrezi, ca să nu te doară de la greșeala neascultării, tată. Eu te învăț și din cer, și de pe pământ, dar nu e de glumă cu ascultarea, ci e de stat sub ea cu mare veghe pentru ea, căci cei ce ascultă sunt ocrotiți de tot răul, de toată ispita care vine pe pământ ca să încerce pe oameni.” (Citat din Cuvântul pucios din 23-02-2010)

Spiritul neadormit al sfântului mucenic Haralambie este trezit și el bine, și îndată este adus să le vorbească pucioșilor din norii cerului:
Vin cu mucenicul Meu Haralambie sfințitul, vin la tine cu sfinții, poporul Meu.” (Citat din Cuvântul pucios din 23-02-2010)

Vorbirea spiritului mucenicului seamănă cu a Celui care l-a chemat, iar venirea lui seamănă cu venirea Celui care vine tainic în miezul nopții la liderii pucioși, pe aripile vântului și ale Cuvântului:
“– Venirea Ta cu sfinții mă aduce cu Tine în oștirea cea de arhierei ai Tăi din cer, căci oști din cer vin după Tine, precum este scris, o, Doamne.
O, mi-e tare dor de venirea Ta, ca și la toți sfinții Tăi. La toți le este dor să vii și să poți cu biruința Ta pe pământ, acum, când omul fărădelegii caută cum-necum să-Ți ia scaunul Tău de domnie și așternutul Tău și să poată el în locul Tău cu planul său cel întunecat mai mult decât oricând, căci sunt șapte mii de ani de când omul asta caută în nebunia lui, în dorul lui de stăpânire peste pământ și peste cer.” (Citat din Cuvântul pucios din 23-02-2010)

Spiritul mucenicului îi îndeamnă și el pe pucioși ca să nu se mai îndeletnicească cu nimic altceva decât cu ascultarea de Cuvântul Pucios:
“O, nu vă temeți, voi, fii ai credinței sfinte! Fiți fii ai ascultării de tot cuvântul Fiului lui Dumnezeu, Care vine pe nori la voi și Se împarte prin voi celor credincioși venirii Lui cu sfinții acum, la sfârșit de timp! Nimic să nu faceți mai mult decât ascultare de tot cuvântul Său în tot ceea ce lucrați voi pentru El și pentru voi, ...” (Citat din Cuvântul pucios din 23-02-2010)

Glasul Pucios îi îndeamnă apoi pe creștinii de la Pucioasa la “facerea din nou”, adicăsă se lase modelați ca lutul, ca să fie făcuți (nu născuți) din nou de aceia care au primit de la El dregătoria și lucrarea facerii (liderii pucioși), căci pe pământ sunt acum numai vrăjitori și vrăjitoare care îi fac pe oameni și le dau viață:
“– Eu, Domnul, îndulcesc iubirea sfinților și Mă îndulcesc în ea, în iubirea cea pentru tine, poporul Meu de azi. O, lasă-te, tată, lut moale, ca să te poată modela Făcătorul tău, căci lutul moale stă la lucrat și nu-l doare! Învață-te să nu te doară! Stai moale ca să nu te doară, ci să te bucuri de facerea ta de la cei ce au lucrarea facerii tale cea de la Mine, că pe pământ sunt numai vrăjitori și vrăjitoare, și se duc singuri oamenii la aceștia ca să-i facă și să le facă lor viață, și cred oamenii în vrăjitori și în vrăjitoare și le caută sprijinul, dar toate acestea au pentru om un capăt dureros apoi.“ (Citat din Cuvântul pucios din 23-02-2010)

Poporul Pucios este învățat să prețuiască această A Doua Venire a lui Hristos Pucios, Duh și Cuvânt pe pământ, dat totodată să-L cheme și să-L strige neîncetat ca să aducă reîmprospătarea acestei Veniri, adică să vină cea de-a Treia Venire A Domnului (despre care Apocalipsa spunea că este A Doua):
“Am mângâiat iubirea și dorul sfinților Mei, că doresc la tine sfinții Mei, poporul Meu, dar mai mult doresc ei ocrotirea ta, căci ei văd că tu ești al Meu și că te am la masa Mea, și văd ei tot răul de pe pământ, tot ce amenință omul și viața omului, și strigă la Mine sfinții pentru Mine și pentru tine, tată, ca să ajung la biruință, Eu, și cu ei și cu tine, și strigă sfinții la Mine, fiule. O, strigă și tu ca ei, strigă și tu, strigă tare, poporul Meu, și fă-te, tată, tot o strigare și strigă-Mă, strigă-Mă mereu: "Vino, Doamne". Amin.” (Citat din Cuvântul pucios din 23-02-2010)

Dar Glasul Pucios vine deocamdată, și iar vine mereu, doar cu A doua Sa Venire, în numele lui Iisus Hristos.El promite un război nemilos și necumpătat împotriva omului, purtat cu sabie ascuțită peste capetele celor care-L contestă din necredință cu săgețile lor cele ascunse, făcând ei acesta fie din prostie, fie din îndemn diavolesc:
“ O, vin! Vin și tot vin! Voiesc să vin și să pun capăt săgeților cele ascunse, care dau să tot iasă din tolba fiilor stăpânitorului întunericului acestui veac trecător. Voiesc cu tine să lucrez și să biruim în acest necumpătat război împotriva omului, poporul Meu. Voiesc mai curând decât se așteaptă, voiesc să întorc împotriva capului omului necredincios rodul prostiei lui omenești și diavolești, cu care el se încearcă în sabia Mea. Amin. Ridicăm armele, fiilor! Sus, sus armele! ...“ (Citat din Cuvântul pucios din 23-02-2010)

Armele pucioșilor vor fi însă doar postul și rugăciunea și binecuvântarea. Cu ele, poporul pucios va deveni din mic, mare, și din neputincios, puternic. Pentru aceasta însă trebuie să se înarmeze cu nădejdea cea cu ascultare, și numai așa vă izbândi, dacă-i va face în el locaș deplin Duhului Pucios, în care Duhul să se încuibeze și de unde să poată El să facă ce are de făcut în războiul cel necumpătat împotriva omului cel necredincios în Cuvântul Pucios:
“Postul și rugăciunea, psaltirea și binecuvântarea fiecărei clipe cu cuvântul binecuvântării, și a fiecărei lucrări și mișcări, și ridicăm nădejdea cea cu ascultare pentru ea, poporul Meu, mai mult decât oricând, tată. O, tu ești mic, dar puterea Mea este mare, nu uita! Crede și nu te îndoi întru Mine, fiule, căci Eu sunt Cel ce-ți grăiesc aceasta! Dă-Mi loc în tine ca să pot Eu! Tu ești mic, dar pot Eu. Amin.
Pace ție, poporul Meu! Nu uita, dă-Mi tot locul în tine, și pot Eu. Tot ce nu poți tu, pot Eu. Pot Eu, poporul Meu. Amin, amin, amin.” (Citat din Cuvântul pucios din 23-02-2010)
  #1510  
Vechi 03.03.2010, 10:07:29
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
Vsovi presupunea:
Hai să-ți spun eu cum e cu făcut, e același lucru cum a fost la început făcută Eva din coacoasta lui Adam, așa a fost Făcut Adam Cel nou din sămânța Femeii, devenind Fiu al Omului Născut din fecioară, deci ambele texte sunt corecte și nu e necesară nici o corectură ca să se armonizeze cu textul crezului,[...]


Deci sigur sunt valabile ambele texte chiar dacă au diferențe de cuvinte, iar Domnul n-are nevoie de corecturi după pseudofilozofii farisei moderni așa cum insinuezi că de frica lui Pisikaa au corectat proorociile acordându-le cu ceva, ultimii prooroci; păi ce, au retras ei edițiile mai vechi dând erată în locurile respective? nu! deci e clar că și alea sunt valabile...

Dacă nu era necesară corecția "...Mă nasc trup..." în loc de "...Mă fac trup...", de ce au mai operat-o liderii pucioși, în ediția a doua a Cărții de la Pucioasa?
Eu cred că au operat-o pentru că și-au dat seama că au greșit, deoarece Crezul spune clar despre Hristos: "...născut, iar nu făcut..." Tocmai prin asta se definește Hristos: El este Fiul lui Dumnezeu cel Unul Născut mai înainte de veci din Tatăl și tot El este Fiul Omului cel Unul Născut din Fecioara Maria, la plinirea vremii. Hristos , spre deosebire de creația lui Dumnezeu, este Născut, nu făcut.
Deci: de ce au operat pucioșii schimbarea? Tu ce crezi?
Nu au operat nici o schimbare, crezând dumneata că de aia, pentru ca să acopere ceva, ca și cum ar fi fost vre-o eroare ci iată împreună cele două ediții ne dezvăluie Adevărul Nașterii minunate a pruncului Iisus din pururea fecioară preacurată, și Carele se va naște apoi de sus ca Fiu al lui Dumnezeu prin Botezul Tatălui ce L-a Botezat cu Duhul Sfânt imediat ce L-a botezat Ioan cu apă chioară... căci a văzut Ioan Cerurile deschizându-se și pe Duhul Sfânt coborându-se și rămânând peste El, în chip trupesc de porumb. Deci iată:

1.De la Adam și Eva și până la Preasfânta fecioară Maria neamul omenesc s-a tot rugat așteptând Darul de la Dumnezeu; și Hristos a tot fost mereu împreună cu neamul omenesc ca Mîngâiere a lui Israel... în duhul proorociei și al plinirii proorociilor.
2.Cînd îngerul a vestit și fecioara curată a crezut și a primit Cuvântul lui Dumnezeu, ca să aibă prunc nu de la bărbat-om ci de la Atotputernicia lui Dumnezeu, atunci iată că Dumnezeu din sămânța Femeii a făcut! Fiu al Omului! fără să folosească sămânță bărbătească-omenească, dar Carele era Fiu de parte Bărbătească!
3.Acesta a crescut în pântecul fecioarei preacurate și a venit pe lume prin naștere minunată fiind iarăși vestit de înger ciobanilor ca să meargă și să vadă semnul, iar semnul era că vor găsi un prunc înfășat în iesle; ca să vadă ei că li s-a născut un Mântuitor: „... pe pământ pace și între oameni bunăvoire...”.

Deci iată ceea ce dumneata nu poți concepe în ruptul capului, și anume că : nu s-au corectat ci versiunile ulterioare lăsând valabile versiunile anterioare lămuresc pe deplin Adevărul de credință și simbolul.

Deci Unul Născut mai înainte de toți vecii din Tatăl, și nu făcut,

dar apoi făcut din sămânță a femeii cum a fost făcută Eva din coasta lui Adam, și născut apoi din pururea fecioară care L-a purtat în pântecul său, ca să aibă El trup spre a putea fi arătat lui Israel, așa cum a fost proorocit, ca Fiu al Omului, iar apoi născut de sus, de la Dumnezeu ca Fiu al lui Dumnezeu, răbdând moartea spre învierea noastră... și așa să fie El slăvit căci a intrat în slava pe care o avea la Tatăl mai înainte de toți vecii, devenind Cuvântul lui Dumnezeu... care va birui pentru noi, pentru cei credincioși și care vor rămâne cu el, fiind Mângâierea cea nouă a Noului Israel, așa cum este scris prin prooroci.

Last edited by vsovivi; 03.03.2010 at 11:12:26.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fenomenul Posaga poster Exorcismul 13 13.01.2015 14:22:59
Cetatea Noul Ierusalim idealist Calugarul 12 18.01.2013 11:13:01
Fenomenul Emo - o cultura a instabilitatii psihice si sufletesti geo.nektarios Secte si culte 3 01.04.2011 17:38:21
mesaj de la noul ierusalim anaana71 Secte si culte 417 31.01.2011 15:31:40