Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1501  
Vechi 31.07.2016, 01:06:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Dar tu crezi că eu știu ce-am avut la 7 ani ? Îs' prost acuma, atunci eram tuci de prost !
Poate era invers. Mai ales ca atunci macar aveai o scuza.

Citat:
Miluiește-mă cu rugăciunile tale, frățior căutător...
Nu mai este ereticul nepocait care se scalda pana peste cap in ereziile Apusului?

Cam bipolara atitudinea.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 31.07.2016 at 01:11:26.
Reply With Quote
  #1502  
Vechi 31.07.2016, 15:01:46
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu mai este ereticul nepocait care se scalda pana peste cap in ereziile Apusului?

Cam bipolara atitudinea.
Puteai să mă întrebi frumos: "de ce acum nu îi mai spui că e eretic și îi ceri rugăciunile?" Un eretic crezi că nu se roagă? Ba de multe ori, mai mult decât mulți dintre noi, creștini cu numele, ortodocși care mergem în locuri stricate, baruri, terase, ștranduri, etc., acei oameni, "creștini", se roagă adesea mai puțin ca un rătăcit...

Da, Mihai este în înșelare, dar el citind, cercetând, studiind, cautând, cerând, va primi, va găsi și apoi rugându-se fierbinte, cu sârg, dar cu belșug de dragoste față de toți oamenii, chiar în erezie fiind, dacă va înmulți dragostea, smerenia, ascultarea, va înțelege cine și unde este Biserica. Și dacă va dori și va ajunge să facă parte din ea, sigur că va ieși din erezii, deci cu multă rugăciune, i se va arăta, va vedea și va înțelege ce este greșeala, unde este greșeala, de unde rezultă, ce face și unde duce greșeala, va vedea că greșește și că crede învățăturile greșite ale altora și se va pune pe drumul mântuitor, călăuzit de Biserică și de Sfinți, în dragoste, ascultare și smerenie, cum este și învață Ortodoxia. La fel este și pentru un ateu, păgân, gnostic, care iubire și se smerește, studiază despre Ortodoxie, adică despre Adevăr, despre Sfinți, despre Biserică, dacă va căuta să înțeleagă cu dragoste, smerenie, ascultare, răbdare și multă rugăciune, va înțelege, va auzi chemarea, se va trezi, va veni în Biserică și se va mântui.

De aceea îi cer rugăciunile, și lui și oricărui alt om.
Pentru că nădăjduiesc în trezirea și întoarcerea lui.
Orice om, de oriunde, îi putem cere rugăciunile și acela se poate ruga pentru creștin, ortodoxul care i-a cerut rugăciunile. Atâta timp cât acel om, oricine și oriunde ar fi, nu face rău Bisericii, nu prigonește, nu hulește Adevărul-Mirele Miresei și se roagă pentru creștin, pentru ortodox, deci pentru Biserică, are toate șansele să se trezească pentru și spre mântuirea lui, venind și el printre noi, ai lui Hristos, Biserica, Ortodoxia.

Sigur, cât timp nu s-a întors, să fie creștin, poate sta în Biserică, la rugăciune cu noi, la Sfintele Slujbe, dar nu va putea sluji cu noi, în Sfântul Altar, asta fiind stricăciune pentru noi, care ne întinăm cu minciunile în care el este, fie episcop eretic, sau alte naturi străine de Hristos.

Deci asta-i rațiunea cuvintelor și faptelor mele.

Cam repede pui etichete, condamni, judeci aspru. Din nou îți reamintesc, nu ești psiholog, psihiatru, nu s-au desfășurat teste de expertiză și analiză psihologică sau așa, nu ai dreptul și nu ai voie să vorbești despre bipolaritate, în circumstanțele date.

Din nou mai denigrat, defăimat, calomniat. A 5-a oară, decând sunt pe forum. În fiecare zi vrei să îmi faci rău?

Nu că mă afectează pe mine răutatea ta, dar ție, tu singur îți faci rău, îți aduni o stare stricată, vei sta în sminteală și mereu vei sminti și pe alții și mai grav, prin tine, va avea mereu Biserica de suferit. Fără să iubești, să te smerești, să asculți, nu vei putea să ajuți cu adevărat, nici pe alții, nici pe tine, sau prin, cu, în, pentru, alții, să te îmbunătățești.

Dar nu numai cu mine faci asta, dar am observat, în majoritatea posturilor tale mereu ești agresiv. Tu altfel nu știi să vorbești?
Ai probleme? Ești stresat? Ce se întâmplă? De ce judeci atât de rapid și de întunecat și rău, lipsit de dragoste, ce nu poți înțelege ?

Crezi că în răspunsurile tale atât de scurte și puerile mereu, rezolvi ceva? Ajuți și întărești Biserica? Ferească Dumnezeu să fi un preot hirotonit în spatele acestui nume. Că prea mult sari calu' și nu te banează nimeni pentru mârșăviile tale și agresivitatea ta...

Of, copil alin-tat și râzgâiat...
Asta-i măsura ta ? Însănătoșire grabnică.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 31.07.2016 at 16:56:03.
Reply With Quote
  #1503  
Vechi 31.07.2016, 18:51:59
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Emiliane, nu te mai da lovit, ca Alin are perfecta dreptate.

Mai deunazi scriai ca in mintea si sufletul ereticilor nu este decat otrava si iad, iar azi o dai cu dragostea, smerenia si ascultarea.

In alta ordine de idei, eu nu sunt inselat, asa cum iti place tie sa crezi, ci sunt in Una, Catolica Si Apostolica Biserica.

Cand o sa vii la Sfanta Liturghie, asa cum te-am invitat mai demult, ca sa vezi si tu ce pacate ti-ai facut injurand si denigrand pe slujitorii lui Dumnezeu ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #1504  
Vechi 31.07.2016, 19:29:11
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Ești în iad și nu-ți dai seama. Alături de toți franco-latinii. Și toți necreștinii, necredincioșii neiubitori ai Ortodoxiei.
Cer și primesc zile de pocăință pentru oameni, monahii, pustnicii și creștinii la Sfânta Liturghie.
Tot pământul îl ține Ortodoxia, cum ținea Lot cu ai lui toată Sodoma și Gomora.
Să dea Domnul, să-l ținem cât mai mult...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #1505  
Vechi 31.07.2016, 19:36:07
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Ești în iad și nu-ți dai seama. Alături de toți franco-latinii. Și toți necreștinii, necredincioșii neiubitori ai Ortodoxiei.
Cer și primesc zile de pocăință pentru oameni, monahii, pustnicii și creștinii la Sfânta Liturghie.
Tot pământul îl ține Ortodoxia, cum ținea Lot cu ai lui toată Sodoma și Gomora.
Să dea Domnul, să-l ținem cât mai mult...
Tu esti real sau bot? Caprea le repeti.
In rest, la toate platitudinile de genul celor scrise in postarea asta, un singur comentariu: fart!
Reply With Quote
  #1506  
Vechi 31.07.2016, 21:42:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Ești în iad și nu-ți dai seama. Alături de toți franco-latinii. Și toți necreștinii, necredincioșii neiubitori ai Ortodoxiei.
Cer și primesc zile de pocăință pentru oameni, monahii, pustnicii și creștinii la Sfânta Liturghie.
Tot pământul îl ține Ortodoxia, cum ținea Lot cu ai lui toată Sodoma și Gomora.
Să dea Domnul, să-l ținem cât mai mult...
Na ca si-a revenit 'iubitul fratior'.
Nu mai bine asa, o ura deschisa decat o 'dragoste' ipocrita?

P.S. Mai bine mergeai pe variata actoriei, mai putin rolul de apologet crestin, ca asta il joci prost tare.
Sau ia-te de ala cu scenariul ca tare prost mai compune...
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 31.07.2016 at 21:48:19.
Reply With Quote
  #1507  
Vechi 31.07.2016, 21:46:43
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Na ca si-a revenit 'iubitul fratior'.
Nu mai bine asa, o ura deschisa decat o 'dragoste' ipocrita?
Mie postările lui îmi evocă o placă zgîriată. Vinil, că e vintigi.
Reply With Quote
  #1508  
Vechi 31.07.2016, 21:48:02
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Na ca si-a revenit 'iubitul fratior'.
Nu mai bine o ura deschisa decat o dragoste ipocrita?
Nu e ură, e Adevărul.
Când Hristos Domnul îi numea pe aceia "pui de vipere" sau "morminte văruite pe din-afară", sau altele făcea, îi ura ? Nu. Îi iubea mai mult decât o să putem iubi noi vreodată toți oamenii de pe pământ la un loc.
Dacă nu l-aș iubi pe Mihai și pe eretici, nu aș mai spune ce spun, nu mi-ar păsa. Dar dacă la Hristos i-a păsat atât de mult și la Apostoli, Mucenici, Sfinții Părinți, atunci mie de ce nu mi-ar păsa?

Nouă de ce nu ne-ar păsa de pierderea și rătăcirea lor? Înmulțește-ne Doamne, dragostea, smerenia, ascultarea, răbdarea.

Îi iubesc cu dragoste neprefăcută, nemitarnică, necondiționată, nepărtinitoare.
În măsura mea, dar îi iubesc nespus de mult... Și vor ajunge în iad, dacă nu leapădă erezia, să devină creștini. Teme-se.

Pomenește-mă, frățioare Aline. Și fi mai blând, îngăduitor, cu răbdare...

Cu toți.

Citat:
În prealabil postat de Romowe Vezi mesajul
Mie postările lui îmi evocă o placă zgîriată. Vinil, că e vintigi.
Da' ce nu-ți evocă ție, postările mele ? :)
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 31.07.2016 at 21:53:29.
Reply With Quote
  #1509  
Vechi 31.07.2016, 21:52:44
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Aoleu, Emiliane, nu stiu daca sa ma simt jignit pentru ca ma compari pe mine cu fariseii, sau stupefiat pentru ca te compari pe tine cu Hristos.

Apropo: tu chiar crezi ca nu ai nimic din fariseismul acelora carora Hristos le spunea "morminte zugravite" ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi

Last edited by GMihai; 31.07.2016 at 22:04:50.
Reply With Quote
  #1510  
Vechi 31.07.2016, 22:02:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Mai Emiliane, dar.nu ne-ai lamurit in ce context vazusi lumina ceea la 7 ani, ca am inteles ca pocainta ioc.
Te uitai la desene animate si a aparut, sau cum?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde