Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1541  
Vechi 24.07.2010, 00:24:54
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Cand intervine dogma ,da,pot apare diferentele de interpretare ale Scripturii.
Dar eu ma refer la nivelul primar al Bibliei,unde chiar nu vad ce diferente ar putea aparea.
Toti suntem oameni si rezonam la fel in fata adevarului.
Sa ma exemplific :
Fericirile de pe munte sunt aceleasi pentru toti.
Toti avem aceiasi porunca:sa ne iubim aproapele,si corolarul ei:sa ne iubim vrasmasul.
Dar cine este aproapele nostru:iudeul,preotul ?Nu.Ci cel care ne vede cazuti pe drum,si ne intinde o mana .Deci toti reactionam la fel la pilda samariteanului milostiv.
Tututrora ni s-a zis sa postim si sa facem milostenie si sa ne rugam in ascuns.
Toti ne-am bucurat cand fariseilor li s-a zis:" duceti-va de invatati ce inseamna :Mila voiesc iar nu jertfe"
Iar cand ne ducem mortii la groapa,toti tresarim la auzul vestii celei neobisnuite:"Cine crede in Mine ,in veac nu va vedea moartea"
Tuturora ni s-au asezat prioritatile ,cand ni s-a zis:Cine iubeste pe tata sau pe mama mai mult decat pe Mine,nu e vrednic de Mine.
Toti am aplaudat cand Judecatorul a facut judecata femeii adultere si a zis: "Femee unde sunt parasii tai? - Au plecat Doamne ! -Atunci nu te osandesc nici Eu " ( desi avea tot dreptul sa o faca)
Toti am auzit si am crezut adevarul simplu,rostit la cerea marelui preot:"Te jur pe numele Dumnezeului celui viu sa spui daca esti tu Hristosul ,Fiul lui Dumnezeu ! - DA,SUNT "

Un ultim exemplu,daca prin donatii ,dupa aceste inundatii a fost construita o casa pt niste oameni nevoiasi,nimeni nu va mai sti care au fost caramizile donate de ortodoxi,sau acoperisul donat de protestanti .Ci vor sti doar ca ,prin puterea Cuvantului lui Dumnezeu,am invatat sa avem mila si dragoste unii fata de alti
  #1542  
Vechi 25.07.2010, 07:31:10
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
pastorul cel Adevarat,dar acel Pastor se afla in BO
Hristos nu este prizonierul unei anume biserici, El este accesibil tuturor. Am auzit până și de musulmani care-L descoperă pe Hristos în ultima vreme în zone în care nu există nici o biserică creștină.

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
se pare ca si Maica Domnului a fost inaltata la ceruri
Genială formulare! Felicitări pentru sinceritate.
  #1543  
Vechi 25.07.2010, 17:42:29
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Hristos nu este prizonierul unei anume biserici, El este accesibil tuturor. Am auzit până și de musulmani care-L descoperă pe Hristos în ultima vreme în zone în care nu există nici o biserică creștină.

Genială formulare! Felicitări pentru sinceritate.



Maica Domnului este cea mai inalta sfintenie omeneasca cunoscuta si cinstita de Sfanta Biserica, iar Adormirea Maicii Domnului este cea mai de seama dintre sarbatorile ei. Este o sarbatoare pregatita, precum se stie, printr-un post de doua saptamani. In Sfanta Scriptura, nu aflam nimic despre moartea Maicii Domnului. In schimb, cantarile si imnele de la Vecernia si Utrenia sarbatorii ne vestesc adevarata traditie a Bisericii in aceasta privinta:

Cand a binevoit Hristos, Dumnezeul nostru, sa ia la Sine pe Maica Sa, atunci cu trei zile mai inainte, a facut-o sa cunoasca, printr-un inger, mutarea ei de pe pamant la viata cea cereasca. Deci, instiintandu-se Nascatoarea de Dumnezeu despre aceasta, s-a bucurat, cu bucurie mare, si s-a suit degraba in Muntele Maslinilor, ca sa se roage.

S-a intors, apoi, acasa si a pregatit toate cele de ingropare, incredintand, pe vecine ca, mutandu-se in ceruri, nu numai pe ele nu le va uita, ci pe toata lumea o va cerceta si o va ocroti. Si a impartit vaduvelor sarace vesmintele sale. Si a luat, apoi, iertaciune de la toti si, culcandu-se pe pat, a facut rugaciune pentru intarirea lumii si pentru vietuirea in pace. Si, binecuvantand pe toti cei de fata, si-a dat sufletul in mainile Fiului si Dumnezeului ei. Si multe vindecari s-au impartit tuturor celor bolnavi, prin binecuvantarea ei.

Si, s-a facut, atunci, tunet mare si au venit de la marginile lumii, ca pe niste nori, toti Apostolii lui Hristos, la casa Maicii Domnului din Ierusalim. Si, incepand Petru cantarea cea de ingropare, Apostolii au ridicat patul si au petrecut, pana la mormant, trupul cel primitor de Dumnezeu. Si, sosind in satul Ghetsimani si asezand in mormant trupul Maicii Domnului, Apostolii au zabovit, acolo, inca trei zile, asteptand pe Apostolul Toma, care din dumnezeiasca randuiala, lipsea.

Si, sosind, Toma Apostolul era intristat, ca nu se invrednicise sa vada, si el, chipul adormit al Maicii Domnului, ca si ceilaiti Apostoli. Deci, s-a deschis, cu hotarare de obste, mormantul, pentru el. Si, daca s-a deschis, s-au minunat, ca au aflat mormantul fara sfantul ei trup si era numai giulgiul lasat, ca mangaiere si marturie nemincinoasa a mutarii Nascatoarei de Dumnezeu, cu trup cu tot, la ceruri.

Pe scurt, dupa credinta Sfintei Biserici, la Adormirea Maicii Domunului, trupul ei n-a cunoscut putrezirea, care vine dupa moarte, nici n-a ramas in mormant. Maica domnului, cu trupul schimbat, viu si proslavit, a fost mutata, cu trup cu tot la ceruri, ca o parga a intregii omeniri. Dar, spre deosebire de Mantuitorul, ea a fost dusa la ceruri de ingeri, nu prin puterea ei, ca Mantuitorul. Si acolo se roaga de-a pururi pentru noi. Sa avem mare incredere in rugaciunea ei, ca ea singura poate vorbi lui Dumnezeu, ca o mama unui fiu al ei. Dumnezeului nostru slava!
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
  #1544  
Vechi 26.07.2010, 09:17:31
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
Maica domnului
No comment.
  #1545  
Vechi 26.07.2010, 10:19:51
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Hristos nu este prizonierul unei anume biserici, El este accesibil tuturor. Am auzit până și de musulmani care-L descoperă pe Hristos în ultima vreme în zone în care nu există nici o biserică creștină.

.
Intr-adevar, El nu este prizonierul, ci capul unei anumite Biserici :)

Si, intr-adevar, este accesibil tuturor. Oricine poate sa lupte alaturi de Cristos, dar cel mai bine se poate face asta din interiorul Bisericii Sale.

Este ca la razboi. Daca crezi in generalul X si doresti sa lupti alaturi de el, cel mai logic este sa te inrolezi in armata sa.

Sigur, poti sa lupti ca partizan, fara sa te inrolezi. Dar in felul asta esti privat de o multime de lucruri - structura de comanda a armatei (clerul), o viziune clara asupra scopurilor, tacticii si strategiei armatei (Traditia), logistica pe care ti-o pune la indemana o armata organizata (Sfintele Taine), disciplina si organizarea armatei, etc.

Actiunile tale, in calitate de partizan, pot, uneori, sa ajute armata regulata, dar de multe ori o pot pune in dezavantaj, chiar daca intentiile sunt bune.

Last edited by Erethorn; 26.07.2010 at 10:28:01.
  #1546  
Vechi 26.07.2010, 12:27:40
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Bun, ai găsit trei diferențe și o etcetera. Însă topicul este "Ce avem în comun?"
Intocmai cum Hristos REAL si Hristos simbolic nu este nimic in comun... asa nici intre Biserica lui Hristos (cei care se unesc REAL cu Hristos in Taina Sfintei Euharistii) si cele simbolice nu este nimic in comun.

"Că o pâine, un trup, suntem cei mulți; căci toți ne împărtășim dintr-o pâine" I Corinteni 10,17
  #1547  
Vechi 26.07.2010, 12:39:36
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pandion Vezi mesajul
Vezi ca a fi un bun ortodox include si sa nu minti cu nerusinare, mai ales la modul constient si impins de o mandrie fanatica. ...
Daca as cauta slava mea atunci ai putea sa ma judeci, insa eu nu cau slava mea, caci sunt praf si cenusa fara Hristos, abur care astazi este si maine nu mai este... ci eu cauta slava lui Hristos cel REAL, CEL VIU.

Ce poate fi comun intre Hristos Real si cel simbolic? intre Biserica LUI reala si cele simbolice? evindet ca NIMIC.
Daca tu zici ca eu mint, dovedeste aceasta...

Citat:
În prealabil postat de Pandion Vezi mesajul
Daca a fi un drept credincios inseamna sa sustii toate astea in detrimentul NP, ...
NU judec pe nimeni, Hristos cel REAL este dreptul judecator. EU doar marturisesc invatatura ortodoxa, a carei inima este Sfanta Impartasanie, unirea reala (nu simbolica) cu adevarat trupul si sangele Domnului Hristos Iisus.
  #1548  
Vechi 26.07.2010, 13:43:13
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Intr-adevar, El nu este prizonierul, ci capul unei anumite Biserici :)

Si, intr-adevar, este accesibil tuturor. Oricine poate sa lupte alaturi de Cristos, dar cel mai bine se poate face asta din interiorul Bisericii Sale.

Este ca la razboi. Daca crezi in generalul X si doresti sa lupti alaturi de el, cel mai logic este sa te inrolezi in armata sa.

Sigur, poti sa lupti ca partizan, fara sa te inrolezi. Dar in felul asta esti privat de o multime de lucruri - structura de comanda a armatei (clerul), o viziune clara asupra scopurilor, tacticii si strategiei armatei (Traditia), logistica pe care ti-o pune la indemana o armata organizata (Sfintele Taine), disciplina si organizarea armatei, etc.

Actiunile tale, in calitate de partizan, pot, uneori, sa ajute armata regulata, dar de multe ori o pot pune in dezavantaj, chiar daca intentiile sunt bune.
Interesantă această ilustrație militară, însă din perspectiva "soldatului" ce sunt eu cunosc un singur Comandant Suprem (Capul Bisericii - Hristos) care se deosebește radical de ofițerii înfumurați ori caporalii agramați. Cât despre "tactica și strategia" Tradiției, eu o prefer pe cea a Cuvântului, căci este a lui Hristos nu a oamenilor.
  #1549  
Vechi 26.07.2010, 14:24:43
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Intocmai cum Hristos REAL si Hristos simbolic nu este nimic in comun...
Cum poți afirma așa ceva? Degeaba au curs râuri de sânge și au fost jertfite milioane de animale la Templul din VT? Toate acestea simbolizau un Hristos REAL ce urma Să se jertfească pentru toți. Însuși Hristos la Cina cea de Taină s-a folosit de niște simboluri prezente pe masa pascală, oferindu-le apostolilor.

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
asa nici intre Biserica lui Hristos (cei care se unesc REAL cu Hristos in Taina Sfintei Euharistii) si cele simbolice nu este nimic in comun.
Și Biserica lui Hristos este prezentată SIMBOLIC ca un trup (1 Petru 2,5) format din pietre vii zidite SIMBOLIC și nu din milioane de Ana lu' Manole zidite REAL în clădirea Bisericii. Cum să te unești REAL cu trupul lui Hristos? Doamne iartă-mă, la ce aberații blasfemiatoare se poate ajunge!

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
"Că o pâine, un trup, suntem cei mulți; căci toți ne împărtășim dintr-o pâine" I Corinteni 10,17
Văzând că e o singură pâine, noi care suntem mulți suntem un trup”.
Aceasta este o aluzie la faptul că pâinea de împărtășire este frântă în multe bucăți, care sunt mâncate de credincioși; și după cum toate bucățile provin din aceeași pâine, tot așa toți credincioșii care participă la serviciul de împărtășire sunt uniți în Acela al cărui trup frânt este astfel preînchipuit de pâinea frântă. Participând împreună la această rânduială, creștinii arată public că sunt uniți și aparțin la marea familie, al cărei Cap este Hristos.
După cum pâinea materială este una din principalele surse de nutriție pentru omenire, tot așa Hristos este hrana spirituală din care toți trebuie să ia pentru a păstra sănătatea spirituală. Sunt multe feluri de pâine, făcută din diferite feluri de cereale, ca de pildă, grâu, orz, secară, porumb; dar e numai o singură Pâine spirituală care dă întreținere spirituală. Nu sunt mulți domni și mântuitori diferiți, ci numai unul, și omul nu-și poate găsi calea spre viață veșnică prin nici un alt mijloc decât hrănindu-se cu Pâinea care S-a coborât din cer în persoana lui Iisus Hristos.
  #1550  
Vechi 26.07.2010, 14:34:38
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Interesantă această ilustrație militară, însă din perspectiva "soldatului" ce sunt eu cunosc un singur Comandant Suprem (Capul Bisericii - Hristos) care se deosebește radical de ofițerii înfumurați ori caporalii agramați. Cât despre "tactica și strategia" Tradiției, eu o prefer pe cea a Cuvântului, căci este a lui Hristos nu a oamenilor.
Hai sa zicem ca Sfanta Scriptura ar fi manualul de tactica si strategie, ala care se studiaza in academia militara; sau, poate, manifestul politic al conducatorului de osti - cel in care se detaliaza doctrina si scopurile pentru care armata lupta sub generalul X.

Dar doctrina politica si manualul de strategie nu pot tine, pe campul de lupta, locul unei strategii sau tactici de moment, concrete, care se decide fie de catre comandantul suprem, fie de catre statul major, in functie de necesitatile situatiei concrete.

Iar in ce-i priveste pe caporalii agramati, sau ofiterii infumurati, ei se pot face vinovati de unele insuccese locale, poate chiar de dezertarea unor ostasi; ceea ce inseamna ca vor raspunde pentru faptele lor in fata curtii martiale; totusi, armata a fost randuita de catre comandantul suprem spre a avea o structura, grade si functii.

Ofiteri prosti au existat in toate armatele pamantului, chiar si in cele cu generali geniali; dar ce s-ar fi intamplat cu armata lui Cezar daca soldatii ar fi decis sa nu mai asculte de ofiteri ?


Revenind la concret - Cuvantul (daca prin asta intelegi Scriptura) nu este a lui Cristos. Este scris de oameni, sub inspiratie divina, doar despre acele pasaje care relateaza cuvintele Mantuitorului se poate spune ca sunt ale lui Cristos.

Pe de alta parte, si Traditia este tot de inspiratie divina.

Pe unul l-a inspirat Duhul Sfant sa scrie, pe altul sa vorbeasca; pe unul sa copieze, pe altul sa tina minte ce s-a spus si sa transmita mai departe.


Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Cum să te unești REAL cu trupul lui Hristos? Doamne iartă-mă, la ce aberații blasfemiatoare se poate ajunge!

Deci mulți din ucenicii Lui, auzind, au zis: Greu este cuvântul acesta! Cine poate să-l asculte?
- Ioan 6:60

Last edited by Erethorn; 26.07.2010 at 14:38:36.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noi avem nou martir mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 9 07.11.2012 19:51:45
BOR, rabinii si cooperarea pentru "binele comun" Decebal Biserica Ortodoxa Romana 4 10.09.2012 21:07:28
Ce au miscarea legionara si musulmanismul in comun? mihailt Generalitati 14 02.11.2010 21:35:34
Avem Patriarh danyel Stiri, actualitati, anunturi 34 11.02.2009 22:03:42