Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1501  
Vechi 25.10.2009, 17:38:38
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus
Nu trebuie să aduceți "sute de cazuri", aduceți doar un singur verset, însă acela să spună chiar ce susțineți dvs., nu altceva... Ei bine, dintre "sutele de cazuri" nu sunteți în stare să aduceți măcar o singură probă...
exact. Să începem cu astea:

1. Petru 3.18 „Pentru că și Hristos a suferit odată moartea pentru păcatele noastre, El cel drept pentru cei nedrepți, ca să ne aducă pe noi la Dumnezeu, omorât fiind cu trupul, dar VIU FĂCUT CU DUHUL, CU CARE S-A COBORÂT ȘI A PROPOVĂDUIT ȘI DUHURILOR ȚINUTE ÎN ÎNCHISOAREcare fuseseră neascultătoare altădată, când îndelunga-răbdare a lui Dumnezeu aștepta, în zilele lui Noe, și se pregătea corabia în care puține suflete, adică opt, s-au mântuit prin apă”.
Am încercat să dau citatul complet. Sf. Petru se referă clar la cele trei zile ale Mântuitorului în care a fost mort cu trupul (pentru că spune clar “omorât cu trupul”) și la pogorârea Sa în Iad unde erau duhurile unor oameni care trăiseră demult pentru că face și precizarea „în zilele lui Noe”
Apoi în aceași carte biblică și referindu-se la același episod sf. Petru face precizarea :
1 Petru 4.5-6 „Ei își vor da seama înaintea Celui ce este gata să judece viii și morții. Că spre aceasta S-A BINEVESTIT MORȚILOR, CA SĂ FIE JUDECAȚI CA OAMENI DUPĂ TRUP, DAR SĂ VIEZE DUPĂ DUMNEZEU CU DUHUL. “ În Biblia tradusă de B. Anania scrie “s-a bivestit CHIAR ȘI morților” iar în Biblia Cornilescu: “ȘI CELOR morți”. Adică sensul e clar: pe lângă cei vii cărora le-a propovăduit Mântuitorul în timpul vieții pământești le-a propovăduit ȘI CELOR MORȚI în timpul coborârii în Iad.
4 Regi 13.21 (sau 2 Imp.13.21-biblia sectantilor) “Dar iată, odată, când îngropau un mort, s-a întâmplat ca cei ce-l îngropau să vadă una din aceste cete și, speriindu-se, au aruncat mortul în mormântul lui Elisei.CĂZÂND ACELA, S-A ATINS DE OASELE LUI ELISEI ȘI A ÎNVIAT ȘI S-A SCULAT PE PICIOARELE SALE”.
Puteau oasele unui sfânt decedat să facă minuni dacă sufletul acelui sfânt nu mai exista?
De asemenea nu ați dat niciodată nici un răspuns plauzibil nici la citatele:
Marcu 9.43-48 „Și de te smintește mâna ta, tai-o că mai bine îți este să intri ciung în viață, decât, amândouă mâinile având, să te duci în gheena, în focul cel nestins. UNDE VIERMELE LOR NU MOARE ȘI FOCUL NU SE STINGE Și de te smintește ochiul tău, scoate-l, că mai bine îți este ție cu un singur ochi în împărăția lui Dumnezeu, decât, având amândoi ochii, să fii aruncat în gheena focului. UNDE VIERMELE LOR NU MOARE ȘI FOCUL NU SE STINGE.”
Despre ce foc care nu se stinge și despre ce vierme e vorba aici, dacă voi adventiștii negați existența Iadului?
Să ne oprim și la citatul din Apocalipsa 20.7-10 :
„Și către sfârșitul miilor de ani, satana va fi dezlegat din închisoarea lui, Și va ieși să amăgească neamurile, care sunt în cele patru unghiuri ale pământului, pe Gog și pe Magog, și să le adune la război; iar numărul lor este ca nisipul mării. Și diavolul, care-i amăgise, a fost aruncat în iezerul de foc și de pucioasă, unde este și fiara și proorocul mincinos, ȘI VOR FI CHINUIȚI ACOLO ÎN VECII VECILOR”.
Aici Biblia susține clar existența veșnică a sufletelor și existența Iadului, referindu-se la pedeapsa antihriștilor și a celorlalți oameni amăgiți de diavol. Sunt curios să văd cum veti ocoli răspunsul la problema asta!
Să ne oprim și la definiția pe care o dă însăși Mântuitorul termenului de Înviere:
Ioan 5.28-29 “vine ceasul când toți cei din morminte vor auzi glasul Lui. Și vor ieși, CEI CE AU FĂCUT LUCRURI BUNE SPRE ÎNVIEREA VIEȚII ȘI CEI CE AU FĂCUT CELE RELE SPRE ÎNVIEREA OSÂNDIRII”.
Acesta e un alt citat pe care adventiștii îl ocolesc, pentru că argumentează existența Iadului.
Să ne referim și la Schimbarea la Față a Domnului:
Luca 9. 28-31“luând cu Sine pe Petru și pe Ioan și pe Iacov, S-a suit pe munte ca să Se roage. Și pe când se ruga El, chipul feței Sale s-a făcut altul și îmbrăcămintea Lui albă strălucind.ȘI IATĂ DOI BĂRBAȚI VORBEAU CU EL, CARE ERAU MOISE ȘI ILIE Și care, arătându-se întru slavă, vorbeau despre sfârșitul Lui”
Evangheliile arată că Hristos a vorbit cu două personae care trăiseră demult. Ilie s-a înălțat la cer, dar Moise era mort. (Deut 24.5 “Și a murit Moise, robul lui Dumnezeu, acolo, în pământul Moabului, după Cuvântul Domnului”) Cu cine a vorbit Hristos acolo la Schimbarea la față, dacă sufletul lui Moise nu mai exista conștient?
Apoi, in epistola catre Evrei 12 ;22 "Ne-am apropiat de muntele Sion si cetatea Dumnezeului celui viu, de Ierusalimul cel ceresc si de zeci de mii de ingeri in adunare sarbatoreasca si de BISERICA CELOR INTAI NASCUTI care sunt injscrisi in ceruri si de DUHURILE DREPTILOR CELOR DESAVARSITI si de Iisus Mijlocitorul Noului testament"
Se vede clar din acest pasaj in primul rand, timpul trecut "ne-am apropiat de Muntele Sion, deci nu ne v-om apropia intr-o epoca viitoare, si duhurile dreptilor celor desavarsiti care-l lauda pe Dumnezeu, deci e clar ca cineva intr-o stare de inconstienta nici nu poate avea inca aceste calitati de dasavarsiti ci le-ar primi atunci cand ar invia la a doua venire, si nici nu-l pot lăuda pe Dumnezeu.
2 Cronici 33.6 “ Manase a adus oameni care chemau duhurile morților și fermecători; și a înmulțit relele împotriva Domnului, mâniindu-L.”
Lev 20.27 “Bărbatul sau femeia, de vor chema morți sau de vor vrăji, să moară neapărat”
Dacă vechii evrei nu credeau în existența sufletelor după moarte, atunci de ce le interzice D-zeu sub pedeapsa morții, spiritismul? Nu era mai simplu sa le spuna D-zeu ca sufletul nu mai exista pur si simplu?
(Apoc. 6, 9-11). Si cand a deschis pecetea a cincea, am vazut, sub jertfelnic, sufletele celor injunghiati pentru cuvantul lui Dumnezeu si pentru marturia pe care au dat-o.
Si strigau cu glas mare si ziceau: Pana cand, Stapane sfinte si adevarate, nu vei judeca si nu vei razbuna sangele nostru, fata de cei ce locuiesc pe pamant? Si fiecaruia dintre ei i s-a dat cate un vesmant alb si li s-a spus ca sa stea in tihna, inca putina vreme, pana cand vor implini numarul si cei impreuna-slujitori cu ei si fratii lor, cei ce aveau sa fie omorati ca si ei.”

Comentați-le pe fiecare în parte din prisma învățăturii adventiste și apoi o să continuăm cu altele. Succes!
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #1502  
Vechi 25.10.2009, 17:51:20
Totpeetor Totpeetor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2009
Mesaje: 212
Implicit

tricesimusseptimus dai dovada de mare ignoranta.Cica din sutele de cazuri sa ti se aduca un singur verset.Ti-am adus eu o groaza,dar n-ai vorbit nici de unul.Ti-am adus si acele din Petru.Ti-l mai aduc odata:
1 Petru 4:6 Căci tocmai în vederea aceasta a fost vestită Evanghelia și celor morți, pentru ca să fie judecați ca oameni în trup, dar să trăiască după Dumnezeu, în duh.
Mai vrei mai mult?Acesta spune tot ce sustinem si noi acum.Oare de ce l-ai trecut cu vederea?Dupa ce ti l-am adus in prim plan,prietenul nostru condor a sarit cu paranoia spiritismului(fara sa isi dea seama ca in fata acestui verset este ca si cum l-ai acuza pe Petru de spiritism),tu nu ai mai spus nimic,ai plecat repede la „The Jewish Encyclopedia” sa vezi ce mai spune si iar ne-ai mai dat un copy paste de acolo.Pentru structura ta intelectuala e trist sa copii pasaje fara sa le treci prin Scriptura,pentru ca ce spune aceasta enciclopedie si ce spune apostolul Petru se bat cap in cap.Si deci pe cine crezi?Biblia sau o interpretare,o enciclopedie ?Cei care au scris aceasta Encicolpedie(habar n-am si nici nu ma intereseaza) se puteau insela,Biblia insa niciodata.SI Petru scria o epistola,o scrisoare in care scopul sau era sa fie cat mai clar,sa fie inteles de toti destinatarii.Nu poti acum sa intorci ce a spus el,sa reinterpretezi sau mai stiu eu ce.Versetul este cat se poate de clar.
Tu mi-ai adus niste versete care nici pe departe nu afirmau moartea duhului si a sufletului,dar am observat ca ele sunt din carti poetice(exemplu Eclesiastul) sau profetice(ca Ezechiel).Normal ca ele trebuie interpretate,disecate pentru ca in acest gen de scriere scrisul e infrumusetat,de multe ori cuvintele nu sunt folosite la propriu.
Petru nu a scris carti poetice,nici Pavel,de aceea ce spun ei trebuie luat asa cum este.
Si sa mai facem un exercitiu intelectual.Ai spus ca aceste idei sunt de origine greceasca.E o mare prostie sa afirmi asta,daca ai mai pus ochii si pe o carte de istorie nu numai pe Enciclopedii(desi si ele sunt bune).Prima data cand evreii au intrat in contact cu aceste "idei"(desi cred ca ele au aparut simultan in mai multe parti ale globului din cele mai vechi timpuri ,inclusiv si la inaintasii poporului ales)din punct de vedere istoric a fost cand evreii au pribegit in Egipt.Egiptenii credeau in nemurirea sufletului,se pregateau pentru viata de dincolo.S-au pastrat o sumedenie de izvoare istorice(picturi,sculpturi,carti cu rugaciuni etc)ca sa nu mai vorbesc despre piramide.Evreii au plecat din Egipt.Acum vine o intrebare:De ce Moise si nimeni nu a condamnat aceasta gandire,zici tu "pagana"?Nicaieri nu se spune ca duhul sau sufletul(suflet in sensul in care ti-am zis,nu cu sensul de persoane)moare.Duhul se spune ca pleaca la Dumnezeu "care l-a dat",David vorbeste despre
"suflete in Locuinta mortilor",Moise,curios lucru,interzice chemarea duhurilor celor morti,spunem noi acum spiritismul(dupa parerea mea face chiar bine)dar nu "decreteaza"moartea duhurilor dupa moarte.Acum sa trecem la Noul Testament.Acum lucrurile zici tu "s-au complicat".Intre timp a aparut Platon in sec.V I.Hr.,a sintetizat aceste idei,zici tu "pagane".Garantat suta la suta ca evreii au intrat in contact cu aceste idei "grecesti".Bine-bine,dar ma intreb acum,daca ele sunt false de ce nici acum nu le condamna nimeni?Isus spune o pilda in care se vorbeste despre un bogat in "Locuinta mortilor" si despre un sarac intr-un loc numit Sanul lui Avraam DUPA CE AU MURIT,Petru mai tarziu vorbeste despre niste "duhuri din inchisoare",Pavel care a tinut pledoarii in Aeropagul grecesc,care avea cetatenie greceasca si era familiar cu tot ce tine de filosofia acestui popor pentru ca sa stie cum sa o combata afirma ca "pentru mine a muri este un castig" sau
"aș dori să mă mut și să fiu împreună cu Hristos, căci ar fi cu mult mai bine;",si nu condamna aceasta idee "pagana" a nemuririi sufletului.Asa si despre ideea ta ca iadul nu este vesnic.Isus vorbeste despre "gheena",Ioan ca diavolul,proorocul mincinos si fiara vor fi chinuiti"zi si noapte in vecii vecilor" s.a.m.d.
Tu cu aura ta de ignoranta spui din "sutele de cazuri"sa ti se aduca un singur verset.Asta e cine nu vrea sa vada nu vede,cum spunea si Mantuitorul:"cine are urechi de auzit sa auda".
Dupa ce au trecut 2000 de ani de la venirea Mantuitorului pe pamant ne arati tu ca sunt false.Asta e buna.N-ai dreptate pentru ca nu gasesti argumente biblice clare in acest sens.
Tot ce afirm ma bazez pe scriptura.Daca spun ceva verific ca Scriptura sa nu ma contrazica si daca nu gasesc argumente in biblie nu merg sa caut prin Enciclopedii desi o pot face.Daca ar fi asa as gasi o groaza de materiale pe care sa ma bazez,o groaza de carti apocrife scrise tot de evrei.Dar eu ma bazez doar pe scriptura.Tu te laudai ca esti Sola Scriptura.Dar de unde,ca atunci cand ti se pun in fata fapte biblice incontestabile,fuguta la „The Jewish Encyclopedia”,ca sa nu mai spun ceva mai mult.(interpretari facute de altii si asa mai departe).
Fara lipsa de respect ne inrudesti cu "musulmanii, budhiștii, animiștii, spiritiștii și mai nou chiar și Biserica Satanei.".Tu nu iti dai seama ca prin aceste vorbe jignesti mii de martiri care au crezut in aceste lururi(ca sa nu mai vorbesc despre apostolul Petru si Pavel care nu au condamnat aceste idei desi o puteau face).Tu cu cine te inrudesti ca religii?Poate cu Martorii lui Iehova pentru ca si ei nu cred in aceste idei "pagane',si mai rau nu cred in trinitate(si poate o mai fi si altele).Eu acum nu intru in jocul tau sa ne jignim reciproc.Nu este stilul meu,desi as puteau-o face poate cu mai mult succes decat tine.Eu am prncipii:nu imi bat joc de ceea ce cred altii,fie ca in acele lucruri nu cred si eu.Pot arata eventual de ce nu cred,pot aduce argumente dar in nici un caz nu as face acuze nefondate cum ati facut voi(ca am fi spiritisti s.a.m.d.).Pacat ca recurgi la astfel de lucruri,vad ca ai cultura biblica,esti un tip inteligent.Pacat.
Ca sa arat ca nu ai dreptate toti au vazut ca noi am folosit biblia si tu ai folosit „The Jewish Encyclopedia”.

Last edited by Totpeetor; 25.10.2009 at 17:59:19.
  #1503  
Vechi 25.10.2009, 18:22:54
Iustin45 Iustin45 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Adica imi pare bine ca vad un frate in Hristos care nu este de aceiasi religie.
Toti sectarii sunt numiti de Biblie ,,lupi imbracati in piele de oaie,,(Matei 7,15), asa ca nu poti sa-i numesti frati pe lupi. Ai grija ca in acest fel atrag la ei pe cei naivi.
  #1504  
Vechi 25.10.2009, 18:36:53
Totpeetor Totpeetor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2009
Mesaje: 212
Implicit

Stai linistit,Isutin 45,ca nu vreau sa atrag pe nimeni.Eu doar sunt corect si spun lucrurilor pe nume.Si chiar daca as vrea eu asta nu as reusi.Isus ii atrage pe oameni la El,nu oamenii ii atrag pe alti oameni la Isus.
  #1505  
Vechi 25.10.2009, 18:41:13
Totpeetor Totpeetor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2009
Mesaje: 212
Implicit

Scuze ca ti-am scris numele gresit .Nu a fost intentionat si daca nu esti de acord cu ceea ce spun ,astept sa ma contrazici,dupa aia sa spui ca sunt "lup in piele de oaie".Asa cum am mai aratat pana acum,nu imi plac acuzatiile nefondate.
  #1506  
Vechi 25.10.2009, 18:51:08
Totpeetor Totpeetor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2009
Mesaje: 212
Implicit

Si de asemenea pot sa spun ca biblia nu spune ca religia mantuieste pe om,ci credinta si singur de asemenea am spus ca in fata lui Dumnezeu nu ne impartim in religii si culte,ci in oameni care fac voia Lui si oameni care nu fac voia Lui.Atunci de ce as avea interes sa "atrag" pe altii,de parca apartenenta la o religie le-ar aduce mantuirea?Dar sa lasam aceste lucruri ca suntem off topic.

Last edited by Totpeetor; 25.10.2009 at 18:54:56.
  #1507  
Vechi 25.10.2009, 20:16:35
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Credinta este cea care conteaza.In impartasirea adevarului relativ putem sa fim frati toti.Fiecare religie poate detine unele adevaruri relative si comune intre ele, si fiecare se poate impartasi de adevar pana la un anumit punct, sau chiar sa aiba comuniune cu adevarul desavarsit,care este Hristos.Fiecare dupa puterea sa, in functie de talantii primiti.In acest context l-am numit pe peetor frate, pentru ca detine unele puncte de vedere asupra scripturii comune cu noi ortodocsii,cel putin din ce am observat pe threadul asta, si pentru caracterul sau.Stai linistit nu ma intereseaza religia lui.
  #1508  
Vechi 25.10.2009, 20:32:54
Iustin45 Iustin45 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Totpeetor Vezi mesajul
Si de asemenea pot sa spun ca biblia nu spune ca religia mantuieste pe om,ci credinta si singur de asemenea am spus ca in fata lui Dumnezeu nu ne impartim in religii si culte,ci in oameni care fac voia Lui si oameni care nu fac voia Lui.Atunci de ce as avea interes sa "atrag" pe altii,de parca apartenenta la o religie le-ar aduce mantuirea?Dar sa lasam aceste lucruri ca suntem off topic.
Inseamna ca ori nu ai citit Noul Testament, ori zecile de versete care vorbesc de eretici si sectari care dezbina Biserica lui Hristos nu au nici o relevanta in fata ta. De ce S-A mai rugat Hristos ca toti cei ce cred in El sa fie una tot asa cum El si Tatal una sunt daca exista atatea secte cu pareri si invataturi diferite. Poti tu sa zici ca crezi in Hristos si invatatura Lui la fel si in acelasi duh ca mine? Nu!

15. Feriți-vă de proorocii mincinoși, care vin la voi în haine de oi, iar pe dinăuntru sunt lupi răpitori.
16. După roadele lor îi veți cunoaște. Au doară culeg oamenii struguri din spini sau smochine din mărăcini?
17. Așa că orice pom bun face roade bune, iar pomul rău face roade rele.
18. Nu poate pom bun să facă roade rele, nici pom rău să facă roade bune.
19. Iar orice pom care nu face roadă bună se taie și se aruncă în foc.

Care au fost roadele sectelor la noi in tara in afara de dezbinarea Bisericii asa cum spune Sf Pavel?:
17. Și vă îndemn, fraților, să vă păziți de cei ce fac dezbinări și sminteli împotriva învățăturii pe care ați primit-o. Depărtați-vă de ei. (Romani 16,17

10. Dacă cineva vine la voi și nu aduce învățătura aceasta, să nu-l primiți în casă și să nu-i ziceți: Bun venit!
11. Căci cel ce-i zice: Bun venit! se face părtaș la faptele lui cele rele. (II Ioan 10
  #1509  
Vechi 26.10.2009, 07:01:34
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
Biblia spune in sute de cazuri ca sufletul nu moare niciodată
Citat:
În prealabil postat de tricesimusseptimus Vezi mesajul
Nu trebuie să aduceți "sute de cazuri", aduceți doar un singur verset, însă acela să spună chiar ce susțineți dvs., nu altceva...
Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
exact. Să începem cu astea:

1. Petru 3.18 „Pentru că și Hristos a suferit odată moartea pentru păcatele noastre, El cel drept pentru cei nedrepți, ca să ne aducă pe noi la Dumnezeu, omorât fiind cu trupul, dar VIU FĂCUT CU DUHUL, CU CARE S-A COBORÂT ȘI A PROPOVĂDUIT ȘI DUHURILOR ȚINUTE ÎN ÎNCHISOAREcare fuseseră neascultătoare altădată, când îndelunga-răbdare a lui Dumnezeu aștepta, în zilele lui Noe, și se pregătea corabia în care puține suflete, adică opt, s-au mântuit prin apă”.
Am încercat să dau citatul complet.
Citatul e complet, dar nu asta am cerut. Nici măcar nu apare cuvântul "suflet" în citat. Mai încercați o dată...
  #1510  
Vechi 26.10.2009, 07:08:52
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Totpeetor Vezi mesajul
tricesimusseptimus dai dovada de mare ignoranta.Cica din sutele de cazuri sa ti se aduca un singur verset.Ti-am adus eu o groaza,dar n-ai vorbit nici de unul.Ti-am adus si acele din Petru.Ti-l mai aduc odata:
1 Petru 4:6 Căci tocmai în vederea aceasta a fost vestită Evanghelia și celor morți, pentru ca să fie judecați ca oameni în trup, dar să trăiască după Dumnezeu, în duh.
Mai vrei mai mult?
Dacă și celelalte "argumente" sunt tot ca ăsta, mulțumesc nu mai vreau...

Ce spune Petru aici? Din versiunea greacă este evident că predicarea la care se face referire aici a avut loc înainte de momentul când și-a scris Petru epistola și că nu mai avea loc atunci când scria el. Dacă Petru ar fi vorbit despre cei morți spiritual, atunci ar fi scris „este vestită Evanghelia”. Deci e vorba într-adevăr de cei morți fizic, însă acestora li se predicase Evanghelia pe vremea când mai trăiau.

Next...
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (3) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 3 04.05.2010 21:29:27
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (4) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 1 04.05.2010 19:53:57
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (2) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:55:25
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (1) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:26:17